Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2002., 22:58   #21
Negdje sam procitao da se ne be trebalo pretjerati s upotrebom meda...
Jel zna to neko docarati u gramima ili sl ?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 23:05   #22
Mene su uchili da je maximum tri zhlichice dnevno za odraslu osobu, 1 za djecu, bebe nishta, zbog alergije.

Nemam poima da li je to tochno, ali sam se pridrzhavala.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 23:31   #23
Moj tata je hobi-pcelar (i inace zaljubljenik u prirodu) pa su se neka njegova znanja u hodu prilijepila za mene.

Ono sto magic veli za kolicinu ~ stoji.

Jos nesto: u medu ne smije biti dodano secera. Cim se nesto mucka i muti, to vise nije pravi pcelinji proizvod i vrtoglavo gubi na kvaliteti.

Pravi, prirodni med prepoznat cete po tome sto se kristalizira. Ako se ne kristalizira, znaci da mu je dodan secer. A ako vas kristaliziranje smeta, tj. ako vam se kristalizirani med ne svidja, stavite cijelu staklenku u posudu s toplom vodom i sve skupa na radijator i drzite par sati (ili jedan dan) dok se med posve ne otopi. Tako otpljen, on se vise nikad nece kristalizirati, a nije izgubio nijedno od svojih dobrih svojstava.

Zatim, nikad, nikad, nikad ne kupujte sumnjive pripravke koje mozete naci na placu i koji se zovu 'med od maslacka'. To je bezvrijedna masa kuhanih cvjetova ili cega vec od maslacka s uzasno puno secera , otrov zivi.

Ako nije napravila pcela ~ nije med!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 00:00   #24
Zasto se kristalizira med,i koji uvjeti trebaju,da stavim ove moje tegle na test,nesto su mi sumnjive,sve su bistre.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 00:17   #25
Re: ovo pastujem sa sajta o medu

Quote:
Originally posted by Samantha Jones
BAGREMOV MED pomaže kod tegoba dišnih organa ima umirujuće djelovanje kod nervoza, neuroza i nesanice vrlo pogodan za dojenčad i malu djecu, lagan i blag

Na svakoj bocici meda, ako ju se kupi u ducanu pise da se med ne smije davati djeci mladjoj od godinu dana, jer postoji velika mogucnost alergije, tako da mislim da ovo da je pogodan za dojencad ne stoji za vecinu dojencadi.

Obozavam med u svim kombinacijama - u caju, s kruhom i putrom, u kolacima, pa cak i iz teglice sa zlicom.
Najdrazi su mi kadulja, akacija i kesten. Cak ga svercam sa sobom kada se vracam iz Hrvatske.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 00:39   #26
Quote:
Originally posted by Samantha Jones
Zasto se kristalizira med,i koji uvjeti trebaju,da stavim ove moje tegle na test,nesto su mi sumnjive,sve su bistre.
U medu se kristalizira njegov prirodni secer. Ne mozes ga umjetno kristalizirati niti potaknuti njegovu kristalizaciju, on se kristalizira spontano, vremenom.

Najbolje je da kupis jednu teglu svog proizvodjaca pa ju ostavis da stoji u smocnici par mjeseci. Ako se med kristalizirao, slobodno kupuj i dalje od iste firme.

Kristaliziranje pocinje na stijenkama, sa strane, i na dnu. Ako vidis da se dno pocelo kristalizirati, samo je pitanje vremena kad ce i ostatak.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 00:46   #27
A tako znaci.Onda o.k mislila sam da treba puno manji vremenski period da se med kristalizira,a kod mene ne docekaju tegle vise mjeseci.A ova baka se kune da je domaci,aj da joj vjerujem.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 04:44   #28
Djeci do 1 god starosti se ne smije davati med, jer prirodni med moze imati bakterije klostridije, sto odraslima i djeci nece naskoditi, ali djeci do jedne godine bi moglo.

U medu ima fruktoze, pa je bolji za dijabeticare nego secer, ali s fruktozom (koje inace ima u vecini sokova tipa Sprite, fanta...) je neki stos s opterecenjem jetre... bla, bla, u stvari nije dobro pretjerivati. Ali zlicica meda u caju, nece nikome skoditi. Dapace, med ima antibakterijskih i antivirusnih svojstava...

U rijetkim studijama (nema ih tko financirati, jer se na med ne moze staviti patent, pa niti jedna farmaceustksa industrija nema interesa razvijati ga, kao niti npr marihuanu u svrhu lijecenja) dokazalo se da sterilizirani med ima puno bolje rezultate u lijecenju opekotina i nekih infekcija koze nego standardna terapija.

E jesam zabrazdila... htjela sam samo cuti savjet gdje se kupi med, sad kad vise ne postoji Pcelarska centrala (niti moj djed pcelar)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 18:30   #29
ne mogu vjerovati da je max. tri zlicice dnevno po osobi, ma znala san da pretjerujem, ali toliko...
med je jedna od mojih ovisnosti; pa ja i decko slistimo oko pola litre tjedno (zimi).
najbolji su mi:
kadulja s velebita
zlatiborski (to je nekakva mjesavina ne znam cega, ali je fino)
med s kornata (izuzetno rijetko ga mogu nabaviti, pa njega trosim, hm na kapaljku.) )
to su mi najdrazi: mada u trenucima krize kad nema domacih dobri su oni ih ducana.
pip the mute is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 21:51   #30
Quote:
Originally posted by pip the mute
med je jedna od mojih ovisnosti; pa ja i decko slistimo oko pola litre tjedno (zimi).
O Boze... Sad se ljutim na sebe. Ja imam domaci, od tate, za kojeg znam da je super i mjesecima ga zaboravljam...

Da ne velim da sam zadnji put jela med prosli tjedan kad sam ga vidjela na svedskom stolu u jednom hotelu.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 22:12   #31
Joj, jutros sam doručkovala honey i mislim da bum ga sad skoro išla opet večerat
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 07:37   #32
Thumbs up

Ja imam jedan veliki problem sa medom i to me jako živcira.
Naime, vjerovali vi to ili ne , ja kad stavim žlicu meda u usta isti trenutak me počnu boljeti svi zubi(ali baš svi do jednoga).
Bio sam kod zubara i rekao mi je da imam sve zube zdrave i da mi to nemože nikako objasniti.
Zato ja ne volim med i jako mi je žao zbog toga.
FRAJER is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 08:05   #33
Quote:
Originally posted by FRAJER
Zato ja ne volim med i jako mi je žao zbog toga.
Ovo je valjda tipfeler.

A mozda da probas, kad stavis zlicu meda u usta, malo micati vilicom (celjust ) zagrizi, otvori, zagrizi otvori... mozda ti se malo zaglave slinovnice, pa ih ovako odcepis.

(Med stavis u usta, slinovnice pocnu raditi, slina nahrupi, topis med u ustima, ne zvaces da bi zvakanjem pomogao izbaciti slinu iz zlijezde u usta)

Mozda ti se bol od slinovnica ucini kao bol u zubima.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 08:50   #34
Uhh ne podnosim med, volim slatko ali med nikako. Probala san med od Akacije, taj je jedini sta mogu da stavin u caj bez da kad osjetim miris ili ukus
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 10:30   #35
Thumbs up

Samo se vi meni smijte,,,,,,,
Nije baš drago što mi se to događa.
Da nemam te probleme sigurno bi uživao u medu kao i vi ostali.
FRAJER is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 13:46   #36
Meni je jako fini neki med kojeg nabavljamo od nekih ljudi sa Biokova. Kad nema toga koristim neki hvarski (isto jako fini).

Apropos onog "nazovimeda" od maslačka kojeg je spominjala Princeza, istina je da je onaj s placa blago rečeno sumnjiv. Ali, moja teta je farmaceut i sama doma spravlja tu "šećerlemu" (ali s fruktozom) i tvrdi da je to izvrsna stvar kod kašlja (ali samo u malim količinama).
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 08:46   #37
Thumbs up med, volim ja :)

bagrem, lipa...zakon...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 18:19   #38
med od maslačka

čitala sam da se od glavica maslačka, vode šećera i limuna može napraviti tzv. maslačkov med. da li netko zna kako.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 19:52   #39
Med od maslachka

uzmemo 4 pune shake cvjetova i dobro ih prokuhamo u dvije litre vode. Procijedimo ih i vrucem soku dodajmo 1,5 kg shecera (najbolje smedjeg, nerafiniranog) i sok dva limuna.

Smjesu kuhati neprestano mijeshajuci je dok ne postane gusta. Spremiti u staklenke i chuvati na tamnom mjestu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 21:32   #40
Opet se javljam nakon magic, pa te molim da ne mislis da te pratim po forumu. Ovo je slucajno.

Samo sam htio reci jedno - iako je magicin recept tocan, hellie, nadam se da ne namjeravas jesti to njesra od "meda".

Svaki pcelar ce ti reci sljedece: med mogu "proizvesti" samo pcele. Ono sto ljudi rade su samo pripravci, nekakvi surogati koji okusom podsjecaju na med i nista vise.

"Med" od maslacka nema nikakvu zdravstvenu funkciju, dapace suprotno! Sami cvjetovi od maslacka nemaju apsolutno nikakvu korisnu funkciju, C vitamin iz limuna se inaktivira kuhanjem, a od silnog secera mozes samo povisiti secer u krvi, udebljati se i pokvariti zube. Tu smjesu mozes eventualno koristiti protiv grlobolje (iako i za nju ima boljih lijekova). Moja doktorica se jezi kad joj netko spomene taj pripravak od maslacka, a moj pcelar se jezi od ljutnje kad se za taj sirup koristi nazi "med".

Jos nesto: svatko tko u med dodaje secer ga jednostavno - unistava. Ako hocete prepoznati "pravi" (netaknuti) med od onog u kojeg je netko intervenirao ovo je nacin: ako se med nakon nekog vremena kristalizira, onda mu nije dodan secer, a ako je i nakon par mjeseci jos uvijek onako lijepo "gladak", tj. tekuci, onda mu je dodan secer. Med u kojem ima secera se ne moze kristalizirati.

Poznajem jednog pcelara koji me je dobro uputio u mnoge tajne meda. Ako vas jos nesot zanima, pitajte.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.