Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2012., 19:42   #41
Mislim da su subvencije za kredite u 2012. gotova stvar, ali ćemo još ipak malo pričekati ;-)

Glas Istre, 07.01.2012.
"Nakon što do kraja veljače Vlada donese novi proračun državna Agencija za promet nekretninama (APN) ponovno će, sredinom ožujka, objaviti javni poziv građanima za kupnju stana uz državnu, nepovratnu subvenciju. Riječ je o programu bivše Vlade u kojem država bankama, umjesto građana, plaća polovicu mjesečne rate kredita za prvi stan kroz četiri godine, dok je i sama kamata povoljnija negoli u komercijalnim kreditima."

Cijeli članak možete pročitati ovdje:
http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/346936
:-)
TomislavZAG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 15:13   #42
Stambeni krediti - Subvencioniranje APN-a ili komercijalni kredit?

Pozdrav,

kao što sam u naslovu napisao želim vidjeti mišljenje drugih.

U fazi sam podizanja stambenog kredita za kupnju novoga stana i sada sam u nedoumici čekati subvencioniranje APN-a ili već sada podići komercijalni kredit. Treba mi 55 000,00 € i razmišljao sam podići na 15 godina, APN me uvjetuje (uvjeti od prošle godine) da moram podići na 20 godina. Isplatili mi se čekati APN s obzirom da mi država plaća pola rate, ali i više vraćam kamate s obrizom na dulji rok otplate.

Primjer uzeo sam kreditni kalkulator PBZ banke i na iznos od 55 000,00 € rata na 15 godina iznosi 474,59 EUR, a rata na 20 godina iznosi 405,22 EUR.

180 mjeseci x 474,59€ = 85426,2 €
240 mjeseci x 405,22€ = 97252,8 €

48 mjeseci x 202,61 = 9725€

Pitanje je isplati li se produžiti vrijeme otplate i čekati APN ili uzeti klasičan kredit, nisam napomenu da mi ističe stambena štednja te da bih u skoro vrijeme došao do gotovine s kojom bih mogao smanjiti vrijeme otplate ako uzmem klasičan kredit.

Zanima me Vaše mišljenje! Što napraviti ?

Hvala!
gecon13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 08:36   #43
misliš da se APN-ov nebi mogao nekako ranije zatvoriti ako dođeš do love ? mi se isto razmišljamo oko kupnje, nama treba 45,000 i isto se pitamo dali se isplati uzimati APN kredit. Uz to bi uplačivali još neku štednju s kojom bi smanjili kredit ?! Ali u biti nama paše da 4 godien dobijemo pola rate jer bi u to vrijeme zatvorili kredit za auto i još neke sitnice
star 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 08:38   #44
i kolika ti je razlika u kamati za APN kredit i obični kredit ?
star 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 16:57   #45
Definitivno se vise isplati cekati APN pa cak i uz uvijet duzeg roka otplate buduci da je kamata puno manja, a banke vise ne smiju naplacivati naknadu za zatvaranje kredita.
Share&Learn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 08:12   #46
nadamo se samo da će biti opet subvencija
star 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:20   #47
Ima li kakvih vijesti, novosti? Koliko mora proći od proračuna do javnog poziva o prikupljanju papira..?
dunja2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:34   #48
Ovo je jedna od relativno novijih informacija:
http://limun.hr/main.aspx?id=788268&Page=1
kikas77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 08:26   #49
nema niš novo?
star 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 21:29   #50
ja imam info da objava ide krajem ovoga tjedna ... najvjerovatnije četvrtak ... zato budite spremni, banke primaju zahtjeve .. sretno
svrga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 09:03   #51
nisam ni sama pametna, dali je bolje uzeti kredit 50,000 eur na 15 god običnim kreditom ili na 20 god Apn ?
star 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 15:57   #52
Share&Learn je već odgovorio na tu dvojbu. Apsolutno se više isplati iskoristiti APN. Kamata je neusporedivo povoljnija, što gecon13 nije uzeo u obzir u svojoj računici, a vidim da ti odgovara i manja rata kredita u prve 4 godine zbog zatvaranja drugog kredita. Mislim da nemaš dvojbu.
Mushmula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:46   #53
Quote:
star 69 kaže: Pogledaj post
nisam ni sama pametna, dali je bolje uzeti kredit 50,000 eur na 15 god običnim kreditom ili na 20 god Apn ?
i ja sam u sličnoj dvojbi (15/20god), ali nakon što su mi u banci izračunali obje opcije, definitivno čekam subvencije i idem na 20 godina.
manja je kamata, manja rata, a sveukupno ću banci vratiti manje novaca bez obzira na duži vremenski rok...
EthereaBorealis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 09:35   #54
Quote:
EthereaBorealis kaže: Pogledaj post
i ja sam u sličnoj dvojbi (15/20god), ali nakon što su mi u banci izračunali obje opcije, definitivno čekam subvencije i idem na 20 godina.
manja je kamata, manja rata, a sveukupno ću banci vratiti manje novaca bez obzira na duži vremenski rok...
Samo jedno pitanje kod tog izracuna - da li su ti izracunali da se u 4. i 5. godini povecava kamata za 0,5 postotnog boda, a onda od 7 do 20 godine placas kamatu koja je na trzistu? Nekako sumnjam da su to uzeli u obzir ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:07   #55
Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
Samo jedno pitanje kod tog izracuna - da li su ti izracunali da se u 4. i 5. godini povecava kamata za 0,5 postotnog boda, a onda od 7 do 20 godine placas kamatu koja je na trzistu? Nekako sumnjam da su to uzeli u obzir ....
To sam i ja htjela pitati

Jer u pravilu svi okvirno računaju po kreditnom kalkulatoru koji cijelo vrijeme kredita računa kamatu 4,5%, a s obzirom da se nakon 4. kamata povećava a onda nakon 6. godine izjednačava s tržišnom, računica se značajno mijenja.
Recimo uz rok od 20 godina i 100.000 Eura razlika kada se sve stavi okvirno u kreditni kalkulator (koji inače koriste čak i u baci kod informativnog izračuna) i stvarnog izračuna s uvećanim ratama nakon 4. i 6. godine iznosi 19.870 Eura. A takav izračun onda mijenja i isplativost alternativa.
Odnosno na kraju se više plati kamata za 19.870 Eura nego što piše u informativnom iračunu.
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:48   #56
Quote:
rosa_salvaje kaže: Pogledaj post
To sam i ja htjela pitati

Jer u pravilu svi okvirno računaju po kreditnom kalkulatoru koji cijelo vrijeme kredita računa kamatu 4,5%, a s obzirom da se nakon 4. kamata povećava a onda nakon 6. godine izjednačava s tržišnom, računica se značajno mijenja.
Recimo uz rok od 20 godina i 100.000 Eura razlika kada se sve stavi okvirno u kreditni kalkulator (koji inače koriste čak i u baci kod informativnog izračuna) i stvarnog izračuna s uvećanim ratama nakon 4. i 6. godine iznosi 19.870 Eura. A takav izračun onda mijenja i isplativost alternativa.
Odnosno na kraju se više plati kamata za 19.870 Eura nego što piše u informativnom iračunu.
Tocno! I mene smeta sto banke tako rade. Naime, ljudi nisu dosta financijski obrazovani da bi sami shvatili da je onaj kreditni kalkulator samo "okviran" izracun i da je u stvarnosti rijec o puno vecoj kamati.... i onda se (mozda) ponekad isplati uzeti kredit na manji vremenski rok .... no, nitko to ne moze odluciti osim osobe koja sama uzima kredit ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:53   #57
Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
Tocno! I mene smeta sto banke tako rade. Naime, ljudi nisu dosta financijski obrazovani da bi sami shvatili da je onaj kreditni kalkulator samo "okviran" izracun i da je u stvarnosti rijec o puno vecoj kamati.... i onda se (mozda) ponekad isplati uzeti kredit na manji vremenski rok .... no, nitko to ne moze odluciti osim osobe koja sama uzima kredit ....
Da, svatko ima pravo izbora, i to je ok. Ali slažem se s tobom da ako se subvencionirani kredit radi na cijelo razdoblje s povlaštenom kamatom da izgleda puno povoljniji i da se plati manje kamata nego što to zaista jeste. Jer takav kredit na 20 godina treba računati da se u prvih 4-6 godina ne otplati puno glavnice, a da se i dalje ima kredit na 14 godina po tržišnoj kamatnoj stopi.

Kredit 100.000 Eura na 20 godina (kreditni kalkulator ZABA):
- prve 4 godine anuitet je 632,65
- sljedeće dvije malo veća
- ostalih 14 godina anuitet 760,36

Kredit 100.000 Eura na 30 godina (kreditni kalkulator ZABA):
- prve 4 godine anuitet je 506,69
- sljedeće dvije malo veća
- ostalih 24 godina anuitet 648,60

Tako da nije isto kada se sve računa po prvom anuitetu a kada se računa s uvećanim anuitetom za veći dio otplate.
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 17:03   #58
Molio bih čuti vaše mišljenje o slijedećem:
Ja i supruga se premišljamo o izlasku iz ralja podstanarstva i u ulazak u ralje stambenog kredita i ne znamo za koji stan da se odlučimo:Novogradnja 47m2 na za nas ne baš najboljoj lokaciji preko APN-a za 90000eur,ili starogradnja 43m2(ali boljeg rasporeda) u centru na lokaciji koja je za nas idealna(blizina posla,vrtića,baka servisa).Posjedujemo 25000 eur gotovine,a ostali iznos bi išao preko stambenog.E sad,ja preferiram novogradnju zbog subvencija prve 4 g.,boljih uvjeta kredita(kamata,ne treba životno osiguranje,bez naknade,interkalarne kamate itd..) a supruga bi rađe stan u centru iako tako vraćamo više kamata banci(u oba slučaja bi išli na 20.g),iako je svjesna da stari stan(star je 50g!!) zahtjeva stalna ulaganja,možda promjenu instalacija itd..
Na kraju,u nedoumici smo koji ćemo stan poslije lakše prodati,jer tu ne planiramo ostati više od 5-6 g.
Unaprijed hvala na odgovorima!!!
Dankec17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 17:56   #59
Quote:
Dankec17 kaže: Pogledaj post
Molio bih čuti vaše mišljenje o slijedećem:
Ja i supruga se premišljamo o izlasku iz ralja podstanarstva i u ulazak u ralje stambenog kredita i ne znamo za koji stan da se odlučimo:Novogradnja 47m2 na za nas ne baš najboljoj lokaciji preko APN-a za 90000eur,ili starogradnja 43m2(ali boljeg rasporeda) u centru na lokaciji koja je za nas idealna(blizina posla,vrtića,baka servisa).Posjedujemo 25000 eur gotovine,a ostali iznos bi išao preko stambenog.E sad,ja preferiram novogradnju zbog subvencija prve 4 g.,boljih uvjeta kredita(kamata,ne treba životno osiguranje,bez naknade,interkalarne kamate itd..) a supruga bi rađe stan u centru iako tako vraćamo više kamata banci(u oba slučaja bi išli na 20.g),iako je svjesna da stari stan(star je 50g!!) zahtjeva stalna ulaganja,možda promjenu instalacija itd..
Na kraju,u nedoumici smo koji ćemo stan poslije lakše prodati,jer tu ne planiramo ostati više od 5-6 g.
Unaprijed hvala na odgovorima!!!
Iskreno kad bih ja znao da negdje necu ostati duze od 5-6 godina, ne bih kupovao stan. Uz to bih pokusao ustedjeti jos novaca (pa kad kupim stan da imam vise od tih 25.000 eura). No, ovakva odluka zahtijeva jos promisljanja (mi nemamo dovoljno informacija o Vasoj situaciji ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 19:17   #60
Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
Samo jedno pitanje kod tog izracuna - da li su ti izracunali da se u 4. i 5. godini povecava kamata za 0,5 postotnog boda, a onda od 7 do 20 godine placas kamatu koja je na trzistu? Nekako sumnjam da su to uzeli u obzir ....
da, naravno ni ovaj kredit nije tako idealan kako izgleda na prvi pogled baš zbog tih kamata...i 5 godina razlike u otplaćivanju nije malo. baš zato sam natjerala jadnog osobnog bankara da mi TOČNO izračuna obje opcije. uzeo je obzir sve promjene kamata (nakon 4. godine, pa nakon 6.) i promjene glavnica...i ispada ono što sam gore navela - sveukupno vratim manje love. naravno, razlika ovisi o visini kredita, meni ispada oko 2000 eura manje (na kredit od 27000). a dodatno, kod subvencioniranih nema troška procjene, obrade kredita i, čini mi se da nije obvezno životno osiguranje (nisam sigurna za ovo, već mi se lagano sve pobrkalo).

postoji i treća opcija, barem kod mene (ovisno o nekretnini, a čini mi se da sve današnje novogradnje moraju imati energetski certifikat, ispravite me ako griješim) - zeleni kredit koji ima manju kamatu od redovitog i nema obrade kredita niti procjene (a čini mi se da je obavezno životno). ako bih njega uzimala na 15 godina, izračun bi bio tu negdje kao kod subvencioniranog, ali u tom slučaju bi mi rata bila veća i teško bi je podnijela (pa makar to značilo 5 godina manje otplate).

eto, možda ovo nekome pomogne.

ufff, vrti mi se već od računica
EthereaBorealis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.