Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2014., 16:50   #1
Advertising na zidu kuće

Pozdrav, dakle ovako, javila mi se jedna agencija za postavljanje reklama i zainteresirani su za uzimanje u najam jednu stranu moje kuće da bi na nju postavili reklame firmi s kojima surađuju. Par informacija o mjestu i lokaciji, dakle kuća je u Umagu, tik uz pločnik, 30ak metara prije križanja koje vodi u uži centar grada, tako reć na samom ulazu u centar, visina kuće je oko 9 metara a širina te strane kuće je 5 i pol metara te na toj strani kuće nema prozora što znači da je cijela strana kuće dostupna za reklamiranje, to je križanje najbliži put u centar grada kada se dolazi sa benzinske postaje te kada vozači dolaze na križanje ta strana kuće im je u vidnom polju bez da moraju okretati glavu. Umag ima oko 13 tisuća stanovnika no po ljeti je jedan od gradova s najvećim brojem noćenja u Hrvatskoj. Agencija je ponudila 150 eura mjesečno, a na pitanje koliko kvadrata zida misle zakupit odgovorili su da kvadratura nije bitna. Javljam se ovdje jer me zanima prije svega dali je cijena koju su ponudili fer s obzirom na poziciju uzmemo li u obzir da je moguće da zaokupe cjeli zid. Imam dojam da žele preko mene zaraditi višestruko od onoga što meni misle platiti, nadalje, zanima me dali se ja mogu sam javiti firmama i ponuditi im lokaciju za reklamu te direktno poslovati s firmom umjesto da idem preko agencije, te dali se cijena najma može odrediti po metru kvadratnom s obzirom na lokaciju. Bilo kakav savjet, iskustvo su dobro došli, hvala
hajp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 17:33   #2
uzmi moj odgovor s rezervom jer nemam nikakvog iskustva sa situacijom u kojoj ti jesi, ali zdrav razum i nekim drugim iskustvima poučen, preporučio bih ti da se ne zaliječeš i da staneš na loptu, tj da organiziraš "javnu dražbu" za svoj reklamni prostor pa neka najbolji pobijedi.

točnije, ožeži ih koliko možeš.

e sad, jedino što bih pazio je da se ne zaletiš u kakvu vanzakonsku situaciju, tj ne znam propise i pravila i zakone o reklamiranju, da li postoji koja prepreka da ti na svom zidu stavljaš reklame... mislim da ne ali nije naodmet provjerit u institucijama.


ako ne postoji, ja bih prvo potražio po internetu reklamne agencije koje se bavi tim stvarima, poslao im emailove s upitima jesu li zainteresirani za reklamiranje na tvojoj kući, te im poslao sliku lokacije i sve činjenice koje si nabrojao.

napravio bih im i video s prikazom prilaza i prometa pješaka pored tvoje kuće, kao i vozila.

svim onim agencijama koje bi ti odgovorile da su zainteresirane, kao i ovoj koja te prva pozvala, javio bih da se jave na konferencijski poziv na skypeu npr, ili kroz neki drugi kanal, ili čak da dođu osobno na lice mjesta i fino organiziraj dražbu ko na tv-u.


ili ako ćeš biti još lukaviji, organiziraš anonimnu dražbu sa samo jednom jedinom ponudom napisanom na komadić papira.

znači imaš pred sobom npr 5 ljudi predstavnika 5 agencija, sjede za stolom u tvom dvorištu ili kući.

veliš im da će ponuđač s najvišom cijenom pobijediti u dražbi i podijeliš papiriće te kažeš da napišu jedan iznos kojeg mogu ponuditi i osiguraš anonimnost.
pokupiš papiriće i kažeš pobijedila je agencija X, hvala svima drugima na sudjelovanju i doviđenja.

poslije s njima sklopiš ugovor i mlatiš lovu za ništa.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 01:01   #3
Quote:
hajp kaže: Pogledaj post
Pozdrav, dakle ovako, javila mi se jedna agencija za postavljanje reklama i zainteresirani su za uzimanje u najam jednu stranu moje kuće da bi na nju postavili reklame firmi s kojima surađuju. Par informacija o mjestu i lokaciji, dakle kuća je u Umagu, tik uz pločnik, 30ak metara prije križanja koje vodi u uži centar grada, tako reć na samom ulazu u centar, visina kuće je oko 9 metara a širina te strane kuće je 5 i pol metara te na toj strani kuće nema prozora što znači da je cijela strana kuće dostupna za reklamiranje, to je križanje najbliži put u centar grada kada se dolazi sa benzinske postaje te kada vozači dolaze na križanje ta strana kuće im je u vidnom polju bez da moraju okretati glavu. Umag ima oko 13 tisuća stanovnika no po ljeti je jedan od gradova s najvećim brojem noćenja u Hrvatskoj. Agencija je ponudila 150 eura mjesečno, a na pitanje koliko kvadrata zida misle zakupit odgovorili su da kvadratura nije bitna. Javljam se ovdje jer me zanima prije svega dali je cijena koju su ponudili fer s obzirom na poziciju uzmemo li u obzir da je moguće da zaokupe cjeli zid. Imam dojam da žele preko mene zaraditi višestruko od onoga što meni misle platiti, nadalje, zanima me dali se ja mogu sam javiti firmama i ponuditi im lokaciju za reklamu te direktno poslovati s firmom umjesto da idem preko agencije, te dali se cijena najma može odrediti po metru kvadratnom s obzirom na lokaciju. Bilo kakav savjet, iskustvo su dobro došli, hvala
Probaj anonimno kontaktirat tu agenciju i pitaj koliko bi te koštala reklama na ....... i onda opiši lokaciju kao što je tvoja kuća. Vjerojatno će ti odgovorit 1000 Eur mjesečno

Nemam konkretnih iskustava, ali sigurno ne bih pristao nagrdit svoju kuću za 150 Eur mjesečno. Moj savjet ti je da ih glatko odbiješ. Ako je to realna cijena, ne isplati se. Ako te žele prevarit, nedaj se i traži više

Kontaktiraj direktno recimo INU i Konzum i vjerujem da ćeš dobit više od 150 Eur mjesečno.

Također, ne može cijena u sezoni biti 150 Eur mjesečno i usred zime isto. Pa reklama na TV-u ima različitu cijenu u 19:15 i 4:25
Bizdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 07:56   #4
Tih 150 eura je pretpostavljam bruto i još ide neki porez na to?
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 13:01   #5
hvala svima na odgovorima , @nmt mislio sam napravit nešto slično, ali ne kontaktirati agenicje već direktno tvrtke i poslat im mail sa slikom ili snimkom i upitat ih dali su zainteresirani i ako jesu koliko bi bili spremni ponuditi za recimo cijelu površinu zida ili samo za dio, pa ako jedna tvrtka ne želi cijeli zid možda bi mogao parcijalno svakoj firmi dati određenu kvadraturu, ali eto kao što sam naveo u postu neznam dali se može direktno firme kontaktirati ili se baš mora preko agencija pa sam odlučio prvo ovdje skupiti što više informacija mogu, neznam nikoga nažalost uživo da se bavi marketingom tj. advertisingom pa da se mogu bolje posavjetovati, za ovu agenciju pretpostavljam da bi zakupila cjeli zid pošto kako kažu kvadratura "nije bitna" pa bi nudili tvrtkama koja će ponuditi više pa da na mom zidu oni mlate lovu umjesto mene, čak me i malo iznerviralo to "kvadratura nije bitna", ostavili bi bolji dojam na meni da su rekli gledajte mi vam nudimo tolko i tolko za cjeli zid nego da mi ovako okolišaju kao kvadratura je trivijalna stvar i još mi kažu kao pa gledajte to vam nije mali novac to vam je 9 tisuća eura u pet godina jer ko da ja neznam računat , neću ih baš od*ebat, reći ću im da mi to izgleda malo malo te da ću pogledat s drugim tvrtkama dali mogu dobiti više i da ću im se javiti ako ne nađem ništa bolje od njihove ponude ako njihova ponuda bude i dalje vrijedila, onako, diplomatski
@bizdo, da, ni ja nebi baš grdio kuću sa svime i svačime pogotovo sa reklamama nekih firmi čije proizvode bojkotiram ali *ebiga, sve ima svoju cijenu
@neno, pa ja mislim da je 150 eura neto, nisam pitao, ako je bruto ne dolazi u obzir naravno jer i da je neto čini mi se malo

hvala svima na odgovorima i savjetima još jednom
hajp is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 13:41   #6
mislim da ti neće to upalit da se stavlja više reklama na zid, to se obično stavlja jedna velika..
po meni ili prihvat tu cijenu ili odbij, svako daljnje natezanje će vjerojatno iz inata odvratiti toga šta ti je nudio 150 eura i vjerojatno neće od sve ga dalje biti ništa.. ima uz ceste panela pa oni lako kupe..

I netko spominje 1000 eura je budalaština, u centru zagreb jumbo plakat je 350 eura mjesečno, a mini jumbo 250 eura 3x2 m
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 14:27   #7
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
e sad, jedino što bih pazio je da se ne zaletiš u kakvu vanzakonsku situaciju, tj ne znam propise i pravila i zakone o reklamiranju, da li postoji koja prepreka da ti na svom zidu stavljaš reklame... mislim da ne ali nije naodmet provjerit u institucijama.
Zakon o komunalnom redu grada Umaga i drugi vezani akti
Ured za prostorno uređenje

Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
I netko spominje 1000 eura je budalaština, u centru zagreb jumbo plakat je 350 eura mjesečno, a mini jumbo 250 eura 3x2 m
Na tih 350 eura, država (gore navedene institucije) još beru svoj namet koji se računa po m2 i ovisi o vrsti izvedbe reklame, od 50kn/m2 do 2000kn/m2.

Tko je dužan ishoditi rješenje i platiti taj dio državi to treba definirati ugovorom u situaciji kod hajpa kad postoje tri strane, vjerojatno taj teret pada na vlasnika nekretnine.

Zadnje uređivanje Feferon1 : 04.03.2014. at 14:34.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 14:59   #8
Quote:
hajp kaže: Pogledaj post
hvala svima na odgovorima , @nmt mislio sam napravit nešto slično, ali ne kontaktirati agenicje već direktno tvrtke i poslat im mail sa slikom ili snimkom i upitat ih dali su zainteresirani i ako jesu koliko bi bili spremni ponuditi za recimo cijelu površinu zida ili samo za dio, pa ako jedna tvrtka ne želi cijeli zid možda bi mogao parcijalno svakoj firmi dati određenu kvadraturu, ali eto kao što sam naveo u postu neznam dali se može direktno firme kontaktirati ili se baš mora preko agencija pa sam odlučio prvo ovdje skupiti što više informacija mogu, neznam nikoga nažalost uživo da se bavi marketingom tj. advertisingom pa da se mogu bolje posavjetovati, za ovu agenciju pretpostavljam da bi zakupila cjeli zid pošto kako kažu kvadratura "nije bitna" pa bi nudili tvrtkama koja će ponuditi više pa da na mom zidu oni mlate lovu umjesto mene, čak me i malo iznerviralo to "kvadratura nije bitna", ostavili bi bolji dojam na meni da su rekli gledajte mi vam nudimo tolko i tolko za cjeli zid nego da mi ovako okolišaju kao kvadratura je trivijalna stvar i još mi kažu kao pa gledajte to vam nije mali novac to vam je 9 tisuća eura u pet godina jer ko da ja neznam računat , neću ih baš od*ebat, reći ću im da mi to izgleda malo malo te da ću pogledat s drugim tvrtkama dali mogu dobiti više i da ću im se javiti ako ne nađem ništa bolje od njihove ponude ako njihova ponuda bude i dalje vrijedila, onako, diplomatski
@bizdo, da, ni ja nebi baš grdio kuću sa svime i svačime pogotovo sa reklamama nekih firmi čije proizvode bojkotiram ali *ebiga, sve ima svoju cijenu
ne bih ti preporučio da ideš direktno na tvrtke i s njima obavljaš ugovore jer se ponude možda budu mijenjale a ako bude tako, zar ćeš svaki mjesec provjeravati tko će biti bolji ponuđač? osim toga zato tu i jesu agencije, daj im njihov dio kolača, ali pošten, ne prevelik i neka rade za tebe.

tako da ti nemaš brige ni sa čim da drugi za tebe rade a ti samo sjediš i mlatiš.

dogovori s agencijom zakup X kvadrature na Y mjeseci unutar kojih kod svake promjene reklame te moraju tražit pristanak da ti ne vašare po dvorištu svako malo.

i to stavi taj broj mjeseci koji je prije turističke sezone, npr trenutno recimo 3 mjeseca, onda idući ugovor radi u početku turističke sezone s duplom cifrom u istom trajanju, pa onda novi ugovor s manjom cifrom u trajanju 9 mjeseci ili kako već ide..

mislim možeš probat ići do konzuma s tom idejom pa da ti zakupe oni, ali mislim da ovako više dobjaš a manje radiš.

ali ti vidi, raspitaj se i pazi na propise!
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:32   #9
NI ZA NAJZLATNIJE ZLATO NE MONTIRAJ REKLAMU NA ZID KUĆE! Ugovor koji sklapaš s agencijom je tako savršeno pravno napisan, da nema šanse da se izvuces ako npr. zakažete reklamu na par godina. Nadalje, agencija apsolutno kontrolira taj panel, ti nemaš kontrole nad sadržajem, zapravo, stvar funkcionira na način da agencija ponudi nekom klijentu taj bigboard, klijent ga masno plati, pričamo o X,0000 €...
__________________
Bič pliz.
Cro Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 21:02   #10
o čem ti pričaš pa naravno da ima šanse, on je taj koji ima nešto što agencija želi i može odlučivati želi li to prodati ili ne želi a na njemu je da pazi što potpisuje tj da ne potpisuje na prvu nego prouči ili traži od odvjetnika tumačenje, pa ako agencija ne želi preinačiti ugovor, ne mora, ne gubi ništa, ali ništa ni ne dobija.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:38   #11
@ feferon ako je tako kako kažeš da ću ja vjerojatno morati platiti ishod rješenja i dio državi onda sve otpada jer će se vjerojatno raditi o par tisuća kuna koje ja trenutno nemam za izdvojiti za to, mislio sam da će se državi plaćati samo porez od najma zida, ali naravno treba dobro pročitati ugovor kad dođe ponuda crno na bijelo
@nmt, mislio sam poslat ponude pa ko ponudi najviše s njim sklopit ugovor i da netko poslije ponudi više *ebiga, prošla baba s kolačima. Nego, pričao sam s prijateljem i reko sam mu da sam se čuo telefonski s agencijom i da su na pitanje kolko kavadrata bi oni zakupili za tih 150 eura rekli da "nije bitno" na što je on rekao da nema nije bitno da mora pisati tolko i tolko kvadrata na to i to vrijeme lijepo crno na bjelo u ugovoru, e sad što se tiče direktnog poslovanja s firmama, ne košta me ništa poslati mail mada ono, nekako unaprijed sumnjam da će htjet imati posla s tim već da baš zato da se ne moraju s tim pentrat rade s agencijama koje za njih traže i nude im lokacije, ali tek trebam vidit ugovor i naravno odnjet ga kod pravnika da mi to prevede na meni razumljiv jezik
@crothunder, ma gle iskreno nije da me previše zanima što će biti na reklami i na par goidna, samo nek oni pošteno plate i sve će štimat , želim samo izvući najviše što mogu
hvala opet svima na savjetima
hajp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:16   #12
a zar bi ti bilo teško toj "agenciji" odgovorit da češ još razmisliti i da ćeš se informirati kod drugih agencija da vidiš koliko oni nude...pa nek se znoje malo...
ja isto mislim da je 150E /mj. pre-premalo!!!
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:41   #13
Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post
a zar bi ti bilo teško toj "agenciji" odgovorit da češ još razmisliti i da ćeš se informirati kod drugih agencija da vidiš koliko oni nude...pa nek se znoje malo...
ja isto mislim da je 150E /mj. pre-premalo!!!
Za 200 Eura možeš unajmiti stan. Dobiti 150 Eura za iznajmiti goli zid mi se čini više nego dobro. Naravno, uvijek ima onih koji bi htjeli od iznajmljivanja zida napraviti karijeru, kupiti auto, stan u Zagrebu, uzdržavati ljubavnicu....
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 11:41   #14
Dobra ponuda,računaj da po cjeniku agencija to iznajmi ako iznajmi za cca 3000 kn mjesečno, sam možda možeš nać neku lokalnu firmu da ti plati malo više i to je to.
neznalica013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 12:53   #15
savjet

Pozdrav! Evo bit ću slobodna kao vlasnik jedne male agencije u splitu reći ti svoje mišljenje i kako ti sve to funkcionira.
Za svaku reklamnu površinu koja se postavlja (bilo na zid kuće, u dvorište...) treba napraviti sljedeće:
_ ishodovati suglasnost grada (bez obzira što je nekretnina privatna)
_ grad ti može/ne mora odobriti suglasnost sve ovisno o mišljenju komisije koja donosi takve odluke
_ napraviti projektnu dokumentaciju (koja realno košta cca 4.000,00 - 5.000,00 kn)
_ grad ako odobri uzima naknadu (u splitu konkretno 10 kn/m2 reklame) bez obzira što je to tvoja nekretnina
_ uz sve ovo trebaš biti "registriran" za oglašavanje/promidžbu (ovo možda mogu i fizičke osobe na neku caku, ali to trebaš provjeriti)
Tek kad ovo sve imaš, možeš nuditi reklamnu površinu nekim klijentima (jer ti ovo niti jedan klijent neće platiti).
Firme koje idu direktno prema vlasnicima nekretnina plaćaju cca 2.000,00 - 2.500,00 kn/mj. Od tih para, svaki mjesec trebaš plaćati gradu naknadu ovisno o kvadraturi i u ovo ukalkulirati troškove ishodovanja dozvola.
U slučaju kada agencija ovo radi, agencija snosi sve navedene troškove i vlasniku plaća određen dogovoreni iznos.
Iskreno, iznos od 150 eur/mj je uistinu u redu od agencije koja je to ponudila, osobno isto nudim toliko jer smatram da svi trebaju biti zadovoljni...dok znam za neke agencije da daju cca 300 - 500 KN/mj...
Iznosi za koje agencija to može dalje iznajmiti uistinu variraju...kreću se od 3.000,00 kn/mj - max 5.000,00 kn/mj ovisno o GRADU (samo u zagrebu se mogu tako skupo prodati reklame)
Sad uzmi da agencija tebi daje 1000 kn/mj, gradu plaća 500,00 kn/mj, ukalkuliraj trošak dokumentacije cca 500,00 kn/mj...to je već trošak od 2.000,00 kn/mj, a nek iznajmi lokaciju u umagu za max 4.000,00 kn/mj...agencija zaradi 2.000,00 kn/mj i na to plati porez na dobit 25%...
Vjeruj mi da se ne želiš zaj...s gradskom birokracijom, projektantnima i svim ostalim glupostima...
Potpiši ugovor na samo 1 godinu s mogućnošću produženja, naravno ti prije pročitaj ugovor i svakako se zaštiti da imaš pravo raskida asko ne plaćaju, uzmi neku garanciju plaćanja (zadužnicu ili sl)...a prije svega se raspitaj o toj agenciji i vidi jel plaćaju ostale s kojima imaju ugovor...
Sve se može napraviti na korist i zadovoljstvo svih, samo obadvije strane moraju biti poštene i pametne
Slavicaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 09:19   #16
Da mi je znat kakav je to porez na dobit od 25% nemoj da te cuje linic pa da dobije ideju!!
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 10:07   #17
sorry, 20%...al kako su krenuli, ne trebam im ja davati ideje, sami će se oni i toga dosjetiti...
Slavicaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 19:56   #18
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Za 200 Eura možeš unajmiti stan. Dobiti 150 Eura za iznajmiti goli zid mi se čini više nego dobro. Naravno, uvijek ima onih koji bi htjeli od iznajmljivanja zida napraviti karijeru, kupiti auto, stan u Zagrebu, uzdržavati ljubavnicu....

Tipicna hrvatska prica...

U citavoj prici jedino je sporan sadrzaj reklame.
Agencija se u tom slucaju zastitila?

Zadnje uređivanje morskipas1 : 01.04.2014. at 20:03.
morskipas1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.