Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2014., 17:45   #241
450-500+ kn
ti bude
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 17:52   #242
Racunam kojih 100kn vise. Jer bude tajmer na bojleru da radi samo na jeftinoj tarifi. Tj ujuttro se iskljuci. Cijeli dan bude tople vode i za tusiranje i sve a navecer se ukljuci. Procjena je da bude radil cca 3-4h dnevno. 4x2kw=8kwh. To je 240kwh na mjesec, 120kn.

Da, dobro si rekel. . Jeftinije mi je nego na plin
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 18:16   #243
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
Racunam kojih 100kn vise. Jer bude tajmer na bojleru da radi samo na jeftinoj tarifi. Tj ujuttro se iskljuci. Cijeli dan bude tople vode i za tusiranje i sve a navecer se ukljuci. Procjena je da bude radil cca 3-4h dnevno. 4x2kw=8kwh. To je 240kwh na mjesec, 120kn.

Da, dobro si rekel. . Jeftinije mi je nego na plin
Niti jeftinija tarifa struje ne može biti jeftinija od plina po trenutačnim cijenama, drugim riječima bacio si novce kupovinom bojlera na struju
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 23:06   #244
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
Racunam kojih 100kn vise. Jer bude tajmer na bojleru da radi samo na jeftinoj tarifi. Tj ujuttro se iskljuci. Cijeli dan bude tople vode i za tusiranje i sve a navecer se ukljuci. Procjena je da bude radil cca 3-4h dnevno. 4x2kw=8kwh. To je 240kwh na mjesec, 120kn.

Da, dobro si rekel. . Jeftinije mi je nego na plin
to sam i ja mislio jer imam istu šemu s tajmerom ali ne ispadne tako.

nemaš cijeli dan tople vode, maksimalno do 12h ujutro.

bojler radi u noći od negdje 2-6h i onda kad se ide na posao malo se potroši, malo ujutro tko opere suđe i do 12h se dio i ohladi i ode voda kvragu.

tko se poslije podne tušira mora palit bojler, sad je još ok dok radi centralno pa ono grije vodu ali uskoro će se palit bojler i stuči će ti 200kn mjesečno samo tako.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 23:18   #245
A drugačije ?
Jedno jutro zbudim se ja u 6 i 3 minute.
Pomislim da uključim klimu grijanje, u stanu 18 C, pa da vidim kaj bu se pomaklo na brojilu.

Uključim i 1 sat radi na jeftinijoj varijanti, i dignem tempearaturu na 21 C.(sve je otvoreno, a termostat od centralnog koji je pokazivao temp u stanu je niži jedno 100 cm, i udaljen 3,5 metra , tako da topli zrak nije direktno puhao na njega)

OK. na plin trošim cca 1,28 kn po satu(grijanje 15 sati na dan x 30 dana/160m3 x 3,61 kn) prosjek, znači da se i manje, ali i VIŠE grije, jer ne grije se isto svaki sat.

A za tih 1 sat grijanja sam potrošio nekih 1,2 kwh, pretpostavljam , jer nisam u milimetar čitao brojilo, i NISAM napravio 25 mjerenja.
Klima mislim da je 3,6 hlađenje i nešto niže Kwh grijanje.

Uglavnom, mislim da uz jednu zidnu grijalicu na puhanje, dakle samo opcija grijanje i ventilator, i sa pravim termostatom moglo bi se štošta popraviti na cijeni grijanja.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 23:37   #246
Ja živim na selu.
Imam sve opcije obnovljive energije.
Ozbiljno sam se zapalio za smanjenje računa grijanja na plin i struje. cca 20,000 kn godišnje sve zajedno
I to na način da sve što je dostupno na tržištu na neki DiY način pretvorim u smanjenje računa.
Zasada sam instalirao kolektore i TIE GRID inverter.
Malu vjetrenjaču od 200 W sam napola dovršio, još trebam riješiti elise i spoj sa inverterom.
A najjača opcije je mini hidro elektrana, jer imam potok do.
I ima da to riješim, jer si želim kupiti novu 5 godina staru octaviju za par godina. Ova moja mi je super i ne mijenjam je za mercedes, pa šta bilo.
Osim octavije, cilj mi je da se grijem ili dogrijavam na struju for free, i dalje priključen na hep, a njima platim par sto kuna eventualno mjesečno.

Trenutačno trošimo u prosjeku 750 kwh na mjesec jeftine i skupe struje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 12:45   #247
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
to sam i ja mislio jer imam istu šemu s tajmerom ali ne ispadne tako.

nemaš cijeli dan tople vode, maksimalno do 12h ujutro.

bojler radi u noći od negdje 2-6h i onda kad se ide na posao malo se potroši, malo ujutro tko opere suđe i do 12h se dio i ohladi i ode voda kvragu.

tko se poslije podne tušira mora palit bojler, sad je još ok dok radi centralno pa ono grije vodu ali uskoro će se palit bojler i stuči će ti 200kn mjesečno samo tako.
Tocnu racunicu budem znal za dva dana kak postavim bojler i onda budem napisal.
Na plin mi ode 0.8m3 na tusiranje. A kubik je 4kn
Jeftina tarifa je 0.50kn. Za kompletno grijanje vode treba mu 5h i to ako grije s 10C na 75C.
Kod kuce nema nikoga u periodu od 05:00 ujutro do 16:00popdne. A tih 120L ak setolko rashladi da se dvije osobe nemogu otusirati onda nema racunice. Tih 120L za to vrijeme moze se jedino kojih 10-15C rashladiti.
Plin ne mislim vise koristiti jer imam kotel za centralno grijanje na drva. I u njemu je također bojler od 120L. U ljeto ionak imam solarni tus vani a 40C mi je cist dosta i orevise kroz ljeto
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 22:14   #248
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
Na plin mi ode 0.8m3 na tusiranje. A kubik je 4kn
Ne znam koliko dugo se tuširaš,meni za to kombi bojler potroši 0,2-0,25 m3
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 22:57   #249
30min.
Nema sanse da ispod pol kubika potrosim. I jos me jebe kaj imam dost daleko izkejvno mjesto. Ima 10m cijevi sigurno. Od podruma do kupaone
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 20:18   #250
Prije liberalizacije tržišta,odnosno dolaska konkurencije od HEP-a sam imao ratu 540 kuna..A onda su,kako kažem,došli drugi privatni distributeri,i HEP nam je poslao ratu umanjenu za 100 kuna.
Iznos rate je bio 450 kuna..I tako je to trajalo u drugoj polovici 2013 godine.
E,sada je u prvom kvartalu 2014 godine stiglo obračunkso razoblje od 500 kuna,i nova rata od 730 kuna!?
Ja nemam riječi.Ova prokleta gamad iz HEP-a će me ubit.
Živim u dvoetažnoj kući.Struju koristim samo za kućanstvo;tri bojlera,tv,telefon,dvije vešmašine..ali i to se koristi odmjereno..
Jednostavno i 500 kuna mi je previše,a kamoli 730 kuna..
Što da radim?
Moram otići u HEP i objasniti in da su gulikože,a sam moram pronaći riješenje.Moram znati što mi to najviše troši u kućanstvu..
Skerdilaida is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:37   #251
Quote:
Skerdilaida kaže: Pogledaj post
Prije liberalizacije tržišta,odnosno dolaska konkurencije od HEP-a sam imao ratu 540 kuna..A onda su,kako kažem,došli drugi privatni distributeri,i HEP nam je poslao ratu umanjenu za 100 kuna.
Iznos rate je bio 450 kuna..I tako je to trajalo u drugoj polovici 2013 godine.
E,sada je u prvom kvartalu 2014 godine stiglo obračunkso razoblje od 500 kuna,i nova rata od 730 kuna!?
Ja nemam riječi.Ova prokleta gamad iz HEP-a će me ubit.
Živim u dvoetažnoj kući.Struju koristim samo za kućanstvo;tri bojlera,tv,telefon,dvije vešmašine..ali i to se koristi odmjereno..
Jednostavno i 500 kuna mi je previše,a kamoli 730 kuna..
Što da radim?
Moram otići u HEP i objasniti in da su gulikože,a sam moram pronaći riješenje.Moram znati što mi to najviše troši u kućanstvu..
Samo tri bojlera, sitnica
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 11:48   #252
oko 270 kn stan .. u 170 kn za kuću u kojoj nema nikog osim vikenda ...
Quote:
Skerdilaida kaže: Pogledaj post
Prije liberalizacije tržišta,odnosno dolaska konkurencije od HEP-a sam imao ratu 540 kuna..A onda su,kako kažem,došli drugi privatni distributeri,i HEP nam je poslao ratu umanjenu za 100 kuna.
Iznos rate je bio 450 kuna..I tako je to trajalo u drugoj polovici 2013 godine.
E,sada je u prvom kvartalu 2014 godine stiglo obračunkso razoblje od 500 kuna,i nova rata od 730 kuna!?
Ja nemam riječi.Ova prokleta gamad iz HEP-a će me ubit.
Živim u dvoetažnoj kući.Struju koristim samo za kućanstvo;tri bojlera,tv,telefon,dvije vešmašine..ali i to se koristi odmjereno..
Jednostavno i 500 kuna mi je previše,a kamoli 730 kuna..
Što da radim?
Moram otići u HEP i objasniti in da su gulikože,a sam moram pronaći riješenje.Moram znati što mi to najviše troši u kućanstvu..
Poskupili su naknadu za obnovljive izvore energije ... i još neke gluposti ...
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 12:59   #253
zagonetka-pitanje?

četveročlana obitelj,kuća,grijanje na drva,kuhanje na plin računi-akontacije za struju od 400,00 kn ljeti do preko 800,00 kn zimi.
normalno ili?
koga pitam kažu da plaćaju cca 400,00 kn i to je to.
jel ja možda plaćam struju i susjedima ili?
moneytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 01:59   #254
400kn je normalno ali 800 nije pogotovo uz grijanje na drva osim ako bojler nije isključivo električni i radi na divlje, bez programatora ili nekog rasporeda štednje.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 20:19   #255
120 kn mjesečno (prosjek 6 rata + dug), s tim da sam od šest mjeseci samo tri bila u stanu, znači ispada 240kn mjesečno. Sama sam u stanu, grijem se na plin. Znači svjetlo, mali hladnjak, el. kuhalo, povremeno lap top, bojler, i to je sve (nemam perilice, pećnicu i ostale velike potrošače) i ne čini mi se niti malo realno.
krug is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 21:53   #256
Za prošli mjesec 150 kn.
Jednosobni stan: hladnjak, ponekad štednjak/pećnica, perilica rublja jednom tjedno, 2 laptopa i svjetiljka-dvije cca 8 sati dnevno.
Fafarikulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 22:36   #257
Quote:
krug kaže: Pogledaj post
120 kn mjesečno (prosjek 6 rata + dug), s tim da sam od šest mjeseci samo tri bila u stanu, znači ispada 240kn mjesečno. (...) i ne čini mi se niti malo realno.
Ne, ne ispada 240 kn mjesečno nego ispada 120 kn mjesečno. Akontacijski sustav, na temelju ukupne potrošnje kWh u odgovarajućem prosječnom razdoblju izračuna PROSJEK potrošnje prema broju mjeseci, i na temelju takvih kWh izračuna iznos akontacijske rate.

Taman da ste svu potrošnju napravili jedan jedini dan u tih 6 mjeseci (a ostalih ~180 dana ni nogom stupili u stan), akontacija bi opet bila ista.

Usput, koliki bi iznos, po vama, bio realan?

120 kn mjesečno je 4 kn dnevno. Zamislimo prosječan siječanjski dan. Smrači se malo iza 16 sati. Bez struje, nema ni svjetla; OK, svijeće ili lampaš - koliko bi svijeća trebalo upotrijebiti da do odlaska na spavanje imate dovoljno svjetla u stanu? Koliko bi one koštale? Bojler? Tuširanje hladnom vodom u siječnju i nije osobito zadovoljstvo. Vrijede li ta sitna zadovoljstva (koja u današnje vrijeme smatramo nekim minimumom) 4 kn dnevno?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 02:12   #258
Quote:
Taman da ste svu potrošnju napravili jedan jedini dan u tih 6 mjeseci (a ostalih ~180 dana ni nogom stupili u stan), akontacija bi opet bila ista.
To mi je jasno, znam kako se obračunavaju akontacijske rate, ali opet bi ispalo da sam 120x6 kn potrošila u jedan dan, kao što ispada i da je moja potrošnja bila 240kn mjesečno, što je meni uz moje ptrošače nerealno.

Quote:
Usput, koliki bi iznos, po vama, bio realan?
Vrijede li ta sitna zadovoljstva (koja u današnje vrijeme smatramo nekim minimumom) 4 kn dnevno?

Što se tiče vrijednosti struje, ja bih bila zadovoljna sa stotinjak kn mjesečno, sigurno da vrijedi i više ali onda bi si je malo tko mogao priuštiti.
Baš vas je iziritirao moj post , sram me bilo preskupa mi je blagodat struje
krug is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 08:02   #259
Quote:
krug kaže: Pogledaj post
... ja bih bila zadovoljna sa stotinjak kn mjesečno
Istini za volju, upravo toliko i plaćate potrošenu struju. Dvadesetak kn iznosi SMN (stalna mjesečna naknada, onaj "paušal" koji se plaća bez obzira na to da li se troši išta ili ništa) pa ostane tih 100 kn .

Sasvim off-topic, ali - mene iritira druga stvar, a to je odlazak u dućan po kruh i mlijeko. U vrećicu ne stane bog-zna-što, a obično me košta barem 200 kn. Iznos računa za telekom-usluge (ne, nemam nikakav MaxTV i sl.) opasno je blizu računa za struju. Jedno punjenje rezervoara s gorivom mi je DUPLO veće nego račun za struju (i ne, ne vozim kamion). Sve je skupo, a u tom moru struja mi je nekako najprihvatljivija ...
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2014., 22:06   #260
Imam jedno pitanje - u raspravi sa susjedom koji je presao na GEN-i dobio je opomenu od HEP-a da dva mjeseca nije platio racun za distribuciju cirka 230. On je platio samo 115 kuna i tvrdi da mu HEP ne moze iskljuciti struju posto je njegov opskrbljivac GEN-i, a ne HEP koji je samo distibuter.

Meni je to malo cudno pa se pitam one koji znaju hoce li ostati u mraku kroz koji dan?
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.