Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2009., 01:30   #61
Repo aukcija je dogadjaj na kojem CB (u nasem slucaju HNB) "stampa" novac. Uzme kolateral od banaka (tradicionalno drzavne obveznice) i zauzvrat da bankama frisko nastampane elektronske kune. Po nekoj kamatnoj stopi, kako se guverneru vec cini da bi trebala biti. To su sad nove rezerve za banke, te ih one mogu dalje plasirati. Pa multiplicirati dalje, jelte, kako vec ide. Prosle godine je on vrtio oko 6 miljardi kuna, sada ih vise ni ne odrzava. Znaci ode 6 miljardi kuna van iz sustava (banke su morale vratiti tu lovu, a nova nije stigla). Doduse deviznim intervencijama (otkupom EUR-a) je nastampao nesto novih kuna, pa je saldo malo manji.
Osim toga, ako se dobro sjecam, povecao je dio obveznih rezervi koje banke moraju drzati u kunama, pa je posljedicno tome povukao jos nesto kuna. Nisam bas pedantan tip pa ne zbrajam.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:31   #62
Quote:
Peti ortak kaže: Pogledaj post

Ne studiram ekonomiju, na tehničkom sam fakultetu.
FESB?
Cuo sam da anni nije koka.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:32   #63
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Normalno da je
Evo odgovora Monsignor! Ne vidin razloga zašto joj ne virovat na rič.
Peti ortak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:34   #64
Quote:
Peti ortak kaže: Pogledaj post
Ne vidin razloga zašto joj ne virovat na rič.
Aj daj mi dvadeset iljada eura vratit cu ti s dnevnom kamatom zilijun posto.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:36   #65
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
FESB?
Cuo sam da anni nije koka.
Jep.

Hmm ona studira ekonomiju koliko sam primjetija, nije mi daleko mogu ti ić provjerit (ako nije koka odma ću ti javit, a ako je hmm...)

Zadnje uređivanje Peti ortak : 03.12.2009. at 01:43.
Peti ortak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:36   #66
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Repo aukcija je dogadjaj na kojem CB (u nasem slucaju HNB) "stampa" novac. Uzme kolateral od banaka (tradicionalno drzavne obveznice) i zauzvrat da bankama frisko nastampane elektronske kune. Po nekoj kamatnoj stopi, kako se guverneru vec cini da bi trebala biti. To su sad nove rezerve za banke, te ih one mogu dalje plasirati. Pa multiplicirati dalje, jelte, kako vec ide. Prosle godine je on vrtio oko 6 miljardi kuna, sada ih vise ni ne odrzava. Znaci ode 6 miljardi kuna van iz sustava (banke su morale vratiti tu lovu, a nova nije stigla). Doduse deviznim intervencijama (otkupom EUR-a) je nastampao nesto novih kuna, pa je saldo malo manji.
Osim toga, ako se dobro sjecam, povecao je dio obveznih rezervi koje banke moraju drzati u kunama, pa je posljedicno tome povukao jos nesto kuna. Nisam bas pedantan tip pa ne zbrajam.
Pa dobro zasto bi HNB vukla van te kune, ne cini mi se kao nesto pozitivan dogadjaj?
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:37   #67
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Pa dobro zasto bi HNB vukla van te kune, ne cini mi se kao nesto pozitivan dogadjaj?
Pa da drzi tecaj.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:38   #68
Zato da sprijeci pad vrijednosti kune... Kuzis? Kune / EURi...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:41   #69
To kuzim, a zasto onda tecaj nije isti ko prije 8 mjeseci kad je bilo vise kuna u igri (prije repo)?

Cekaj, imam AK na kerpou, nastavljam dalje.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:43   #70
Quote:
Peti ortak kaže: Pogledaj post
Evo odgovora Monsignor! Ne vidin razloga zašto joj ne virovat na rič.
Ma pusti Monsignora,to se on samo tješi
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:45   #71
Kako ce biti isti, kad se dosta stvari promjenilo.
Osim sto ima manje kuna, promjenio se izvoz, uvoz, strane investicije, zaduzivanje vani itd.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:50   #72
Cekaj, jel to znaci da se vlada mora nastavit zaduzivat/rasprodavat imovinu za devize, u cilju odrzavanja priljeva svjezih deviza a u svezi glede omjera deviza/kuna tj odrzavanja stabilnog tecaja?
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:53   #73
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Ma pusti Monsignora,to se on samo tješi


Ili se možda ti tješiš.
Peti ortak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:53   #74
Pa, netko se mora zaduzivati... Mi smo se zaduzivali u globalu, neznam tocno, ali recimo cirka oko priblizno lupam 4 miljarde EUR/godisnje. Sad, ako zaduzivanje stane, stane ulaz EUR i tecaj mora rasti da bi odrzao balans (mora pasti uvoz, nema sto drugo).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:57   #75
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Gdje god pocinjali sa ekonomijom, nemojte na ekonomskom faksu.
Odavno nisan čuja bolju kritiku na račun ekonomskog faksa.
Peti ortak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:59   #76
A hebat ga, tamo ekonomija zavrsava...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:59   #77
Quote:
Peti ortak kaže: Pogledaj post


Ili se možda ti tješiš.
Ne,imam ogledalo doma
I nije okrenuto
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 02:01   #78
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Pa, netko se mora zaduzivati... Mi smo se zaduzivali u globalu, neznam tocno, ali recimo cirka oko priblizno lupam 4 miljarde EUR/godisnje. Sad, ako zaduzivanje stane, stane ulaz EUR i tecaj mora rasti da bi odrzao balans (mora pasti uvoz, nema sto drugo).
Znaci ukratko, ako nema priljeva deviza, sto se kod nas nazalost najvise ostvaruje kroz zaduzivanje/rasprodaju, onda tecaj kune pada. A tecaj kune je lajtmotiv HNBa, a bogami i dosadasnjih vlada.

Hvala lijepo na odgovoru, mozda su i studenti ekonomije nesto naucili u ovoj maloj konverzaciji. Laku noc!

PS jeba ovaj poker na netu, ja 3K, a on, ne jedan nego dvojica skalu do Asa.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 02:04   #79
Odoh i ja... Treba odvest klinca u vrtic ujutro... Od kad nesmijes djecu tuc, sve je postalo drama. Ne cudi me sto natalitet pada.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 02:09   #80
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Odoh i ja... Treba odvest klinca u vrtic ujutro... Od kad nesmijes djecu tuc, sve je postalo drama. Ne cudi me sto natalitet pada.

vidiš ti ovih free marketara...hvala bogu na zakonima i državi
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.