Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 16:05   #61
Jagode, maline i ribiz

Ove godine mislim vrt obogatiti ovim biljčicama. Jagode sam mislio u vrt dok sam ostalo mislio oko vrta (nešto kao ograda). Zanima me zahtjevnost ovih kultura i kakva su vam iskustva sa njima (u vidu nametnika i bolesti) te koje vrste preporučate. Čitao sam da vole sunce ili polusjenu a zemlja da je čim bliža šumskom tlu. Čak mislim i do šume otići po malo lišća i humusa.
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 12:09   #62
jagode traže humusno bogato tlo. imaju gnojiva bas za jagode ali ja preferiram stajski gnoj naravno.
posadis ih u red i mozes zagrnut steljom od sijena da čuva vlagu. traže puno vode.

maline imam na sunčanom mjestu, zemlja je glinovita, ne gnojim ih, eventualno ako ih presađujem bacim malo gnoja ispod njih. također debela stelja (30ak cm)... ne smeta im jer su vosoke.
na njima sam imao onu hrđu i morao sma prskat kemijom (jedina kemikalija u vrtu) jer bio rješenje nisam našao.

ribiz imam sad 2 ili 3 godinu neznam i još nije rađao jer je to mali grm. isto je na suncu pod steljom.

e da, za jagode ti je malo kasno jer je najoptimalnije vrijeme presadnje druga polovina kolovoza. preporučam svakako mjesečarke kako bi imao plodove svako malo!
ja sam ih imao i zagušio steljom, nisam trebao pretjerivati za zaštitom za zimu!
tako da jagode nemam vec 2 godine!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:27   #63
Imam sve troje u vrtu već godinama, ali jagode najduže pa nešto iz iskustva: Jagode s mogu posaditi i u ožujku i prve plodove će već dati u lipnju/srpnju. Nismo ih nikada pokrivali steljom i nisu nam se smrzavale, problem s njima je ako cvijet uhvati mraz, onda definitivno od tog cvijeta nema ploda.
Mjesečarke su super izbor, samo što su ne malo sitnije, ali zato puno slađe.
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 16:04   #64
Imao sam jagode i maline i nisu nesto narucito osjetljive, naravno ovisno od vrste. One hibriden su uvijek osjetljivije i potrebna je veca zastita oko njih. dok ove domace vrste ostaju bez problema.

meni je najbolja jagoda MARMOLADA super je slatka i krupna, dok su mjesecarke super sto skroz rode!!!
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 17:04   #65
Ako nekoga zanima uzgoj malina u kupina i malina, vise o tome mozete pronaci u prirucniku "Maline i Kupine". Vise o prirucniku i kako ga nabaviti OVDJE
potjernik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:28   #66
I ja imam istu ideju. Za sad imam samo jagode...(a i one mi baš nisu nešto)..
Nadam se da ću ovdje dobiti prave savjete, kao i ti.
Snovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 11:28   #67
ima jos jedna tema pod istim imenom gdje am napisao par riječi..
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 13:57   #68
Bobičasto voće

Imam Europsku brusnicu od prošlog ljeta. presadio sam je u veću teglu. Zanima me da kako da je presadim u više posuda, da li da iskopam jednu stabljiku pa zasadim ili kako.
PACHO 79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 12:33   #69
Jagode sadnice

zanima me ako netko zna di se u Zagrebu mogu kupiti sadnice jagoda?
hvala
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 14:31   #70
najjeftinije ti je nac nekog na selu tko ih ima i tko ce ih vjerojatno rascupati i baciti jer se brzo mnoze.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 15:34   #71
dobra idea ali nemam nikoga na selu tako da to otpada,zanimali bi me rasadnici po Zagrebu,ako netko zna di ih ima?
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 13:37   #72
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
dobra idea ali nemam nikoga na selu tako da to otpada,zanimali bi me rasadnici po Zagrebu,ako netko zna di ih ima?
Uvijek ih bude na Dolcu - ljudi prodaju flance svega i svačega pa i jagoda.
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 15:01   #73
na Dolcu mjesečarke 5 kn komad što je bezobrazno skupo kad ih po oglasniku možeš naći za 2!
a mene zanima posebna slatko-kisela vrsta tako da ću teško do toga doći.
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 19:57   #74
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
zanima me ako netko zna di se u Zagrebu mogu kupiti sadnice jagoda?
hvala
Fragaria doo na žitnjaku ili kupinečki kraljevac
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 07:52   #75
Vidio sam u MBM-u u Lučkom, ali nisam zapamtio cijenu.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 10:21   #76
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Vidio sam u MBM-u u Lučkom, ali nisam zapamtio cijenu.

tamo sumnjam da imaju sadnice jagoda(možda ponekad) Znam da inače imaju ukrasne jagode (također jestive) namjenjene za sadnju u viseće posude.

Fragaria d.o.o. je najveći dobavljač sadnica jagoda u državi.Cijene su,ovisno o sorti, oko 2,00 kn/kom.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 08:27   #77
Quote:
PACHO 79 kaže: Pogledaj post
Imam Europsku brusnicu od prošlog ljeta. presadio sam je u veću teglu. Zanima me da kako da je presadim u više posuda, da li da iskopam jednu stabljiku pa zasadim ili kako.
gdje se mogu nabaviti sadnice brusnica i koliko kostaju(cini mi se oko 80-tak kuna)...
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 18:56   #78
Bobičasto voće

Zadnje dvije godine sadim sve moguće bobičasto voće u vrtu . Sve mi ,uglavnom , uspijeva , ali imam dva problema . Nikako ne uspijevam s reznicama razmnožiti jostu i ogrozd od susjeda i ne znam kako da razmnožim borovnicu koju sam kupila i koja super raste.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 22:07   #79
ogrozd uzmeš u jesen kad stane vegetacija jednogodišnju grančicu, odrežeš sa sredine pet pupova i tri napikaš negdje vani u vrtu. staviš tri pupa u zemlju, a dva da vire van.
U proljeće će iz ta dva pupa izaći izboji, a u jesen možeš saditi na stalno mjesto
Ako imaš već ogrozd, možeš pokušati i okulirati susjedovu plemku, na svoje divlje ogrozde
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 15:02   #80
Okulirati ? Hm, ne znam kak si pašeju podloge i plemke , a nemam ni pribor, al nije isključeno. Kaj misliš da bi tak mogla razmnožiti i borovnicu ( mislim zabosti u zemlju reznicu). I , dal trebam te reznice pokriti sa flašom za pekmez prek zime?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.