Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2013., 10:54   #661
Nema na čemu. Moja mama takav kuha i na štednjaku, treba vremena, ali zgusne se.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 14:37   #662
možda su ključne šljive?
ja naberem neke (u tuđem šljiviku! vlasnik ne dolazi, sve po podu popadaju, šteta jelda) koje su za džem savršene. zgusnu se za čas, ne treba dodavati ništa. mislim da su to bistrice. rastu na nekoj padini di vode nema obilato pa su u startu slatke i (pre)zrele.

A imala sam prilike isprobati neke što mi je susjed dao, e toliko neukusne i vodenaste, grozno nešto. A šta ću, ipaks am se zahvalila i lagala da ih jedemo i da su fine. Pa mi je obećao još. Ne znam što bi s njima.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:17   #663
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Poanta je da se odmah zatvori tako vruć, a ti si ga ostavila da se hladi nezatvoren. Ne znam koliko će ti tako držati a da se ne pokvari i ne znam može li se sad naknadno hladan i zatvoren zagrijati u pećnici radi pasterizacije - uvijeke se to radi na vruće.
posto ga nisam odmah onako vruceg punila savjetovali me da ga drzim u frizideru sad da se ne pokvari.ima li to smisla?

Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Pretpostavila sam da će se stisnuti jer je to ipak dosta šećera.
Pekmez od šljiva radim ili bez šećera ili za moje s maksimalno 300g na kilogram šljiva.
Zeznuto je i što nisu sve vrste šećera iste, tj. ponašaju se drukčije pa od 2 različita šećera možeš dobiti 1 normalan pekmez i 1 beton.
Da previse je secera sad vidim i ja,meni je osobno presladak ful,dok mom muzu nije on se davi u njemu sto sladje to bolje,ha!
drugi put cu manje stavit sigurno.tako je to kad nesto rpvi put radis,sljedeci put ce biti vec bolje
frendica vec godinama radi to i savjetovala me da obavezno 800-900gr na 1kg sljiva stavim,dobro da nisam to bi na mojih 5kg bilo skoro 5kg secera,i ovo je too much
a danas pricala bas sa susjedom inace je bosanka,radi vec godinama,dzemove,razne zimnice itd.i ona na 10kg sljiva stavi 1-1,5kg secera.
al ona radi sa domacim sljivama to je razlika velika,ja sam sa kupovnim pitaj boga od kud,pise da su opuzenske a mozda nisu ni vidjele opuzena
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:20   #664
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
posto ga nisam odmah onako vruceg punila savjetovali me da ga drzim u frizideru sad da se ne pokvari.ima li to smisla?



Da previse je secera sad vidim i ja,meni je osobno presladak ful,dok mom muzu nije on se davi u njemu sto sladje to bolje,ha!
drugi put cu manje stavit sigurno.tako je to kad nesto rpvi put radis,sljedeci put ce biti vec bolje
frendica vec godinama radi to i savjetovala me da obavezno 800-900gr na 1kg sljiva stavim,dobro da nisam to bi na mojih 5kg bilo skoro 5kg secera,i ovo je too much
a danas pricala bas sa susjedom inace je bosanka,radi vec godinama,dzemove,razne zimnice itd.i ona na 10kg sljiva stavi 1-1,5kg secera.
al ona radi sa domacim sljivama to je razlika velika,ja sam sa kupovnim pitaj boga od kud,pise da su opuzenske a mozda nisu ni vidjele opuzena
Ma glavno da se tvojim ukućanima sviđa, a practice makes perfect pa će ti svaki put biti lakše i bolje.

Moja baka stavlja 600g na 1kg, a meni je i to too much. Sebi većinom radim neke kombinacije bez šećera, a kad radim s mamom za moje doma, onda dodajemo šećer, ali isto ne u prevelikim količinama.
Npr. jedna tura bistrica od ove godine, domaćih - 3kg voća, 1,2kg šećera i ubitačno je sladak. Takve šljive.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:30   #665
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Ma glavno da se tvojim ukućanima sviđa, a practice makes perfect pa će ti svaki put biti lakše i bolje.

Moja baka stavlja 600g na 1kg, a meni je i to too much. Sebi većinom radim neke kombinacije bez šećera, a kad radim s mamom za moje doma, onda dodajemo šećer, ali isto ne u prevelikim količinama.
Npr. jedna tura bistrica od ove godine, domaćih - 3kg voća, 1,2kg šećera i ubitačno je sladak. Takve šljive.
da nisu sve vrste sljiva iste,jednako slatke.ja na ove naisla u lidlu,drugdje gdje god trazila rasprodano kao da svi navalili na kuhanje pekmeza
nabrijala se jucer radit i eto te koje su bile uzela nisam mogla previse birat
stavila malo cimeta u njih i jedan vanilin secer bas mi super aromu daje
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:38   #666
Sad ti je takvo vrijeme - šljive i voće za pekmeze, ajvar.. Mene su neki dan skoro pregazile 2 bakice u Lidlu, tražile rog papriku.

Meni se baš i ne da više nakuhavati, ali razmišljam da ponovim lanjski tikva-dunja pekmez.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:52   #667
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Sad ti je takvo vrijeme - šljive i voće za pekmeze, ajvar.. Mene su neki dan skoro pregazile 2 bakice u Lidlu, tražile rog papriku.

Meni se baš i ne da više nakuhavati, ali razmišljam da ponovim lanjski tikva-dunja pekmez.
ne mogu reci kakav je nisam probala ta kombinacija povrca i voca u pekmezu,nekako mi to cudno i ono rajcice i sljive

reci mi gdje da ga drzim sad da mi se brzo ne pokvari,jel pametno da stavim u frizider posto ga nisam odmah vruceg punila ili da na nekoj sobnoj temp drzim?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 23:02   #668
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
...i ne znam može li se sad naknadno hladan i zatvoren zagrijati u pećnici radi pasterizacije - uvijeke se to radi na vruće.
može, malo duže traje dok se postigne potrebna temperatura i to je jedini nedostatak; što se uspješnosti konzerviranja tiče, jednako je uspješno kao da se radi s toplim.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 08:15   #669
Breskve

Radila jučer od 3 kg. breskvi.

-3 kg breskvi
-1,4 kg šećera
-1 štapić vanilije
-100 gr čokolade u prahu
-malo ruma,
-sok od 1 limuna
-cimet 1/3 male žličice

Breskve na minutu-dvije zaronila u kipuću vodu da se lakše ogule, narezala na četvrtine, usula oko 1,4 kg šećera i dodala štapić vaniliju. Ostavila da se paca oko 8 sati dok nisu pustile sok.
Breskve, šećer, vaniliju, limun dobro izmješala i kuhala u pećnici 2,5 sata. S obzirom da su mi komadi voća bili malo preveliki, one najveće sam zmiksala sa štapnim mikserom, zatim dodala čokoladu, cimet i rum. Kuhala još 40-50 minuta i punila vruće u vruće staklenke. Odmah zatvorila i vratila nazad u pećnicu zagrijanu na 150'C. Još se hlade. Čini mi se da mi je malo presladak, ali ekipa to voli.
Ne trebam ni spominjati kako je kuća mirisala za vrijeme ove rabote mmmmmm....

Zadnje uređivanje Beppinna : 15.09.2013. at 08:21.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 10:45   #670
Ja sam jučer radila šljive, čokoladu i rum. Paaaa nije loše.
Moram odnijet mami da proba, ali joj neću reć kaj je sve unutra.
Za ovu godinu sam mirna kaj se tiče pekmeza/džema
Talo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 14:20   #671
evo i mene raspekmezene (neplanski, al' hvala starcima na hrpi voca )



lijevo - pekmez od domacih breskvi (mix obicnih i vinogradarskih)
radila sam ga na ovaj nacin. oko sredine pecenja dodala sam mahunu vanilije (i izvadila ju nakon pola sata), a na kraju sam breskve izmiksala.
desno - jos jedna sugar free varijanta, ovdje mix izabele i jabuka
grozdje sam ocistila od peteljki, a jabukama odrezala dno i peteljke pa ih narezala (s korom i sjemenkama). omjer je cca 5:1 u korist izabele (po volumenu - nisam vagala).
uz dodatak nekoliko klincica i povremeno mijesanje, smjesu sam kuhala dok jabuke nisu omeksale do raspadanja. nakon pasiranja, kuhala sam jos ... eee, beskrajno dugo. pred kraj kuhanja umijesala sam malo kokosovog ulja (cca 1 zlicica po teglici (onoj standardnoj za zimnicu)).
notsoevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 15:17   #672
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
može, malo duže traje dok se postigne potrebna temperatura i to je jedini nedostatak; što se uspješnosti konzerviranja tiče, jednako je uspješno kao da se radi s toplim.

Moram priznati da ne baratam uspješno sa pojmovima sterilizacija, pasterizacija, konzerviranje. Sterilizacija i pasterizacija su metode konzerviranja hrane. Za sterilizirati nešto, potrebno je podvrgnuti to nešto temperaturama iznad 100. Mislim. A pasterizacija? 70? Tako nešto. U svakom slučaju, ja nafrljim pećnicu na 130. Pekmez se inako kuha na 190.

Međutim, buni me ono sa uvlačenjem poklopaca. Kako na višim temperaturama tijelo ima veći volumen, pa kad strpamo vrući pekmez u tegle i dobro zatvorimo, i hlađenjem dolazi do smanjenja volumena pekmeza i zraka pa se poklopci uvlače, stvara se vakuum, ne?

Je li za očuvanje namirnica nužno da se stvori vakum?

Jer, zaklapanjem tegli pa naknadnim zagrijavanjem pa hlađenjem neće se napraviti vakum, zar ne?

Gledam ja sad svoje neke staklenke izprve runde koju sam malo šeprtljavo odradila, i ne mogu vidjeti je li uspjelo vakuumiziranje ili nije. Bih li ih držala u frižideru il ne bi, razmišljam.. A nikako ne mogu znati dok ne pokušam otvoriti poklopac, jelda?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 15:25   #673
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Radila jučer od...
Ček, ček, Beppinna, tko ovdje kome daje, a tko traži savjete ?
Ma da ti više nije palo na pamet nešto pitati u vezi slatke zimnice.
Bolje bi bilo da napraviš tečaj za nas amatere.




Beppinna, ostavila si me bez riječi, fantastična kombinacija. Ja bih samo prepolovio količinu šećera.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 16:13   #674
Gispy reci mi gdje je najbolje drzat mi sad pekmezice da ipak izdrze neko vrijeme?posto nisam radila onako kako treba cjeli postupak nakon kuhanja?
danas jedna staklenka smazana.radila palacinke,mm jucer,danas mazao na kruh i ode cini mi se da kod mene nece ovo docekat zimnicu
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 21:54   #675
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ček, ček, Beppinna, tko ovdje kome daje, a tko traži savjete ?
Ma da ti više nije palo na pamet nešto pitati u vezi slatke zimnice.
Bolje bi bilo da napraviš tečaj za nas amatere.




Beppinna, ostavila si me bez riječi, fantastična kombinacija. Ja bih samo prepolovio količinu šećera.
Vi to samo mene zafrkavate, ali hvala, hvala. To su moji prvi pekmezi, totalno sam se navukla, samo po placu gledam što ću upekmeziti. Srećom što ovdje ima puno dobrih savjeta, kao i na Vašem i Jedozovnom blogu. Ovu temu sam brat bratu pročitala minimum 3 puta od početka do kraja i bez nje (i stručnjaka dakako) ne bi bilo niš.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 08:42   #676
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

Međutim, buni me ono sa uvlačenjem poklopaca. Kako na višim temperaturama tijelo ima veći volumen, pa kad strpamo vrući pekmez u tegle i dobro zatvorimo, i hlađenjem dolazi do smanjenja volumena pekmeza i zraka pa se poklopci uvlače, stvara se vakuum, ne?

J?
Vidim da svi gotove staklenke sa pekmezima stavljaju u rernu dodatno....ja samo okrenem naopako na 5 minuta i onda vratim i pustim da se hladi. Poklopac se uvuče, dobro se zatvori i nemam problema. To nije dovoljno?
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 09:14   #677
Mi smo juce pravili dzem od sljiva, ali u rerni.
5kg sljiva smo oprali, prepolovili na polovine, izvadili kosticu, stavili u cediljku da se malo ocedete i prebacili u duboku lonac u kome sto ga kuvali. Posuli smo cimetom i otprilike jedno 700gr secera, ostavili preno noci da odstoje i juce smo ga pekli na 200C jedno 3h otrpilike. Pred sam kraj smo sipali dzemfix, promesali i ostavili jos jedno 5min. Par puta smo samo promesali i to je to. Sterilisali tegle, sipali, okrenuli naopacke jedno 1k-ak min i kad se ohladio poredjali u frizider. Od 5kg dobili smo 6 teglica od 500gr i onih malo manjih.
Pravicemo jos jednu turu sa vanilom i u par teglica cemo umutiti crnu cokoladu

Evo rezultata

__________________
Carpe diem...
Contenta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 10:16   #678
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Vidim da svi gotove staklenke sa pekmezima stavljaju u rernu dodatno....ja samo okrenem naopako na 5 minuta i onda vratim i pustim da se hladi. Poklopac se uvuče, dobro se zatvori i nemam problema. To nije dovoljno?
Ako puniš vreli džem u vrele staklenke dovoljno je.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 10:32   #679
Čemu stavljanje naopako?! I ja ne vraćam u pećnicu na dodatno grijanje il tak nešt. Nego stavljam u pećnicu koja je topla kako bi se što sporije hladilo jer, kao, to je bitno. Postepeno hlađenje. ko što neki zamataju u deku.

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 10:40   #680
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Čemu stavljanje naopako?!
Na taj način se postiže podtlak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.