Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2008., 12:42   #701
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Šta misliš, da li bi deo koji citiraš bilo lakše razumeti ako ga preformulišem:
"čovek vođen pogrešnim razumevanjem".
Da, svakako, tad ne bih postavio ona pitanja. Očito je da je tada moguća promjena razumijevanja sa pogrešnog u ispravno (odnosno, spoznaja, uvid) koja onda mijenja i ishod nastojanja s pogrešnog na ispravno.
Još jednom se potvrđuje da je svaki prijevod već i interpretacija.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 13:07   #702
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Ta ista misao i pati i sama je patnja. "Ja" sam sobom, odagnava prichin ("maya") samo do chiste UNAZOCENOSTI. Daljnje "utrnuche" nije moguce.


U Theravada tadiciji akcent je na Nirvani koja je definirana kao prestanak sve patnje.

S druge strane u Mahayana tradiciji fokus je na prosvjetljenju, koje je definirano kao direktni uvid da je sve PRAZNNINA i da ništa pojavno nema odovojeno postojanje.

U Bodhisathvi tj prosvjetljenom ljudskom biću, budući ima spoznaju praznine i istovremene neodvojenosoti sveg pojavnog - prirodno se javlja duboko SUOSJEĆANJE. On više nije u stanju vidjeti svijet na isti način kao prije prosvjetljenja. Ako netko drugi pati, gladan je , bolestan ili nesretan on se više ne osjeća odvojen od te patnje i na sigurnome. On je direktno povezan sa patnjom, na isti način na koji je ocean povezan sa svakim svojim valom. Zato Bodhisatthva pati više nego ostali, i samo olakšavanjem patnje drugih bića i on manje pati.

Za bodhisathvu nema mjesta gdje bi našao utočište od patnje koju osjeća nego u SLUŽENJU.

ON NIKADA NE DOPRINOSI PATNJI SVIJETA ON JE VOĐEN SUOSJEĆANJEM.

Tek nirvana, odnosno Budhahood je utrnuće od svih patnji.

Da je uočljivo suosjećanje u tvom ponašanju reklo bi se da si bodhisatthva.
Ovako .....Ne može se reći. Nije razvidno uslijed čega tvoj um pati.

Ostaje samo tvoja riječ protiv Budhine .....I tu prestaje diskusija.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 13:44   #703
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Nije razvidno uslijed čega tvoj um pati.

Ostaje samo tvoja riječ protiv Budhine .....I tu prestaje diskusija.

Patnja je odrednica vrste, ljudske vrste. Um pati zbog UNAZOCENOSTI. Zbog lelujave svjesnosti o sebi. Zbog neodredivosti i same UNAZOCENOSTI. Probudjeni ne pati zbog "sadrzaja" uma.

Ne treba ti Buda za poimanje. Razmotri posljedke vlastite vjecnosti i oblit ce te hladan znoj.
Vjecnost je pakao. Zasto, Traziteljice Istine?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 13:46   #704
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
Ne znam šta je to.
Al nema veze, s tobom ionako nema smisla razgovarat.
"Ta divna stvorenja" je film o svijetu zivotinja.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 16:34   #705
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
Da, svakako, tad ne bih postavio ona pitanja. Očito je da je tada moguća promjena razumijevanja sa pogrešnog u ispravno (odnosno, spoznaja, uvid) koja onda mijenja i ishod nastojanja s pogrešnog na ispravno.
Još jednom se potvrđuje da je svaki prijevod već i interpretacija.
Ha, ne samo interpretacija, već i previd.
Jer ja sam text preveo i razumeo na onaj način na koji sam već objasnio, ali nisam bio svestan da su i drugačija razumevanja moguća. U svakom slučaju, pogledaću original još jednom, a tebi naravno hvala za pitanje koje si postavio. Timski rad je čudo
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 16:49   #706
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Probudjeni ne pati zbog "sadrzaja" uma.
Nego zbog čega bi probuđeni patio?

U budnosti nema ni objekta ni subjekta ni uzroka ni posljedice. Tamo gdje je disperzija tamo je jednota. Nije čak ni jednota. Nego sunyata - praznina. Gdje tu ima mjesta patnji.


Quote:
Ne treba ti Buda za poimanje. Razmotri posljedke vlastite vjecnosti i oblit ce te hladan znoj.
Vjecnost je pakao. Zasto, Traziteljice Istine?
Budnost nezna ni uzorka ni posljedice, ni početka, ni kraja. Vječnost stoji nasuprot smrtnosti. Taj termin i njegovo značenje ima smisla samo u svijetu gdje postoji smrt. Tamo gdje nema smrtnosti, nema ni vječnosti.

Vječna vrtnja u kotaču samsare je taj pakao o kojem govoriš. I to ne svima, nego samo za čovjeka koji je probao sve, iskusio sve, dotakao sve i to ponovio milione puta. On više ne može žvakati prežvakano, on više ne može izvući ukus slatkoće iz ničega, u njemu sve želje iščezavaju osim želje da se taj točak prestane vrtiti. Taj točak se vrti po obodu. U sredini osovina je statična. Tamo nema ni vječnosti ni ne vječnosti. Tamo je tišina. I prestanak svake patnje.

I ne samo to - tamo gdje počinje tišina budnost donosi nepodnošljivu nevjerovatnu beskrajnu EKSTATIČNOST.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 19:54   #707
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Nego zbog čega bi probuđeni patio?
Zbog necega sto trazitelju naravno izmice do osobne probudjenosti.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
U budnosti nema ni objekta ni subjekta ni uzroka ni posljedice. Tamo gdje je disperzija tamo je jednota. Nije čak ni jednota. Nego sunyata - praznina. Gdje tu ima mjesta patnji.
U sred te praznine jos uvijek stoluje probudjeni.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Budnost nezna ni uzorka ni posljedice, ni početka, ni kraja. Vječnost stoji nasuprot smrtnosti. Taj termin i njegovo značenje ima smisla samo u svijetu gdje postoji smrt. Tamo gdje nema smrtnosti, nema ni vječnosti.
Smrt je zadnja prigoda probudjenoga.
Patnja UNAZOCENOSTI sve zna o vjecnosti i ne daje za nju ni pet para.
Zhudjena smrt je okoncanje i karme. Zhudjena, ne i suicidalna.
Vjecnost, nazalost, poima samo probudjeni, Traziteljice Istine.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Vječna vrtnja u kotaču samsare je taj pakao o kojem govoriš.
Vrteshka i u raju je nepodnosljiva. Nisu vrtnja i "sadrzaj" bolni nego (samo)svjesnost po sebi; UNAZOCENOST, po stoti put.

Ne samo zbog izostanka i ovoga uvida abrahamske vjeroispovjesti i jesu tek mentalne djetinjarije. Budizam je zakukuljio istu tu infantilnost s lazhi o nirvani - "utrnucu" sebstva jos za ziva covjeka.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
I to ne svima, nego samo za čovjeka koji je probao sve, iskusio sve, dotakao sve i to ponovio milione puta. On više ne može žvakati prežvakano, on više ne može izvući ukus slatkoće iz ničega, u njemu sve želje iščezavaju osim želje da se taj točak prestane vrtiti. Taj točak se vrti po obodu. U sredini osovina je statična. Tamo nema ni vječnosti ni ne vječnosti. Tamo je tišina. I prestanak svake patnje.
U sredistu je udilj svjesnost, majka sviju patnji u devet svemira.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
I ne samo to - tamo gdje počinje tišina budnost donosi nepodnošljivu nevjerovatnu beskrajnu EKSTATIČNOST.
Tko puno cita puno i mashta.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 00:51   #708
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
U Bodhisathvi tj prosvjetljenom ljudskom biću, budući ima spoznaju praznine i istovremene neodvojenosoti sveg pojavnog - prirodno se javlja duboko SUOSJEĆANJE. On više nije u stanju vidjeti svijet na isti način kao prije prosvjetljenja. Ako netko drugi pati, gladan je , bolestan ili nesretan on se više ne osjeća odvojen od te patnje i na sigurnome. On je direktno povezan sa patnjom, na isti način na koji je ocean povezan sa svakim svojim valom. Zato Bodhisatthva pati više nego ostali, i samo olakšavanjem patnje drugih bića i on manje pati.
to je iluzija, i toga je on sam svijestan ... on moze da se ubaci u "trip" da i on
osjeca patnju i bol ali to je nista vise do "trip" ... JA sam uvijek samo JA i
nitko drugi a drugi ne moze "osjetiti" moju patnju ako je ja ne ispoljim, zar ne ?
stoga pusti te prazne price, koje se zasnivaju na zaprljanoj svijesti ... osoba
koja je prosvjetljena ne treba da suosjeca sa drugima vec da UKLONI UZROK
patnje tih drugih ... ako je netko gladan i ti suosjecas (bas me zanima kako)
te ga nahranis postici ces kratkotrajan efekat ... dugotrajan efekat se postize
tako da pronadjes i uklonis uzrok njegove i tudjih gladi ... ako to ne uradis,
sutra se moze desiti da ti budes gladan i nitko tko bi suosjecao sa tobom ne
naidje ... i sta onda ? hraniti ce te tvoja prosvjetljenost ???

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Za bodhisathvu nema mjesta gdje bi našao utočište od patnje koju osjeća nego u SLUŽENJU.

ON NIKADA NE DOPRINOSI PATNJI SVIJETA ON JE VOĐEN SUOSJEĆANJEM.
tako je, on ne radi nista da promjeni stvar u korijenu ... on ce i na onoga koji
je uzrok patnji krenuti miroljubivo, pa ce ga ovaj skratiti za glavu ili baciti u
tamnicu ... bit je u prevenciji, a ne u lijecenju

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Tek nirvana, odnosno Budhahood je utrnuće od svih patnji.

Da je uočljivo suosjećanje u tvom ponašanju reklo bi se da si bodhisatthva.
Ovako .....Ne može se reći. Nije razvidno uslijed čega tvoj um pati.

Ostaje samo tvoja riječ protiv Budhine .....I tu prestaje diskusija.
kako probudjeni suosjeca sa tudjom gluposti i nesposobnoscu da ju spozna i
sto cini da promjeni to "stanje" ? netko "ide na finjaka", a neko, poput mnogih
Zen ucitelja, batinama ... "kamo vodi put u SingSing, u slobodu ?" Bob Rock
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 00:57   #709
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Da, moguće je da i moj prevod nije dovoljno precizan, pa navodi na pogrešan zaključak. Proveriću još jednom pali tekst.
Šta misliš, da li bi deo koji citiraš bilo lakše razumeti ako ga preformulišem:
"čovek vođen pogrešnim razumevanjem".
lost in translation pitam se koliko je sam Budha stvari "pogubio" prilikom
"hrvanja" sa gramatikom i ogranicenjima koje mediji namecu ???
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 01:06   #710
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Ha, ne samo interpretacija, već i previd.
Jer ja sam text preveo i razumeo na onaj način na koji sam već objasnio, ali nisam bio svestan da su i drugačija razumevanja moguća.
... i jos nisi svijestan da je veoma drugacije razumjevanje od Budhinog moguce,
cak i ono koje je "razumnije" od Budhinog i koje bi i Budhu navelo "da se zapita" ???
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 01:11   #711
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Patnja je odrednica vrste, ljudske vrste. Um pati zbog UNAZOCENOSTI. Zbog lelujave svjesnosti o sebi. Zbog neodredivosti i same UNAZOCENOSTI. Probudjeni ne pati zbog "sadrzaja" uma.

Ne treba ti Buda za poimanje. Razmotri posljedke vlastite vjecnosti i oblit ce te hladan znoj.
Vjecnost je pakao. Zasto, Traziteljice Istine?
there is NO REST
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 01:20   #712
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Vječna vrtnja u kotaču samsare je taj pakao o kojem govoriš. I to ne svima, nego samo za čovjeka koji je probao sve, iskusio sve, dotakao sve i to ponovio milione puta. On više ne može žvakati prežvakano, on više ne može izvući ukus slatkoće iz ničega, u njemu sve želje iščezavaju osim želje da se taj točak prestane vrtiti. Taj točak se vrti po obodu. U sredini osovina je statična. Tamo nema ni vječnosti ni ne vječnosti. Tamo je tišina. I prestanak svake patnje.
i najmanje "nesto" u sredini tocka se vrti
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 01:51   #713
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
i najmanje "nesto" u sredini kotaca se vrti

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 13.02.2008. at 02:54.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 01:54   #714
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
there is NO REST
there is NO REST in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE, in CAGE...
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 02:41   #715
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
... on ce i na onoga koji
je uzrok patnji krenuti miroljubivo, pa ce ga ovaj skratiti za glavu ili baciti u
tamnicu ...
Ostanem bez glave, umrem, ponovo se rodim.
U čemu je problem?! - reče bodhisathva
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 11:18   #716
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Budizam je zakukuljio istu tu infantilnost s lazhi o nirvani - "utrnucu" sebstva jos za ziva covjeka.
Ako se ne varam, takvo nešto ne postoji u suttapitaki.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 11:20   #717
Quote:
overklokan kaže: Pogledaj post
... i jos nisi svijestan da je veoma drugacije razumjevanje od Budhinog moguce,
cak i ono koje je "razumnije" od Budhinog i koje bi i Budhu navelo "da se zapita" ???
koje to?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 22:25   #718
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
koje to?
recimo od babe koja prodaje povrce na pijaci
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 00:06   #719
Quote:
Bango kaže: Pogledaj post
Ostanem bez glave, umrem, ponovo se rodim.
U čemu je problem?! - reče bodhisathva
ako to nije problem onda skrati za glavu toga koji je uzrok tvoje i tudje patnje !!!
overklokan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 11:16   #720
Quote:
sati kaže:
Po mom skromnom mišlljenju, gornji navod ne kaže to što ti misliš da kaže. Mislim da si pogrešno pročitao citat i stavio u usta Budi nešto što on nije rekao. Naime, on ne tvrdi da sve što čini neko ko ima pogrešno razumevanje jeste pogrešno. To bi bio jedan zatvoren krug iz kojeg nema izlaza. Međutim, Buda samo kaže da sve što bilo ko učini vođen pogrešnim razumevanjem mora doneti plod u vidu patnje. Ista ta osoba u nekoj drugoj situaciji može biti vođena ispravnim razumevanjem i takav postupak će joj doneti sreću. Ako je pri tome još i malo pažljivija, shvatiće kojim putem treba da ide i to će joj samo biti na korist.
Zadnjih sam dana u guzvi, pa vas malo citam. Ipak, procitao sam prijepore koje je Nitko i Nista iznio, i mislim da je Sati dao dobro pojasnjenje. Meni se takodjer zadnjih dana na tom tragu javila pomisao na buddhisticko ucenja (ne znam da li je Buddhino, ali je svakako jedno od ranijih hinayanskih ucenja) o trenutacnosti (kshanika-vada). Jedan los, neplemenit sto bi Buddha rekao, poriv - vodi jednom losem i neplemenitom djelu - koje vodi jednom bolnom iskustvu. Isto tako, jedan plemenit poriv - vodi jednom plemenitom cinu - koji vodi jednom osjecaju ugode i zadovoljstva. I tako se iskustvo sastoji od mnogih djelica (kshanika), koje su sastojnice stvarnosti.

Dakle, nista nije vezano za osobu kao neko njezino trajno svojstvo... jer niti ta osoba nije trajna. Nema grijesna ili nerazumna covjeka koji sve sto god poduzme vodi nezananju i vezanosti. Nije sve to vezano za osobu, nego za pojedina djela koja svaka osoba poduzima. Tako se svako djelovanje sastoji od bezbroj manjih djelica koji svaki vodi svojem ucinku. Plemenit co'ek djeluje tako da poduzima mnoga dobra i ispravna djela, pa suklado tome i dobiva poslejdicu koja vodi uvidu, prosvjetljenju i mudrosti. Tako sam nekako to ja shvatio.

Nego, Nitko i Nista, mislio sam da bi nam mogao ti jednom objasniti kako je ono islo kod Kanta... stvar po sebi, sto li je ono bilo? Meni se to cini blisko buddhizmu. Sta kazes da nam odrzis jedne instrukcije iz Kanta kad uhvatis malo vremena?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.