Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2013., 10:53   #1
Biće, stvar, pojava....

Ovdje ima pomalo i filozofije i jezika, nekako mi paše na pdf društvenih znanosti.
Dakle, drugi razred osnovne škole.
Klinci su dobili zadatak razvrstati niz pojmova u kategorije biće, stvar, pojava.
Između ostalog tu su bili: svemir i glava, na što se i među odraslima razvila diskusija.
Prvo, čini mi se neprimjereno za 2. razred, a drugo što bi rekli za svemir i glavu?

Zadnje uređivanje mestar : 23.05.2013. at 11:09.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 11:46   #2
Ha, ha, pitanje na koje je izuzetno teško dati točan odgovor, vjerojatno i nemoguće, ali pretpostavljam da naše školstvo to niti ne traži pa bi i samo približno točan odgovor valjda bio dovoljan. Prije pokušavanja odgovaranja volio bi znati kako autor pitanja precizno definira kategorije bića, stvari i pojave.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 12:26   #3
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ha, ha, pitanje na koje je izuzetno teško dati točan odgovor, vjerojatno i nemoguće, ali pretpostavljam da naše školstvo to niti ne traži pa bi i samo približno točan odgovor valjda bio dovoljan. Prije pokušavanja odgovaranja volio bi znati kako autor pitanja precizno definira kategorije bića, stvari i pojave.
Ako misliš na autora teme onda se autor skupa sa sinekom češkao po glavi i tražio na sve strane mišljenja, od profesora do filozofa. A mišljenja su bila u cijeloj lepezi mogućih odgovora pa i dalje nemam pojma.

Rekao bih da je glava stvar jer za biće bi trebala valjda biti nekakva samodostatna cjelina?

A svemir je... nemam pojma, neki smatraju i bićem, pa cijela je tema na forumu o tome.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 13:16   #4
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Dakle, drugi razred osnovne škole.
Klinci su dobili zadatak razvrstati niz pojmova u kategorije biće, stvar, pojava.
prošlo je hmm.. nešto godina od vremena kad sam bila u 2. osnovne. pa sam najprije, iskreno, iznenađena da se imenice uče već u drugom razredu.. sram me bilo..

Quote:
Između ostalog tu su bili: svemir i glava
e, ovo me oduvijek ljutilo.

biglanje na primjerima koji su stvarno specifični umjesto dati djetetu normalan primjer koji bi većini ostao u glavi..
u 2.osnovne (još uvijek se čudim ) je važno da dijete shvati da je kiša pojava, pas biće, olovka stvar..

znam da to nije glavna poanta tvog posta, ali takvi me "bijesni" primjeri uvijek izbace iz takta..
dobijem neodoljiv osjećaj da učitelj ili profesor ili autor knjige želi ispasti jako pametan, umjesto da želi približiti gradivo dijetetu primjerima na njihovoj razini..


e sad.. što je glava, a što Svemir? jbt nemam pojma

metoda eliminacije

glava nije stvar jer nije neživa, pojava nije, dakle bila bi biće ?? biće ??

a Svemir.. pojava? biće nije, stvar nije
__________________
...but I don't cry for yesterday there's an ordinary world somehow i have to find. and as i try to make my way to the ordinary world i will learn to survive ... DD
VatroSlavka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 14:19   #5
Quote:
VatroSlavka kaže: Pogledaj post
glava nije stvar jer nije neživa
biće: ono što živi; stvorenje

Glava sasvim uredno može biti neživa .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 18:32   #6
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
biće: ono što živi; stvorenje

Glava sasvim uredno može biti neživa .
jedino je sigurno da je glava imenica..
razvrstat ćemo je po potrebi ?
kod onih koji je koriste će biti biće, kod onih kojima služi za ukras će biti stvar, a kod onih koji ni ne znaju da je imaju.. Pojava?? ?
__________________
...but I don't cry for yesterday there's an ordinary world somehow i have to find. and as i try to make my way to the ordinary world i will learn to survive ... DD
VatroSlavka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 21:28   #7
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ovdje ima pomalo i filozofije i jezika, nekako mi paše na pdf društvenih znanosti.
Dakle, drugi razred osnovne škole.
Klinci su dobili zadatak razvrstati niz pojmova u kategorije biće, stvar, pojava.
Između ostalog tu su bili: svemir i glava, na što se i među odraslima razvila diskusija.
Prvo, čini mi se neprimjereno za 2. razred, a drugo što bi rekli za svemir i glavu?
Meni se čini da je osnovna svrha takvih pitanja razlikovanje živo-neživo-apstraktno. A pritom "biće" obuhvaća nekakvu cjelinu, živu dakako. Zato bih ja rekla da su i svemir i glava pojave.

Dakako, na ovo pitanje uopće nema odgovora, kao što počesto nema odgovora ni na pitanja o umanjenicama/uvećanicama koja se postavljaju osnovnoškolcima, kad se uopće ne vodi računa o tome da nemaju sve riječi takve izvedene oblike. Nekad se radi o tome da je točan odgovor ono što je postavljač pitanja imao na umu, a nekad se možda jednostavno želi učenike natjerati na razmišljanje i kreativnost, pa je moguće više točnih odgovora.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 18:22   #8
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
biće: ono što živi; stvorenje

Glava sasvim uredno može biti neživa .
A sto je s truplom? Mozda zvuci morbidno, ali je li truplo stvar?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 19:13   #9
Glava - stvar, svemir - pojava.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 22:54   #10
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Glava - stvar, svemir - pojava.
Stvar i na živom čovjeku?
Znači da je dio bića stvar, a samo cjelina biće?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 23:01   #11
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
A sto je s truplom? Mozda zvuci morbidno, ali je li truplo stvar?
Odgovor na ovo pitanje čekam s velikim interesom!
Rekao bih da je biće, mrtvo biće.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 11:06   #12
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Stvar i na živom čovjeku?
Znači da je dio bića stvar, a samo cjelina biće?
Naravno da je stvar i na čovjeku. Sastavljeni smo od stvari.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 15:53   #13
Question

Moja kćerka je imala također ovih dana imenice. I meni nisu bile jasne rijeći npr. park, livada, trava, krošnja, krila,... Mislim da to ide pod BIĆA, kako sam shvatila. Tako mislim i za glavu, da je to biće. Baš ću sutra pitati u školi
Pod pojave mislim da ide npr. vjetar, sunce, dan kiša, snijeg, oblak, nebo...
Ako je tako, tu ide i svemir.

Neznam dali sam u pravu.

Bar tako sam ja shvatila
taici is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 20:34   #14
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Odgovor na ovo pitanje čekam s velikim interesom!
Rekao bih da je biće, mrtvo biće.
Imenice koje se u sklonidbi ponašaju kao živo, a nitko ne sumnja da znače nešto mrtvo, jesu imenice pokojnik i mrtvac (Vidio je mrtvaca, pokojnika.) Leš se u akuzativu sklanja kao neživo, pretpostavljam da bi i truplo bilo tu negdje kad bi u s. r. postojala razlika u akuzativu za živo i neživo.

E, sad, jesu li bića... Znam da se pokojnik ili mrtvac kad mu se kaže vlastito ime sigurno smatra bićem, bez obzira što je živio u prošlosti i više ne živi.
Truplo i leš doživljavaju se kao mrtvi, dijelovi nečega što je bilo živo... Ja bih ih stavila u stvari.
Rekla bih da se mrtvac i pokojnik upotrebljavaju umjesto imena, a truplo i leš s imenom (truplo Iksa Ipsilona, leš Iksa Ispilona).

Svemir bih svrstala u pojave. U njemu ima stvari, no ako svemir prevedemo u beskonačan, beskrajan prostor tada je možda jasnije.

Dijelovi tijela su stvari, čak i na živome, i bez morbidnih primisli.

To su, u svakom slučaju, po mojem mišljenju, vrlo glupa pitanja za drugašiće, pa i za stariju djecu. Svaki učitelj lako može testirati je li pitanje neprimjereno: neka sam pouzdano i s argumentima odgovori na pitanje.

Ta bi podjela trebala pomoći da prepoznaju imenice, da shvate da i pojave pripadaju imenicama, da osvijeste postojanje nekih pojava, vlastitih osjećaja koji se mogu izreći i imenicama, a ne da bi ih znali razvrstati jer to ionako ničemu ne služi.

Mislim da bi bilo korisnije da ih ukratko nauče razliku između živoga i neživoga (radi upotrebe u m. r. jd.).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 01:37   #15
Eto sta nastane zbog losih definicija ili pokusaja definiranja neceg sto se ne moze definirat. Svemir i glava su u ovom slučaju stvari. kad malo to gledam zasto se oupće defeinicija tako postavlja... Zašto odvajati bića od sveg drugog. Sjecam se da sam jednom iz kemije dobio 4 zato sto nisam znao ko osim životinja koristi glikogen. Odgovor je bio ljudi -_- a ja ih tad već nisam dijelio. Mogli su im i dat pitanje definicije zivota bilo bi isto tesko odogovorit.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 06:13   #16
Nekako mi se čini mi da u 2. osnovne takva pitanja u obliku testa imaju samo "jedan točan točan odgovor"... tako da:


Quote:
VatroSlavka kaže: Pogledaj post
dobijem neodoljiv osjećaj da učitelj ili profesor ili autor knjige želi ispasti jako pametan, umjesto da želi približiti gradivo dijetetu primjerima na njihovoj razini..
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Dakako, na ovo pitanje uopće nema odgovora... Nekad se radi o tome da je točan odgovor ono što je postavljač pitanja imao na umu, a nekad se možda jednostavno želi učenike natjerati na razmišljanje i kreativnost, pa je moguće više točnih odgovora.
Imali smo kod nas izreku na faksu (sigurno je još uvijek ima):
-- Što te profesor pitao?
-- "Pogodi što sam si zamislio?"
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 15:38   #17
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Odgovor na ovo pitanje čekam s velikim interesom!
Rekao bih da je biće, mrtvo biće.
Meni je mrtvo bice totalni oksimoron. Bice, kako ja to vidim, podrazumijeva zivot, zivot podrazumijeva samostalan metabolizam.
Stvar mi podrazumijeva objekt od nezivog ili nikad ranije zivog materijala.

Tako da bih i svemir i glavu i truplo stavila pod pojave.
Osim toga, nije jednom pisalo u novinama da se negdje pojavio les.
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 18:52   #18
svemir je pojava, ili prirodna pojava, mislim sveukupno sa svim elementima, kako je nastala, kao pojava iz ničeg, ili je uvijek postojala, to je nešto što još ne možemo pojmit.

glava, može biti dio bića, dio stvari ili dio pojave, ovisi o kontekstu, mada najbolje bi bilo reć da je dio bića, najbolje, tj. najkonzervativnije
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 08:10   #19
Ako se može simultano odgovoriti na pitanje s više odgovora, ovisno u kojem kontekstu se pitanje tumači, točan odgovor može biti i sve tri ponuđene opcije, a i ne mora. Više mi izgleda kao neko trik pitanje da više zbuni nego da se nešto nauči.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 18:39   #20
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Ako se može simultano odgovoriti na pitanje s više odgovora, ovisno u kojem kontekstu se pitanje tumači, točan odgovor može biti i sve tri ponuđene opcije, a i ne mora. Više mi izgleda kao neko trik pitanje da više zbuni nego da se nešto nauči.
svemir nemore bit stvar niti biće
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.