Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2011., 13:38   #1
reprogramiranje kompjutera ubrizgavanja-Megane II

2007.g. kupio sam Megana 1.5 dci 105KS.
Sa njim sa bio jako zadovoljan, a bio bih još i danas da ovlašteni serviser prema preporuci proizvođača nije napravio slijedeće:
25.06.11. sam išao kupiti novu karticu pošto mi je jedna kartica prestala raditi. Serviser je rekao da je potrebno provjeriti da li se radi o kartici ili o autu te da ga je potrebno spojiti na komjuter. Nakon dva sata kada sam došao po auto rečeno mi je da moram naručiti novu karticu, ali da su mi također reprogramirali komjuter ubrizgavanja. Kada sam krenuo sa autom, shvatio sam da više ne vozim isti auto kao i prije, odnosno: puno slabiji odaziv na gas, raspon jačine nije isti kao prije, tamo gdje se prije u bilo kojoj brzini trebao dodati samo gas, sada je potrebno "šaltati" brzinu niže, ima se osječaj kao da su smanjili snagu motora te naravno, više nema istog užitka u vožnji!
Naravno, javio sam se servisu nazad i rekao da sa autom nešto nije u redu, smatrajući da su nešto krivo napravili, možda napravili reprogramiranje za drugi motor...bo?
Njihov odgovor je slijedeći:Moram Vas izvijestiti da smo reprogramiranje kompjutera ubrizgavanja morali napraviti po preporuci proizvođača zbog mogućeg rizika od preuranjenog trošenja motora
A to imam i potvrđeno preko službene korespodencije!
Sa meganom sam do sada prešao 110 000km, što do jedne mjere znaći da sam dio motora prema njihovim rječima i uvelike potrošio, a sada imam "ukročen" auto sa "manje" konjskih snaga!
Renault Hrvatska se sve do sada nije očitovao, jer prema riječima servisera ne znaju šta bi rekli, osim da je to sada tako!
Zamislite ovo: idete kupiti novi auto, za probnu vožnju dobijete jedan motor, a kada kupite auto, dobijete drugi motor, a prodavatelj vam tvrdi da je to isti motor koji ste vozili i na probnoj vožnji!!!

Da li je netko imao isti ili slični slučaj?
Da li netko vozi isti auto sa tim motorom?

Bio bih zahvalan na bilo kakvim komentarima, iskustvima, prijedlozima...
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 13:46   #2
A ko kaže da je manje konja? Možda je samo moment limitiran (što najvjerojatnije i je).
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 10:31   #3
Moguće, ne znam točno šta su napravili, ali motor više nikako ne reagira kao i prije, naravno, dosta lošije.
Onda sam 4 godine vozio auto sa momentima, za koje se kasnije utvrdilo da su krivi...
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 14:43   #4
Možda, ali je onda toliko limitiran da je totalno promijenio osječaj u vožnji, i to ne za 2-3%, nego toliko, da ljudski faktor može odmah primjetiti razliku. Zašto im je trebalo 4 godine da to skuže, da promijene "nešto" bez dozvole i znanja vlasnika, a kao opravdanje navode razlog ubrzanog trošenje motora, i to nakon napravljenih 110 000km, znaći da sam već dio motora potrošio više nego je to uobičajeno, šta misliš?
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 14:53   #5
Quote:
RS1980 kaže: Pogledaj post
Možda, ali je onda toliko limitiran da je totalno promijenio osječaj u vožnji, i to ne za 2-3%, nego toliko, da ljudski faktor može odmah primjetiti razliku. Zašto im je trebalo 4 godine da to skuže, da promijene "nešto" bez dozvole i znanja vlasnika, a kao opravdanje navode razlog ubrzanog trošenje motora, i to nakon napravljenih 110 000km, znaći da sam već dio motora potrošio više nego je to uobičajeno, šta misliš?
Ne znam. Moguće je da su skužili da je taj mali 1.5 sa 100+ ks jednostavno prenategnut i da im prijete znatne količine reklamacija. Pa su stanje srezali u korjenu - umjesto 250 Nm sad imaš 200 i svi sretni. Osim tebe. Ali se djelovi ne naprežu toliko (ono što ljudi zanemaruju - neće motor ubit snaga nego moment), motor će sigurno dotjerati do projektiranih 250.000 km.

A to što su ti to napravili nakon 110 tkm zapravo objašnjava zašto je pad perfomansi tako izražen. Da su na novom radili remap možda nebi bilo tako izraženo (jer bi motor radio u "šparnom" režimu od prvog dana a kod tebe tek nakon 110.000 km u "power" režimu).

Ako si 100% siguran da mu neće biti ništa pitaj kod ovih čip tunera da li imaju staru originalnu mapu (možeš i Miroslava sa ovog foruma ili kod njega u AutoTim).
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 15:38   #6
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ne znam. Moguće je da su skužili da je taj mali 1.5 sa 100+ ks jednostavno prenategnut i da im prijete znatne količine reklamacija. Pa su stanje srezali u korjenu - umjesto 250 Nm sad imaš 200 i svi sretni. Osim tebe. Ali se djelovi ne naprežu toliko (ono što ljudi zanemaruju - neće motor ubit snaga nego moment), motor će sigurno dotjerati do projektiranih 250.000 km.

A to što su ti to napravili nakon 110 tkm zapravo objašnjava zašto je pad perfomansi tako izražen. Da su na novom radili remap možda nebi bilo tako izraženo (jer bi motor radio u "šparnom" režimu od prvog dana a kod tebe tek nakon 110.000 km u "power" režimu).

Ako si 100% siguran da mu neće biti ništa pitaj kod ovih čip tunera da li imaju staru originalnu mapu (možeš i Miroslava sa ovog foruma ili kod njega u AutoTim).
Nisam skroz siguran šta je "mapa"? Postavke kakve su bile na početku?
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 15:54   #7
Da.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:41   #8
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Da.
Možda i to napravim, ali ću prvo pričekati očitovanje od Renaulta Hrvatska, jer već 20 dana nisu ništa poduzeli,odgovorili, ili objasnili, niti meni niti ovlaštenom servisu.... za ne povjerovati!
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 22:02   #9
Quote:
RS1980 kaže: Pogledaj post
2007.g. kupio sam Megana 1.5 dci 105KS.
Sa njim sa bio jako zadovoljan, a bio bih još i danas da ovlašteni serviser prema preporuci proizvođača nije napravio slijedeće:
25.06.11. sam išao kupiti novu karticu pošto mi je jedna kartica prestala raditi. Serviser je rekao da je potrebno provjeriti da li se radi o kartici ili o autu te da ga je potrebno spojiti na komjuter. Nakon dva sata kada sam došao po auto rečeno mi je da moram naručiti novu karticu, ali da su mi također reprogramirali komjuter ubrizgavanja. Kada sam krenuo sa autom, shvatio sam da više ne vozim isti auto kao i prije, odnosno: puno slabiji odaziv na gas, raspon jačine nije isti kao prije, tamo gdje se prije u bilo kojoj brzini trebao dodati samo gas, sada je potrebno "šaltati" brzinu niže, ima se osječaj kao da su smanjili snagu motora te naravno, više nema istog užitka u vožnji!
Naravno, javio sam se servisu nazad i rekao da sa autom nešto nije u redu, smatrajući da su nešto krivo napravili, možda napravili reprogramiranje za drugi motor...bo?
Njihov odgovor je slijedeći:Moram Vas izvijestiti da smo reprogramiranje kompjutera ubrizgavanja morali napraviti po preporuci proizvođača zbog mogućeg rizika od preuranjenog trošenja motora
A to imam i potvrđeno preko službene korespodencije!
Sa meganom sam do sada prešao 110 000km, što do jedne mjere znaći da sam dio motora prema njihovim rječima i uvelike potrošio, a sada imam "ukročen" auto sa "manje" konjskih snaga!
Renault Hrvatska se sve do sada nije očitovao, jer prema riječima servisera ne znaju šta bi rekli, osim da je to sada tako!
Zamislite ovo: idete kupiti novi auto, za probnu vožnju dobijete jedan motor, a kada kupite auto, dobijete drugi motor, a prodavatelj vam tvrdi da je to isti motor koji ste vozili i na probnoj vožnji!!!

Da li je netko imao isti ili slični slučaj?
Da li netko vozi isti auto sa tim motorom?

Bio bih zahvalan na bilo kakvim komentarima, iskustvima, prijedlozima...
sve je jako jednostavno . kada si kupio vozilo dobio si određene podatke o motoru koji si dobio u autu . sve se zna .dakle konji ,okretaji moment.....
kaj si platil to moraš imat . e sada tvoje zapažanje i osjećj vožnje je nešto što nema nekakvu vrijednost . tvoja rječ protiv njihove . e to tako ne ide .
odeš lijepo kod nekog od poznatih tunera ( naravno mora imat valjke )
čovjek ti lijepo izvrti vozilo i dobiješ materijalni dokaz ( naravno ovjeren ) iz kojeg se vidi da li i koliko ti auto odstupa od onog što si kupio i platio . to je nešto sa čim im možeš j...t majku ( ako ti se da ). ako ti se neda natezat sa njima trkni novu mapu unutra i imaš opet onaj stari auto
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:24   #10
dali to znači da kod većine drugih novijih auta tvornički je stavljena "štedljivija i defanzivna" mapa, a koja se može promijeniti kakao bi auto dobio na živahnosti?
ovdje ne mislim na tjnuiranje i povećanje snage iznad tvorničkih. mislim na ovo što je autor govorio - tvornica stavila jednu mapu ali su shvatili da motor nebi izdržao na više km, pa promijenili na novu, slabiju.
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:31   #11
Quote:
vampir001 kaže: Pogledaj post
sve je jako jednostavno . kada si kupio vozilo dobio si određene podatke o motoru koji si dobio u autu . sve se zna .dakle konji ,okretaji moment.....
kaj si platil to moraš imat . e sada tvoje zapažanje i osjećj vožnje je nešto što nema nekakvu vrijednost . tvoja rječ protiv njihove . e to tako ne ide .
odeš lijepo kod nekog od poznatih tunera ( naravno mora imat valjke )
čovjek ti lijepo izvrti vozilo i dobiješ materijalni dokaz ( naravno ovjeren ) iz kojeg se vidi da li i koliko ti auto odstupa od onog što si kupio i platio . to je nešto sa čim im možeš j...t majku ( ako ti se da ). ako ti se neda natezat sa njima trkni novu mapu unutra i imaš opet onaj stari auto
odličan savjet, jer sam siguran da su mu perfomanse daleko slabije!
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:38   #12
Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post
dali to znači da kod većine drugih novijih auta tvornički je stavljena "štedljivija i defanzivna" mapa, a koja se može promijeniti kakao bi auto dobio na živahnosti?
ovdje ne mislim na tjnuiranje i povećanje snage iznad tvorničkih. mislim na ovo što je autor govorio - tvornica stavila jednu mapu ali su shvatili da motor nebi izdržao na više km, pa promijenili na novu, slabiju.
vrlo vjerovatno, samo što su u mom slučaju stavili prejaku mapu, a tek sada shvatili da je ona prejaka....auto je bio konkurencija motorima 1.9 110/115ks
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:46   #13
Ništa od onoga što Vampir priča - proizvođač ima diskreciono pravo iz RAZLOGA SIGURNOSTI promjeniti paramatre. Kraj priče.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:49   #14
možda su u servisu trebali konzultirati vlasnika i reć mu koje će "nus- pojave" imati pa napraviti neku zabilješku da vlasnik nema pravo prigovora na slabiji oddziv motora nakon servisa. Ovako u svakom servisu mogu nešto zbrljati i onda se izvlačit na novu mapu koja omogućava motoru bar 800 000 km.
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 09:49   #15
DA LI NETKO IMA ISTI MOTOR SA "ISTIM" GODIŠTEM, A DA MU NISU PROMIJENILI MAPU, ILI BAREM DA NIJE OSJETIO DA SU MU PROMIJENILI MAPU???
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 16:59   #16
Thumbs up

Quote:
RS1980 kaže: Pogledaj post
DA LI NETKO IMA ISTI MOTOR SA "ISTIM" GODIŠTEM, A DA MU NISU PROMIJENILI MAPU, ILI BAREM DA NIJE OSJETIO DA SU MU PROMIJENILI MAPU???
bravo kekec, slažem se s tvojom izjavom !
RS1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 20:15   #17
Kak se ono veli, nebi se štel mešati u razloge promjene količine NM, tj. možebitni osjećaj da "motor slabije vuče", samo ću reći da takav motor ima prijatelj u Meganu II karavanu. Njegov motor ide solidno, povuče lijepo kak bi i moral sa 105 lipicanera, ali da je konkurencija VW od 110 i 115 konja (ak na te misliš, a mislim da misliš ), e to baš i nije...... ti kad potegnu, onda pooootegnu....... a ovaj vuče skoro pa konstantno. Dobro, osjeti se sekunda razmišljanja kod kretanja, al inače ide dobro.

On ga ima nekih godinu dana, ima ak se ne varam 160 i kusur tisuća. Do sad nije imal nikakvih problema, ni on ni bivši vlasnik, neka familija mu je. Osim par pregorenih lampica i desnog podizača stakla koji štrajka.
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 11:35   #18
Moj kolega je napravio obrnuto sa takvim meganeom - otišo je "kod momaka" na "čipiranje". Podigao performanse i učinio da mu motor u normalnim uvjetima troši k'o upaljač. Prodao ga je sa cca 120tkm, nikakvih naznaka da se nešto događa. A "čipirao" ga je u prvom mjesecu vožnje...

Usput, jesi li primijetio možda povećanje potrošnje goriva? To bi možda bilo za očekivati, budući da je temeljna radnja "kod čipiranja" podizanje tlaka u railu, što daje bolje atomiziranje goriva i bolju iskoristivost istoga. Ako su ti sad smanjili tlak u railu, tko zna... Možda pišem gluposti...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 14:31   #19
ko bi rekao... čip = veća snaga a k tome i manja potrošnja? pa kaj je to moguće? da imaš jači auto koji manje troši?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 15:19   #20
Renault Clio

Pošto vidim da se razumijete u Renaulte imam pitanje. 1. upozorenje-žensko sam pa znam da će me mehaničar preveslat one sekunde kad mu odvedem autu pa sam htjela vidit šta kažu ljudi koji od toga nemaju nikakve koristi. Dakle, opis problema. Imam Clia 2004.1.5 dci,128.000 km, servisiran uredno, 48kW, 65KS. Već mi se neko vrijeme pali i gasi lampica od katalizatora. U servisu kaže da promjenim neki dio-1200kn.Skoro se onesvijestila... Drugi kažu da je to do nekog ventila ERG. A simptomi su ovi...Auto nema više onaj isti zvuk dizela, lijepo brujanje. To je sad, posebno kad prijeđe 2000 okretaja, neko duboko brujanje. Čini mi se i da mi sporo prima gas, da slabije vuče. Dakle, ako išta znate pomagajte. Šta se tiče te lampice, ona se pali ,pa ugasi ...kako joj padne na pamet, ne vezano uz ništa.
MELEST830 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.