Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2010., 04:17   #41
Quote:
j.eror kaže:
Kod Srba se ime Grgur može samo sporadično pojaviti, dok su varijacije tog imena (tipa Grga i slično) kod Hrvata često javljaju. Kod Srba je samo Georgije oblik sa G, dok preovlađuju oblici sa Đ, npr. Đurađ, Đorđije, Đorđe, Đuro, Đoka, Đokica ...
Grgur nema nikakve veze sa Georgijem, to su dva različita imena.

Grgur - lat. Gregorius, grč. Gregorios.
Georgije/Đurađ/Đorđe/Juraj - grč. Georgios.

Quote:
Naravno, prezime pripada nosiocu, a ne naciji, ali zato nosilac pripada naciji. Inače, da nije tako, ne znam zašto bi se uopšte na ovakvim forumima vodile rasprave o poreklima prezimena i stavljali naslovi tipa ''rusinska prezimena'' i slično.
Naslov ove teme je varav ali nemoj ga vaditi iz konteksta jer se očito radi o prezimenima koje nose Rusini, ne isključivo o "rusinskim" prezimenima...

Quote:
To što tebi Eror i Grgur imaju neke veze, po meni nema nikakve veze. Zna se šta error znači na latinskom jeziku, a isto se zna i da su vlasti u Lici, doseljenim Srbima davale čudna i smešna prezimena.
Znači već si istražio svoje prezime i znaš što znači...bravo...

Btw, Eror i Grgur nemaju nikakve veze, nego je Hrehor u nekim istočnoslavenskim govorima jedna verzija hrv. Grgur...a od Hrehor se lako dobije Eror, pogotovo ako ga zapisuje neki Njemac. Postoji i još jedna mogućnost...možda je Eror zapisano negdje u drugom obliku ali kroz vrijeme su se neka slova izostavljala...znamo da se u nekim određenim govorima glas H nije izgovarao...tako da Hrehor (ili nešto slično) kroz vrijeme (jedna ili dvije generacije) vrlo lako postane Eror...

Teoriju o nadimačkom karakteru teško prihvaćam zato što eror nema slavenski korijen...ljudi su najčešće dobivali nadimke od svojih ukućana, sumještana, prijatelja itd...da su tvoji preci Vlasi onda bi ta teorija već bila vjerodostojnija...

Moram reći da imaš jako zanimljivo prezime i da se na kraju krajeva nijedna teorija nemože isključiti...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 17:00   #42
Rusini se nazivaju i Ruti,Ruteni,Rusnaci.I njihova je matična domovina Rutenija,ili zakarpatskaja oblast po ukrajinskim službeninm jezikom.
Ukrajina(tj.Kijevska Rusija)je ne priznaje Rusine kao narod.Postoje i Lemko Rusni(iz južne Poljske doselili u istočnu Slavoniju).Prezimena ima poput Fa,Povči,Gjmura
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 00:44   #43
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Eror
Ma svašta si tu napisa, ali Eror je tipično prezime bosanskih srba vlaškog porijekla
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 05:22   #44
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Ma svašta si tu napisa, ali Eror je tipično prezime bosanskih srba vlaškog porijekla
Sve si mi razjasnio...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 16:13   #45
a čije je prezime pecko? rusinsko ili pemačko tj češko?

a rališ? rusinsko ili mađarsko?
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 16:27   #46
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Sve si mi razjasnio...
Eror ima nastavak -or isto kao i Tintor. Tintor je romansko prezime bosanskih vlaha ( srba po "moderniziranom" nazivu) Vrlo jednostavno. Za Tintor sam poprilično siguran
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 18:58   #47
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Eror ima nastavak -or isto kao i Tintor. Tintor je romansko prezime bosanskih vlaha ( srba po "moderniziranom" nazivu) Vrlo jednostavno. Za Tintor sam poprilično siguran
Evo što stručnjaci kažu:

Quote:
Rječnik "hrvatskog ili srpskoga jezika" (izdanje JAZU) navodi da je to prezime nastalo od nadimka tintor, pozajmljeno iz italijanskog, tintore, što znači farbar, ličilac.
Btw, -or nije uobičajen nastavak u rumunjskim odnosno vlaškim prezimenima.

Zadnje uređivanje Kloki : 12.02.2010. at 19:04.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 19:08   #48
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Evo što stručnjaci kažu:



Btw, -or nije uobičajen nastavak u rumunjskim odnosno vlaškim prezimenima.
Romansko je kako god okreneš, a pošto znamo da nije talijansko ostaje nam samo jedno

I ne kažem ja da je tu uobićajen nastavak, tintor sam ubacio da pokažem da eror nije jedina iznimka. Ali ajde, 2 su iznimke .... Iako se dosta vlaških prezimena izmjenila od onog prvotnog
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 19:09   #49
I još jedna stvar, logika nalaže da taj koji je nosio to prezime nije bilo nikakav ličilac...
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 23:34   #50
A Zanjko ?
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 01:25   #51
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Eror ima nastavak -or isto kao i Tintor. Tintor je romansko prezime bosanskih vlaha ( srba po "moderniziranom" nazivu) Vrlo jednostavno. Za Tintor sam poprilično siguran
A sto je Kosor ?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:56   #52
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
I još jedna stvar, logika nalaže da taj koji je nosio to prezime nije bilo nikakav ličilac...
Zašto nije mogao biti ličilac?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:59   #53
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
A sto je Kosor ?
Bojim se da nećeš dobiti odgovor...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 17:15   #54
@2plus2

Quote:
Romansko je kako god okreneš
Moram ti se ispričati i priznati da si bio u pravu u vezi nastavka -or...

http://www.macroevolution.net/suffix...ictionary.html

Quote:
-or [from Latin -or] One who, that which (repressor).
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 17:16   #55
Rusini su narod kojih ima najviše u Vojvodini.
U Hrvatskoj su naseljeni najviše u dijelu istočne Slavonije.
Dragovljci su u Ratu za nezavisnost 1991-92.
Vlada RH bi im trebala pomoći da ih ukrajinska država ne maltretira kao Ukrajince.
U RH postoje folklorna društva koja u imenu sadrže ukrajinsko-rusinsko ime,ali se od 2001 godine pojavila nova rusinska struja koja teži samostalnim radom.
U istočnoj Slavoniji žive i tzv.Lemko Rusini,grana Rusina sa granica Slovačke i Poljske koji su doseljeni za vrijeme velike kolonizacije Slavonije u 18.stoljeću.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 23:57   #56
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Grgur nema nikakve veze sa Georgijem, to su dva različita imena.

Grgur - lat. Gregorius, grč. Gregorios.
Georgije/Đurađ/Đorđe/Juraj - grč. Georgios.



Naslov ove teme je varav ali nemoj ga vaditi iz konteksta jer se očito radi o prezimenima koje nose Rusini, ne isključivo o "rusinskim" prezimenima...



Znači već si istražio svoje prezime i znaš što znači...bravo...

Btw, Eror i Grgur nemaju nikakve veze, nego je Hrehor u nekim istočnoslavenskim govorima jedna verzija hrv. Grgur...a od Hrehor se lako dobije Eror, pogotovo ako ga zapisuje neki Njemac. Postoji i još jedna mogućnost...možda je Eror zapisano negdje u drugom obliku ali kroz vrijeme su se neka slova izostavljala...znamo da se u nekim određenim govorima glas H nije izgovarao...tako da Hrehor (ili nešto slično) kroz vrijeme (jedna ili dvije generacije) vrlo lako postane Eror...

Teoriju o nadimačkom karakteru teško prihvaćam zato što eror nema slavenski korijen...ljudi su najčešće dobivali nadimke od svojih ukućana, sumještana, prijatelja itd...da su tvoji preci Vlasi onda bi ta teorija već bila vjerodostojnija...

Moram reći da imaš jako zanimljivo prezime i da se na kraju krajeva nijedna teorija nemože isključiti...
Ispr'cavam se ako sam pogresio oko imena Grgur i Georgije i ako ta dva imena stvarno nemaju nikakve veze. Ni kad sam to pisao nisam bio 100 posto siguran u to, mada se od Georgija zaista stize do Djokice. Kao sto nekom Eror moze nastati od Hrehor, tako ni veza Grgura i Georgija nije iskljucena gubljenjem pojedinih samoglasnika. Jedan moj sugradjanin je jednom rekao kako ime Djuro potice od imena DJurimir Ponavljam da sam samo hteo da kazem da Eror nije rusinsko vec srpsko prezime. Ako su 80 posto ljudi koji ga nose Srbi, a ostalih 20 posto srpskog porekla, onda se za takvo prezime kaze da je srpsko. Cisto kao informacija za neupucene. Inace ja mislim da smo mi Erori po nacionalnosti egipatski Erorcani i da vodimo poreklo od egipatskog faraona Herchora Naravno da su moguce mnoge teorije, pa i ona da popisivaci stanovnistva nisu znali da zapisu neko zeznuto srpsko prezime tipa Drndarevic , pa im je iskocio error na ekranu laptopa. Ko ce ga znati - to ce ostati sigurno vecita misterija ako se ne izmisli vremeplov masina
Malo mi se popelo na vrh glave to insinuiranje sa hrvatske strane kako su gotovo svi Srbi Krajisnici ustvari Vlasi koji su posrbljeni. Politicka pozadina toga mi je naravno potpuno jasna. Pri tome se obavezno navedu 4-5 prezimena koja nisu slovenskog porekla i na osnovu toga se uopsti poreklo ljudi koji nose preko 500 prezimena, koja su vecinom autenticna srpska prezimena tj. slovenskog porekla. Pri tome niko ne navodi niti jedno hrvatsko prezime za koje bi se takodje moglo reci da je vlaskog porekla, a kod Hrvata je takvih prezimena mozda i vise. Naravno da mnogi od nas na Balkanu (ja verujem skoro svi) vodimo poreklo od ko zna kojih sve naroda i u to moze da sumnja samo neko ko ne zna nista o zivotu. U to sam se posebno uverio citajuci knjigu Jovana Cvijica o Balkanskom poluostrvu i strujama seoba stanovnistva. Cisti narodi ne postoje i hvala Bogu da je tako, inace bi se radilo verovatno o bioloski degenerisanoj naciji, pogotovo ako su u pitanju mali narodi kao sto su nasi. Sa danasnjeg gledista nacija i nije nista drugo osim pukog izbora pojedinca, jer svi doseljenici u SAD, automatski postaju Amerikanci, a ja ne znam nijedno americko prezime. Zanimljivo bi bilo napraviti istrazivanje o tome koliko hrvatskih prezimena je srpskog porekla. Mislim da bi se tu doslo do mnogo znacajnijeg broja od 4-5 prezimena.
A sto se tice mog prezimena, ne znam kako bi neko mogao da mi objasni da su ti ljudi u 17. veku imali srpska imena i da ih je bilo samo u jednom selu 5 kuca i nigde drugde na ovim nasim krajevima. Na osnovu toga se moze samo zakljuciti da to prezime u 17 veku nije bilo starije od 100 godina. A odatle se dalje moze zakljuciti da su ti ljudi pre tog prezimena imali neko drugo prezime, ko zna koje, ali po svemu sudeci srpsko, jer su imali srpska imena. Veliki broj Srba i Hrvata nosi prezimena koja su preuzeta iz hriscanske religije, tj. hebrejskog su porekla ili poticu od drugih naroda sa Bliskog Istoka. Na osnovu toga se ne moze zakljuciti da su vecina Srba i Hrvata poreklom sa Bliskog Istoka, vec da su primili imena koja na njihovom jeziku ne znace nista, pa tako mnogi danas i ne znaju sta znace njihova imena u prevodu. Ako neki Hrvat nosi prezime Srb, to ne mora da znaci da je srpskog porekla (moz' da bude, a moz' da ne bude)
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 17:11   #57
Pronašao sam neke tekstove na netu gdje moderna povijest tvrdi nešto u tom smislu da su Rusini nastali kad su Poljski kmetovi tražili pomoć od Švedskog ili Norveškog kralja Rusa u borbi protiv plemića koji je svoju vojsku poslao, nakon tog nekog rata dio vojnika je ostao i vezao se uz stanovništvo odakle su nastali Rusini. Tako nekako priča ide. Jer zna netko o tome nešto.

Ali da budem iskren nemam ni jednog linka trenutačno. Davno je to bilo

Zadnje uređivanje Glavinjara : 24.05.2013. at 17:19.
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 17:32   #58
ajde da i ja kazem nesto na ovu temu

Neka od tipicnih Rusinskih prezimena su: Hardi, Paplacko, Ramač, Bučko(ima i nesto Slovaka sa ovim prezimenom), Dudaš, Fejsa, Zadrepko, Poldruhi...
Cini mi se da je Rusinsko prezime i Kolesar.
Cuo sam i pricu da je Katona izvorno bilo rusinsko prezime.

Inace, Rusina najvise ima u Slovackoj oko 33 hiljade, od 1991. se udvostrucio broj Rusina u Slovackoj.
alex19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 18:09   #59
Andrew Warhola or Андрій Варгола ili jednostavno Andy Warhol...možda najpoznatiji Rusin na svijetu...interesantno je da je rođen u Pittsburghu, gradu u kojem je u vrijeme njegovog rođenja bilo središte Hrvatske Bratske Zajednice...sam Pittsburgh je dugo godina nosio nadimak drugog hrvatskog grada na svijetu poslije Zagreba
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 20:53   #60
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Opet mađarsko prezime (vrlo često).

Dudaš = Dudás (č. se: dudaš)
Dudaš (Dudás) znači gajdaš. (duda = gajde)
Duda u mađarskom je slavizam od praslavenskog *duda, *dudati, imaš duda u hrvatskom, srpskom, slovenskom, ruskom, češkom jeziku.
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.