Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 11:53   #141
Mislim da osjećaje ne možemo kontrolirati, ali možemo kontrolirati misli i djelovanja na koja nas ti osjećaji potiču.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:02   #142
Naravno, Arna. To je prvi korak, koji ako nam promakne i osjećaj se dogodi, možemo 'sanirati' postavljanjem prema tom osjećaju u trenutku njegova događanja. Nakon što se osjćaj stiša, možemo ga promatrati i analizirati, i nakon nekoliko sličnih iskustava, negativan intenzitet će se smanjiti, jer ćemo već na prvom koraku djelovati, jer opet znamo što nas čeka ako nećemo.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:07   #143
bijes je manifestacija unutarnjeg nezadovoljstva... nagomilanog otrova koji samo ceka da sukne i povredi nas same ili one pored nas ... to je onda vrsta ventila jer energija mora teci... ako nam dani prolaze uludo i sami sebe razocaravamo jer ne ispunjavamo neke svoje vlastite standarde ta negativnost raste i onda suklja van u vidu bijesa itd.

ima jedna zgodna tehnika (iz knjige 'Aghora' od Svobode) -

'.......A tu je još i jedna praksa koju vršim svake noći pred odlazak na spavanje. Ona je jako prosta, ali mi bezmerno pomaže i može biti od pomoći svakome koje koristi. Ona obuhvata samo tri pitanja: Jesam li živeo? Jesam li voleo? Jesam li se smejao?

Jesam li živeo? Da li sam na najbolji mogući način iskoristio vreme koje mi je dato da toga dana rastem, učim i razvijam se?

Jesam li voleo? Da li sam dopro do bilo koga od onih koje sam susreo i učinio ga svesnim ljubavi u mom srcu, olakšao breme njihovog nesamopouzdanja i nesigurnosti?

Jesam li se smejao? Da li sam opažao humornu stranu ma i najbolnije nesreće?.

Ako je odgovor na bilo koje od ovih pitanja - ne - to je povod za kajanje. Još jedan dan je minuo i ja sam bliže smrti, a nisam se razmahnuo do svojih punih moći. To mi je dosta da me navede da se narednog dana više potrudim da se ispravim, pre nego Mahakala (smrt) stigne i uhvati me neopreznog.'
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:16   #144
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Neće svi tako reagirati, nakon priče o tuđim problemima. Neki će naprosto biti sretni što se to njima ne događa, i kad dođu doma, poljubit će ženu/muža/dijete iz zahvalnosti.
naravno, ali to ne znači da neće prenjet negativnost. naime, možda će krenut pričat svome dragome/dragoj o tim problemima koje ima ta prijateljica i onda će dragi pobrat negativnost i počet grist. prenošenje negativnosti se nemroa manifestirati na svakom prenosiocu...

primjer su i oni emocionalni vampiri, one osobe koje samo jadikuju i žale se kako je njima teško. one na kraju nikad ne poberu negativnost a siju je šakom i kapom...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:40   #145
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
ima jedna zgodna tehnika (iz knjige 'Aghora' od Svobode) -

'.......A tu je još i jedna praksa koju vršim svake noći pred odlazak na spavanje. Ona je jako prosta, ali mi bezmerno pomaže i može biti od pomoći svakome koje koristi. Ona obuhvata samo tri pitanja: Jesam li živeo? Jesam li voleo? Jesam li se smejao?
Au, koja ozbiljna pitanja za pred spavanje
Ja naprosto nastojim oprostiti na kraju dana, sebi i drugima
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:46   #146
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
naravno, ali to ne znači da neće prenjet negativnost. naime, možda će krenut pričat svome dragome/dragoj o tim problemima koje ima ta prijateljica i onda će dragi pobrat negativnost i počet grist. prenošenje negativnosti se nemroa manifestirati na svakom prenosiocu...

primjer su i oni emocionalni vampiri, one osobe koje samo jadikuju i žale se kako je njima teško. one na kraju nikad ne poberu negativnost a siju je šakom i kapom...
O problemima treba pričati. Ovo tvoje mi zvući kao bjeg od negativnosti, a to je nemoguće u svijetu izbjeći. Negativnosti su na svakom koraku, ali treba ih znati blokirati, i preobraziti ih u nešto dobro. Pomoći prijateljici samim time što je saslušaš.

Emocionalni vampirizam je nešto drugo. Treba ga znati prepoznati i ograditi se od njega.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 12:59   #147
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Au, koja ozbiljna pitanja za pred spavanje
Ja naprosto nastojim oprostiti na kraju dana, sebi i drugima
vis kad ti to kazes onda zvuci ozbiljno!

navodno je prije spavanja dobro mentalno jos jednom proci citavim danom do trenutka buđenje pa nazad, al u ulozi promatraca... bez suda dobro/lose. To ce pomoci da se eventualne traume osvijeste pa da ne odu pod tepih u podsvijest i kasnije prouzroce probleme ...

Zadnje uređivanje Mano : 18.02.2009. at 13:05.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:13   #148
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
O problemima treba pričati. Ovo tvoje mi zvući kao bjeg od negativnosti, a to je nemoguće u svijetu izbjeći. Negativnosti su na svakom koraku, ali treba ih znati blokirati, i preobraziti ih u nešto dobro. Pomoći prijateljici samim time što je saslušaš.
pričati o problemima - da. prenositi tuđe probleme - ne

pomoć nekome samo tako da ga saslušaš uistinu zna biti pomoć, ali se s time mroa baratati vrlo oprezno. Naime, velik broj ljudi ima tendenciju samo pričanja a ne djelovanja. takve ljude se treba izbjegavati, pa makar to onda izgledalo kao bijeg od negativnosti
Iako smatram da nije nemoguće biježati od negativnosti. recimo, ja sam većinu svojih "prijatelja" otkantao (ne direknto već dopustio da veza zamre) upravo zbog toga jer su prenosili mnogo negativnosti. Imao sam sreće i nać srodnu dušu, svoju dragu, s kojom se osjećam predivno čisto zato jer sve riješavamo skupa i kad pričamo, pričamo da si pomognemo i riješimo probleme i neutraliziramo negativnosti iz okoline. rezultat je da se doma s njom osjećam kao u raju. stalno.

tako treba i s "prijateljima". Ostavio sam si samo prijatelje s kojima mi je lijepo. I što je najbolje, privukao sam ljude sa vrlo sličnim motivima u životu s kojima se osjećam ugodno.
dakle, s problemima se netreba boriti već ih treba nadići i krenuti drugim smjerom...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:24   #149
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
...Iako smatram da nije nemoguće biježati od negativnosti. recimo, ja sam većinu svojih "prijatelja" otkantao (ne direknto već dopustio da veza zamre) upravo zbog toga jer su prenosili mnogo negativnosti.
potpuno se slazem !

ali sto uciniti sa ljudima koje ne mozemo izbjeci, npr. na poslu, a 'muzu' nas ko krave?

Zadnje uređivanje Mano : 18.02.2009. at 13:32.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:45   #150
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
ali sto uciniti sa ljudima koje ne mozemo izbjeci, npr. na poslu, a 'muzu' nas ko krave?
promatraj ih i shvati ih zašto su takvi kakvi su. kad ih prokužiš, lakše ćeš se znati nosit s njima i njihovom negativnošću.
treba podosta pripreme za riješavanje problema s takvim osobama.

neznam, moraš mi reć konkretnu situaciju da bih ti znao opisat mogući scenarij poboljšanja
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:10   #151
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
promatraj ih i shvati ih zašto su takvi kakvi su. kad ih prokužiš, lakše ćeš se znati nosit s njima i njihovom negativnošću.
treba podosta pripreme za riješavanje problema s takvim osobama.
je... kao u prometu kad neki tip izleti pred tebe i sl. pa se ljutis sve dok mu ne vidis facu. Onda ti sve bude jasno ...
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
neznam, moraš mi reć konkretnu situaciju da bih ti znao opisat mogući scenarij poboljšanja
ma vec je rijeseno! nekim cudom vise nismo u istoj kancelariji pa je sad o.k.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 21:57   #152
Kontrola osjećaja iliti potpuna samokontrola ?

"Ne teži čovjek k sreći, već da nema boli"
- smireno mudruje poststoik...

"Ponekad je potrebno uraditi i nešto "zločesto". Da bio osjetio da si - živ..."
- na kraju suludog dana zaključi Ed iz "Života na Sjeveru"

"Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare"

- Slijedi me ponekad mantra uz zvukove harmonija
kad se zamišljen spuštam niz Marmontovu put - vječnosti???

"...
Podaj se pjanom vjetru života,
pa nek te vije bilo kud;
pusti ko listak nek te mota
u ludi polet vihor lud.
Leti ko lišće što vir ga vije
za let si, dušo, stvorena.
Za zemlju nije, za pokoj nije
cvijet što nema korijena."


u kasnu noć upijam stihove besmrtnog pjesnika s krša...


Razmišljam... Život je...

"I svetica i kurba,
a sve po potribi,
kako se namisti u taj čas..."


A u svakome od nas, ima nešto i od vojnika i od svećenika.
I od grbavca...

Kako život namisti u taj čas...


Al netko to može ispričati puno bolje nego ja...



Belle


"Leti ko lišće što vir ga vije
za let si, dušo, stvorena.
Za zemlju nije, za pokoj nije
cvijet što nema korijena"

Odoh da se - napijem...


Zadnje uređivanje Vještac : 21.02.2009. at 22:03.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 11:43   #153
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
promatraj ih i shvati ih zašto su takvi kakvi su. kad ih prokužiš, lakše ćeš se znati nosit s njima i njihovom negativnošću.
treba podosta pripreme za riješavanje problema s takvim osobama.

neznam, moraš mi reć konkretnu situaciju da bih ti znao opisat mogući scenarij poboljšanja
malo je zamrla tema....ali tema je dobra

slažem se da je to najlakše kako se nositi sa negativnim i neugodnim ljudima...

postoji razlog zašto je neko takav i takav...možda je imao neku nesreću u životu, nepravdu...možda nije imao nikoga da mu pomogne...sto razloga je...

kad se primjerice na mene izdere neki apsolutni stranac...npr jer su nam se sudarila kolica u konzumu...on me iz psuje i nazove čoravom kokoši i preda mi toliko negativne energije...

najbolja reakcija na to je zapravo...nasmijati se i reći oprostite nije namjerno a sve ružne riječi i negativnost zanemariti, dakle odbiti je primiti...

ugl pokazati tom čovjeku da ga razumiješ zašto se tako loše osjeća i da ja zaista grozan taj sudar sa kolicima i da ti je žao, i da je bilo slučajno ( koji grozan primjer sam dala )....

jer ubiti to što se on izderao na tebe nije do tebe...nego je vjerojatno se nešto dogodilo na putu do konzuma, sigurno je zapeo u gužvu, možda je zaboravio novčanik doma pa se morao vračati, možda ga je šef zvao da dođe ranije na posao, možda ga je žena našpotala jer je zaboravio još jučer obaviti shooping, možda ga zub boli pa nije spavao...ma može biti sto razloga

i onda je on došao kupit kruh i mlijeko, kao tempirana bomba...i samo je bilo pitanje di će iskaliti sav svoj bijes, d će puknuti....i sudarili ste se s kolicima, i toje je bila kap koja je prelila čašu....počeo je psovati, vrijeđati, minutu te maltertrirao....za šta ?

sad bitno je prepoznati, to što se događa...kada razumiješ da nije takav prema tebi...jer to zbog te gluposti...nego da je takav iz razloga što mu se dogodilo prije...

u tom trenutku treba biti smiren, razumijeti osobu...i umiriti je riječima, razumijm vas, žao mi je ako sam vas naljutila, hoće te li se osjećat bolje ako vam pomognem stavit u košaru to sa popisa ( koji glup primjer sam uzela )....itd....čovjek bi se na kraju mogao i vam još ispričavati zbog uvreda i svega...

najgore je samo nastupit ombrambeno i ići u protunapad...kao...koji kur** ste vi meni rekli čorava kokoš, mama ti je čorava đubr* jedno zasran*....jer onda ste primili tu negativnost, jer onda ste se uzrujali....i to je vam pokvariti cijel dan...a poslije nećete ni znati zašto ste se uzrujali...

stvar je samo da se niste uzrujali...nego ste tu uzrujanu energiju primili od stranca u konzumu

sad jel poanta ove priče ne ići kupovat u konzum ( zašto baš taj dućan ) , ne...to je samo moja usporedba, dućan je mogao i biti benetton ili versace...

stvar je u tome....da je to jedan od naćina samokontrole...razumjeti i reagirati sa razumjevanjem
__________________
ne brinite što ljudi misle oni to rijetko rade!
cura-sa-foruma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 11:49   #154
jesam li ja to upravo digla temu iz 2009 godine....?!

pa bravo ja...
__________________
ne brinite što ljudi misle oni to rijetko rade!
cura-sa-foruma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 17:41   #155
Quote:
cura-sa-foruma kaže: Pogledaj post
jesam li ja to upravo digla temu iz 2009 godine....?!
Ima zanimljivih pisanja, kao primjerice
Quote:
Glam kaže: Pogledaj post
S cim ces kontolirat osjecaje? Sa razumom? S cim ces kontrolirat razum?

Kontrolom osjecaja nikada neces postici potpunu kontrolu nad osjecajima jer sama potreba za kontrolom je ujedno i izjava da postoji nesto sto treba kontrolirati, nesto sto na neki nacin moze izbjeci kontroli. Tako da samim kontroliranjem stvaras mogucnost izbjegavanja kontroli.

Ne proizvode ti osjecaji uvrijeđenost nego ti razum proizvodi uvrijeđenost. Razum je taj koji ti stvara probleme. Tocnije, tvoje vlastito misljenje, uvjerenje da je nesto uvredljivo za tebe.
Miriše na Bashara, Krishnamurtija i ine
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:16   #156
Ako si u diskoraku sa svojim osjećajima trebao bi riješiti problem. Kontrola je očajnički pokušaj vladanja situacijom.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 06:17   #157
mogu se kontrolirati. od 12te kad sam to prvi put uspio, ostavio sam pozitivne, a negativne il nisam dozivljavao il sam ih razumio i preobrazio u nesto dobro. isto tako kad razumijes, razumijes i tudje postupke... svijet je emocionalno mjesto (previse nekontroliranih emocija). Ne govorim da su emocije lose, samo zelim reci da ih se nekontrolirano previse koristi.. Uzrok su za mnoge probleme u svijetu, prakticki bespotrebne stvari ljudi nesvjesno rade zbog njih, jer su bazirani na njima, a ne na necem drugom...
Dlakavi Guzonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 08:44   #158
Quote:
cura-sa-foruma kaže: Pogledaj post
malo je zamrla tema....ali tema je dobra

slažem se da je to najlakše kako se nositi sa negativnim i neugodnim ljudima...

postoji razlog zašto je neko takav i takav...možda je imao neku nesreću u životu, nepravdu...možda nije imao nikoga da mu pomogne...sto razloga je...

kad se primjerice na mene izdere neki apsolutni stranac...npr jer su nam se sudarila kolica u konzumu...on me iz psuje i nazove čoravom kokoši i preda mi toliko negativne energije...

najbolja reakcija na to je zapravo...nasmijati se i reći oprostite nije namjerno a sve ružne riječi i negativnost zanemariti, dakle odbiti je primiti...

ugl pokazati tom čovjeku da ga razumiješ zašto se tako loše osjeća i da ja zaista grozan taj sudar sa kolicima i da ti je žao, i da je bilo slučajno ( koji grozan primjer sam dala )....

jer ubiti to što se on izderao na tebe nije do tebe...nego je vjerojatno se nešto dogodilo na putu do konzuma, sigurno je zapeo u gužvu, možda je zaboravio novčanik doma pa se morao vračati, možda ga je šef zvao da dođe ranije na posao, možda ga je žena našpotala jer je zaboravio još jučer obaviti shooping, možda ga zub boli pa nije spavao...ma može biti sto razloga

i onda je on došao kupit kruh i mlijeko, kao tempirana bomba...i samo je bilo pitanje di će iskaliti sav svoj bijes, d će puknuti....i sudarili ste se s kolicima, i toje je bila kap koja je prelila čašu....počeo je psovati, vrijeđati, minutu te maltertrirao....za šta ?

sad bitno je prepoznati, to što se događa...kada razumiješ da nije takav prema tebi...jer to zbog te gluposti...nego da je takav iz razloga što mu se dogodilo prije...

u tom trenutku treba biti smiren, razumijeti osobu...i umiriti je riječima, razumijm vas, žao mi je ako sam vas naljutila, hoće te li se osjećat bolje ako vam pomognem stavit u košaru to sa popisa ( koji glup primjer sam uzela )....itd....čovjek bi se na kraju mogao i vam još ispričavati zbog uvreda i svega...

najgore je samo nastupit ombrambeno i ići u protunapad...kao...koji kur** ste vi meni rekli čorava kokoš, mama ti je čorava đubr* jedno zasran*....jer onda ste primili tu negativnost, jer onda ste se uzrujali....i to je vam pokvariti cijel dan...a poslije nećete ni znati zašto ste se uzrujali...

stvar je samo da se niste uzrujali...nego ste tu uzrujanu energiju primili od stranca u konzumu

sad jel poanta ove priče ne ići kupovat u konzum ( zašto baš taj dućan ) , ne...to je samo moja usporedba, dućan je mogao i biti benetton ili versace...

stvar je u tome....da je to jedan od naćina samokontrole...razumjeti i reagirati sa razumjevanjem
misliš da ti tu nije ostalo potisnutog osjećaja ljutnje i sličnog?
nismo sveci i ako uglavnom i imamo razumjevanje, to ne znači da se svako može zbrecati na nas kako mu dođe.
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:10   #159
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mislim da osjećaje ne možemo kontrolirati, ali možemo kontrolirati misli i djelovanja na koja nas ti osjećaji potiču.
ja bi rekla da su misli te koje poticu emocije,mislin na nesto i onda dodje emocija,ne dodje emocija iz vedra neba.

a na misli apsolutno mozemo utjecati tako da i emocije mozemo birati.
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:16   #160
Quote:
bijelatama kaže: Pogledaj post
misliš da ti tu nije ostalo potisnutog osjećaja ljutnje i sličnog?
nismo sveci i ako uglavnom i imamo razumjevanje, to ne znači da se svako može zbrecati na nas kako mu dođe.


potisnute ljutnje? al ako imas razumijevanja za osobu preko puta,o kakvoj ljutnji pricamo?

zasto se svako ne bi moga otresti na nas? mada ne virujen da postoji osoba na koju se bas svako otresa,ali zasto se ne bi mogli? pa ko zna koji su njihovi razlozi?
jel mislis da se neko osica bolje ako se izdere ili ruznin rjecnikon obrati tom ko se na tebe otresa? jesi se ti ikad tako osjecao/la?

kad osjecamo razumijevanje,suosjecanje,ljubav prema ljudima,i nasa emocija je -lipsa-, toplija,nego kad se i mi zaderemo i ispi*ketamo na nekog.
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:45.