Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2012., 11:48   #1
Zapošljavanje Hrvata u EU

Mislim da je ovo jako vazna tema pa molim moderatore da je ne brisu ili zatvaraju.

Danas sam naisao na podatak da je osam EU drzava vec objavilo da nece postavljati nikakve restrikcije u zaposljavanju HR drzavljana kad postanemo clanica EU 01.07.2013. tj moci cemo se u tim drzavama zaposliti odmah po pristupanju u EU tj 01.07.2013.

To su ove drzave:

1. Finska
2. Litva
3. Letonija
4. Rumunjska
5. Slovačka
6. Poljska
7. Švedska
8 Portugal

Informacija je prenesena sa danas.hr a evo i cijelog teksta:

Quote:

U ovim državama već sad možete početi tražiti posao

Hrvatski radnici već sad mogu početi tražiti posao u najmanje osam država članica EU, čija će im vrata – nakon što Hrvatska postane punopravna članica 1. srpnja sljedeće godine – biti širom otvorena, potvrdili su iz veleposlanstava tih zemalja.

Riječ je o Finskoj, Litvi, Letoniji, Rumunjskoj, Slovačkoj, Poljskoj, Švedskoj i Portugalu. No, na pitanje što je s ostalim državama – a među njima su i one "atraktivne" za Hrvate, poput Austrije, Italije, Njemačke – još nema konkretnog odgovora niti je ijedna država formalno podnijela ili najavila uvođenje mjera. No, sve se glasnije može čuti najava da će države, njih 14, iste one koje su postavile barijeru rumunjskim i bugarskim radnicima pri zadnjem proširenju 2007., uvesti neku vrstu mjera i prema Hrvatskoj (uz iznimku Švedske i Finske).

Naime, uz krizu koja je pogodila države EU, uvođenje privremenih mjera ograničavanja – nakon kojih hrvatski državljani počinju uživati sva prava kao i radnici iz dotične države, odnosno EU, mnoge države shvaćaju kao principijelno pitanje, a ne kao mjeru usmjerenu protiv Hrvata – onako kako su se odnosile pri prošlim proširenjima, tako će i sada. No, za razliku od Rumunjske i Bugarske, mogu se čuti komentari, hrvatska radna snaga ne predstavlja "prijetnju" njihovim tržištima rada.

Bez restrikcija

"Finska neće uvoditi nikakve restrikcije ni prijelazno razdoblje za državljane Hrvatske. Hrvati će moći slobodno raditi u Finskoj nakon pristupanja EU", potvrdili su Večernjem listu u finskom veleposlanstvu.

"Stav Portugala oduvijek je bio da se podržava slobodno kretanje ljudi unutar EU. No, kako bismo bili u skladu s postupcima poduzetim pri prethodnim pridruživanjima, Portugal će obaviti tehničku procjenu posljedica otvaranja tržišta rada hrvatskoj radnoj snazi da utvrdi hoće li trebati primjenjivati kakve restrikcije. Prema preliminarnim podacima, sve upućuje na to da ih neće biti", kažu u portugalskom veleposlanstvu.

Austrijanci i Nijemci nisu još odlučili

Iz slovenskog veleposlanstva su odgovorili da će odluku donijeti nakon procjene utjecaja na tržište rada, a Mađarska se još ne bavi tim pitanjem. Od "starih" država, iz Austrije odgovaraju da će odluku tek donijeti, isto kao i Italija – iz čijeg pak veleposlanstva napominju da Italija ima vrlo liberalan režim s Hrvatskom. Ni Francuzi, Irci ni Britanci još nisu odlučili hoće li i kakve restrikcije (dozvole samo za one koji imaju posao s punim radnim vremenom, ograničen pristup socijalnim beneficijama, samo su neki od modela) vrijediti za Hrvate.

Nizozemska razmišlja o uvođenju prijelaznog razdoblja, ali ni tamo, kao ni u Njemačkoj, koja je nedavno liberalizirala zapošljavanje za visokoobrazovane stručnjake, odluke još nema.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 12:19   #2
mislim da nema smisla ni za ostale da ograničavaju jer 4 mil. hrvata, od koji bi par tisuća emigriralo, nije ništa naspram 70 miliona poljaka, bugara i rumunja
bloomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:05   #3
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
1. Finska
2. Litva
3. Letonija
4. Rumunjska
5. Slovačka
6. Poljska
7. Švedska
8 Portugal
ne mogu se odlučiti za koju od ovih perspektivnih država
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:34   #4
Meni bi na prvom mjestu bila Finska, pa Portugal pa Slovacka..
Flamingo Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:09   #5
Britanija je produžila posebni vizni režim za Rumunjsku i Bugarsku do kraja 2013. i navodi se da će se isto tako tretirati i nove članice EU do daljnjeg, dakle Hrvatska.

Znači, skoro isto kao što nam je sad, jedino možda za nas olabave kad vide da baš i nema prevelikog interesa pa ih ne ugrožavamo.
Mrs Cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 17:24   #6
Sa ili bez restrikcija hrvatima su jako male sanse za posao u evropi. Problem je u skoro svemu od skolovanja preko radnog iskustva i referenci do poznavanja kulture i jezika drzave gdije se ide. Trziste rada ima svoja pravila s kojima se ljudi upoznavaju za vrijeme skolovanja. Pa jedan obicni CV je vjerovatno vecini fakultetski obrazovanih ljudi u HR problem sloziti.
Generacije odgajane u socjalizmu ili u kaosu od 91'- se jednostavno ne snalaze na modernom trzistu rada no svaka cast iznimkama njih ce uvijek biti.
angelfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 22:39   #7
Vidi se da ne znas o cemu pricas, Poljaci su 2004. godine preplavili Irsku i UK jer nisu imali nikakvo ogranicenje.

Ja sam ih hrpu upoznao i u Norveskoj, jedan koji zna jezik dovede jos barem 10 njih koji ne znaju nista osim poljskog, ali svi rade i lijepe novce zarade.

Nista drugacije nije niti sa Madjarima, Cesima, i svim ostalima koji vise ne trebaju nikakve radne dozvole, samo odu i zaposle se.

Zar mislis da tako ne moze biti s nama??

Bitno je da se moze nesmetano, bez ikakave papirologije ici traziti (i naci) posao, ostalo je lako.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 23:35   #8
Mislim da pricamo o razlicitim stvarima, ja govorim o skolovanom ljudima
koji traze legalan posao u EU preko interview-a i natjecaja, ti pricas o Balkanskom ciganjenju
(tipa jedan dovede njih 10 i lijepo zarade).


Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Vidi se da ne znas o cemu pricas, Poljaci su 2004. godine preplavili Irsku i UK jer nisu imali nikakvo ogranicenje.

Ja sam ih hrpu upoznao i u Norveskoj, jedan koji zna jezik dovede jos barem 10 njih koji ne znaju nista osim poljskog, ali svi rade i lijepe novce zarade.

Nista drugacije nije niti sa Madjarima, Cesima, i svim ostalima koji vise ne trebaju nikakve radne dozvole, samo odu i zaposle se.

Zar mislis da tako ne moze biti s nama??

Bitno je da se moze nesmetano, bez ikakave papirologije ici traziti (i naci) posao, ostalo je lako.
angelfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 23:59   #9
Tko je po tebi skolovan??

Samo onaj tko je zavrsio fakultet??

Ocito nemas pojma, na zapadu je bitno sto znas raditi, diplome ne vrijede nista bez prakticnog znanja.

Osim toga, jako se cijeni zalaganje na poslu, poslodavci trebaju radnike na koje se mogu osloniti.

I kad netko takav dodje i pokaze se kao dobar i kvalitetan radnik, naravno da moze preporuciti nekog svog prijatelja ili rodjaka.

To se zove POMAGANJE, a ne tvoja balkansko ciganjenje.

EDIT: Zar mislis da su ti ljudi tamo ilegalno??

Imas gadne zablude o poslu u inozemstvu.

Zadnje uređivanje MaliZeleni10 : 12.05.2012. at 00:04.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:00   #10
Quote:
angelfire kaže: Pogledaj post
Mislim da pricamo o razlicitim stvarima, ja govorim o skolovanom ljudima
koji traze legalan posao u EU preko interview-a i natjecaja, ti pricas o Balkanskom ciganjenju
(tipa jedan dovede njih 10 i lijepo zarade).
svi ti poljaci (i poljaci, madjari, chesi, litvanci, za koje zam se na vlastite oci uvjerila da ih u irskoj i engleskoj ima na lopate) se ne "cigane" nego sasvim legalno (i vrijedno) rade. Chesto poslove koji se englezima bas ne daju raditi. Ne zale se jer zaradjuju cca 3-4 puta vise nego kaj bi za isti posel zaradili doma... Iste shanse imat ce i hrvati (osim ako nam neke drzave nabiju ogranicenja, to bumo jos vidjeli..), zato ne pametuj...
Souvlaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:06   #11
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Tko je po tebi skolovan??

Samo onaj tko je zavrsio fakultet??
pa, zapravo, to je generalna definicija skolovane osobe. To nikad nije znacilo da je netko zavrsio osnovnu skolu nego se gotovo uvijek cilja na fakultet.
Quote:
Ocito nemas pojma, na zapadu je bitno sto znas raditi, diplome ne vrijede nista bez prakticnog znanja.
kao i svugdje drugdje? Mislis da u RH to nije bitno? Naravno, van drzavnih i slicnih sluzbi. Privatnicima je isto bitno da znas raditi posao.

Quote:
Osim toga, jako se cijeni zalaganje na poslu, poslodavci trebaju radnike na koje se mogu osloniti.

I kad netko takav dodje i pokaze se kao dobar i kvalitetan radnik, naravno da moze preporuciti nekog svog prijatelja ili rodjaka.

To se zove POMAGANJE, a ne tvoja balkansko ciganjenje.
Ne, to se zove nepotizam. Uostalom, siguran sam da taj isti Poljak isto ima i vrijedne, dobre i kvalitetne nezaposlene susjede.. kako to da ne preporuci njih nego, eto, svog bratica koji je bas prije par dana stigao tamo?

Mislim, ja se slazem s tobom, ali nije ni AF bio u krivu...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:11   #12
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
pa, zapravo, to je generalna definicija skolovane osobe. To nikad nije znacilo da je netko zavrsio osnovnu skolu nego se gotovo uvijek cilja na fakultet.
Znaci, mi koji smo zavrsili srednju skolu smo po tebi NESKOLOVANI??

Ti imas gadan problem u glavi.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:19   #13
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Znaci, mi koji smo zavrsili srednju skolu smo po tebi NESKOLOVANI??

Ti imas gadan problem u glavi.


Ne. Ali, kada se govori o skolovanim ljudima, govori se o ljudima sa faksom.
Svi ljudi su skolovani, ako uzmes bukvalno tu definiciju jer su svi zavrsili skolu.

No, kada se govori o skolovanoj radnoj snazi, misli se na one koji su zavrsili faks. Naravno, uz dodatak onih koji su zavrsili srednju skolu, ali imaju i znanje i iskustvo te dodatne certifikate i slicno.

Zadnje uređivanje Dukkai : 12.05.2012. at 00:28.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:22   #14
Ako mislite da će EU tražiti naše akademski obrazovane građane varate se, zaposliti će se medicinske sestre gdje očekujem jači odljev da ćemo imati problema s tim zanimanjem, a tražiti će se i radnici za rad na poljoprivredi.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:27   #15
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ako mislite da će EU tražiti naše akademski obrazovane građane varate se, zaposliti će se medicinske sestre gdje očekujem jači odljev da ćemo imati problema s tim zanimanjem, a tražiti će se i radnici za rad na poljoprivredi.
cuj, traziti ce se i inzinjeri, pogotovo strojarstva i elektrotehnike jer ih je npr. u Njemackoj velik deficit...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:30   #16
Na ovom forumu često čitam postove ljudi iz dijaspore, nekih, po kojima je Hrvatu
- nemoguće naći posao u inozemstvu
- osim ako nema VSS tehničke struke;

Svi ostali poslovi su ljudima valjda, bezvrijedni, jer od svoje plaće morate si moć priuštit standard njemačke srednje klase; sve osim toga je nevrijedno spomena

Pozdravljam otvaranje ove nadasve, zanimljive teme.
Koja će možda, pomoći nekom malom čovjeku da se odvaži ostaviti rodnu maćehinsku grudu; i vjerojatno, bit sretniji radeći u nekoj tvornici u Švedskoj, gdje je po posljednjim istraživanjima, jedno od najboljih mjesta na Zemlji za podizanje potomstva.
Iako nije inžinjer.

Jer naši inžinjeri na forumu se jako začude kako je netko uopće sposoban upalit neki stroj bez VSS diplome. I kako može preživjet bez barem 3000 € mjesečnih prihoda. I kako može pomišljat uopće da je dostojan života u inozemstvu.
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:33   #17
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ako mislite da će EU tražiti naše akademski obrazovane građane varate se, zaposliti će se medicinske sestre gdje očekujem jači odljev da ćemo imati problema s tim zanimanjem, a tražiti će se i radnici za rad na poljoprivredi.
Sezonski berači voća i povrća već idu godinama u Njemačku, Italiju i ne znam gdje još; legalno.
A dio medicinskih sestara, a osobito liječnika, vjerojatno će otići.
I to će ugroziti cijeli naš zdravstveni sustav, u kojem već nedostaje liječnika.
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:40   #18
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post


Ne. Ali, kada se govori o skolovanim ljudima, govori se o ljudima sa faksom.
Svi ljudi su skolovani, ako uzmes bukvalno tu definiciju jer su svi zavrsili skolu.

No, kada se govori o skolovanoj radnoj snazi, misli se na one koji su zavrsili faks. Naravno, uz dodatak onih koji su zavrsili srednju skolu, ali imaju i znanje i iskustvo te dodatne certifikate i slicno.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:49   #19
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Na ovom forumu često čitam postove ljudi iz dijaspore, nekih, po kojima je Hrvatu
- nemoguće naći posao u inozemstvu
- osim ako nema VSS tehničke struke;

Svi ostali poslovi su ljudima valjda, bezvrijedni, jer od svoje plaće morate si moć priuštit standard njemačke srednje klase; sve osim toga je nevrijedno spomena

Pozdravljam otvaranje ove nadasve, zanimljive teme.
Koja će možda, pomoći nekom malom čovjeku da se odvaži ostaviti rodnu maćehinsku grudu; i vjerojatno, bit sretniji radeći u nekoj tvornici u Švedskoj, gdje je po posljednjim istraživanjima, jedno od najboljih mjesta na Zemlji za podizanje potomstva.
Iako nije inžinjer.

Jer naši inžinjeri na forumu se jako začude kako je netko uopće sposoban upalit neki stroj bez VSS diplome. I kako može preživjet bez barem 3000 € mjesečnih prihoda. I kako može pomišljat uopće da je dostojan života u inozemstvu.
Vidiš ja sam oduvijek bio zainteresiran za Švedsku, morati ću proučiti malo tu zemlju i kakve su mogućnosti da s obitelji zapalim gore.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 00:54   #20
prva stranica, i već je totalni rusvaj
bloomberg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.