Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2017., 02:05   #1
Question Doktorat vs. godine studiranja ?

Bok,
ja sam studentica jednog tehničkog fakulteta u Zagrebu te sam trenutno parcijala treće godine, no prosjek ocjena mi je 4.2. Inače, radi se o prilično popularnom faksu te mi vjerovatno neće biti neki teži problem pronaći posao, no ja još od srednje škole patim za znanstvenim radom (kojim se bavim u slobodno vrijeme).
Čitala sam uvjete za upis doktorata i navedeno je jedino da prosjek ocjena treba biti viši od 3.5(čak nekad i niži, ako se student bavio znanstvenim radom za vrijeme studija), no ništa nije navedeno o godinama studiranja. Pošto sam ja produžila studij za godinu dana (tj. studirat ću 6 godina, ne 5 i završit faks s otprilike 25 godina), hoću li ja uopće imati šansu za postdiplomski, tj. znate li kakav je odnos prema studentima koji su produžili studij za godinu dana?
Meni su neki kolege rekli da baš i nemam šanse, dok su drugi rekli da ljude na faksu boli briga koliko si studirao ukoliko imaš dobar prosjek te se znanstveno iskažeš u objavama nekih radova i sl. Pa pošto se na forumu nalazi šarolik opus ljudi, htjela bih vas zamoliti ukoliko imate neki primjer iz vlastitog života osoba koje su bili u sličnoj situaciji, pozitivan ili negativan svejedno (baka, mama, sestra, brat, frend) te da mi ga navedete. Stvarno mi se ne isplati nabijati prosjek, ako već sad nemam šanse za doktorat. Hvala unaprijed!
Mimose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 07:12   #2
E jbg mogla si navesti koji je to fakultet na kojem ides i na koji hoces ici radi doktorata. Neki fakulteti neprave probleme, a neki da.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 07:28   #3
Najbolje ti je pitati na Fakultetu, vjerojatno svaki ima svoja specificna pravila. Kad se objavi natjecaj za upis na PDS prilazes svoj zivotopis i motivacijsko pismo, a onda Vijece studija odlucuje da li ce odobriti upis ili ne. Na mom Faxu drugacija je procedura za specijalisticki PDS i doktorat, ali moguce je j nakon specijalistickog nadograditi na doktorat.
Sto se tice godina starosti zaboravi to kao neku zapreku, samnom je bilo ljudi i od 40ak godina, tako da to nista ne znaci.
Obzirom da si treca godina, preporucam ti da se prijavis za demonstratora ili sl. da se aktiviras, istaknes. U tom scenariju, mozes naci nekog profesora s kojim bi objavila neki rad i to bi ti pomoglo. Tako bi bila i blize informacijama, razviji kvalitetnije odnose s profesorima. Takoder, asistentima znaju platiti doktorat, a to nije mala stavka. Rekla bih ti da se ne trebas opterecivati brojevima ako zaista tezis tome i okazujes angaznam i motivaciju, no razlicite ustanove imaju razlicita pravila pa najbolje provjeri na svom Faxu. Kazes ne da ti se nabijati prosjek, gledaj, prosjek je uvijek dobro imati, mozda ce te bas tako neko od profesora uociti i uzeti pod svoje. A i ako ne upadnes odmah na tom Faxu, nikad ne znas kad bi i di mogla ponovo pokusati..

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
ona1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 02:19   #4
Quote:
Mimose kaže: Pogledaj post
Bok,
ja sam studentica jednog tehničkog fakulteta u Zagrebu te sam trenutno parcijala treće godine, no prosjek ocjena mi je 4.2. Inače, radi se o prilično popularnom faksu te mi vjerovatno neće biti neki teži problem pronaći posao, no ja još od srednje škole patim za znanstvenim radom (kojim se bavim u slobodno vrijeme).
Čitala sam uvjete za upis doktorata i navedeno je jedino da prosjek ocjena treba biti viši od 3.5(čak nekad i niži, ako se student bavio znanstvenim radom za vrijeme studija), no ništa nije navedeno o godinama studiranja. Pošto sam ja produžila studij za godinu dana (tj. studirat ću 6 godina, ne 5 i završit faks s otprilike 25 godina), hoću li ja uopće imati šansu za postdiplomski, tj. znate li kakav je odnos prema studentima koji su produžili studij za godinu dana?
Meni su neki kolege rekli da baš i nemam šanse, dok su drugi rekli da ljude na faksu boli briga koliko si studirao ukoliko imaš dobar prosjek te se znanstveno iskažeš u objavama nekih radova i sl. Pa pošto se na forumu nalazi šarolik opus ljudi, htjela bih vas zamoliti ukoliko imate neki primjer iz vlastitog života osoba koje su bili u sličnoj situaciji, pozitivan ili negativan svejedno (baka, mama, sestra, brat, frend) te da mi ga navedete. Stvarno mi se ne isplati nabijati prosjek, ako već sad nemam šanse za doktorat. Hvala unaprijed!
Omanula si jednu godinu i tvoja znanstvena karijera je završila prije nego li je i počela. Nemaš šanse, pa makar i imala 5,0 prosjek. Tko je to samo vidio, produžiti jednu godinu studiranje? Ne može takav nikad više doktorirati! Nikad!!!

Ja zapravo ne mogu vjerovati da netko sa solidnim prosjekom na težem fakultetu može ovakve bedastoće ovako ozbiljno pitati. Eh, eh.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 02:27   #5
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
E jbg mogla si navesti koji je to fakultet na kojem ides i na koji hoces ici radi doktorata. Neki fakulteti neprave probleme, a neki da.
A ti bi se mogao i suzdržati od odgovaranja na nešto o čemu evidentno nemaš pojma.

Na kojim to fakultetima ne možeš upisati doktorski studij ako si studirao xy godina duže od propisanog, dr. sc. SAS?

Linkaj nam tu i pravilnike upisa, da se uvjerimo.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 14:58   #6
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
A ti bi se mogao i suzdržati od odgovaranja na nešto o čemu evidentno nemaš pojma.

Na kojim to fakultetima ne možeš upisati doktorski studij ako si studirao xy godina duže od propisanog, dr. sc. SAS?

Linkaj nam tu i pravilnike upisa, da se uvjerimo.

Bilo koji pravilnik se moze "overridati" sa 3 potpisa profesora s tog fakulteta od kojih ti jedan treba biti mentor.

Generalno - ako nadjes nekog tko te zeli mentorirati za temu - on ce jos u birtiji nabaviti dva potpisa kolega.

Simpaticno mi je kako djevojka shvaca postdiplomski studij kao nastavak srednje skole sto je faks sad prakticki postao. Poloziti doktorski je istrazivanje i komunikacija s drugima po znanstvenom principu, a ne skup testova i zabiljski u pravilniku.

Plus vecina fakulteta nateze da te prime jer kosta 20k kuna godisnje. E sad - ako si spremna to platiti sama - nema sanse da te ne prime ako imas ikakve formalne uvjete (zavrsen PDS / INT). Ako nemas para i zelis nekog vrbovat da ti to plati - e tu bi moglo biti problema jer sigurno ima ekipe koja je sve dala u roku i s boljim prosjekom...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 01:58   #7
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Bilo koji pravilnik se moze "overridati" sa 3 potpisa profesora s tog fakulteta od kojih ti jedan treba biti mentor.

Generalno - ako nadjes nekog tko te zeli mentorirati za temu - on ce jos u birtiji nabaviti dva potpisa kolega.

Simpaticno mi je kako djevojka shvaca postdiplomski studij kao nastavak srednje skole sto je faks sad prakticki postao. Poloziti doktorski je istrazivanje i komunikacija s drugima po znanstvenom principu, a ne skup testova i zabiljski u pravilniku.

Plus vecina fakulteta nateze da te prime jer kosta 20k kuna godisnje. E sad - ako si spremna to platiti sama - nema sanse da te ne prime ako imas ikakve formalne uvjete (zavrsen PDS / INT). Ako nemas para i zelis nekog vrbovat da ti to plati - e tu bi moglo biti problema jer sigurno ima ekipe koja je sve dala u roku i s boljim prosjekom...

I.
Ne kužim jedino zašto to objašnjavaš meni, a ne dr. sc. SAS-u ili Mimozi.
Faks je obični nastavak srednje škole, a doktorat uopće ne treba ni komentirati. Niti čemu služi, a danas ga stvarno svatko može napraviti.

Zato su tragikomične Mimozine muke oko upisa tog doktorata, a produžila je, zamisli, prethodni studij za 1 godinu. I još ustanovi da to nema nikakve veze ni sa čime (ne spominje se uopće u pravilniku o upisu)...
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.