Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2014., 17:22   #1021
A koja je uopće tvoja situacija, jesi ti igdje radio do sada? Jesi li na burzi? Gdje si? Ako si na burzi, možeš se prijaviti tamo da bi otvorio firmu/obrt pa ako ti prođe plan, dobiješ od države cca 25k kuna kroz godinu dana. No i to ima svoje uvjete, a ima i topik o tome pa si pročitaj.

Ne znam čime se misliš baviti, ali za svaki posao ti treba bar nekoliko tisuća kuna da kreneš, a poželjno i više jer možda posao neće krenuti kako si zamislio od prvog dana.

Inače nekad davno sam pročitao jednu stvar kod pokretanja biznisa, kaže ovako - napravi procjenu prihoda i rashoda. Sada prihode prepolovi, a rashode udvostruči (a možda i više). Ako si još uvijek pozitivan, imaš šanse.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 13:55   #1022
ddsdg

Quote:
SayWhatAgain kaže: Pogledaj post
A koja je uopće tvoja situacija, jesi ti igdje radio do sada? Jesi li na burzi? Gdje si? Ako si na burzi, možeš se prijaviti tamo da bi otvorio firmu/obrt pa ako ti prođe plan, dobiješ od države cca 25k kuna kroz godinu dana. No i to ima svoje uvjete, a ima i topik o tome pa si pročitaj.

Ne znam čime se misliš baviti, ali za svaki posao ti treba bar nekoliko tisuća kuna da kreneš, a poželjno i više jer možda posao neće krenuti kako si zamislio od prvog dana.

Inače nekad davno sam pročitao jednu stvar kod pokretanja biznisa, kaže ovako - napravi procjenu prihoda i rashoda. Sada prihode prepolovi, a rashode udvostruči (a možda i više). Ako si još uvijek pozitivan, imaš šanse.
mislim se baviti internet businesom. znaci nemam nikakvih troskova osim odrzavanja stranice . rashodi su samo plaća i doprinosi za jednu osobu koja mi formalno treba
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 15:35   #1023
Ne, nisu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 16:28   #1024
afasd

Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Ne, nisu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
nego koji su to jos ?
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 19:51   #1025
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
nego koji su to jos ?
procitaj hrpu takvih tema gdje sam ja osobno, a i drugi popisali sve stavke
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 19:10   #1026
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
nego koji su to jos ?
pa imat ćeš troškove knjigovodstva, najam prostora, min.teh uvjeti, ormarić prve pomoći, vatrogasni aparat, llječnički pregled, porez na tvrtku, hgk (ako nisi jdoo), troškovi telefona/mobitela, origanalan ili besplatan software, troškovi marketinga i tak

u biti nije strašno, al ono nakupi se pomalo. Ako već imaš uhodan posao koji samo želiš legalizirati, nekih 10-ak tisuća bi bilo poželjno da ti ostane čistaka iz kojih ćeš to poplaćati i isplaćivati si minimalac i da ostane koja kuna svaki mjesec.

Ako baš krečeš ispočetka, računaj na bar 20-ak tisuća kuna za prva tri mjeseca za neko preživljavanje i nadanje da će posao krenuti. A možda i više. Naravno, to ako su usluge u igri, ako ti treba neka roba, onda znatno više.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 21:50   #1027
Bilo kako bilo u 'rvackoj ti se mali posao ne isplati legalizirati, jer pojedu te gladne koke iz kukuriku kokosinjca. Ajd ti i sivu zonu i deri, bar ce ti nesto ostati...
Sarkazam, naravno...
kolibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 17:40   #1028
Ak netko zna, trebala bih info. Uskoro cu ostati bez posla jer radim kao zamjena za rodiljni dopust. Imam nekog kapitala pa bi si otvorila frizerski salon kao j.d.o.o. Znam da ne moram imat majstorski da bi OSNOVALA j.d.o.o., ali zanima me moze li se ta djelatnost obavljati bez majstorskog. Znam da se prije moglo samo s odgovarajucom strucnom spremom, al sad nailazim na kontradiktorne informacije.
__________________
Razum može zamijeniti gotovo svaki stupanj obrazovanja, ali obrazovanje ne može zamijeniti razum.
breaking dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 18:00   #1029
Quote:
kolibri kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo u 'rvackoj ti se mali posao ne isplati legalizirati, jer pojedu te gladne koke iz kukuriku kokosinjca. Ajd ti i sivu zonu i deri, bar ce ti nesto ostati...
Sarkazam, naravno...
Sto je najgore, ispada da si u pravu. Postoji tona poreza i paraporeza, dosta toga ide i bio ti u gubitku.

Kad sve to namiris, ispada da radis samo za drzavu i 500k zapsolenih tamo. Ostane ti ispodprosjecna placa za ogroman stres i rizik.

Da ne kazem kako se zakoni mijenjaju gotovo na dnevnoj bazi itd.

Znam za nekoliko slucajeva gdje ljudi nisu mogli zatvoriti firmu, jer i to kosta kao zlato. Nikom duzni, samo zele zatvoriti. Treba ti stecajni upravitelj itd. i to je isto neki ogroman trosak.

U UK otvorim firmu na netu za jedan dan, troska nema dok ne zaradim nesto, prakticno. Sve ide brzo. Ovdje nemas ni kunu dobiti vec 1000kn suma, kipova, turizma, hgk itd.

U ovoj drzavi se jedino isplati preko veze nabaciti "na sisu" i crpiti druge. Nazalost.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 21:26   #1030
Quote:
breaking dawn kaže: Pogledaj post
Znam da se prije moglo samo s odgovarajucom strucnom spremom, al sad nailazim na kontradiktorne informacije.
Stručna sprema i majstorski ispit treba za otvaranje obrta. U firmi je to nebitno

Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Znam za nekoliko slucajeva gdje ljudi nisu mogli zatvoriti firmu, jer i to kosta kao zlato. Nikom duzni, samo zele zatvoriti. Treba ti stecajni upravitelj itd. i to je isto neki ogroman trosak.
Za zatvaranje firme koja nije nikome dužna ne treba stečajni upravitelj, a trošak je nekih 7-8.000,00 kn.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 00:12   #1031
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post



Za zatvaranje firme koja nije nikome dužna ne treba stečajni upravitelj, a trošak je nekih 7-8.000,00 kn.
Ok, hvala na ispravku. To sam jos kad bio cuo... modza su nesto i mijenjali odonda.

Ali poanta posta ostaje-8000kn ej jako skupo za nekog tko nema duga. Zasto bi ja uopce placao zatvaranje firme?

To je problem u ovoj drzavi, trebala bi biti sretan da itko u ovoj dzungli ista otvara, i maksimalno pojednostaviti procedure.

Jedan cojvek je tako umjesto zatvaranja morao nekako prodati firmu, jer nije imao lovu za zatvoriti. Katastrofa.

Poduzetnicka klima "Biafra".
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 00:22   #1032
Naša administracija je jednostavno divna
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 01:06   #1033
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Naša administracija je jednostavno divna
Da, Lili, bas tako. Neznam sto dodati. No sada mozes otvoriti firmu bilo gdje u EU i poslovati svuda.

U UK ti cak ne treba niti upisni kapital. Nema biljeznika, nema nameta, procedure sve brze.

Uostalom, da nase procedure nisu takve, sto bi 500 000 u drzavnim sluzbama radilo i od cega primalo place? Dakle, poduzetnistvo se kaznjava ovdje.

Krasno.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2014., 18:30   #1034
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Da, Lili, bas tako. Neznam sto dodati. No sada mozes otvoriti firmu bilo gdje u EU i poslovati svuda.

U UK ti cak ne treba niti upisni kapital. Nema biljeznika, nema nameta, procedure sve brze.

Krasno.
i dalje ti za velik dio djelatnosti treba dozvola nadležnih HR ministarstava, pa oni se bore i sa HR propisima koje su sami donijeli.
zamisli da se ti u HR pojaviš sa firmom trotters waste ltd i počneš otkupljivati otpad, pa počeo bi raditi nikada, a i ako bi krenuo u startu bi imao gazilijon HRK kazni, pa se ti žali, vodovodu, u Londonu...naravno za velike vrijede druga pravila jer oni imaju kapitala. ako si mali mislim da nemaš puno šanse, bio bi glavna mušterija u kvartu.

ne kažem da nemožeš otvoriti firmu u UK, pa poslovati u HR, možeš, ali...ovo nije Danska ili Austrija..nažalost
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 02:37   #1035
a jel mogu ja svoj neki rad (posao) naplatiti preko Ugovora o djelu. Znači napravim Ugovor o djelu s klijentom i na taj način fakturiram mu svoj odrađeni posao ?

Koje su prednosti, a koje mane toga ? Sigurno postoji neka caka jer bi onda ljudi u velikom broju koristili taj pravni instrument ? Jesu li veža davanja na Ugovor o djelu, veći porezi ?
SpringFall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 08:49   #1036
@sprigfall
naravno da je stvar poreza i davanja
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 23:29   #1037
ceha, možš reći kolika su davanja (porezi i sve ostalo) u slučaju ugovora o djelu ? Može neki link
SpringFall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 20:32   #1038
Quote:
SpringFall kaže: Pogledaj post
ceha, možš reći kolika su davanja (porezi i sve ostalo) u slučaju ugovora o djelu ? Može neki link
Izračun možeš napraviti tu: http://www.isplate.info/drugidohodak_kalkulator.aspx

Primjer: neto 1.000 kn, Zagreb

Zadnje uređivanje devilgirl : 12.04.2014. at 13:06.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 22:14   #1039
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
i dalje ti za velik dio djelatnosti treba dozvola nadležnih HR ministarstava, pa oni se bore i sa HR propisima koje su sami donijeli.
zamisli da se ti u HR pojaviš sa firmom trotters waste ltd i počneš otkupljivati otpad, pa počeo bi raditi nikada, a i ako bi krenuo u startu bi imao gazilijon HRK kazni, pa se ti žali, vodovodu, u Londonu...naravno za velike vrijede druga pravila jer oni imaju kapitala. ako si mali mislim da nemaš puno šanse, bio bi glavna mušterija u kvartu.

ne kažem da nemožeš otvoriti firmu u UK, pa poslovati u HR, možeš, ali...ovo nije Danska ili Austrija..nažalost
Ovisi o djelatnosti, ali u pravu si, ima problema.

Takav mentalitet i sustav birokracije je razlog zasto HR nikada nece biti bogata drzava, bojim se niti uredena.

poduzeca postoje da ih se muze, kako bi se odrzavala rastuca birokracija. Dok ne bude "mi smo tu radi firmi", a ne "oni su tu da nas hrane", nema promjene.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 21:47   #1040
Otvaranje j.d.o.o. sa hrvatskim direktorom i strancem jednim od zaposlenih

Postovani,

Kakva je regulativa otvaranja j.d.o.o. u situaciji kada je hrv.drzavljanin direktor a stranac jedan od zaposlenih? Naime, otvorio bih j.d.o.o. i zaposlio frenda koji je stranac, (nema jos privremeni boravak, samo tur. vizu), i poslao bih ga van da trazi poslove i ugovara za nasu firmu. On bi na temelju zaposlenja dobio privremeni boravak, a firma bi se okoristila s obzirom da je on takve struke i sposobnosti da bi na podrucje gdje bi isao najvjerojatnije imao uspjeha. Da li ako nigdje ne radimo trenutno i do prije ostvarivanja nekog profita moram uplacivati doprinose i placu obojici ili mogu pricekati sve dok on ne ugovori neke poslove i firma zapravo ne pocne raditi?
bikica0605 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.