Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2011., 19:48   #1
Problem sa čitanjem knjiga i koncentracijom

Disclaimer - Znam čitati, nije u tome problem

Moj je problem počeo negdje oko 2008/9. Tada sam se počela baviti mršavosti, pa sam umjesto romana čitala popularnu znanost o hrani i tjelovježbi. Mogla sam čitati knjige, ali je moja koncentracija slabila. Onda sam 2009 počela čitati popularnu znanost o psihi i inteligenciji. Manje sam čitala. 2010 stanje je postalo alarmantno. Sve manje knjiga sam čitala, i to me zabrinjavalo, jer je zahvatio lektiru.

2008 sam dobila laptop, a 2009 internet.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 15:16   #2
Moj problem jest to što mi je koncetracija toliko oslabila da ni lektiru ne mogu čitati ako se ne potrudim.


Kako da vratim koncetraciju, a time i moć da čitam kao i prije - bez problema i lagano?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 20:53   #3
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Moj problem jest to što mi je koncetracija toliko oslabila da ni lektiru ne mogu čitati ako se ne potrudim.


Kako da vratim koncetraciju, a time i moć da čitam kao i prije - bez problema i lagano?
Zašto uopće želiš čitati? I želiš li?

Ako stalna loša koncentracija ima objektivnu podlogu, to moraš otkriti - potraži pomoć stručnjaka. Imaš li lošu koncentraciju pozornosti i kad učiš? Kad radiš neki drugi intelektualni posao koji te veseli? Ako imaš poteškoća i s tim, a prije ih nisi imala, prošeći za početak do liječnika opće prakse. Možda ti jednostavno nedostaju neki minerali (primjerice fosfor, željezo) i više kisika i kretanja.
Ako je problem subjektivne prirode, radi se vjerojatno o motivaciji. Ne možeš ništa dobro raditi ako za to nemaš volje i ako se ne potrudiš.

Zašto si čitala baš o mršavosti?

Ako si jednostavno izgubila kondiciju, vrati se lakšoj literaturi, pa korak po korak opet dođi do zahtjevnije.

Lektira ne bi trebala biti baš strašan problem. Ne čita ti se, pa što. Odradi to kao što mnogi odrade. Ne misli da su sve stvari koje se od nas traže u životu ludo zabavne i da nam lako idu.
Mnoge su knjige s popisa lektire očajno dosadne. Ja sam profesorica hrvatskog jezika, no umrla bih od dosade kad bih opet morala čitati neke od lektirnih naslova, a opet, kad bolje razmislim, tek sad sam sposobna i voljna čitati neke knjige koje su mi na faksu bile mučenje.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 21:43   #4
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Moj problem jest to što mi je koncetracija toliko oslabila da ni lektiru ne mogu čitati ako se ne potrudim.


Kako da vratim koncetraciju, a time i moć da čitam kao i prije - bez problema i lagano?
Budući da ne znamo uzrok pada koncentracije kako ćemo ti pomoći odgovorima....

Problem nedostatka koncentracije može biti psihičke prirode, tipa da ti je suviše buke u glavi zbog nekog problema koji te opterećuje, a može biti i fizičke - primjerice da ti je štitnjača u hipofunkciji. Ovaj poremećaj izaziva čitav niz simptoma što uključuje i pomanjkanje koncentracije, kao i stanje depresije, neobjašnjivu tugu i sl....

Improviziram, jer sam pročitala da si čitala knjige o mršavljenju, pa eto, pošto smanjena funkcija štitnjače uzrokuje i usporavanje metabolizma pa se teško skidaju kile, ako je to bio tvoj problem možda uzrok trebaš tražiti u tijelu, a ne psihi.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 04:06   #5
Probaj sa psihoakustičnom glazbom, prava stvar za koncentraciju. Slušalice na uši i laganini
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 13:14   #6
Kakva je to psihoakustička glazba?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 14:05   #7
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Kakva je to psihoakustička glazba?
Ev' http://en.wikipedia.org/wiki/Psychoacoustics
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 15:36   #8
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Zašto uopće želiš čitati? I želiš li?

Ako stalna loša koncentracija ima objektivnu podlogu, to moraš otkriti - potraži pomoć stručnjaka. Imaš li lošu koncentraciju pozornosti i kad učiš? Kad radiš neki drugi intelektualni posao koji te veseli? Ako imaš poteškoća i s tim, a prije ih nisi imala, prošeći za početak do liječnika opće prakse. Možda ti jednostavno nedostaju neki minerali (primjerice fosfor, željezo) i više kisika i kretanja.
Ako je problem subjektivne prirode, radi se vjerojatno o motivaciji. Ne možeš ništa dobro raditi ako za to nemaš volje i ako se ne potrudiš.

Zašto si čitala baš o mršavosti?

Ako si jednostavno izgubila kondiciju, vrati se lakšoj literaturi, pa korak po korak opet dođi do zahtjevnije.

Lektira ne bi trebala biti baš strašan problem. Ne čita ti se, pa što. Odradi to kao što mnogi odrade. Ne misli da su sve stvari koje se od nas traže u životu ludo zabavne i da nam lako idu.
Mnoge su knjige s popisa lektire očajno dosadne. Ja sam profesorica hrvatskog jezika, no umrla bih od dosade kad bih opet morala čitati neke od lektirnih naslova, a opet, kad bolje razmislim, tek sad sam sposobna i voljna čitati neke knjige koje su mi na faksu bile mučenje.
1)Želim čitati jer sam bila stvarno sretna kada bih čitala, a u posljednjih godina sve manje čitam.
2)Imam poteškoća u koncetraciji kada slušam nastavu. Nikad nisam učila, iako sam prolazila s 5, ali sam imala stvarno odličnu koncetraciju, pa sada kada mi je koncetracija pala prolazim s 3,9.
3)Nemam niti jednu ideju za drugi intelektualni posao koji me veseli. Ne radim ništa drugo nego spavam, jeden, šečem po kući i surfam po istim stranicama.
4)Može biti da je problem u nedostatku kisika, jer sam nedavno počela više šetati vani, pa su mi se ocjene popravile.
5)Nedostatak motivacije je isto tako moguće riješenje. Dosad sam čitala dosta knjiga koje mi se nisu svidjele s intelektualne strane. Stvar je bila da mi je zasmetali preemotivni opisi u knigama, i slično.
5)O mršavosti sam čitala jer sam imala 75 kg. Dosad sam se vukla između 65 i 75 kg.
6)Lektiru mogu pročitati ako se potrudim, ali problem je da je to prije bio mačji kašalj, sada moram više energije uložiti u to. Samo da napomenem da sam krenula u gimnaziju kada je počeo problem s lektirom. Ne generalno.

Cherie, to je možda dobro riješenje... ali nisam sigurna da li mogu ići na pretrage, budući da sam maloljetna, pa moram prvo pitati mamu.

Chansomps, negdje kada su počeli problemi, ja sam prekinula 2 godišnju fazu slušanja glazbe. Glazbu sam slušala u knjižnici jer nisam imala radio ili računalo za kojim bi slušala, a inače bih slušala glazbu ako je su u trgovini (ili nešto slično) puštali glazbu kupcima.

Eh, samo da rečem. U osmom razredu (prije dvije godine) počela sam ići u Klub čitatelja, ali ondje je atmosfera toliko opuštena da se mi zapravo družimo, i većina nas uopće ne čita lektiru, sad se i moderatorica više ne trudi. Ja sam učlanila u klub da riješim problem, ali izgleda da taj klub potiče moj problem.
Bed mi se ispisati, jer sam se sprijateljila s članovima, a inače nemam što raditi osim ići u školu...
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:20   #9
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
1)Želim čitati jer sam bila stvarno sretna kada bih čitala, a u posljednjih godina sve manje čitam.
2)Imam poteškoća u koncetraciji kada slušam nastavu. Nikad nisam učila, iako sam prolazila s 5, ali sam imala stvarno odličnu koncetraciju, pa sada kada mi je koncetracija pala prolazim s 3,9.
3)Nemam niti jednu ideju za drugi intelektualni posao koji me veseli. Ne radim ništa drugo nego spavam, jeden, šečem po kući i surfam po istim stranicama.
4)Može biti da je problem u nedostatku kisika, jer sam nedavno počela više šetati vani, pa su mi se ocjene popravile.
5)Nedostatak motivacije je isto tako moguće riješenje. Dosad sam čitala dosta knjiga koje mi se nisu svidjele s intelektualne strane. Stvar je bila da mi je zasmetali preemotivni opisi u knigama, i slično.
5)O mršavosti sam čitala jer sam imala 75 kg. Dosad sam se vukla između 65 i 75 kg.
6)Lektiru mogu pročitati ako se potrudim, ali problem je da je to prije bio mačji kašalj, sada moram više energije uložiti u to. Samo da napomenem da sam krenula u gimnaziju kada je počeo problem s lektirom. Ne generalno.

Cherie, to je možda dobro riješenje... ali nisam sigurna da li mogu ići na pretrage, budući da sam maloljetna, pa moram prvo pitati mamu.

Chansomps, negdje kada su počeli problemi, ja sam prekinula 2 godišnju fazu slušanja glazbe. Glazbu sam slušala u knjižnici jer nisam imala radio ili računalo za kojim bi slušala, a inače bih slušala glazbu ako je su u trgovini (ili nešto slično) puštali glazbu kupcima.

Eh, samo da rečem. U osmom razredu (prije dvije godine) počela sam ići u Klub čitatelja, ali ondje je atmosfera toliko opuštena da se mi zapravo družimo, i većina nas uopće ne čita lektiru, sad se i moderatorica više ne trudi. Ja sam učlanila u klub da riješim problem, ali izgleda da taj klub potiče moj problem.
Bed mi se ispisati, jer sam se sprijateljila s članovima, a inače nemam što raditi osim ići u školu...
Za početak, da otkloniš sumnje da se radi o nekom objektivnom problemu, otiđi do liječnika/liječnice opće prakse. Za to ti ne treba nikakvo dopuštenje. Reci mu/joj kakve probleme imaš i pitaj bi li mogla napraviti krvnu sliku i vitaminsko-mineralni status te eventualno provjeriti hormone štitnjače.

U međuvremenu primi se neke fizičke aktivnosti na zraku ili trči, hodaj, vozi bicikl i sl. (barem 30 minuta dnevno intenzivnog kretanja na otvorenom).

U knjižnici posudi knjigu koja te veseli. Ne znam koji bi to bio rod ili žanr, no predlažem ti nešto što te može emocionalno angažirati a da te pritom ne opterećuje. Pitaj knjižničara, uglavnom se dobro snalaze.

Možeš pitati i ovdje, samo reci što voliš.

Pusti zasad lektiru. O tome sam ti već napisala. Pročitaj "s pet na devet" ili "dijagonalno" pročitaj, odnosno odradi i ulovi ključno. Nije najvažnije na svijetu da pročitaš baš sve potpuno temeljito.

Na nastavi si ponavljaj da ćeš imati neusporedivo manje posla ako dio naučiš u školi. Zaposli se i fizički: bilježi, podcrtavaj, ispisuj, skiciraj, crtaj, angažiraj sva svoja osjetila i mogućnosti zapamćivanja i predočavanja. Opremi se flomasterima i raznobojnim olovkama.

Pronađi svoje područje interesa. Istraži sve o tome. Polako i sistematično. Možda će ti u potrazi za područjem interesa pomoći maštanja o daljem tijeku života, ma kako izgledala možda teško ostvariva.

Pobrini se da dovoljno spavaš (7-8 sati) i da imaš ustaljen ritam prehrane. Kad god možeš, hodaj umjesto da se voziš. Izmisli ritual: trčanje: npr. od 20 - 21., kupaonica: tuširanje, njega i ostalo: 21-22, čaj s čitanjem: 22 - 23.30.
Pokušaj se pritom fiksirati na ključni trenutak: ovo ću odraditi, a za nagradu ću čitati/učiti/proučavati...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 01:47   #10
ja obožavam povijest, kad sam krenuo u srednju školu, krenuo sam s proučavanjem cijelog svijeta (prvo sam posudio knjige: "Povijest svijeta" 1, 2 i 3, a kasnije sam krenuo sa malo detaljnijim stvarima kao povijest Egipta, Jugoslavije...), još uvijek nakon 6 godina čitam, ali primječujem da je to u sve manjim dozama, uvijek idem raditi nešto drugo npr. kad imam sat vremena slobodno do predavanja ja odem na youtube, pa forum pa malo twitterm na kraju završim na nečem stotom a knjigu nisam ni pogledao... mislite li da bih jednostavno trebao reći: ok sad je dosta, gasim računalo i nema igre dok ne pročitam X knjigu. (samo ću naglasiti da nisam upisao gimnaziju i ne studiram povijest, nego tehnologiju, povijest mi je samo hobi, a ne nešto čime se želim baviti za kruh)
The Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 14:53   #11
Hvala, buditedobro.


Budite dobro
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 15:47   #12
Ako netko ima problem s koncetracijom, toplo preporučam seminar brzog čitanja. Postoji i seminar brzog učenja. Apsolutno veliki pomaci, koncetracija na vrhuncu, totalni fokus, počne se uživat u knjigama, puno se pamti i jako puno znači za školu i faks. Više o tome na
Eh da, ako nisi zadovoljan vraćaju novac

Zadnje uređivanje ~Scarlet~ : 17.05.2012. at 16:10. Reason: brisanje linka
insomnia2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 18:53   #13
Možda bi ovu temu trebalo preimenovati u ono što je bit teme - kako je internet uništio koncentraciju klinaca i kako izliječiti posljedice?
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.