Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2011., 20:00   #1
Koje vježbe kod protruzije diskova L4-L5 i L5-S1?

Dok ponovno dođem na red kod fizijatra pa na red za fizikalne terapije, pokušao bi raditi neke vježbe koje pomažu kod protruzije diskova.
Da li postoji neka knjiga iz koje bi mogao vježbati baš za ovaj segment?
Liječnici i fizioterapeuti imate li kakav savjet?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 23:53   #2
koje si vježbe do sad radio u sklopu fizikalne?
fizikalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 11:14   #3
Dijagnoza je bila Lumboiscialgia.
Nakon terapija CT je pokazao protruziju diskova.
Osim tretmana strujom u području križa i hidrogimnastike u bazenu radio sam vježbe u grupi uglavnom na leđima i nešto na trbuhu. Ne znam kako se točno koja vježba zove pa ću pokušati opisati vježbe.
Na leđima: dizanje ruku uz udah, spuštanje uz izdah, odizanje glave i vrata uz zatezanje stopala prema sebi i ispružanje ruku prema nogama, pritisak rukama koje su uz tijelo na pod uz istovremeni pritisak nogama na pod i zatezanje stopala, pritisak kralježnicom na pod, savinuti laktovi u visini ramena i stiskanje dlanom o dlan, isti položaj samo uklješteni prsti ruku i pokušavanje razvlačenja ruku prstima, dodirivanje dlanovima savinutih koljena suprotnom rukom u odnosu na koljeno, povlačenje koljena prema glavi pomoću ruku uz odizanje glave, dizanje gornjeg dijela leđa uz savijena koljena i ispružanje ruku, istezanje ruku okomito na površinu uz uzdizanje lopatice, odizanje donjeg dijela leđa, guze i natkoljenica.
Na trbuhu: istezanje ispruženih ruku i nogu, istezanje suprotne ruke i noge, ruke prekrižene na glavi i davanje otpora podizanju glave, zatim podizanje glave pa laktova uz prekrižene ruke na glavi pa podizanje glave, vrata i laktova istovremeno.
Mislim da sam većinu napisao ovim laičkim rječnikom.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 22:04   #4
to ti je to u principu, statičke i lagane dinamičke vježbe za snaženje i istezanje muskulature. ne bi trebao raditi nekakve puno teže i zahtjevnije vježbe jer se ne radi samo o lumboischialgiji pa kod nekih pokreta mogu biti i teže posljedice. slobodno se drži ovoga do iduće kontrole.
fizikalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 23:41   #5
Hvala puno.
Zanima me bi li masaža mogla pomoći da se mišići opuste i bol smanji?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 12:26   #6
Bi, samo dobro pazi kome dolaziš u ruke.
fizikalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:17   #7
Quote:
fizikalka kaže: Pogledaj post
Bi, samo dobro pazi kome dolaziš u ruke.
Znači ne ići u bilo koji salon za masažu, nego u kliniku koja se bavi fizikalnom medicinom i medicinskom masažom, gdje rade stručne školovane osobe ili se prepustiti fizioterapeutu koji je na dobrom glasu.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 15:49   #8
Bio sam i na drugom ciklusu fizikalnih terapija koje su bile lakše nego u prvom ciklusu.
Magnetska rezonanca je pokazala skoro iste stvari kao i CT, čekam EMNG pa onda kod neurokirurga.
Vježbam naučene vježbe na fizikalnim terapijama, ali me boli svaki dan, naročito pri duljem sjedenju ili stajanju.
Ima li netko preporuku što mi je činiti da smanjim bol, osim pijenja tableta.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 00:22   #9
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Znači ne ići u bilo koji salon za masažu, nego u kliniku koja se bavi fizikalnom medicinom i medicinskom masažom, gdje rade stručne školovane osobe ili se prepustiti fizioterapeutu koji je na dobrom glasu.
Ne,ne,nikako fiziu,obvezatno u te salone za masažu,bar ih po Zagrebu ima.
Tamo masiraju isklučivo cure,imaju zlatne ruke i još rade šta ti želiš.

Ovo je bila,naravno,šala,nemojte zamirit...
Malo ćemo ozbiljnije u nastavku. Fizikalku slušaj,"znam" je sa drugog topica i mislim da zna znanje,očito je profi.
Ja nisam profi,nemam nikakvog medicinskog iskustva osim šta volim pročitat nešto iz medicinske literature ali to mi ne daje pravo da se igram doktora.
Ja bih samo iznio svoja iskustva sa lumboishijalgijom,koju imam a dijagnoza je postavljena na osnovi RTG-a,na magnetnu ili CT nisam ni iša. Bojim se šta bi mi našli.
Dakle,44 godine su mi na umornim leđima,od toga 27 u sportu. Još kakvom,dizanje utega. Jesu li dovoljne te dvi slatke riječi?
Znači,nisam bilder,već dizač,sad već rekreativni,mogu se spremat samo za paraolimpijadu. Dizanje je sport koji hebeno tare organizam,zglobove,tetive a pogotovo kralježnicu.Toliko da mi je "Voltaren" posta doručak. Šalim se ali doša sam do stadija kad sam ga mora roknit svaka 2 miseca. Da se razumimo,vrime za "rokanje" je kad ne mogu ustat s trosjeda,nego me žena baci na pod a ja ustajem uz pomoć molitve.
I da,"voltaren" sam uzima intramuskularno,kakve tablete,kakvi bakrači...
Eh,kako imam prilično iskustvo u sportu,trening sam okrenija up side down. Radim još dizačke vježbe ali jaaako pametno i ne isuviše teško a uz njih puuuno "body weight" vježbica koje naoko izgledaju ajme a takve su i za radit. U Svibnju 2009-te sam primija svoj zadnji "Voltaren". Za sad. Nije moja kralježnica ozdravila i neće ali je držim pod nadzorom koliko mogu. Za sad mi jako dobro ide.
Mene nikako nemoj slušat Tomek,ja nisam doktor,ja sam samo iznija svoj primjer i svoje iskustvo. Možda su moju L3-S1 u gorem stanju nego tvoji. I mislim da jesu.
Pobornik sam malo "žešćih" vježbi,mislim da one terapijske nisu dovoljne da učvrste mišiće koji "brinu" o kralježnici nam svagdašnjoj.

Brzo mislim,brzo govorim uzročno-posljedična stvar je da obavezno nešto zaboravim...
Malo proguglaj po jubitou ove "body weight exercises".
Radi trbušne mišiće koliko radiš i leđne. Slab abdominalno-mišićni sklop je u užasno velikom postotku "zaslužan" za probleme s kralježnicom.
Prijedlog...
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.01.2012. at 10:59. Reason: spajanje postova
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 21:39   #10
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Bio sam i na drugom ciklusu fizikalnih terapija koje su bile lakše nego u prvom ciklusu.
Magnetska rezonanca je pokazala skoro iste stvari kao i CT, čekam EMNG pa onda kod neurokirurga.
Vježbam naučene vježbe na fizikalnim terapijama, ali me boli svaki dan, naročito pri duljem sjedenju ili stajanju.
Ima li netko preporuku što mi je činiti da smanjim bol, osim pijenja tableta.
Ambulanta za bol/akupunktura.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 20:16   #11
Pozdrav!

Evo da se ukratko i ja izjasnim!
Nedavno urađena MR LS kralježnice pokazala je da imam protruziju diska u segmentu L5 - S1 koja se širi obostano!

Nisam isao kod nikakvih neurokirurga, ortopeda, fizijatara (uz duzno postovanje prema istima), kao ni kod osoba koje se bave alternativnim nacinima medicine.
Srecom, dobio sam preporuku da odem u Varazdin kod dr. Ivana Kudelića, dr. med. spec. anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja koji je moje probleme rijesio odmah, i to kombinacijom lijekova koje sam primio u mjesto boli - lumbalni dio kraljeznice. Osim sto se tim injekcijama uklanja bol, takoder se uklanja i izvor boli! Samo cu napomenuti kako sam na prvu injekciju dosao de facto nepokretan, a pola sata nakon primjene sam se kretao kao da niceg nije bilo. Za dva dana idem na posljednju injekciju, tj. injekcije za ovaj period. Primjenu cemo nastaviti za mj dana 1x, pa nakon 3mj 1x, te nakon 6mj pa opet nakon 6mj. Također je jedini doktor koji ostale tegobe lijeci i autologno kondicioniranom plazmom (ACP)!

Još jedno, s vise adresa mi je savjetovano da je fizikalna terapija pogresna, jer je nelogicno da covjek s takvim ozbiljnim tegobama vjezba.
__________________
People like me dont write books. We are written about.
Maximus7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.