Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2017., 14:58   #9201
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Misliš da teroristi, kriminalci i potencialno tome skloni ljudi radikalnih islamskih i drugih ekstremističkih uvjerenja nikada ne prelaze schengensku granicu i to u oba smjera? Pa najopasniji među njima išli su se borit na stranu ISIS u Siriju, Irak i slične. I sada se neki vračaju i još će se vraćati; i trebalo bi jih valjda pohvatat negdje i stavit pred sud. Ili ne?

I još, da smo precizni - među dosadašnjim počiniteljima terorističkih zlodjela u Europi zadnjih godina jako malo je bilo onih iz te velike migrantske rijeke na balkanskom putu iz jeseni 2015. Od milijun i pol možda par njih. Nisu to sve ni izdaleka teroristi. A kontrola dokumenata na nekoj granici ( odlućeno je dosta logično, da je to schengenska granica, a mogla bi to biti i vanjska granica EU) je najevidentniji mogući način, da se selekcionira, dokumentira, prati i po potrebi hvata opasne među njima.
Slušaj @kranjski janez, ja sam jako strpljiva eruohrvatica, ali ti si zastranio totalno ili si naivan.

Jel' misliš da se islamisti hvataju na granicama, ili misliš da Eunija misli da će ih uhvatiti na nekom graničnom prijelazu, pa nisu oni Sanader?

Ti si naivan, a teoristi vas vozaju i to cijelu unutar shengensku Euniju.

Teroriste, prave sposobne tajne službe i policije traže u vlastitim općinama, naseljima, oblastima, a ne na granici.

Piši kući propalo kad se oni krenu kretati među državama unutar Shengena.
A i do sada je dovoljno pokazano da su vam teroristi prešli 5-6 granica unutar Shengena nakon napada, i to prije nego su prekoračili žicu izvan istog.
Bolje se njima kretati unutar Eunije gdje nema kontrole nego izvan gdje je opasno.
Terosristi po defaultu zaobilaze zemlje u kojima je bio rat jer znaju da im s tim stanovništvom nije sigurno i da tu nema zajebancije.
__________________
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
ribica0903 is offline  
Old 22.04.2017., 16:48   #9202
Quote:
ribica0903 kaže: Pogledaj post
A i do sada je dovoljno pokazano da su vam teroristi prešli 5-6 granica unutar Shengena nakon napada, i to prije nego su prekoračili žicu izvan istog.
Samo tko ih je slao?
https://www.youtube.com/watch?v=lWwn-_hN2IE
Buka is offline  
Old 22.04.2017., 16:52   #9203
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Interesantno bi bilo doznati od kud i kako su zlovenci doznali odluku arbitražne komisije. Očito je njima u korist jer inače ne bi inzistirali da HR prihvati odluku. Ipak su uspjeli i znaju unaprijed rezultat!
po SLO ispada da na kopnu sve dobila HR, a na moru SLO
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 22.04.2017., 17:32   #9204
Quote:
Buka kaže: Pogledaj post
I što sad s ovime?

Pa 100x više ste ih primili direktno vlakovima i proslijedili dalje.

I bolje ti je pitanje tko ih je zvao jer i vi u Slo ste ih samo slali dalje...
agentRico is offline  
Old 22.04.2017., 17:44   #9205
Nemojte pisat besmislice o blokadi Luke Kopar. To ne možemo napravit ni da hoćemo jer smo potpisnici Konvencije UN o pravu mora i bilo kakav takav pokušaj bi na nas navalio nesaglediv bijes međunarodne zajednice.

AS ma kakv pravorijek donio prema stavu RH je ništavan.

Blokada granice i direktno nanošenje štete turističkoj sezoni u RH je najavljena 11.siječnja od strane Erjavca i sve priče o kontrolama na granici su priče za jako malu djecu i ovo sad je samo pokazivanje mišića i neće se zaustavit tek tako.

Quote:
Slovenski šef diplomacije sugerirao je da će Slovenija stvarati poteškoće austrijskim i njemačkim turistima tijekom njihova tranzita preko Slovenije na putu do hrvatske obale. Odluka arbitražnog suda očekuje se ove godine
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...atskog-turizma

Naravno da mi imamo instrumente za rješavanje ove situacije ali za to na Markovom trgu i Pantovčaku treba imat osobe koji imaju osjećaj za nacionalne interese a to mi sad nemamo.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 22.04.2017., 17:45   #9206
Quote:
Buka kaže: Pogledaj post
A isti su u RH došli po duhu svetome ili padobranima?? Došli su iz Shengena i proslijedili smo ih u Shengen
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 22.04.2017., 18:48   #9207
Quote:
ribica0903 kaže: Pogledaj post

Teroriste, prave sposobne tajne službe i policije traže u vlastitim općinama, naseljima, oblastima, a ne na granici.
Treba nažalost i jedno i drugo. Dakle i granica. Ako se za sada ne želi ponovo aktivirat unutarnjih državnih granica unutar EU ( iako nije sasvim tako, Austrija je prema našoj granici opet uvela uz dozvolu europske komisije neko vrstu granične kontrole ograničenog roka), treba toliko striktnije kontrolirati vanjsku granicu. A vanjska granica je u tom slučaju schengenska, to je več prije bilo tako zamišljeno. Mogla bi biti i vanjska granica EU- možda bi to bilo bolje za vas kao građane i ekonomiju, ali veliki, težak izazov za vašu državu zbog enormne dužine vaše vanjske granice EU.

EU neće tek tako potpuno reaktivirati kontrole na unutarnjim državnim granicama. To bi bilo ultima ratio. Možda bi to značilo i kraj ili početak kraja EU. Mislim, da je velikoj večini Europljana slobodno nekontrolirano prijelaženje granica unutar EU odnosno Schengena vrijednost, kojoj se neće tek tako odrijeći.

Nama u Sloveniji je bila velika vrijednost kada su potpuno pale one granice prema Italiji i Austriji, gdje je ne tako davno JNA čak streljala na civile, koji su se pokušavali probiti u zapadni slobodni svijet. Meni ostaje to i danas vrijednost. Bilo bi mi lijepo, da je situacija ista i na granici prema Hrvatskoj. Ali ne izgleda, da ćemo skoro vidjeti tu priću. Trebate biti spremni i sposobni garantirat efektivnu kontrolu vaše granice prema Srbiji i BiH i u to uvijeriti cijelu EU.
kranjski janez is offline  
Old 22.04.2017., 21:29   #9208
Sta nas uopce sprijecava da tuzimo nadleznom sudu Sloveniju i po pitanju morske i po pitanju kopnene granice ?
Arbitraza je mrtva, Slovenci su ovim miniranjem nase granice i turizma jasno dali do znanja u kojem smjeru idu a to je iskljucivo neprijateljski smjer. Sta/koga uopce cekamo ?!

Poslano sa mog VTR-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Fact of the month: Hrvati u BiH izvoze vise od cijele Crne gore, proizvode vise struje, i dvostruko su brojniji od etnickih Crnogoraca u CG.
PCM is offline  
Old 22.04.2017., 22:38   #9209
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nemojte pisat besmislice o blokadi Luke Kopar. To ne možemo napravit ni da hoćemo jer smo potpisnici Konvencije UN o pravu mora i bilo kakav takav pokušaj bi na nas navalio nesaglediv bijes međunarodne zajednice.

AS ma kakv pravorijek donio prema stavu RH je ništavan.

Blokada granice i direktno nanošenje štete turističkoj sezoni u RH je najavljena 11.siječnja od strane Erjavca i sve priče o kontrolama na granici su priče za jako malu djecu i ovo sad je samo pokazivanje mišića i neće se zaustavit tek tako.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...atskog-turizma

Naravno da mi imamo instrumente za rješavanje ove situacije ali za to na Markovom trgu i Pantovčaku treba imat osobe koji imaju osjećaj za nacionalne interese a to mi sad nemamo.
Nitko nije ni spominjao blokadu luke Kopar;
istina, spominje se u postu
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9298
ali to je izmišljen odgovor na nepostojeću tvrdnju (nitko nije predložio blokadu, nema takve izjave - pročitaj unazad)

Za ovu zadnju rečenicu iz tvog posta...
Ma imamo instrumente ali nemamo cojones (ili po hrvatski: imamo qrac ali nemamo muda)
Ostaje: imamo qrac

Kod nas se sve svodi na priču ("Zoki bi to drugačije...", "Da je ŽZ na vlasti...", "Ja bih to ovako..." itd)
Italian stallion is online now  
Old 22.04.2017., 22:43   #9210
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Misliš da teroristi, kriminalci i potencialno tome skloni ljudi radikalnih islamskih i drugih ekstremističkih uvjerenja nikada ne prelaze schengensku granicu i to u oba smjera? Pa najopasniji među njima išli su se borit na stranu ISIS u Siriju, Irak i slične. I sada se neki vračaju i još će se vraćati; i trebalo bi jih valjda pohvatat negdje i stavit pred sud. Ili ne?

I još, da smo precizni - među dosadašnjim počiniteljima terorističkih zlodjela u Europi zadnjih godina jako malo je bilo onih iz te velike migrantske rijeke na balkanskom putu iz jeseni 2015. Od milijun i pol možda par njih. Nisu to sve ni izdaleka teroristi. A kontrola dokumenata na nekoj granici ( odlućeno je dosta logično, da je to schengenska granica, a mogla bi to biti i vanjska granica EU) je najevidentniji mogući način, da se selekcionira, dokumentira, prati i po potrebi hvata opasne među njima.
A postoji li neki podatak koliko su ih Slovenci pohvatali u posljednjih nekoliko godina?
(po potrebi, bez potrebe - svejedno)
Italian stallion is online now  
Old 22.04.2017., 22:59   #9211
Quote:
Italian stallion kaže: Pogledaj post
Nitko nije ni spominjao blokadu luke Kopar;
istina, spominje se u postu
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=9298
ali to je izmišljen odgovor na nepostojeću tvrdnju (nitko nije predložio blokadu, nema takve izjave - pročitaj unazad)

Za ovu zadnju rečenicu iz tvog posta...
Ma imamo instrumente ali nemamo cojones (ili po hrvatski: imamo qrac ali nemamo muda)
Ostaje: imamo qrac

Kod nas se sve svodi na priču ("Zoki bi to drugačije...", "Da je ŽZ na vlasti...", "Ja bih to ovako..." itd)
Ne jednom, na svim temama koje obrađuju ovu problematiku, ne jednom i zato se ja svaki put javim sa sličnim postom.

Niti ti a ni ja ne možemo znat kako bi se ponašao Zoran ili neki drugi na Plenkijevom mjestu ali sasvim sam siguran da bi ako ne ništa dali nekakvu ozbiljnu izjavu za medije nakon otvorene prijetnje Erjavca. Kad je ona izostala nakon 24 sata meni su stvari kristalno jasne. Njima na žalost očito nisu i ako nam se dogodi, ne daj bože, blagi pad turizma drugačiju će priču pričat ali tada će bit kasno.
Jasna je meni namjera SLO i ma kako bila bezobrazna i zločesta jasna mi je a ona je prisila na povratak arbitraži jer možda nešto ušićare obzirom da im je kristalno jasno da na ICJ nema od toga ništa.

Ali nije mi jasan stav Vlade i stanovnice Pantovčaka oko ove situacije. Odnos im je kao da je to graničn problem između Burkine Faso i Ghane a na da se direktno tiče države u kojoj obavljaju najodgovornije dužnosti
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 22.04.2017., 23:09   #9212
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nemojte pisat besmislice o blokadi Luke Kopar. To ne možemo napravit ni da hoćemo jer smo potpisnici Konvencije UN o pravu mora i bilo kakav takav pokušaj bi na nas navalio nesaglediv bijes međunarodne zajednice.
Pa formalno i Slovenija ne moze blokirat kopneni promet sa hrvatskom ali neformalno.... nemojmo se i tu na forumu praviti blentavi, kao sto se to prave politicari.....
lutnik is offline  
Old 22.04.2017., 23:18   #9213
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Niti ti a ni ja ne možemo znat kako bi se ponašao Zoran ili neki drugi na Plenkijevom mjestu ali sasvim sam siguran da bi ako ne ništa dali nekakvu ozbiljnu izjavu za medije nakon otvorene prijetnje Erjavca.
Zoki bi zatvorio granicu i minirao turizam.
Buka is offline  
Old 22.04.2017., 23:45   #9214
Koordinirana akcija Srbije i Slovenije, uz rusku nevidljivu ruku.

Slovenci se nadaju da će izvući par m2 u nekakvoj sveopćoj destabilizaciji RH. Od mora do Sv. Gere. Ne pravimo se debilima. Sloveniju vodi srpski lobi. Lupili su nas na najbolnije točke - turizam i Agrokor koji su najbolji načini za destabilizaciju Hrvatske.

Otvorena mržnja dijela Slovenaca prema prema nama je pomiješana sa frustriranošću i bijesom, ali i fascinacijom Srbima do te mjere da su preuzeli propagandu u srpskom stilu.

Ali, dobro, ako padne ikada Hrvatska dobit će toliko željene susjede na granicama, neka se usreće sa njima. Sovražna in ustaška Hrvaška im neće više neće smetati.
Revenger20 is offline  
Old 22.04.2017., 23:53   #9215
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Koordinirana akcija Srbije i Slovenije, uz rusku nevidljivu ruku.

Slovenci se nadaju da će izvući par m2 u nekakvoj sveopćoj destabilizaciji RH. Od mora do Sv. Gere. Ne pravimo se debilima. Sloveniju vodi srpski lobi. Lupili su nas na najbolnije točke - turizam i Agrokor koji su najbolji načini za destabilizaciju Hrvatske.

Otvorena mržnja dijela Slovenaca prema prema nama je pomiješana sa frustriranošću i bijesom, ali i fascinacijom Srbima do te mjere da su preuzeli propagandu u srpskom stilu.

Ali, dobro, ako padne ikada Hrvatska dobit će toliko željene susjede na granicama, neka se usreće sa njima. Sovražna in ustaška Hrvaška im neće više neće smetati.
uz svesrdnu pomoć naših ljigavaca na vlasti
kajzen is offline  
Old 23.04.2017., 00:35   #9216
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Koordinirana akcija Srbije i Slovenije, uz rusku nevidljivu ruku.
Ajme meni, kakvi zaklučci. To se tvrdi za direktivu, koja je primljena u Bruselu na nivou evropske komisije odnosno potvrđeno od ministarskog savjeta svih 28 članica EU. I Hrvatske. I Slovenija je u tom procesu neuspješnu na tu direktivu davala amandmane sa naglaskom, da će se bez njih stvoriti veliki problemi in gužve na njezinoj granici sa Hrvatskom.

Ako se ovako "rezonira", diskusija naravno ne vodi nikud. Vjerovatno nekima i nije smisao, da bi ikud vodila. Nego širenje mržnje in nacionalizma. Naravno, u oba smjera ( ima i na slovenskim forumima puno ovakvih odaziva, ali naravno u obrnutom smjeru).
kranjski janez is offline  
Old 23.04.2017., 01:02   #9217
Quote:
kajzen kaže: Pogledaj post
uz svesrdnu pomoć naših ljigavaca na vlasti
Mekušci.

Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ajme meni, kakvi zaklučci. To se tvrdi za direktivu, koja je primljena u Bruselu na nivou evropske komisije odnosno potvrđeno od ministarskog savjeta svih 28 članica EU. I Hrvatske. I Slovenija je u tom procesu neuspješnu na tu direktivu davala amandmane sa naglaskom, da će se bez njih stvoriti veliki problemi in gužve na njezinoj granici sa Hrvatskom.

Ako se ovako "rezonira", diskusija naravno ne vodi nikud. Vjerovatno nekima i nije smisao, da bi ikud vodila. Nego širenje mržnje in nacionalizma. Naravno, u oba smjera ( ima i na slovenskim forumima puno ovakvih odaziva, ali naravno u obrnutom smjeru).
Ja ne tvrdim da je Slovenija kriva za to. Ali iskorištava situaciju.

Ne možeš mi reći da tebi kao Slovencu ne bi bilo u interesu da Slovenija dobije cijeli zaljev i da ima veću turističku sezonu i sama. Vašim ugostiteljima ne bi bilo u interesu da vam dođe više Talijana i Austrijanaca u Portorož ili Koper, a manje u Hrvatsku?

Koja mržnja i nacionalizam? Ja niti ne negiram slovensku naciju, ni državu, niti me zanima i jedan milimetar slovenskog teritorija. Niti ne osjećam nikakvu mržnju prema Sloveniji, zašto?
Smatram da su se problemi sa Slovenijom mogli odavno riješiti.

Govorim činjenice. Velikosrpski lobi u Sloveniji je jak i podstiče mržnju prema Hrvatima iz svojih osobnih interesa. Njima je u interesu nestanak hrvatske države i vas vidi kao saveznike u tome. Mi smo za vas Balkanci, iako ste i vi Balkanci za Austrijance i "jugovići" skupa sa nama.

Čitam redovno vaše portale i zanimljivo je jedno opažanje. Sve više komentara ide u smjeru negiranja hrvatske nacije, teritorijalnih zahtjeva (Međimurje, Istra, Rijeka), negiranje hrvatskih kajkavaca i sve do neke solidarnosti sa Srbijom u vidu antizapadnjačke i izrazito antihrvatske politike.

Hrvati su vam jedini susjedi koji u povijesti nisu ratovali s vama, jedini koji su vam kroz povijest bili istinski prijatelji i koji su cijelu svoju povijest fizički branili granicu da i vi skupa sa nama ne nestanete pred turskim najezdama. Na Soči su hrvatski i slovenski vojci i pod Borojevićem odbijali talijanske ofenzive, na kraju je bila srpska vlada ta koja je predala Talijanima hrvatske i slovenske krajeve u Rapallu...ali ok, to vašem narodu očigledno ništa ne znači, pa onda dobro.
Revenger20 is offline  
Old 23.04.2017., 01:40   #9218
Zalosno i ne daleko od istine, one izjave Dimitrija, su odraz ne samo mržnje nego i velike retardiranosti. Umislili su si da su austrijanci i bečani valjda, a nas bi najradije strpali s bugarima i srbima, a iste kulture smo kao i oni, austrougarska ostavština, a i pogledajte rijeku i zagreb i maribor i ljubljanu.... Kod njih je definitivno jak srbijanski nacionalistički lobi, niti su bili pogođeni ratom, (10 dni...) i to kao nije čudno... Fascinantni su mi srbi i bosanci koji kad se dosele u slo, odmah se posloveniziraju, sačuvaj boze da su oni juzno od Obrežja, dok ovi kad žive u Hr najveci nacionalisti, otprilike kao rvatine u minkenu, kao da su ugrozene vrste... A opet naša vlada i diplomacija su standardno nesposobni, ne usude se odgovoriti na to kad šešelj u centru Bg-a drži govor pred tisućama o povratku Krajine i pali hr i eu zastavu, dok njihovi političari i mediji praktično o šahovnici na zgradi u hrvatskoj izvještavaju kao o povampirenom ustaštvu, mislim jedan pogleda na njihove medije i sve je očito... slovenci se jos kontroliraju pa po medijima nisu tako ekstremni, ali na fina vrata svako malo pale vatru.. Region in Okolje... od te 2 riječi mi dođe muka...
Tea323 is offline  
Old 23.04.2017., 02:01   #9219
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Mekušci.



Ja ne tvrdim da je Slovenija kriva za to. Ali iskorištava situaciju.

Ne možeš mi reći da tebi kao Slovencu ne bi bilo u interesu da Slovenija dobije cijeli zaljev i da ima veću turističku sezonu i sama. Vašim ugostiteljima ne bi bilo u interesu da vam dođe više Talijana i Austrijanaca u Portorož ili Koper, a manje u Hrvatsku?

Koja mržnja i nacionalizam? Ja niti ne negiram slovensku naciju, ni državu, niti me zanima i jedan milimetar slovenskog teritorija. Niti ne osjećam nikakvu mržnju prema Sloveniji, zašto?
Smatram da su se problemi sa Slovenijom mogli odavno riješiti.

Govorim činjenice. Velikosrpski lobi u Sloveniji je jak i podstiče mržnju prema Hrvatima iz svojih osobnih interesa. Njima je u interesu nestanak hrvatske države i vas vidi kao saveznike u tome. Mi smo za vas Balkanci, iako ste i vi Balkanci za Austrijance i "jugovići" skupa sa nama.

Čitam redovno vaše portale i zanimljivo je jedno opažanje. Sve više komentara ide u smjeru negiranja hrvatske nacije, teritorijalnih zahtjeva (Međimurje, Istra, Rijeka), negiranje hrvatskih kajkavaca i sve do neke solidarnosti sa Srbijom u vidu antizapadnjačke i izrazito antihrvatske politike.

Hrvati su vam jedini susjedi koji u povijesti nisu ratovali s vama, jedini koji su vam kroz povijest bili istinski prijatelji i koji su cijelu svoju povijest fizički branili granicu da i vi skupa sa nama ne nestanete pred turskim najezdama. Na Soči su hrvatski i slovenski vojci i pod Borojevićem odbijali talijanske ofenzive, na kraju je bila srpska vlada ta koja je predala Talijanima hrvatske i slovenske krajeve u Rapallu...ali ok, to vašem narodu očigledno ništa ne znači, pa onda dobro.
Dobro i zanimljivo si to napisao. Uglavnom se slažem sa tobom. Možda malo pretjeruješ. Ne bi toliko Slovenaca vjerno svake godine išlo na odmor u vašu državu, ako bi stvarno bilo toliko averzije do hrvatskog naroda. A stvara se ta averzija nepotrebno na jednoj i na drugoj strani, to je činjenica.

Što se slovenskog turizma tiće, dosta mu dobro ide sa obzirom na uslove. Nije ni približno odlućujuće za uspješnost cijelokupnog slovenskog turizma, ako granica u piranskom zaljevu ide malo desno ili malo više lijevo. Naš izlaz u međunarodno more je za Sloveniju značajan ili više od toga iz drugih razloga.

Arbitražni sporazum nam ovaj izlaz garantira, zbog toga takva podrzka i insistiranje na njemu. Iako nije ni približno jasno, kakva će u cijelini odluka arbitražnog suda biti. Zbog toga se ja samo čudim ovom uvjerenju na hrvatskoj strani, da će suci odlučiti u korist Sloveniji i kontra vama. Po meni bilo bi pametno i koristno i normalno, da se odluka tog suda poštuje, pa bilokakva bila. Ponavljam, to bi bilo znak normalnosti obije države i odnosa među njima.
kranjski janez is offline  
Old 23.04.2017., 02:28   #9220
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Dobro i zanimljivo si to napisao. Uglavnom se slažem sa tobom. Možda malo pretjeruješ. Ne bi toliko Slovenaca vjerno svake godine išlo na odmor u vašu državu, ako bi stvarno bilo toliko averzije do hrvatskog naroda. A stvara se ta averzija nepotrebno na jednoj i na drugoj strani, to je činjenica.

Što se slovenskog turizma tiće, dosta mu dobro ide sa obzirom na uslove. Nije ni približno odlućujuće za uspješnost cijelokupnog slovenskog turizma, ako granica u piranskom zaljevu ide malo desno ili malo više lijevo. Naš izlaz u međunarodno more je za Sloveniju značajan ili više od toga iz drugih razloga.

Arbitražni sporazum nam ovaj izlaz garantira, zbog toga takva podrzka i insistiranje na njemu. Iako nije ni približno jasno, kakva će u cijelini odluka arbitražnog suda biti. Zbog toga se ja samo čudim ovom uvjerenju na hrvatskoj strani, da će suci odlučiti u korist Sloveniji i kontra vama. Po meni bilo bi pametno i koristno i normalno, da se odluka tog suda poštuje, pa bilokakva bila. Ponavljam, to bi bilo znak normalnosti obije države i odnosa među njima.
Hvala. Mislim da je mržnja preteška riječ, više neka netrpeljivost.

Ma ja se slažem u jednom, da je vama arbitraža izuzetno bitna zbog strateških razloga. Da je bilo pameti, rješenje bi se našlo 90-tih još. Bio je onaj prijedlog sa koridorom u zamjenu za izlaz na otvoreno more, pa je odbijen.

Arbitraža je gotova iz razloga snimke i ne postoji nitko tko bi mijenjao odluku Sabora. Bilo tko tko bi mijenjao odluku Sabora bi bio politički uništen.

Žalosno je da je došlo do arbitraže uopće, moglo se to riješiti vjerojatno na puno bolji način. Kondominij, recimo?

Ono što jest žalosno što je afera Piran zatrovala međunacionalne odnose koje obilato koristi treća strana za svoje interese.

Slovenci i Hrvati su povijesno, teritorijalno i politički nerazdvojene cjeline. Vama Hrvatska treba kao slavenski i katolički saveznik na jugu, kao i činjenica da vam je jedan od najvećih tržišta, ali i destinacija za vikendice na moru. Kakva god da je trenutna netrpeljivost, i dalje ostaje činjenica da naši odnosi nisu zatrovani nečim puno gorim, kao što je i činjenica da smo možda jedina dva susjedna naroda u Europi koji nisu međusobno nikada ratovali.

Bez Hrvatske, progutali bi vas i Austrija, Mađarska, Italija i Srbija. Ako vi mislite da te države nemaju imperijalne planove gadno se varate.

Iz istih razloga Slovenija treba Hrvatskoj. Tko ne shvaća to, nema blage veze o geopolitici.

Naši odnosi su daleko kompliciraniji i dublji od komentara ''hrčki i kranjci''. To su komentari za neprosvijećenu masu koja se pali na niske strasti, ne razmišljajući 5 minuta u budućnost. Hrvatska i Slovenija će u novim uvjetima u Europi koji će doći u budućnosti morati puno surađivati, ne se prepirati.

I da, nadam se da će se ovi problemi riješiti na miran način. Zaista, nikome nije u interesu kuhanje situacije na granici.
Revenger20 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.