Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2012., 12:58   #501
Poštovani kolega, taj tekst je bio dio zakona o zaštiti na radu do 2009. godine ali je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu( NN. 75/09) promjenjen.
Quote:
Članak 15.

U članku 27. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:

»(1) Poslodavac je dužan radnika prije početka rada obavijestiti o svim činjenicama i okolnostima koje utječu ili bi mogle utjecati na sigurnost i zdravlje radnika vezanim uz obavljanje poslova i osposobiti ga za rad na siguran način.«

U dosadašnjem stavku 1., koji postaje stavak 2., riječi: »da ih obavljaju bez ugrožavanja vlastitog života i zdravlja te života i zdravlja drugih radnika, osim ako iz procjene opasnosti proizlazi da ne postoji opasnost za njihovu sigurnost i zdravlje« brišu se.

Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.
S toga sada članak 27. Zakona o zaštiti na radu glasi:
Quote:
(1) Poslodavac je dužan radnika prije početka rada obavijestiti o svim činjenicama i
okolnostima koje utječu ili bi mogle utjecati na sigurnost i zdravlje radnika vezanim uz
obavljanje poslova i osposobiti ga za rad na siguran način.
(2) Poslodavac ne smije dozvoliti samostalno obavljanje poslova radnicima koji prethodno
nisu osposobljeni.
(3) Radnicima dok još nisu osposobljeni za rad na siguran način poslodavac mora osigurati
rad pod nadzorom radnika osposobljenih za rad na siguran način ali ne duže od 30 dana.
Nadam se da ste svijesni zakonske obaveze svakog stručnjaka zaštite na radu (ukoliko to jeste) da prati trenutne zakone. Ne poznavanje aktualnih zakonskih propisa u slučaju sudskog postupka uzima se kao otežavajuća okolnost na štetu stručnjaka zaštite na radu.
S toga Vas molim da, bez ikakve ljutnje, ukoliko dajete savjete posjetiteljima foruma, radite to stručno i korektno! Uvijek provjerite nove propise i dva puta ako treba!
Ne želim da sada ispadem kao neki mudrijaš, pa Vam stoga nudim, ako ste zainteresirani, da Vam na kućnu adresu pošaljem dvd sa svim trenutno aktualnim propisima(hrvatski zakoni i međunarodni ugovori zaštite) iz područja integralne sigurnosti. Zadnje ažuriranje dvda je bilo u 6 mjesec 2011 pa ipak treba obratiti pozornost na neke sitne izmjene u pravilnicima i zakonima nakon toga datuma. U lipnju tekuće godine, napraviti ću novi dvd.
Ukoliko ste zainteresirani slobodno mi se javite na pm.

Lijepi pozdrav,
student sigurnosti

Zadnje uređivanje castelorum : 03.03.2012. at 13:08.
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 13:49   #502
Wink

Ekipa bog!
može li mi netko objasnit, Urion vjerojatno, pročitala sam skoro cijelu temu ali ne kužim neke stvari. totalno sam nova pa oprostite ako pitam gluposti.
1.Zanima me tko uopče može polagati taj stručni ispit pri Ministarstvu tj koji su uvjeti (jel moraš imat VŠS ili možeš imat srednju teh smjera ali moraš u tom slučaju imat više god iskustva na sličnim poslovima)
2. jel ista težina ako položiš taj stručni ili ako odeš na neko učilište pa ideš na osposobljavanje za specijalistu ZNR. razlika je jedino u cijeni koliko vidim.
3. šta je s firmama koje imaju oko 500 zaposlenih, ali ne na jednoj lokaciji nego u 3 različita grada sa po nekih 150+/- zaposlenika. da li se u tom slučaju mora ustrojiti služba prema zakonu ili može samo jedan stručnjak ZNR to obavljat (radi se o trgovini)

eto uglavnom zanimaju me osnovne stvari o tome kako postat stručnjak/specijalist, iliti što već, ZNRa
hvala na odgovoru
oližica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:37   #503
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Samo da pozdravim kolegu, nismo se čuli duže vrijeme.
I mali dodatak iz prakse, a ne kažem da bi tako trebalo biti. Inspekcija tolerira uvjerenje za rad na siguran način ukoliko zaposlenik pređe kod drugog poslodavca, a radi na istom mjestu, naravno ukoliko mu stari poslodavac da uvjerenje da ga uzme. Možda bi to bilo logično ukoliko se radi o istom programu osposobljavanja kod obadva poslodavca, ali praksa nažalost pokazuje suprotno (naravno ne bez iznimaka).
Ono što nitko od poslodavaca ne radi, a bilo bi poželjno (postoji i sugestija u samom Zakonu o ZNR) je da radi periodičko ponavljanje osposobljavanja za rad na siguran način kako bi dobio uvid o stanju ZNR u svojoj firmi i kako bi se zaposlenici podsjetili na nešto što su možda zaboravili.
Inače ima još osposobljavanja koja nisu trajna već se obnavljaju (rad s otrovima i kemikalijama, higijenski minimum...)
Kolega, stvarno se nismo dugo čuli. Inače, ovo što si rekao da inspekcija tolerira staro uvjerenje kod novog poslodavca, moram priznati da sam ja nekoliko puta u svojoj praksi doživio isključivo obrnuti slučaj. Npr. Pero je bio tokar kod jednog obrtnika a onda je prešao raditi kod drugoga (samo 2 km dalje) isti posao. Normalno, inspektor je naredio da u roku 8 dana ponovi osposobljavanje ili će kazniti poslodavca. Priznaju osposobljavanje za ZOP i prvu pomoć jer nisu vezana uz ime poslodavca kod kojega su obavljena.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:59   #504
Uskoro polažem stručni ispit za stručnjaka zaštite na radu (opći i posebni dio) u Ministarstvu gospodarstva. Molim Uriona, a i sve ostale koji imaju pitanja, literaturu, a i sve drugo što može pomoći pri polaganju ispita da mi pošalju na mail [email protected]. Zahvaljujem.
MMayhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 07:47   #505
Molim Vas ako ima tko bilo kakvu literaturu za posebni dio stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu, da mi pošaljete na mail [email protected] i ako ima tko najčešća pitanja koja se vrte po ispitu. Ja imam nešto al sve za opći dio,pa ako tko treba....
silvijax1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 12:47   #506
Smile

Pozdrav svima! Ove godine idem na stručni ispit, znam proces i imam literaturu za opći dio stručnog ispita, ali trebala bi i za posebni dio,pa ako tko ima bilo što za posebni dio, bila bih Vam zahvalna ako bi mi poslali na mail [email protected]
Naravno,može i pitanja!
silvijax1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 21:26   #507
Quote:
oližica kaže: Pogledaj post
Ekipa bog!
može li mi netko objasnit, Urion vjerojatno, pročitala sam skoro cijelu temu ali ne kužim neke stvari. totalno sam nova pa oprostite ako pitam gluposti.
1.Zanima me tko uopče može polagati taj stručni ispit pri Ministarstvu tj koji su uvjeti (jel moraš imat VŠS ili možeš imat srednju teh smjera ali moraš u tom slučaju imat više god iskustva na sličnim poslovima)
2. jel ista težina ako položiš taj stručni ili ako odeš na neko učilište pa ideš na osposobljavanje za specijalistu ZNR. razlika je jedino u cijeni koliko vidim.
3. šta je s firmama koje imaju oko 500 zaposlenih, ali ne na jednoj lokaciji nego u 3 različita grada sa po nekih 150+/- zaposlenika. da li se u tom slučaju mora ustrojiti služba prema zakonu ili može samo jedan stručnjak ZNR to obavljat (radi se o trgovini)

eto uglavnom zanimaju me osnovne stvari o tome kako postat stručnjak/specijalist, iliti što već, ZNRa
hvala na odgovoru
Evo, kad sam već pozvan onda ću i odgovoriti.
Stručni ispit se polaže prema uvjetima koji su upisani u Pravilniku o polaganju stručnog ispita iz ZNR (radi detaljnije provjere tko i zašto pogledaj u pravilnik da ne citiram sve), ali osnovno je za koje se potrebe polaže.
Za vođenje zaštite na radu potrebno je imati minimalno višu školu tehničkog smjera, a za vođenje službe visoku školu tehničkog smjera.
Prema potrebi se polaže opći ili opći i posebni dio.
Osposobljavanje za specijalistu u bilo kojem području zaštite (na radu, okoliša i sl.) nema veze sa stručnim ispitom. To su osposobljavanja koja imaju težinu srednješkolskog osposobljavanja (nije to baš precizno, ali da ti bude jasnije), dok stručni ispit ima težinu kao i svi drugi stručni ispiti u drugim strukama (ili ako će ti to pomoći za usporedbu - kao državni ispit za javne službenike).
Ukoliko se firma vodi kao jedan d.o.o. ili d.d. ili bilo koji drugi pravni oblik, u obavezi je imati službu za preko 250 zaposlenih bez obzira na broj lokacija. Dati ću ti primjer Hrvatske pošte koja nema na jednom mjestu veliki broj zaposlenih (u svakom slučaju ne više od 250 na jednom mjestu), ali imaju nemali broj poslovnica i naravno da moraju imati službu ZNR. Kako će biti organizirana služba to je drugo pitanje, ali bi trebala pokrivati sve lokacije na način da su zbrinute po pitanju zaštite.
Nadam se da sam ti pomogao odgovorima, a ukoliko imaš još pitanja slobodno mi se javi (može i na pm).
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 21:34   #508
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Kolega, stvarno se nismo dugo čuli. Inače, ovo što si rekao da inspekcija tolerira staro uvjerenje kod novog poslodavca, moram priznati da sam ja nekoliko puta u svojoj praksi doživio isključivo obrnuti slučaj. Npr. Pero je bio tokar kod jednog obrtnika a onda je prešao raditi kod drugoga (samo 2 km dalje) isti posao. Normalno, inspektor je naredio da u roku 8 dana ponovi osposobljavanje ili će kazniti poslodavca. Priznaju osposobljavanje za ZOP i prvu pomoć jer nisu vezana uz ime poslodavca kod kojega su obavljena.
Da, sve ovisi i o tome kako je uvjerenje napisano (da li se spominje poslodavac u njemu), ali zaključak je da bi se osposobljavanje za rad na siguran način trebalo provoditi kod svakog novog poslodavca ponovno čak i za isto radno mjesto. Opet kažem, imao sam primjer iz prakse gdje se to toleriralo, ali ne znači da to nije iznimka koja potvrđuje pravilo.
Da "privatiziram medije" - navrati na kavu kad stigneš.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 21:53   #509
Quote:
castelorum kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega, taj tekst je bio dio zakona o zaštiti na radu do 2009. godine ali je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu( NN. 75/09) promjenjen.


S toga sada članak 27. Zakona o zaštiti na radu glasi:


Nadam se da ste svijesni zakonske obaveze svakog stručnjaka zaštite na radu (ukoliko to jeste) da prati trenutne zakone. Ne poznavanje aktualnih zakonskih propisa u slučaju sudskog postupka uzima se kao otežavajuća okolnost na štetu stručnjaka zaštite na radu.
S toga Vas molim da, bez ikakve ljutnje, ukoliko dajete savjete posjetiteljima foruma, radite to stručno i korektno! Uvijek provjerite nove propise i dva puta ako treba!
Ne želim da sada ispadem kao neki mudrijaš, pa Vam stoga nudim, ako ste zainteresirani, da Vam na kućnu adresu pošaljem dvd sa svim trenutno aktualnim propisima(hrvatski zakoni i međunarodni ugovori zaštite) iz područja integralne sigurnosti. Zadnje ažuriranje dvda je bilo u 6 mjesec 2011 pa ipak treba obratiti pozornost na neke sitne izmjene u pravilnicima i zakonima nakon toga datuma. U lipnju tekuće godine, napraviti ću novi dvd.
Ukoliko ste zainteresirani slobodno mi se javite na pm.

Lijepi pozdrav,
student sigurnosti
OK, citirao sam staru verziju Zakona i hvala na opasci, ali bit svega i dalje ostaje ista i to je ona koju sam napomenuo u prijašnjem postu. Radna mjesta za koja je potrebno napraviti osposobljavanje za rad na siguran način su ona na kojima postoje opasnosti i štetnosti, a one se definiraju Procjenom opasnosti (ako ćemo biti precizni to je u članku 28). Vidim da se potpisuješ kao student, pa ne znam da li si radio zaštitu i u praksi, ali ja pišem s praktične strane (ne samo iz vlastitog primjera, već i iz prakse što se inspekcije tiče), a bavim se zaštitom još od prije velikih promjena u zakonu iz 2003 g..
Hvala na ponudi za DVD, možemo se još čuti oko toga i otvoren sam za sve vrste suradnje i komunikacije, ali bez obzira što se činilo da ne vladam važećim zakonima, mislim da jako dobro poznajem materiju na području zaštite i pratim izmjene, a ako ću baš biti iskren i sudjelujem u izradi nekih zakona.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 22:19   #510
Jedno pitanje.Da li se na ispitu za stručnjaka zaštite na radu seminarski rad koji smo morali napisati brani pred komisijom, odnosno ima li on ikakve veze s ispitom?
-Xeres- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 03:24   #511
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
OK, citirao sam staru verziju Zakona i hvala na opasci, ali bit svega i dalje ostaje ista i to je ona koju sam napomenuo u prijašnjem postu. Radna mjesta za koja je potrebno napraviti osposobljavanje za rad na siguran način su ona na kojima postoje opasnosti i štetnosti, a one se definiraju Procjenom opasnosti (ako ćemo biti precizni to je u članku 28). Vidim da se potpisuješ kao student, pa ne znam da li si radio zaštitu i u praksi, ali ja pišem s praktične strane (ne samo iz vlastitog primjera, već i iz prakse što se inspekcije tiče), a bavim se zaštitom još od prije velikih promjena u zakonu iz 2003 g..
Hvala na ponudi za DVD, možemo se još čuti oko toga i otvoren sam za sve vrste suradnje i komunikacije, ali bez obzira što se činilo da ne vladam važećim zakonima, mislim da jako dobro poznajem materiju na području zaštite i pratim izmjene, a ako ću baš biti iskren i sudjelujem u izradi nekih zakona.
Poštovani kolega, i u članku 28. Zakon definira potrebu za osposobljavanjem za rad na siguran nacin SVIH zaposlenika...
Nigdje u članku 28. se ne spominje procjena opasnosti.
Quote:
Zakon o zaštiti na radu kaže:
Članak 28.
(1) Poslodavac je dužan osposobiti radnika za rad na siguran način i dati mu informacije i
upute vezane uz njegovo mjesto rada i poslove:
- prije početka rada,
- kod promjena u procesu rada,
- kod uvođenja nove radne opreme ili njezine promjene,
- kod uvođenja nove tehnologije,
- kod upućivanja radnika na novi posao.
(2) U slučajevima iz stavka 1. ovoga članka, osposobljavanje se mora provesti uzimajući u
obzir osobito nove ili izmijenjene opasnosti i štetnosti kojima bi radnik mogao biti izložen, te
ga je po potrebi dužan i periodički ponavljati.
(3) Ocjena praktične osposobljenosti provodi se na mjestu rada.
(4) Zapisnik o ocjeni praktične osposobljenosti radnika za rad na siguran način na pojedinom
mjestu rada sastavljaju i potpisuju neposredni ovlaštenik osposobljavanog radnika, radnik i
stručnjak zaštite na radu zadužen za osposobljavanje.
(5) Poslodavac može utvrditi obvezu povremene provjere znanja iz zaštite na radu za radnika
koji su rasporeñeni na poslove s posebnim uvjetima rada ili na poslove na kojima učestalo
dolazi do ozljeda na radu.
(6) Obvezu iz prethodnog stavka može narediti inspektor rada te biti nazočan takvoj provjeri
znanja, ako opravdano pretpostavlja da je za odreñene poslove nužna povremena provjera.
(7) Poslodavac je dužan osposobljavanje radnika iz stavka 1. ovoga članka, provesti tijekom
radnog vremena na svoj trošak.
Mislim da je zakon jasan.
Student sam specijalističkog studija sigurnosti- zaštita na radu i inzenjer sigurnosti po struci (bacc.ing.sec). Radim u maloj privatnoj firmi s 10 zaposlenika posljednje tri godine (ne na poslovima znr), tako da ja ne dovodim u pitanje Vaše iskustvo u struci, budući da ga ja još nemam, ali sam imao iskustava s inspekcijama i smatram da jako dobro poznajem zakon o zaštiti na radu i njegove odredbe, a i svjeze sam zavrsio strucni studij sigurnosti, pa se nadam da nas nisu lagali na kolegiju Uređenje i nadzor zaštite na radu kad su nas učili da svi zaposlenici moraju biti osposobljeni za rad na siguran način i to potkrijepili zakonom?
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 07:56   #512
Seminarski rad ti je samo ulaznica za stručni ispit. Dakle, uvijet.
Koliko znam, ne brani se na samom ispitu, nego prije ispita tvoj mentor mora odobriti rad.
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 15:29   #513
Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
POzdrav svima prije svega!
Tema je zanimljiva, i bez obzira na ovo "prepucavanje" lijepo je da ljudi iz razlih struka koji se bave direktno ili indirektno poslovima zaštite na radu, daju mišljenja iz raznih perspektivam da se postigne neka rasprava!
Inače završio sam višu školu sigurnosti i zaštite u Karlovcu, kao i Visoku školu poslovnog upravljanja. Trenutno ne radim, ali posao će stići ne brinem.
Čitao sam temu od početka i stvarno vidio dobrih i loših izjava, stvari koje bih podržao i koje ne bi. Prije svega mislim da svaka struka ili završen fakultet, viša ili visoka bez obzira na smjer zahtjeva pažnju, pogledajte samo koliko ljudi danas u 21, stoljeću ima osnovnu ili srednju školu i to trogodišnju i kuka kako nema napretka, posla i sl. Ne navodim razloge zbog kojih nije završeno, možda manjak novca , loša situacija, ne želim o tome,ali ljudi koji su završili faks ipak su se žrtvovali, studirali u gradu iz kojeg nisu, radili vikendima da zarade za đeparac i tako 3 ili 5 godina, mislim da nije mala stvar. Nasuprot tome njihovi priajtelji su završili srednju i ostali doma, opijali se, zabavljali, u to vrime kad ti je to bilo sve, i sigurno je bilo lakše ostati doma i ne ići nigdje,al sad da pitaš mnogo njih bi promijenilo odluku, tako da žrtva uvijek mora biti.Svako od nas ima svoju priću, nismo svi stvoreni matematičari, inžinjeri strojarstva ili "težih smjerova".

Svaka čast ljudima ovdje koji rade struku koju su i željeli i pritom još našli posao po završetku studija, polagali državne ispite i sada svjesno rade svoj posao. ALi svakako kad sam čitao postove od određenih ljudi gdje podcjenjuju struku sigurnosti i zaštite, nisam se osjećao lijepo, jer završio sam to, u tom ću vjeroajtno i raditi, itd. Gledam poslove sigurnosti koje prijatelj radi sa svojom firmom i posao je odgovoran, zanimljiv i svakako ono za što se i reklamira -SIGURNOST I ZAŠTITA NA RADU-.

Sigurno da posao zakonski i stručno ima rupa, nedorečenih pojmova, ali ljudi za koju struku se to ne može reći. Ovakvi komentari tipa



Nisam tu da se prepucavam,ali evo koliko stvari mi nije jasno!
Ako su svi toliko pametni da ima ne triba ZNR:
-zašto se događa toliko ozljeda na radu i profesionalnih oboljenja?
-šta su svi ljudi toliko loše pameti da se samo bacaju u ponore, padaju sa skela, skaču bagerima pod kotače, guraju u ruke u strojeve?

Očito triba postojati neka osoba da brine da se to ne dogodi,osvjesti ljude, što li da nisu doma na kauču, nego pod teretom od 20t, na skeli visine 40 metara i sl. npr. na gradilištu kao što je Urion koliko sam zapamtio.

@Lesli vjerujem da ste maher u svojoj struci, ali reci, šta mislite da li osoba završene visoke, više škole sigurnosti i zaštite sa kojom godinom prakse ima više iskustva od zaštite radnika na takvim poslovima nego diplomirani inžinjer elektotehnike. Na strojevima sigurno elektotehničar ima bolje znanje, ali poslovi ZNR tiču se SVIH opasnosti, tako da ne znam da osobe takvih znanja nisu potrebene na svim izvorima opasnosti. Problem je u ljudima na radnim mjestima, imaju svoje stare navike, koje triba mijenati.

Stručnjaci ZNR su ti koji to znaju napraviti stručno, naravno uz svu ostalu potporu koju ima daju dipl. inž. raznih struka, te medicine rada. To je jedna znanost rekao bih. Nemoguće je da jedna struka sve opasnosti spriječi. Držite se elektorehničkih propisa i struje, raznih propisa, mjera, zaštitnih postrojenja, sve je to u redu. Nego kakve veze to ima sa padom radnika u duboki ponor?



Šta se tiče ljestvi, vjerojatno i baba na pijaci zna da mora učvrstiti škale pri penjanju, znaju i stručnjaci ZNR, vidim i Vi, kao struka dipl.ing elektrotehnike, pa vjerujem i strojari. Zašto ljudi padaju sa škala koje nisu učvrčšćene ako svi znaju da se tribaju učvrstiti?
Toliko puno pitanja se otvara, otvaranjem ove teme, tko je koristan , tko ne?
Mislim da je najbolje da svi rade svoj posao onoliko koliko triba i više, da bi se ozljede spriječile. A sve dok je osoba koja pazi da ne dolazi do tih propusta svaki dan na njihovoj glavi i gnjavi ih da rade pravilo, kažnjava ih ukoliko ne rade to, udaljava s radnog mjesta,mislim da će se stvari mijenjati na bolje.
Područje ZNR je velika grana i mislim da je nisko pričati o tome ko o tečaju večernje škole. Nitko sa završetkom neke škole nije popio pamet svijeta i svakako da je potreban period da se osoba nauči i pomogne zaposlenima, bio taj stručnjak ZNR kao služba zaštite na radu, stručnjak ili kooperant koji vodi poslove zaštite i pazi na propuste. Nadalje i zaposlenik koji u svojoj firmi ima osobu zaposlenu u poslovima sigurnosti i zaštite (kao kad voziš i kočiš na karonskog policajca) tu je i pazi, pogotovo ukoliko stručnjak ZNR forsira propise kao što je rekao UNION, čini mi se.
Mislim da bi mogao pisati do sutra, tako da skratim, oprostite šta zapričavam temu, ali dobro je da je i dalje aktivna

Svima lijep pozdrav!
Bok. Vidim da ovdje ima umišljenih ferovaca
mirccha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 09:12   #514
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Za vođenje zaštite na radu potrebno je imati minimalno višu školu tehničkog smjera, a za vođenje službe visoku školu tehničkog smjera.
Za vođenje ZNR kod poslodavca koji zapošljava do 50 radnika, dovoljno je imati SSS i položen stručni ispit (ja položio stručni pri Ministartsvu prije 2 godine).
Inače, moj kolega vodi poslove ZNR s istim tim uvjetima u firmi sa 170 zaposlenih (toleriraju mu inspektori, zbog toga što nije neka opasna tehnologija, uglavnom su uredi, ali ima čak i mehanička radionica).
P.S.
Na kakvu ne znam kada ću stići jer imam jako puno mjerenja i ispitivanja.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 08:36   #515
ima li netko literaturu za polaganje stručnog ispita za koordinatora iz zaštite na radu?
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 08:42   #516
ima li netko informacije?
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:36   #517
Quote:
dobri muž kaže: Pogledaj post
Seminarski rad ti je samo ulaznica za stručni ispit. Dakle, uvijet.
Koliko znam, ne brani se na samom ispitu, nego prije ispita tvoj mentor mora odobriti rad.
Upravo tako, za stručni rad na samom ispitu nitko ne pita, važno je samo da mentor kaže da je u redu.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:39   #518
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Za vođenje ZNR kod poslodavca koji zapošljava do 50 radnika, dovoljno je imati SSS i položen stručni ispit (ja položio stručni pri Ministartsvu prije 2 godine).
Inače, moj kolega vodi poslove ZNR s istim tim uvjetima u firmi sa 170 zaposlenih (toleriraju mu inspektori, zbog toga što nije neka opasna tehnologija, uglavnom su uredi, ali ima čak i mehanička radionica).
P.S.
Na kakvu ne znam kada ću stići jer imam jako puno mjerenja i ispitivanja.
Da, zaboravio sam reći ono najvažnije - za firme iznad 50 zaposlenih. Koji puta pišem sporije od svojih misli i onda napišem krivo.
Koliko sam upoznat s prijedlogom novog Zakona (za sve koji ne znaju biti će u primjeni od 01.07.2012.) i te brojke i uvjeti će se mijenjati.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:50   #519
Quote:
castelorum kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega, i u članku 28. Zakon definira potrebu za osposobljavanjem za rad na siguran nacin SVIH zaposlenika...
Nigdje u članku 28. se ne spominje procjena opasnosti.


Mislim da je zakon jasan.
Student sam specijalističkog studija sigurnosti- zaštita na radu i inzenjer sigurnosti po struci (bacc.ing.sec). Radim u maloj privatnoj firmi s 10 zaposlenika posljednje tri godine (ne na poslovima znr), tako da ja ne dovodim u pitanje Vaše iskustvo u struci, budući da ga ja još nemam, ali sam imao iskustava s inspekcijama i smatram da jako dobro poznajem zakon o zaštiti na radu i njegove odredbe, a i svjeze sam zavrsio strucni studij sigurnosti, pa se nadam da nas nisu lagali na kolegiju Uređenje i nadzor zaštite na radu kad su nas učili da svi zaposlenici moraju biti osposobljeni za rad na siguran način i to potkrijepili zakonom?
Vidim da ovo može ići u beskonačno, pa ću sa svoje strane završiti sa slijedećim:
Iz iskustva (a i ono je potrebno da bi se tumačilo Zakon u praksi) tvrdim i još jednom ponavljam da (a to stoji u Zakonu samo to treba prepoznati) je potrebno osposobljavanje za rad na siguran način kako bi se zaštitilo ljude od opasnosti i štetnosti. Kako se definira opasnost i štetnost? Procjenom opasnosti. Nigdje u članku ne stoji naziv Procjena opasnosti, ali svima koji rade u struci je jasno da je to osnova po kojoj se radi. U svakom slučaju ukoliko si u kontaktu s inspekcijom pitaj inspektora što će prvo tražiti na nadzoru i opet ćeš dobiti odgovor - Procjena opasnosti.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 21:27   #520
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Vidim da ovo može ići u beskonačno, pa ću sa svoje strane završiti sa slijedećim:
Iz iskustva (a i ono je potrebno da bi se tumačilo Zakon u praksi) tvrdim i još jednom ponavljam da (a to stoji u Zakonu samo to treba prepoznati) je potrebno osposobljavanje za rad na siguran način kako bi se zaštitilo ljude od opasnosti i štetnosti. Kako se definira opasnost i štetnost? Procjenom opasnosti. Nigdje u članku ne stoji naziv Procjena opasnosti, ali svima koji rade u struci je jasno da je to osnova po kojoj se radi. U svakom slučaju ukoliko si u kontaktu s inspekcijom pitaj inspektora što će prvo tražiti na nadzoru i opet ćeš dobiti odgovor - Procjena opasnosti.
Kolega, pa naravno da traze procjenu opasnosti, to je temeljni dokument zaštite na radu. I ne postoji radno mjesto bez opasnosti. Ali Vi uporno tvrdite da se osposobljava za rad na siguran način samo osobe koje obavljaju poslove s posebnim uvjetima rada, a to je netočno. Tu je cijeli nesporazum, po zakonu svi radnici moraju biti osposobljeni za rad na siguran način, prema Vama ne.
castelorum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.