Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2009., 01:43   #21
Thumbs up

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
To je potpuno pogrešan zaključak.

Ispravan (logički gledano) zaključak jest da će oni koji pate od prokrastinacije, očito biti skloni tome da odgađaju rješenje tog problema.
Neće nužno, ali ponekad da. U tom smjeru je i išao moj komentar - zapravo imamo isti zaključak, ne znam u čemu je problem.
Jedino ako ne misliš da terapija kao takva odgađa rješenje - a to jest pogrešan zaključak. Terapija to radikalno prekida, a odgađanje terapije (onima kojima treba) je odgađanje rješenja, jer dugačije si ne mogu pomoći, mreža se samo još više zapliće.
Rasprave na ovoj temi koje su spominjale lijenost - daju jedan od primjera tog 'zaplitanja'. Naime, nadogradi se samooptuživanje, itd. Problem postaje sve veći i sve teže rješiv (što je zapravo šteta).
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:56   #22
Da, u mom slucaju prokrastinacija ima veze s anksiozno-depresivnim poremecajem.
Manjak motivacije iako nisam lijena osoba, averzija prema odgovornosti, nemogucnost djelovanja kad sam preopterecena obavezama.
Uz prokrastinaciju dolazi i do izolacije od drustva-npr. izbjegavanje ispitnih termina,odlazaka kod doktora, putovanja, preuzimanja duznosti na sebe, drustvenih dogadjaja, ne volim biti u situaciji da se netko oslanja na mene, cak uspijevam izbjegavati uzrujavanje oko izbjegavanja.
Sve se uglavnom svodi na potpuno iskljucivanje iz svakodnevice zbog razno raznih strahova i tjeskobe. Jedno je kad odgadjas nesto jer ti se ne da ali ces neki drugi put, a sranje je kad odgadjas sve jer ne znas kako se suociti s bilo cime.
Ne idem na psihoterapiju. Ma uzas ima li spasa uopce..
Gaida is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:05   #23
Kod tebe možda ima i neodlučnosti.
Valjalo bi liječiti osnovni poremećaj.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:24   #24
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Neće nužno, ali ponekad da. U tom smjeru je i išao moj komentar - zapravo imamo isti zaključak, ne znam u čemu je problem.
U tome što je moj zaključak logičke prirode, a tvoj normativne.

Ili drugim riječima, to tvoje nije ni bio 'zaključak' nego savjet. Neispravna ti je terminologija.


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Jedino ako ne misliš da terapija kao takva odgađa rješenje - a to jest pogrešan zaključak. Terapija to radikalno prekida, a odgađanje terapije (onima kojima treba) je odgađanje rješenja, jer dugačije si ne mogu pomoći, mreža se samo još više zapliće.
Don't get me started.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:37   #25
Pa ti si moj post nazvao zaključkom.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 02:51   #26
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Pa ti si moj post nazvao zaključkom.
Samo sam ponovio tvoje riječi:

Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Zaključak je da ni psihoterapiju ne treba odgađati!

Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 18:01   #27
Dobro..... prokrastiniran sam.... što sam duže u radnom odnosu, sve više..... radna okolina to teško tolerira.... no moje pitanje je: što se dogodi kada duboko zaglibiš u prokrastinaciji? Mislim, u što prokrastinacija prelazi, koji je slijedeći "nivo"?

Otkaz kao odgovor ne prihvaćam..............
__________________
Should I give up or should I just keep chasing pavements, even if it leads nowhere? (.....ako me povrijediš.....ja bi se mogao uništiti......)
crack-brained is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 19:42   #28
mislim da zasluzujem titulu prokrastrinirana iliti lijena.. disciplina je tu jedini lijek. stalno razmisljam, mozda previse, kako cu napravit drasticne mjere u zivotu, kako cu se trgnut, promjenit ali to sve ostane na razmisljanjima. treba krenut u akciju!
nastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 00:20   #29
Apemant, to nije moj post - to je samo moja zadnja rečenica - i još k tome duhovita (malo humora na kraju)! Šteta praviti raspravu od toga.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 01:55   #30
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Apemant, to nije moj post - to je samo moja zadnja rečenica - i još k tome duhovita (malo humora na kraju)! Šteta praviti raspravu od toga.
Nije to rasprava nego nadjebavanje duhovitošću.

Ti duhovito reklamiraš prčkanje po psihi, dok ja duhovito (hmmm pitanje je, zapravo, LOL) tome kontriram, jer ne podnosim prčkanje po psihi od strane profesionalaca.

(Ako nije apsolutno nužno. A ne bih rekao da je prokrastinacija ili npr. prekomjerna težina slučaj u kojem je to apsolutno nužno.)

Prokrastinacija je dobar protuotrov podivljalom kapitalizmu recimo. Kao i određenim (meni antipatičnim) popularnim sustavima vrijednosti.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 03:15   #31
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ti duhovito reklamiraš prčkanje po psihi, dok ja duhovito (hmmm pitanje je, zapravo, LOL) tome kontriram, jer ne podnosim prčkanje po psihi od strane profesionalaca.
Ah.

Quote:
(Ako nije apsolutno nužno. A ne bih rekao da je prokrastinacija ili npr. prekomjerna težina slučaj u kojem je to apsolutno nužno.)
Može nekada biti.

Quote:
Prokrastinacija je dobar protuotrov podivljalom kapitalizmu recimo. Kao i određenim (meni antipatičnim) popularnim sustavima vrijednosti.
Onda nisi shvatio puninu pojma prokrastinacije - naime, ona nije namjerna, svjesni bunt ili sl.
Dobro, valjda je sad objašnjeno.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 03:51   #32
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nije točno, nego ti nisi shvatila puninu značenja toga da se pojmu 'prokrastinacije' pristupa nužno kao nekakvom zdravstvenom poremećaju. (recimo da on to čak i može biti ako je zbilja prenaglašen.)
To je psihička smetnja. Može biti i simptom. Riješeno.

Quote:
Što TOČNO smeta onom tko 'pati' od prokrastinacije? Nešto strogo njegovo, ili možda ipak očekivanja okoline, ili čak PRITISAK okoline? A kome je točno u interesu taj pritisak?
Ne može napraviti ono što uistinu želi. Npr. položiti neki ispit da diplomira i radi u zanimanju koje je oduvijek želio. To ljudi dožive kao znatnu smetnju, razumljivo.

Quote:
Gdje to piše da bi se čovjek 'trebao truditi' oko svake pizde materine, pa ako eto, nije baš sklon da se specijalno trudi oko bjelosvjetski trivijalnog posla, onda očito da pati od nekog 'poremećaja' kojeg treba pod hitno liječiti - u čijem točno interesu?
Prokrastinacija i nastaje jer se osobe zapravo 'previše trude'.

Quote:
Drugim riječima, nisam ni tvrdio da je to neki 'svjesni bunt'. Nego upravo *nesvjesni* bunt. Koji mi se čini kao zgodna protuteža podivljalom kapitalizmu i općenito pritisku društva na pojedinca.
Očite frustracija. Projekcija kao obrambeni mehanizam na djelu.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 04:00   #33
Damn, zašto si na invisible modu? To ti uopće nije fer prema ostalim forumašima.


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
To je psihička smetnja. Može biti i simptom. Riješeno.
Nije.



Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Ne može napraviti ono što uistinu želi. Npr. položiti neki ispit da diplomira i radi u zanimanju koje je oduvijek želio. To ljudi dožive kao znatnu smetnju, razumljivo.
Ma nemoj? A što znači 'uistinu željeti'? Otkuda znaš da je nešto nečija istinska želja, a ne samo neprepoznato popuštanje utjecajima izvana?

Koliko puta pod nečijom 'istinskom željom' čujem nešto što se inače vrti po reklamama. Istinska želja my ass.


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Prokrastinacija i nastaje jer se osobe zapravo 'previše trude'.
Pa da. A zašto se previše trude? Zbog pritiska izvana, zbog potrebe da se 'prikažu' pred okolinom u ovakvom ili onakvom svjetlu. Ti sad to možeš nazvati 'psihičkom smetnjom' - meni je to samo pokazatelj jadnog stanja civilizacije.


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Očite frustracija. Projekcija kao obrambeni mehanizam na djelu.
Ne kužim, kakva projekcija? Što se projicira i na koga točno?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 04:19   #34
Quote:
Ma nemoj? A što znači 'uistinu željeti'? Otkuda znaš da je nešto nečija istinska želja, a ne samo neprepoznato popuštanje utjecajima izvana?
Zato što se to dvoje razlikuje. A ljudi se jave s problemom (da, sami se jave), onda kad gube nešto njima vrijedno.

Quote:
Pa da. A zašto se previše trude? Zbog pritiska izvana, zbog potrebe da se 'prikažu' pred okolinom u ovakvom ili onakvom svjetlu. Ti sad to možeš nazvati 'psihičkom smetnjom' - meni je to samo pokazatelj jadnog stanja civilizacije.
Da, pritisaka. Samo pritisci mogu biti izvanjski, koje ti spominješ, i unutrašnji, samonametnuti - i tu su češći uzrok.
Nismo baš bespomoćne žrtve ove civilizacije, en baca nas ona 'vamo i tamo', bar mene ne.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 06:25   #35
Slučajno naiđoh na ovu temu, pa nisam znala da postoji i stručni naziv za to....Ako je to zaista neka vrsta poremećaja ja sam onda idealni pacijent koji bi se mogao obogatiti kada bih se prodala as a guinea pig tim doktorima, jer mislim da nije bilo faze tog procesa koji nisam prošla....od anksioznosti do totalno opuštajućeg zanemarivanja obaveza pa onda opet vice versa....mislim da se nikad od tog nisam izliječila, mada nastojim poslednjih godinu-dvije da se ozbiljno suočim i eliminišem te grozne navade iz svoga života...


Mislim da znam i kad je sve krenulo, u 5-6 osnovne kada mi je postalo jasno da ne moram ulagati previše truda u učenje a da bih postigla dobre rezultate (petica uvijek a učila sam po pola sata kući)....vremenom sam se ufurala u tu wunderkind story i počela učiti u pauzama između sati, ono po pet minuta pred početak sata...kasnije se to nastavilo i u srednjoj školi...i opet uspješno, ali već sam tada bila po prvi put zapala u ozbiljnu anksioznost koju niko iz moje sredine nije prepoznavao...recimo trebam se okupat i pripremiti neki sastav za sutra...ja počinjem namjerno odlagati stvari znajući da to neću niti uraditi a ako ne uradim ne mogu onda u školu....na kraju sam propustila cijeli jedan semestar u 1. srednje (imali smo tada ono po 4 tromjesečja) da bih se ukazala u školi sva happy zadnjeg tjedna i ispolagala sve predmete (naravno sa ispričnicom od doktora za koju me ne pitajte kako sam je dobila)...jedan profesor mi je tada prikačio nadimak "student" rondajući da se tako mogu ponašati na faxu ali ne u srednjoj....mislim da bi me nastavničko vijeće i izbacilo tad iz škole (bilanca mi je bila oko 200-300 nepohađanih sati), da ih samo moje prijašnje ocjene nisu zaustavile.

Užas,užas...kad se sada toga sjetim ne mogu vjerovati do kojeg stupnja je to sve bilo došlo....

Zadnje uređivanje dalal : 10.07.2009. at 06:35.
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 10:50   #36
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Zato što se to dvoje razlikuje. A ljudi se jave s problemom (da, sami se jave), onda kad gube nešto njima vrijedno.
Xexexe i na kraju se to opet - kao i sve drugo - svodi na pitanje 'vrijednosti'.


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Da, pritisaka. Samo pritisci mogu biti izvanjski, koje ti spominješ, i unutrašnji, samonametnuti - i tu su češći uzrok.
Stvarno? A ti 'samonamentnuti' pritisci - nisu li oni opet, na kraju krajeva, posljedica ovih vanjskih?

Samo se pitaj: taj čovjek, koji sebi nešto 'samonameće' - bi li si to isto samonametao da živi sam na pustom otoku?


Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
baš bespomoćne žrtve ove civilizacije, en baca nas ona 'vamo i tamo', bar mene ne.
Nisam ni rekao da smo 100% bespomoćne žrtve, no svejedno bih rekao da se bahatiš svojom nezavisnošću. Čisto sumnjam da si svjesna koliko toga je posljedica civilizacijskih nametnutih 'pravila', a koliko 'iskonske tebe' - ukoliko to uopće postoji, zapravo.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 11:08   #37
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nisam ni rekao da smo 100% bespomoćne žrtve, no svejedno bih rekao da se bahatiš svojom nezavisnošću. Čisto sumnjam da si svjesna koliko toga je posljedica civilizacijskih nametnutih 'pravila', a koliko 'iskonske tebe' - ukoliko to uopće postoji, zapravo.
je, upravo to
ljudi nisu opce svjesni koliko zive zapravo po inerciji. I ta danasnja "sloboda" je toliko upitna. Slobodni smo u cemu. Pravila propisuje netko drugi, drustveno pozeljne ciljeve odredjuje netko drugi, Uspjeh/neuspjeh odredjuje netko drugi.
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 15:14   #38
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ja uvijek sve radim u zadnji čas, tako je bilo i s učenjem (zato mi je bio lakši faks nego srednja), samo nisam znala da za to postoji neki specijalni naziv, ja sam to dosad nazivala lijenost
nije problem u manjku samopouzdanja, ja gotovo sve napravim dobro, često me pohvale za dobro odrađen posao (ili za napisan seminarski dok sam išla na faks, a ne znaju oni da sam ja to radila noć prije (najčešće)
Ti zapravo i nemaš problem. Meni to više izgleda kao proračunati rizik.

U stvari, ako si u stanju uraditi posao za jednu noć i još dobiti pohvalu za učinjeno, to odaje osobu visoke inteligencije. Kladim se da ti je u osnovnoj školi matematika bila najlakši predmet
Josip HKR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 15:17   #39
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Ja sam imala tih problema, pogotovo nakon jednog jako stresnog perioda. Sve je dovelo do niza neusmpjeha, što je samo pogoršalo problem. Počelo mi je zbilja ozbiljno smetati. Sad sam rješila to (i još rješavam) psihoterapijom.
Jesi riješila ili još riješavaš?

Psihoterapija je problem jer su psiho terapeuti u sukobu interesa. Plaćeni su po satu a ne po izliječenju. Zato svjesno ili nesvjesno nastoje "liječiti" klijente što duže, zapravo nikad potpuno izliječiti jer će tako izgubiti posao ali uvijek tvrditi da se odlično napreduje.
Josip HKR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 15:32   #40
Quote:
nastasia kaže: Pogledaj post
mislim da zasluzujem titulu prokrastrinirana iliti lijena.. disciplina je tu jedini lijek. stalno razmisljam, mozda previse, kako cu napravit drasticne mjere u zivotu, kako cu se trgnut, promjenit ali to sve ostane na razmisljanjima. treba krenut u akciju!
Zaboravi disciplinu. Snaga volje nije dovoljna jer djeluje kratko i volja u sukobu sa podsvijesti uvijek izgubi prije ili kasnije. Čovjek želi biti slobodan, a disciplina je ropstvo i prije ili kasnije pobunjenik u nama razbije okove.


Jedini pravi lijek je promijeniti misli. Upravo bukvalno misli kojima kreiraš sliku o sebi. Pazi što misliš.

Ako misliš o sebi da si vrijedna, sustavno riješavaš zadatke, nemaš nikakvih problema sa disciplinom, bukvalno vidiš sebe kao super zadovoljnu i uspješnu osobu, nećeš imati nikakvih problema.

Samo je uvjet misli strogo kontrolirat, a i to tek oko mjesec dana dok ti ne postane navika i ne prihvatiš da si jednostavno prekrasna.
Josip HKR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.