Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li čista svijest (svijest bez objekta) ?
Da ! 8 28.57%
Ne ! 11 39.29%
Ne znam. 9 32.14%
Glasovatelji: 28. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 14:54   #121
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Sve to su basic human patterns. I puno šire. Nisam ni spomenuo teretanu u smislu bodybuildinga. To je sarkoplazmatska hipertrofija, odnosno natjecanje u 'ljepoti' kao i Miss Universe. Ja govorim o funkciji. I nošenje vode i cijepanje drva su dobre aktivnosti za zdravlje, ali npr mrtvo dizanje, nabačaj, izbačaj i backsquat su bolji stimulatori CNS-a.

Sjećam se kako se Gari Kasparov pripremao za meč svjetskog šahovskog prvaka u Makarskoj, gdje je powerlifting bio obvezni dio treninga.

Nikodem Poplavski najbolje razmišlja o singularnostima dok je u teretani.

Ja osobno kao stimulans za bolji rad mozga preporučujem kombinirani sprinterski trening 3 puta tjedno + 2 dana daljinskog plivanja
Je, tak nekak brije i Ken Maneken.

Ne treba mi toliko mozga, ne znam ni što ću s ovo malo sirotinje što imam.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 22:50   #122
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Vjerojatno jest, ali više nemam pristup Duhovnosti. Mislim da je to zato što sam pokušala ubiti Budu.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...9&postcount=26
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 17:48   #123
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ego koristim kao alatku koja mi omogućuje fizički opstanak na zemlji. Budući da ne vjerujem da išta može postojati bez toga ne pada mi na pamet da si amputiram ego kako bih stigla u neki imaginarni raj ili nirvanu, svejedno. Mogu ga samo povremeno resetirati, zamijeniti naprednijom verzijom i slično ali na deinstalaciju jednostavno ne pristajem, koliko god me uvjeravali da to ne boli i da će mi se u konačnici isplatiti
Ovo što sam ja opisala upravo je, kako ti kažeš, "resetiranje" ega
Ego se ne može "amputirati" ni "deinstalirati", i to je glavna zabluda neupućenih ili loše i pogrešno upućenih u tzv duhovnost.
Ego nam je potreban kao alatka, točno kako si opisala. Problem nastaje kada ego postane zatvor van kojega ne možemo a htjeli bismo. Ono što ga ograničava naša su uglavnom netočna uvjerenja o sebi samima i prirodi života. Zbog toga je tzv traganje za Istinom, ili ako hoćeš "upoznavanje samoga sebe" bitno za čovjeka - jer kada dođe do istinite spoznaje njegov se ego proširuje i/ili opušta - i to ga onda čini (tj čini nas) samopouzdanijim i sigurnijim u sebe, manje preplašenim i nesigurnim.

Uranjanje makar na trenutak u to šta ti zoveš nirvana, tj iskoračenje iz uobičajenih ego-okvira, jedan je od načina resetiranja ega; možeš to sebi dočarati kao izlazak iz ega kako bi se udahnulo svježeg zraka i onda povratak nazad bogatiji za čisti H20
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 18:55   #124
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko sam ubrala, kod mindfulnessa je objekt itekako prisutan - npr. potpuno si svjestan čokolade koju jedeš (zato volim taj oblik meditacije )
I pojedeš puno manje čokolade nego inače. Doduše, pojede se sva (štaš' svatko ima svoje ovisnosti, bude ubrzo i smanjenje ), ali uz prakticiranje mindfulness-a izoštravaš osjetila, tako da je svaki doživljaj jači, snažniji. Mindfulness-no pokušavam jesti pečene tikvice i rajčice sa sirom, dok me mama na finjaka zajebava da koje li gluposti. Kažem joj ja da ona možda ne bi konzumirala toliku hrpetinu cigareta da ih mindfulness-no pokuša konzumirati. Mislim stvarno.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Dapače, čak smatram da bi se iskustvo čiste svijesti moglo inducirati nekom drogom i znatno produljiti !
I meni se čini, ali ne bih znala na temelju osobnom iskustva, jer nisam iskušala.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:05   #125
Dok je pošten svijet iščekivao Millenium bug, Leteća je paralelno izučavala zen-koane i Principiu Discordiu te nagovarala sljedbenike Ace i Žike da se okane pizdarija i prihvate Boginju skupa sa njezinom hordom mačaka jer jedino će tako uhvatiti svijest za objekt.

Don't try.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 14:34   #126
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Uranjanje makar na trenutak u to šta ti zoveš nirvana, tj iskoračenje iz uobičajenih ego-okvira, jedan je od načina resetiranja ega; možeš to sebi dočarati kao izlazak iz ega kako bi se udahnulo svježeg zraka i onda povratak nazad bogatiji za čisti H20
Potaknuta ovim, krenula sam na Wikipediji čitati natuknicu "ego death" i postalo mi je kristalno jasno zašto zazirem od tih stvari.

Od djetinjstva sam čvrsto ukorijenjena u ateističkom materijalizmu, unatoč tome što sam iz obiteljskih razloga sudjelovala u crkvenjačkom folkloru. U mladosti sam pak nesmotreno uletjela u ovo.

Naravno, to nije bila cijela priča. U jednom trenutku sam lijepo pitala Guru Babu ima li smisla raditi afirmacije/vizualizacije za nešto što je statistički malo vjerojatno. Ona me gleda kao da sam pala s Marsa i ja joj velim što točno imam u vidu - eto, baš se želim prošetati po jebenom Marsu. A ona ne veli ni da ni ne, nego .

Onda joj velim marš i počinjem s vlastitim istraživanjima. Sa zen-diskordijanstva sam prešla na Umberta Eca, Tibetansku knjigu mrtvih, Kaos i još kojekakve zezalice. Podsjećam da je u to doba u kinima igrao Matrix, dilerima je još ostalo nešto posljeratnih zaliha dobre robe, a ekipi koja nije slušala Marka Perkovića obavezna lektira bio je onaj drugi Thompson.

U toj atmosferi Fin de sièclea mesijanski je kompleks bilo lakše zakačiti nego gripu. Primiš sfrkanac od krezubog, patuljastog Šive, dodaš ga glam-rock Hitleru, nakon čega rečeni predmet nestaje u vrtlogu kikotavih Menada, eda bi na kraju promatrao Telemite u sukobu Volja oko toga tko će kome puhnuti zadnji dim u usta.

Naravno da se sva ta ginsbergovština brzo transformirala u čopor majmuna urlikavaca koji bi se, praćeni zvucima Ummagumme sa izgrebanog CD-a nestajali tko zna gdje. Nakon toga se možeš samo udat (e tu ti ide ono škicanje linije kose ) ili otić u samostan - nipošto ne i jedno i drugo.

E sad će netko reći da to ne treba raditi tako nego odmah nać nekog certificiranog gurua čija je autentična guruastična linija stara pet hiljada godina. Jer ono što je staro pet hiljada godina i/ili ima petsto hiljada sljedbenika ne može biti loše. Ma nemoj! Otkud ja znam čime se ekipa urokavala prije pet hiljada godina? I s kojom vražjom svrhom? Možda im je cilj bio skupljati duše koje će uredno zapakirati, zamrznuti i poslati Cthulhuu koji će ih bacati u fritezu i umakati u majonezu.

Naravno da je taj scenarij malo vjerovatan. Ali ne možeš znat. Ne možeš znat ništa što nije neposredno dostupno tvojim osjetilima ili je prošlo kroz filter znanstvene metode. Ajd, i Hegel bi se valjda uklopio u to, ali ne da mi ga se čitat pa ne znam.

Kreneš li s pretpostavkom da postoji "Stvoritelj", "Svjesni Univerzum" ili bilo što na toj liniji, logički slijedi da mogu postojati i sve te druge pizdarije, od Malika Tintilinića do Babe Jage, Belzebuba i Diabla. A onda ti ne treba mnogo da postaneš NKV-demonolog ili zagovornik ravne Zemlje. Ako nemaš dalekovod.

Hoću reći, dileri nisu uvijek etični ljudi i katkad će ti uvaliti jako lošu robu. Na papiriću tako može pisati "Tijelo Kristovo", "Apsolutni duh", "Satori", "Moć sadašnjeg trenutka" ili "Gola istina". No, je li papirić natopljen esidom, ketaminom ili mišomorom možeš znati tek kad ga pojedeš ili odneseš na kemijsku analizu.

Nažalost, u praksi je teško analizirati neko učenje, pa ljudi žderu svašta, a onda se čude kad im bude zlo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:45   #127
Što si ti u stvari htjela postići tom potragom tj za čime si tragala... ?

Možda si se previše trudila i išla preko vlastitih snaga/inteligencije/razuma... ?

Mene je moja lijenost spasila od sljedbeništva bilo kakve vrste; najviše što sam uspila po tom pitanju bilo je pohađati nekoliko bogoslužja s protestantima sa kojima sam radila i neko se vrijeme pretvarati da u sve to iskreno vjerujem, što je došlo svome kraju kada smo se rastali tj po isteku radnog ugovora...
Gurui i domaći svijet koji podučava istočnjačke vještine nikada me nisu privlačili, tako da sam izbjegla svaku praksu tih nju ejdž stvarčica. Sve mi je to bilo preteško: i meditacije i afirmacije i vizualizacije... Kada bih vidjela koliko truda moram uložiti da bih tobože postigla ostvarenje neke želje, automatski bi me prošla svaka želja za bilo čim (mislim da sam patila od preniskog tlaka .... )

Quote:
Kreneš li s pretpostavkom da postoji "Stvoritelj", "Svjesni Univerzum" ili bilo što na toj liniji, logički slijedi da mogu postojati i sve te druge pizdarije, od Malika Tintilinića do Babe Jage, Belzebuba i Diabla. A onda ti ne treba mnogo da postaneš NKV-demonolog ili zagovornik ravne Zemlje.
Baš nekidan mi je jedan prijatelj bubnjar i dobar poznavatelj Mudrosti Istoka, rekao da "čovjek ne može zamisliti ništa što već ne postoji".
Što kažeš na to, ha ... ?
Što se tiče zagovorništva i propovijedanja, ne možeš sve: i istraživati i zagovarati ... To dvoje se zapravo razlikuje ko nebo i zemlja i ne proizlazi jedno iz drugoga nego se isključuje: Nikada pravi istraživač neće imati ni vremena ni volje da bilo što ozbiljno propovijeda, kao što ni pravi propovjednik neće imati afiniteta da stane i krene u istraživanje/nadopunjavanje onoga što strastveno zagovara .....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:57   #128
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Što si ti u stvari htjela postići tom potragom tj za čime si tragala... ?

Možda si se previše trudila i išla preko vlastitih snaga/inteligencije/razuma... ?

Mene je moja lijenost spasila od sljedbeništva bilo kakve vrste; najviše što sam uspila po tom pitanju bilo je pohađati nekoliko bogoslužja s protestantima sa kojima sam radila i neko se vrijeme pretvarati da u sve to iskreno vjerujem, što je došlo svome kraju kada smo se rastali tj po isteku radnog ugovora...
Gurui i domaći svijet koji podučava istočnjačke vještine nikada me nisu privlačili, tako da sam izbjegla svaku praksu tih nju ejdž stvarčica. Sve mi je to bilo preteško: i meditacije i afirmacije i vizualizacije... Kada bih vidjela koliko truda moram uložiti da bih tobože postigla ostvarenje neke želje, automatski bi me prošla svaka želja za bilo čim (mislim da sam patila od preniskog tlaka .... )


Baš nekidan mi je jedan prijatelj bubnjar i dobar poznavatelj Mudrosti Istoka, rekao da "čovjek ne može zamisliti ništa što već ne postoji".
Što kažeš na to, ha ... ?
Što se tiče zagovorništva i propovijedanja, ne možeš sve: i istraživati i zagovarati ... To dvoje se zapravo razlikuje ko nebo i zemlja i ne proizlazi jedno iz drugoga nego se isključuje: Nikada pravi istraživač neće imati ni vremena ni volje da bilo što ozbiljno propovijeda, kao što ni pravi propovjednik neće imati afiniteta da stane i krene u istraživanje/nadopunjavanje onoga što strastveno zagovara .....
Bubnjar, kažeš? Da nije onaj ćelavi koji se smuca s Komajom?

Kako god - kasnije sam ustanovila da jedan kvalitetni bubnjar može biti luđi od svih mojih apostola skupa. Ako je ovaj tvoj u pravu, svi smo najebali. (H.P. Lovecraft je čovjek... nastavi niz )

Ne smatram da sam se u svom malom istraživanju dotakla nekih bitnijih granica. Gledam na to kao dobar tulum koji je završio mamurlukom - klinci se danas jednostavno ne znaju zabavljati bez gejfona. Mi to nismo imali pa smo morali sjest u krug i puhat u šuplje govno.

Uvida je bilo, ali sumnjam da su primjenjivi izvan jedne šire shvaćene struke, pa neću davit. Kod niskog tlaka pomaže čaj od ružmarina i RL-trolanje koje potiče rad žlijezda, a ti mi duguješ sto kuna.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:59   #129
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Bubnjar, kažeš? Da nije onaj ćelavi koji se smuca s Komajom?
Nije

Quote:
Mi to nismo imali pa smo morali sjest u krug i puhat u šuplje govno.


Quote:
Uvida je bilo, ali sumnjam da su primjenjivi izvan jedne šire shvaćene struke, pa neću davit. Kod niskog tlaka pomaže čaj od ružmarina i RL-trolanje koje potiče rad žlijezda, a ti mi duguješ sto kuna
Šta je RL-trolanje?
Ja uopće ne želim "pomagati" svoj niski tlak; on mi je drag i navikla sam se na njega
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:19   #130
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Nije





Šta je RL-trolanje?
Ja uopće ne želim "pomagati" svoj niski tlak; on mi je drag i navikla sam se na njega
A ono kad se namjeriš na neko sociopače pa ga prcaš do ruba popizditisa, a onda ga kuliraš da te ne ucmeka. Isto kao na forumu, zapravo. Samo što je u RL, pa nije poželjno izostaviti drugu fazu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:31   #131
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Mene je moja lijenost spasila od sljedbeništva bilo kakve vrste...
Može lijenost biti i dobra, npr. ako imaš kakav okp pa moraš neku radnju napraviti toliko i toliko puta, ali si prelijen
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne želim "pomagati" svoj niski tlak; on mi je drag i navikla sam se na njega
Osim kad te odjednom sruši u horizontalu
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 00:15   #132
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Osim kad te odjednom sruši u horizontalu
Onda bismo dobili objekt bez svijesti

... i tako nas je cijela ova mala digresija dovela natrag na glavnu temu, što joj je u konačnici i bila svrha... u slučaju da je netko posumnjao.... da je riječ o besciljnom kafenisanju*



/Kako se "kafenisanje" reče na hrvacki? A bruke li šta to ne znam ... /
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 11:55   #133
U ovom kafiću objavljujem svima kojih se to tiče:

i svojim brojnim obožavateljicama i obožavateljima, i svojim kritičarima:

Ne mogu pisati koliko bih htio ,a imam neke važne info koje forumska javnost nestrpljivo iščekuje .

međutim teško je udovoljiti f chiefu i njegovoj a la kart želji da dvije knjige od 700 stranica svedem na 3 rečenice.




Ali svakako ću o dogledno vrijeme pisati i dalje na temi čista svijest ..
Kada me bude volja prevoditi 700 stranica engleskog teksta
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 00:46   #134
MRAVAC8
Quote:
To ti je zato što si se u uvodnom postu bavio mravcem8 i Puhovskim umjesto da si dao definiciju svijesti.
Quote:
PARSIFAL:

A sada što se tiče definicije:

1) Ne postoji definicija svijesti i nitko je ne može dati !

2) zato jer oko ne može ugledati samog sebe

3) zato jer se ne može naći ono čime se traži

Mogu se eventualno dati neke jedinstvene karakteristike svijesti

a) ona nema prostornost
b) ona je sama sebi dokaz
c) ona je jedini fenomen u koji se ne može sumjati
itd itd
Može se dati definicija Svesti i ona glasi:

Svest je TROJEDNA, jedino-postojeća prirodna sila i pojava koja postoji samo po sebi, od uvek i zauvek, kao svoj i uzrok i posledica, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti - naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.

Obrazloženje:

Trojedna je zato jer postoji tako što se večito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja:

1. stanje mirovanja (kvantni vakuum - prostor bez materije i materijalnih formi = "Brama svesržitelj = jaje sa znanjem, tj. informacijom o koki kao sistemu kretanja i rada = Znanje o materiji, životu i Svemiru = Sveti Duh)

2. Stanje naprezanja, kretanja i razvoja (sintropija = Višnu - Stvoritelj = stvaranje materije. života i svemira = pile = Sin/Kćerka)

3. Stanje opuštanja, slabljenja rušenja i raspadanja (Šiva rušitelj = raspadanje i nestajanje svemira = entropija = koka = Otac/Majka)

********************

Svest je svugde i na svakom mestu, zato jer SVE ŠTO POSTOJI JE SVEST Zato jer samo ono koje raspolaže sa sedam sposobnosti je Svest i zato jer sve što postoji raspolaže sa sedam sposobnosti..

Svest nije mogiće opaziti, već samo znati da ona postoji.

Niko ne može znati da Svest postoji do ona sama, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih radnji i to samo u vreme kad ih vrši. Sve u smislu: "Mislim, dakle, (JA = SVEST), poistojim" Ili naprežem se , krećem se, opažam svoje naprezanje i kretanje, osećam, pamtim, mislim i razumem, dakle, POSTOJIM.

Sve što postoji je ČISTA SVEST

Sve što je opažljivo, merljivo i eksperimentom dokažljivo, nije "Čista Svest" i nema značenje POSTOJANJA, već je to samo fizička i psihička manifestacija (kretanje - radnja) Svesti sa značenjem POSLEDICE. U odnosu na koju (kretanje i radnju) Svest ima značenje KRETAČA I UZROKA = BOGA TROJEDNOG.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 01:20   #135
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post


Može se dati definicija Svesti i ona glasi:

Svest je TROJEDNA, jedino-postojeća prirodna sila i pojava koja postoji samo po sebi, od uvek i zauvek, kao svoj i uzrok i posledica, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti - naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.

...
Bila jedna devojka.
I željela je naći momka.
Pa je rekla prijateljima da bi ona želela nekog tko je niži rastom i lepo obučen.
Pa su joj prijatelji po toj NJENOJ DEFINICIJI doveli pingvina.
===

A bio je i jedan filozof koji je verovao da zna definiciju čoveka.
Taj filozof zvao se Ljubo.
On je rekao: Čovek je dvonožac bez perja !

pa je onda parsifal na forumu napisao:

Znači petao je isto tako čovek kada mu se očerupa perje

===

što se tiče tobožnje definicije svesti, pingvina, čoveka i čekića izjavljujem da je nemoguće definirati svest, pingvina, čoveka i čekić .Bilo koja definicija biti će ograničena u dometu i podložna svakojakim beskonačnim napadima i podsmevanjima.

Npr uvaženi Ljubo koristi kvantni vakum da bi definisao svest.
Nitko nema pojma što je to kvantni i što je to vakum.

osim toga meni ljubina definicije svesti liči na definciju boga.
Ako umjesto svest ubacite reč bog nema nikakove razlike.

Da ne bi bilo zabune.
ja se potpuno slažem sa ljubom da je sve svest i da je ta hipoteza najbolje objašnjenje svih problema i pitanja na svim razinama.


Moj jedini sukob s njim je da se to ne može racionano dokazati nego se u to samo može verovati.

Jedin dokaz je to DOŽIVETI tj biti u posebnom stanju svest koje se zove turiya

A to su postigli Buddha, Ramana Maharsi, Nisargadatta Maharaj i još uvijek živuća Bernadette Roberts.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 06:37   #136
PARSIFAL:

Quote:
što se tiče tobožnje definicije svesti, pingvina, čoveka i čekića izjavljujem da je nemoguće definirati svest, pingvina, čoveka i čekić .Bilo koja definicija biti će ograničena u dometu i podložna svakojakim beskonačnim napadima i podsmevanjima.
Nisi u pravu. Prvo, pomešao si pojmove «postojanje» i «fizička i «psihička manifeastacija postojanja». Svest i njenih sedam sposobnosti su POSTOJANJE, to znamo iz iskustva vlastite Svesti kad sebi kažemo JA POSTOJIM.

A fizičke i psihičke radnje Svesti: naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje nisu postojanje, već fizička i psihička manifestacija Svesti = fizički i psihički procesi - radnje. Tu spadaju pingvini, ljudi, čekići itd.

Kad je reč o definicijama Svesti, pingvina, ljudi, čekića, možemo dati samo definiciju Svesti, onakvu kakvui sam ja već dao, da je Svest jedinopostojeća, trojedna prirodna sila i pojava, koja postoji sama po sebi, kao svoj i uzrok i posledica, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

A što se tiče definicije pingvina, čoveka, čekića itd, ona nije ni potrebna jer je već sadržana u definiciji svesti. Dakle, pingvini, ljudi i čekići su fizičke i psihičke manifestacije (radnje, procesi) Svesti pomoću kojih se Svest samoodržava.

Quote:
Moj jedini sukob s njim (Ljubom) je da se to ne može racionano dokazati nego se u to samo može verovati.
Šta podrzumevaš pod pojmom «racionalno dokazivanje", nije mi poznato. Po meni, racionalno se ne može dokazati da postoji bilo šta drugo do Svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Gde imamo situaciju da je Svest jedini mogući Subjekt koji uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih radnji može da nešto racionalno dokazuje, a ujedno su Svest i njnih sedam fizičkih i psihičkih radnji i jedini mogući Objekti koji joj stoje na raspolaganju kao predmeti dokazivanja.

***************
Aha.. zaboravio sam ... ti ne želiš u sve ovo da veruješ, već želiš DOKAZE.

Pazi, ovako, materija, za koju se u fizici zna da je kretanje, jeste napregnuta i pokrenuta Svest, koja po načinu naprezanja i kretanja poprima materijalna, fizička svojstva sile i mase. Nepobitan dokaz za ovu tvrdnju imaš svoje vlastito materijalno, fizičko telo, u kojem se svaka čestica kreće i radi sama po sebi, pokretana svojim vlastitim svenim JA koje deluje iz nutrine svake materijalne čestice koja se kreće. Plus tu je i tvoje vlastito sveno JA, koje je kolektivna Svest tvog materijalnog tela kao celine, koja delujući iz nutrine tela, uz pomoć svojih sedam sposobnosti pokreće i upravlja celim telom.

Ovo ti je nepobitan dokaz da je celo ljudsko telo samo visoka i složena organizacija kretanja i rada napregnutih čestica i delova Svesti. Koje postoji dok ta bezbrojna Jastva u telu, velika i mala, kreću se i rade. Čim njihovo kretanje i rad prestanu, telo se topi, raspada i nestaje kao da ga nikad nije ni bilo. Što veži i za materiju celog Svemira. Gde imamo da su i sve materijalne forme od kojih se Svemir sastoji, samo organizacije kretanja i rada Svesne Materije i ništa drugo.

A da je zaista materija, od koje je ceo Svemir sagrađen, samo napregnuta i pokrenuta Svest to ćemo da dokažemo kad uspemo da dokažemo da materija, sem što može da se napreže i kreće, takođe može i da opaža to svoje naprezanje i kretanje, oseća, pamti, misli o njemu i razume ga.

U ovom trenutku to više nije sporno, jer prirodne nauke već raspolažu sa obiljem dokaza da materija raspoalže sa svih tih sedma fizičkih i psihičkih sposobnosti i da su Svest i materija jedno i isto, odnosno, da je materija samo Svest koja se napreže i kreće.

Evo ti šest dokaza koji imaju vrednost naučnog argumenta da materija sa tih sedam sposobnosti raspolaže, a time ujedno da su Svest i materija jedno i isto:

Prvi dokaz:
Čovek je materija... čovek raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti... zaključak: materija raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti.

Drugi dokaz:
Nastajanje ljudskog organizma u majčinoj utrobi uz pomoć informacije o ljudskom organizmu koju materija kopira i po njoj se samoorganizuje, ne bi bilo moguće kad materija ne bi raspolagala sa sedam sposobnosti.

Treći dokaz:
Masovno, svakodnevno pretakanje neroganske materije u organsku i obratno, takođe ne bi bilo moguće bez sedam sposobnosti.

Četvrti dokaz:
Naše elektronske tehnologije, informatički sistemi i veštačke inteligencije, koje takođe ne bi bile moguće da materija ne raspolagaže sa sedam sposobnosti.

Peti dokaz:
Razne hemijske reakcije prilikom spajanja i razdvajanja raznih hemijskih elemenata koji raspolažu jednim kvalitetima, radi dobijanja potpuno novih kvaliteta, takođe ne bi bilo moguće bez sedam sposobnosti.

Šesti dokaz:
Evolucija materije i prirode, koja se svodi na prelazak iz haotičnog i neorganizovanog kretanja sa značenjem zla, na organizovano i harmonično sa značenjem Dobra, takođe ne bi bilo moguće bez sedam sposobnosti.

Da ne nabrajam dalje, postoji bezbroj dokaza da materija raspolaže sa sedam sposobnosti i da je materija samo napregnuta i pokrenuta Svest. Apsolutno sve što se kreće i dešava u Svemiru može da posluži kao dokaz tome. Ni u šta ne mora ad se veruje, jer sve može da se proveri, dokaže, objasni i razume. Narvno samo uz pomoć Svesti i njenih sedam sposobnosti. Bez Svesti i njenih sedam sposobnosti ništa ne bi bilo moguće, ni postojanje, ni dokazivanje, ni objašnjavanje, ni razumevanje.

Dakle, dokazi itekako postoje, ali nije sve samo u dokazivanju, već i u razumevanju logike po kojoj se sve dešava i sve postoji. I trebalo bi da ljudi sa tom sedmom sposobnošću Svesti zvanom «razumevanje», raspolažu i za njih ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem da sve te dokaze i razumeju, jer razumevanje je čisto ljudska osobina koja dolazi do izražaja tek na višem stzupnju razvoja Svesti poput Svesti čoveka. Za pingvine i čekiće ne garantujem, ali ko zna. Materija koja gradi pingvine i čekiće, zasigurno raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposbnosti i njima se služi, tj pomoću njih se manifestuje i kao pingvin i kao čekić, svejedno. A da li ona kao pingvin ili čekić uopšte razmišlja kao što u čoveku razmišlja o sebi svojim sposobnostima i da li zna i razume da su tih sedam sposobnosti Zakon svakog i postojanja i dešavanja, to ne znamo, jer za to nemamo dokaza. Kad budemo savladali telepatiju i komunikaciju sa ostatkom prirode, putem telepatije, znaćemo i to šta materija koja gradi i pingvine i čekiće, zna ili ne zna ili šta misl ili ne misli, šta razume ili ne razume itd. Jedino možemo sa sigurnošću da znamo to, da ta materija koja sada gradi pingvine i čekiće, kada vremenom, menjajući svoje beskrajno različite oblike i stanja, dospe u ljudski organizam i postane građa ljudskog organizma, da će ona tada, uz pomoć svojih sedam sposobnosti, da zna i bude svesna isto toliko koliko i čovek.

Zadnje uređivanje Ljubo : 31.03.2017. at 06:49.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 08:42   #137
"Postoji divna priča o božanstvu, o Sebstvu koje je reklo „Ja sam“.
Čim je reklo „Ja sam“ uplašilo se. Jer, ono je sada bilo entitet, u vremenu. Onda je promislilo: „Čega bih se trebao bojati, ja sam jedini stvor koji postoji“ I čim je to reklo, osjetilo se usamljeno, i poželjelo da postoji još jedno biće, i tako je u sebi osjetilo želju. Nadulo se, podijelilo na dvoje, postalo muško i žensko, i stvorilo svijet. ...
Strah je prvo iskustvo fetusa u maternici. Češki psihijatar Stanislav Grof godinama je liječio ljude uz pomoć LSD-a. Otkrio je da su neki od njih ponovno doživljavali rođenje. U tom ponovnom doživljavanju rođenja, prvi stadij je stadij fetusa u maternici bez ikakvog osjećaja za „Ja“ ili za postojanje. Onda kratko prije rođenja počinje ritam uterusa, i tu je strava! Strah je prva stvar, stvar koja kaže „Ja“. Onda dolazi užasni stadij samog rađanja, težak prolaz kroz rodni kanal, i onda – moj Bože, svjetlo! Nije li to divno da se to ponavlja baš onako kako kaže mit – da je Sebstvo reklo „Ja sam“ i odmah osjetilo strah. I onda kada je spoznalo da je samo, osjetilo je želju za drugim i postalo je dva. To je prodor u svijet svjetlosti i parova suprotnosti."

Joseph Campbell
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 14:21   #138
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Strah je prvo iskustvo fetusa u maternici. Češki psihijatar Stanislav Grof godinama je liječio ljude uz pomoć LSD-a. Otkrio je da su neki od njih ponovno doživljavali rođenje. U tom ponovnom doživljavanju rođenja, prvi stadij je stadij fetusa u maternici bez ikakvog osjećaja za „Ja“ ili za postojanje. Onda kratko prije rođenja počinje ritam uterusa, i tu je strava! Strah je prva stvar, stvar koja kaže „Ja“. Onda dolazi užasni stadij samog rađanja, težak prolaz kroz rodni kanal, i onda – moj Bože, svjetlo! Nije li to divno da se to ponavlja baš onako kako kaže mit – da je Sebstvo reklo „Ja sam“ i odmah osjetilo strah. I onda kada je spoznalo da je samo, osjetilo je želju za drugim i postalo je dva. To je prodor u svijet svjetlosti i parova suprotnosti."
Joseph Campbell
Campbell tu malo (mito)poetizira kao uvijek i strašno pojednostavljuje Grofa. Inače, spomenuta supstanca iznimno je učinkovita u čišćenju različitih trauma, razgradnji starih i izgradnji novih matrica, itd, pa se jedno vrijeme intenzivno koristila kao neka prečica do prosvjetljenja. Naravno da to ne hoda. Čim ljudi u tebi osjete "prazninu" požure se popuniti je vlastitim smećem - ne iz zle namjere, nego zato što ne znaju što bi s njim, a žele ga se riješiti. I to zna biti gore od bilo kakvih osobnih trauma. Postoji dobar razlog zašto su se prosvijetljeni ljudi povlačili u planinu - da se maknu od ljudi. Drugačije bi teško mogli zadržati postignuto stanje.

Grof je u međuvremenu kemikalije zamijenio tehnikom holotropskog disanja, ali to ne mijenja puno toga na stvari - sasvim je svejedno jel meditiraš, jedeš ayahuascu ili nešto treće. Svijest teško može biti čista dok se njezin nositelj nalazi usred hrpe toksičnog otpada koju nazivamo "društvo", "obitelj" ili "civilizacija".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 15:33   #139
Ne znam zašto bi uopće svijest u tom smislu morala ostati "čista". Koja je korist od toga? Nikada nisam razumjela povlačenje od svijeta kako bi se zadržala potpuna duhovnost, odvojena od običnog svakodnevnog materijalnog života koji uključuje mnogo "smeća". Bliži mi je tzv četvrti put ruskih ezoterika: ostati svoj usred "toksičnih otpada", itd. Povlačenje razumijem jedino ako si "puko" pa da se sačuvaš od totalnog razbijanja.

Doživjeti iskustvo porođajnog straha i/ili zaglavljenosti i zapamtiti ga dovoljno je da ga se oslobodiš barem djelomično. Energetski čvorovi" navode čovjeka da radi "u korist vlastite štete", a istina je da smo svi mi zaglavljeni na ovoj ili onoj razini - u tom smislu, korisno je proći kroz takav tretman energetskog oslobođenja (nemam sad nikakav drugi, bolji izraz) bez obzira hoćeš li to uraditi uz dobrog psihoterapeuta, dobrog bioenergetičara, ili nekoga trećeg... Ja to vidim više kao pomoć u uspješnijem svakodnevnom funkcioniranju u materijalnom svijetu nego kao pokušaj "oslobođenja od kotača karme", postizanja besmrtnosti itd


Dakle, Campbell uzima Grofa u onoj mjeri u kojoj mu ovaj treba kako bi uspostavio tezu - to se tako uvijek i radi kada nešto uzimaš od nekoga; ne uzima se cijeli opus i ne bavi se sad tom osobom na idućih stotinjak stranica nego se uzme ono što ti treba, to se pojednostavni tako da i dalje ostane ono što jest i voilà
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:33   #140
NEA---:

Quote:
"Postoji divna priča o božanstvu, o Sebstvu koje je reklo „Ja sam“.
Čim je reklo „Ja sam“ uplašilo se. Jer, ono je sada bilo entitet, u vremenu. Onda je promislilo: „Čega bih se trebao bojati, ja sam jedini stvor koji postoji“ I čim je to reklo, osjetilo se usamljeno, i poželjelo da postoji još jedno biće, i tako je u sebi osjetilo želju. Nadulo se, podijelilo na dvoje, postalo muško i žensko, i stvorilo svijet. ...
To nije samo "divna priča", već čista Istina o trentku početka nastajanja našeg Svemira. To je bio trenutak buđenja Svesti iz stanja mirovanja (u fizici ovo stanje je poznato pod imenom "kvantni vakuum"), nakon čega je sledilo napregnuće i rasprsnuće kvantnog vakuma ("Big.Bang") i njegovo delenje na mnoštvo delova i delića Svesti, da bi zatim iz tog haosa počeo postepeno da se stvara red.

Evo kako jedno duhovno biće, po imenu Set, preko američkog medija Džejn Rasel" (u knjizi "Setov materijal" objašnjava taj prvi trenutak buđenja Svesti Svemira i početak njene materijalizacije i fizičke manifestacije.

Citati:

1.”Međutim, zvučaće kontradiktorno: Postoji nepostojanje. To je stanje koje nije sastavljeno od ništavnosti, nego je stanje u kojem su mogućnosti poznate i unapred predviđene, ali nisu izražene. Nejasno kroz ono što bi ti nazvao istorijom, jako davno, postojalo je takvo stanje. To je bilo stanje agonije u kojem su sposobnosti kreativnosti i egzistencije bile poznate, međutim, nisu bili poznati načini na koje bi se one izrazile.”

2.”Sve što postoji ima memoriju tog stanja i ona je u funkciji konstantne pokretne sile u odnosu na oživljenu kreativnost. Svaka ličnost, kao deo svega što postoji, ima zbog toga takođe memoriju o tom stanju.”

3."Ipak, sama agonija se koristila kao sredstvo i sama agonija služila je kao pokretna sila, dovoljno jaka da je sve što postoji pokrenulo unutar samoga sebe sredstva postojanja.”

4.”Zamisli, da si posedovao unutar samoga sebe znanje svih svetskih majstorskih dela iz skulpture i umetnosti i da su ona pulsirala kao realnost unutar tebe, ali da nisi imao fizičku aparaturu niti znanje na osnovu kojeg bi ih izrazio i da si zbog toga trpeo bol u želji da ih izraziš.”

5.”Žudnja, želja i isčekivanje upravljaju svim akcijama i baza su za sve realnosti. Zbog toga su unutar svega što postoji žudnja, želja i isčekivanje egzistirali pre svih drugih realnosti. Zatim su snaga i vitalnost ovih želja i isčekivanja postali tako jaki da su naterali sve što postoji da nađe sredstva da ih izrazi.”


A evo šta o buđenju Svesti iz stanja Ništavila (kvantni vakuum) kaže indijski fizičar i jogi, Mahariši, osnivač svetskog pokreta za transcendentalnu meditaciju:

”U osnovi sveta stoji ujedinjeno polje svih prirodnih zakona. To je nešto nematerijalno, vanvremensko, nemanifestovano, neaktivno. To je veliko ništa koje je početak i uzrok svega. U njemu postoji sve, sve velike i male stvari, svi svetovi, svi oblici, svi odnosi, ali samo kao princip, kao ideja, kao latentna mogućnost. To je čista svest. I kad se deo te čiste svesti, makar i najsitnija njena čestica, izdvoji i stupi u aktivno stanje, kad postane dinamična, pretvara se u konkretnu stvar, u materiju, u biće, u svemir. To ništa ima potpunu svest o sebi jer je čista svest. Ima ogromnu, beskonačnu moć samoorganizovanja, jer je kreativno, jer je ujedinjeno polje svih sposobnosti, svih mogućnosti. Njegova priroda je savršenstvo, sklad, harmonija, blaženstvo, i sve sto nastaje iz toga zadržava tu osobinu, ostaje blaženstvo.”

Uz napomenu da ja lično ne moram da verujem u Setova i Maharišijeva svedočenja u vezi buđenja Svesti i nastanka Svemira, jer i ja sve to znam iz ličnog iskustva, pošto i sam imam veoma veliko "onostrano" iskustvo, koje sada pokušavam, uz pomoć naučnih znanja, argumenata i logike da prevedem da to mogu da razumeju ni ljudi koji to iskustvo nemaju.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.