Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 14:48   #61
A koliko ono prosječni hrvatski umirovljenik dobiva? 2700 kn mjesečno? A troši se 14,533 milijarde kn na mirovine. Skoro sam pao sa stolca kad sam vidio cifru, jer po ovome, svi umirovljenici bi trebali imati prilično velike mirovine a ne biti sirotinja. Muljaža koja smrdi na kilometre. Ali nema problema, sve će to građani platiti kako uvijek i biva.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:52   #62
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A koliko ono prosječni hrvatski umirovljenik dobiva? 2700 kn mjesečno? A troši se 14,533 milijarde kn na mirovine. Skoro sam pao sa stolca kad sam vidio cifru, jer po ovome, svi umirovljenici bi trebali imati prilično velike mirovine a ne biti sirotinja. Muljaža koja smrdi na kilometre. Ali nema problema, sve će to građani platiti kako uvijek i biva.
Treba pogledati koji su to iznadprosječni penzioneri, ali o njima se ne smije ništa reći. Ko što reče danas Đakić u Saboru: "Nisu svi građani isti."
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 15:04   #63
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
A koliko ono prosječni hrvatski umirovljenik dobiva? 2700 kn mjesečno? A troši se 14,533 milijarde kn na mirovine. Skoro sam pao sa stolca kad sam vidio cifru, jer po ovome, svi umirovljenici bi trebali imati prilično velike mirovine a ne biti sirotinja. Muljaža koja smrdi na kilometre. Ali nema problema, sve će to građani platiti kako uvijek i biva.
Mislim da imas problema sa osnovnim matematickim operacijama. Umirovljenika u Hrvatskoj ima otprilike 1.190.000 (milijun i sto devedeset tisuca) i primaju prosjecnu mirovinu od otprilike 2.360 (dvije tisuce tri stotine i sezdeset) kn. Mjesecni trosak za mirovine je ugrubo: 1.190.000 x 2.360 = 2,8 miljardi kn, sto je godisnje otprilike 34 miljarde kn. Jasnije?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 15:21   #64
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Mislim da imas problema sa osnovnim matematickim operacijama. Umirovljenika u Hrvatskoj ima otprilike 1.190.000 (milijun i sto devedeset tisuca) i primaju prosjecnu mirovinu od otprilike 2.360 (dvije tisuce tri stotine i sezdeset) kn. Mjesecni trosak za mirovine je ugrubo: 1.190.000 x 2.360 = 2,8 miljardi kn, sto je godisnje otprilike 34 miljarde kn. Jasnije?
Nije u mojoj matematici stvar nego u broju umirovljenika. Oduzmi broj lažnih umirovljenika i pokojeg lopova iz politike i okolo politike. A i priča se da imamo previše umirovljenika. Novac se očito ne raspodjeljuje kako bi trebao. A i pitanje je je li ovo istinita cifra koja se iznosi na portalima.

Evo recimo, država previše troši na zdravstvo i poljoprivredu a zauzvrat ne dobiva time skoro pa ništa. I zdravstvo uopće nije besplatno kad moraš plaćati dodatno osiguranje i još nadoplaćivati zdravstvene usluge. Pogotovo za zubarske usluge, za aparatić primjerice moraš platiti i preko 2000 kn. Proteza za umirovljenike ja mislim da isto nije baš besplatna. Trebali bi ograničiti davanja poticaja poljoiprivrednicima i privatizirati zdravstvo. Na zdravstvo se troši oko 8 milijardi kn i to uzalud jer su male plaće i loše zdravstvene usluge. Na poljoprivrednike koji su slabe ili nikakve koristi troši se oko 3 milijarde kn a koliko država dobiva zauzvrat? Propalu poljoprivredu i krezube seljake na traktorima. I onda se čudimo što nam je proračun u tolikom deficitu.

I da stvar bude gora, naši seljaci za proizvodnju nemaju nikakve uvjete. Umjesto umjetnog navodnjavanja mole Boga da padne kiša. Nemaju nikakvu zaštitu od tuče ili nametnika. Nek se to dogodi ode im proizvodnja k vragu. U biti oni su do sada već mogli iskoristiti poticaje za modernizaciju poljoprivrede ali s obzirom kakvi su naši zakoni, koji takav nemar ne kažnjavaju, oni su se polakomili. Umjesto da žive od svojih prihoda od prodaje i rashoda na kupnju sjemena oni žive na teret države koja ne dobiva ništa time. I zašto bi o cijenama otkupa morala odlučivati država? Zašto ne bi jedni drugima konkurirali s cijenama koje bi dogovarali s industrijama i trgovačkim centrima? Umjesto da država svake godine izdvaja toliki novac uzalud, mogla bi samo svakih 10 ili 15 godina davati poticaje za modernizaciju poljoprivrede i to uz strogu inspekciju koja bi prije dobivanja poticaja obavezno provjerila da li poljoprivrednik proizvodi ili ne. Profititrali bi i poljoprivrednici i državni proračun i smanjio bi se trošak.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2011. at 09:49. Reason: ispeci pa reci, koristiti višestruko citiranje
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 16:54   #65
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Nije u mojoj matematici stvar nego u broju umirovljenika. Oduzmi broj lažnih umirovljenika i pokojeg lopova iz politike i okolo politike. A i priča se da imamo previše umirovljenika. Novac se očito ne raspodjeljuje kako bi trebao. A i pitanje je je li ovo istinita cifra koja se iznosi na portalima.
Cudio si se kako su penzije male, a novci koji se trose na penzije veliki. Skrenuo sam ti paznju na cinjenicu da produkt dva broja moze biti veliki ako je jedan od faktora velik.

Podaci nisu sa portala, podaci su od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Evo recimo, država previše troši na zdravstvo i poljoprivredu a zauzvrat ne dobiva time skoro pa ništa. I zdravstvo uopće nije besplatno kad moraš plaćati dodatno osiguranje i još nadoplaćivati zdravstvene usluge. Pogotovo za zubarske usluge, za aparatić primjerice moraš platiti i preko 2000 kn. Proteza za umirovljenike ja mislim da isto nije baš besplatna. ...
Ne postoji besplatno zdravstvo. I ako ne placas uslugu direktno kada ides kod lijecnika, usluga se plati.
Nastavak rasprave o zdravstvu na "Javno ili privatno zdravstvo"
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.07.2011. at 09:45.
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 16:56   #66
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Cudio si se kako su penzije male, a novci koji se trose na penzije veliki. Skrenuo sam ti paznju na cinjenicu da produkt dva broja moze biti veliki ako je jedan od faktora velik.

Podaci nisu sa portala, podaci su od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Ok, ali što ćemo s brojem umirovljenika?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 16:57   #67
Nista, gotovo je... Mirovina je steceno pravo koje se ne moze vise jednostavno oduzeti.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 13:09   #68
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
...
Uživaj narode još 5 godina jer ćemo tada imati dug kao grci po stanovniku.
....
Kad smo kod Grka, pogledaj kojom se oni brzinom zadužuju, a kojom se munjevitom brzinom zadužuje Hrvatska. Kriminal.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=90

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2011. at 09:51.
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 21:23   #69
Quote:
Auge kaže: Pogledaj post
Kad smo kod Grka, pogledaj kojom se oni brzinom zadužuju, a kojom se munjevitom brzinom zadužuje Hrvatska. Kriminal.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=90
Zaboravljate da kad dug naraste u odnosu na ono što imate, da tada rast zaduženja poraste.

Moja računica se bazira na višegodišnjem prosjeku u nazad par godina (na bazi perioda u kojem se dug udvostručuje) i u grubo pokazuje da ćemo postići ukupni dug po stanovniku kao Grčka sada za 5 do 6 godina. Da se mene puta, ne bih čekao da mi se računica pokaže točna, nego bih odmah počeo raditi na tome da do toga ne dođe. Naravno, sadokatastrofičari trljaju ruke (kao i piromani) i željno čekaju 2016. godinu u Hrvatskoj.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 06:43   #70
lada nas zadužila još 5,5 milijardi kuna

Martina Dalić

Vlada je donijela odluku o zaduženju države za 750 milijuna eura izdanjem sedmogodišnjih euroobveznica. Po srednjem tečaju HNB-a to je nešto više od 5,5 milijardi kuna.

Kamatni kupon nove obveznice je 5,875% godišnje, uplatile bi se sutra, a rok dospijeća je 9. srpnja 2018. godine.

Novac od nove euroobveznice utrošit će se dijelom za financiranje povrata obveza po glavnici javnog duga iz prijašnjih godina, kazala je ministrica financija Martina Dalić.

Tijekom predstavljanja izdanja u europskim financijskim središtima, od 27. do 29. lipnja, investitori su prepoznali potencijal rasta hrvatskog gospodarstva i stabilnost hrvatskoga financijskog sustava, što je rezultiralo velikim iskazanim zanimanjem za izdanjem, ističu iz Ministarstva financija.

Činjenica da je knjiga upisa 30. lipnja bila otvorena svega nekoliko sati svjedoči o snažnoj potražnji za euroobveznicama Republike Hrvatske, navode iz Ministarstva financija napominjući da dodatno treba istaknuti da Hrvatska dvije godine nije izdavala euroobveznice na europskom tržištu.

Prije četiri mjeseca zadužili smo se na američkom tržištu za 1,5 milijardi dolara, što je bilo oko gotovo 8 milijardi kuna.

Ovog srpnja dobro smo prošli za razliku od lanjskog. Naime, tada nas je Vlada rekordno zadužila za čak 13,4 milijarde kuna, kako bi dobili stabilnost za nekoliko mjeseci.

hrt

Eto, i nova ministrica se hvali kako ne može pokrpat proračun, a da se ne zaduži.....aj nek roknu atomsku bombu na nas, bar ćemo brže porikavat...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2011. at 09:55.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:05   #71
jebiga treba kupiti socijalni mir.
sada znate da nas svaka sekunda HDZ-a na vlasti skupo,skupo košta
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 11:16   #72
Quote:
brioni kaže: Pogledaj post
odgovornost i vlast je u rukama vlade, a ne naroda - na njemu je da dobro promisli kome daje svoj glas svake četiri godine
Ma sipak vlada. Ako svi taktiziraju kako ce dobiti kolacic a da susjedu ili djetetu utrape dug za cijelu pekaru, onda nema sanse da dugorocno ista bude dobro.

A kako je moral propao, pa je onaj koji se zalaze za opci interes budala kojoj se svi je li pametnjakovici smiju, onda ne moze biti drugacije nego lose.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 14:18   #73
Sramotno: Martina Dalić štiti jedino državne službenike
Hrvatska neće biti zemlja jeftine radne snage, poručuje prkosno ministrica financija Martina Dalić čelnicima MMF-a. Što je najgore, dobar dio javnosti to joj odobrava, hineći da će ih njezine verbalne eskapade spasiti od nižih plaća.



No, iz Bruxellesa i New Yorka svjedoče gorku istinu: plaće u hrvatskom javnom sektoru su previsoke i one se isplaćuju u ovom omjeru samo zato što se opasno zadužujemo, a kad tomu dođe kraj, a od njega nismo daleko, uslijedit će grčki scenarij; reži odreda - sucima, liječnicima, profesorima, policiji, vojnim umirovljenicima... A, oni - na ulicu!

http://slobodnadalmacija.hr/Cafe-Eur...0/Default.aspx
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 12:53   #74
HRVATSKA je već u bankrotu, tvrdi ugledni ekonomist Slavko Kulić. Prema njegovim riječima, visina anuiteta koji je već stigao na naplatu iznosi 15,5 milijardi eura, a Hrvatska u pričuvi ima 10,5 do 11 milijardi eura. "To znači da nismo uspjeli reagirati na svoje obveze. Hrvatska je u stanju pape 5 (dijagnoza neizlječivog raka op.a.), a u ovoj zemlji svi šute o tome, uključujući intelektualce", ističe Kulić.

Taj ekonomist, naime, tvrdi kako Hrvatska ni prošle ni pretprošle godine nije platila svoje obveze, te da ih sada ponovno odgađa. "To je reprogram za koji ne zna ni Sabor ni narod, a vlast sebe nudi ponovno na reizbor", kaže nam Kulić ističući kako plan da izdamo dvije, tri milijarde eura obveznica i u najpovoljnijim okolnostima ne mora ništa značiti.

"Mi ostajemo ponovno s deficitom svijesti o stvarnosti. Samo se kupuje vrijeme do izbora da bi ista vlast ponovno ponudila sebe. Došlo je vrijeme kada naši vjerovnici mogu postupiti kako hoće, a pitam vas tko prešućuje dubinu ovog problema", poziva Kulić na alarm.


Tragična je država koja očekuje prihode od turizma, nastavlja Kulić: "Ako se zna da su 68 posto ukupnih prihoda od turizma privatni, a ne državni, onda nam je svima jasno da bez obzira na takozvani prihod od turizma, dug ostaje neplaćen".


Isto je, kaže nam Kulić, i što se tiče Hrvatske koja nije sposobna reagirati na svoje prispjele obveze. "Financijska oligarhija u funkciji brige za kapital odnosom postaje nemilosrdna preko institucije koja se zove ovrha. Proces ovrha u Hrvatskoj je naširoko započeo, što znači da nećemo biti pošteđeni ni oslobođeni plaćanja onoga što smo tuđe potrošili. To je plan za postizanje nadzirane slobode i kontrole potrošnje svega. I za hrvatskog građanina i narod važi da slobode na tuđoj moći nema i da dužan pojedinac i narod nemaju pravo raspravljati o slobodi i demokraciji, jer smo izabrali neslobodu", objašnjava Kulić, te zaključuje: "Temeljni problem deficita svih oblika jest deficit svijesti o tom".


http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...a/560909.aspx#
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 21:39   #75
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
HRVATSKA je već u bankrotu, tvrdi ugledni ekonomist Slavko Kulić......

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...a/560909.aspx#
A kaže i: Korijen talijanske dužničke krize Kulić vidi u potrošnji iza koje ne stoji proizvodnja. Zapravo isto ono što nalazimo u Grčkoj, u Portugalu, Španjolskoj, i u Hrvatskoj. Duboki korijeni nestabilnosti, mogu se samo privremeno skriti, kaže nam Kulić te ističe: "To je još ništa što će se dogoditi u Francuskoj, zatim i Njemačkoj. Problem je isti - prevelika potrošnja. Nijemci pokušavaju spasiti svoje banke s novim milijardama eura, nisam siguran da će to uspjeti pokrpati".

Kulić nas malo drži u magli. Čovjek priča o potrošnji bez proizvodnje bez da je utvrdio koja je šansa da takvo što danas zaživi. Nema uslova za to. Čovjek zbilja ima živce.

Ništa ne predlaže za spas, samo upozorava.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize

Zadnje uređivanje Nostrađurus : 16.07.2011. at 22:01.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 11:01   #76
Ne, nije, i za to su krivi komunisti iz 45 i pokojni drug Račan.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 16:31   #77
Quote:
gasparach kaže: Pogledaj post
jeli ovo opet novo zaduzivanje?
a nema više Šukera da nam objasni kako ovo zaduženje zapravo nije zaduženje ... on je to znao lijepo objasnit i umirit narod

21.07.11.

Novo zaduženje od 5,8 milijardi

Republika Hrvatska izdala je obveznice na domaćem tržištu - kunsku u iznosu od 1,5 milijardi kuna s dospijećem 2016., te obveznicu uz valutnu klauzulu u iznosu od 600 milijuna eura s dospijećem 2022.

Pa jel postoji netko u ovoj državi tko to uspjeva pratit i tko zna koliko smo točno dužni ?

Zadnje uređivanje flexo : 21.07.2011. at 16:40.
flexo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 17:27   #78
ne pratim vijesti ali ovo sam vidio negdje na teletekstu i odmah sam se sjetio ovog topika
ne razumijem se u te obveznice
ali meni ovo opet liči na neko zaduženje

pa dokle više?
gledam nedavno listu 21 zemlje koja bi mogla bankrotirati... hrvatska je negdje na sredini liste...
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 20:52   #79
Vjerujem da ćemo se do dana ulaska u eu nekako održavati na klimavoj stolici.
Tada slijedi bankrot i dalje možemo upotrijebiti maštu.
A ta mašta je na bazi stvarnih događaja.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.