Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2011., 21:47   #1601
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
e a šta je to vitalni indeks? i koliki je naš kad smo kod toga...
Odnos broja rodjenih i umrlih. Vitalni indeks za Srbiju u 2009. godini je bio 0.68,od cega Srbi su imali indeks 0.65 (Centralna Srbija 0.63, Vojvodina 0.73).
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 21:51   #1602
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Vitalni indeksi po narodima u Vojvodini za 2009. godinu

Srbi 0.73
Crnogorci 0.56
Bunjevci 0.38
Makedonci 0.46
Madjari 0.42
Muslimani 3.12
Romi 3.11
Rumuni 0.38
Rusini 0.46
Slovaci 0.44
Hrvati 0.29
romi rasturaju jos malo pa ce prestici madjare
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 21:51   #1603
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
to jeste ali ...
rodjeniu slovaci za 2009 395
umrli slovaci za 2009 917 sto je -524(sto nije malo)
jesu oni vitalni za vojvodinu ,ali ovako gledano idu ka banani
neznam loki ali mislim da svi narodi u vojvodini ukljucujjuci i srbe idu ka teskim bananama.
Srbi u Kovacici su u konstantnom padu broja,dok Slovaci su do 2002. godine vrlo uspesno drzali svoju brojnost. Slovaci tamo drze samo dva naselja ali to ''samo'' otpada kada se kaze da su to najveca naselja opstine.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 21:58   #1604
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Odnos broja rodjenih i umrlih. Vitalni indeks za Srbiju u 2009. godini je bio 0.68,od cega Srbi su imali indeks 0.65 (Centralna Srbija 0.63, Vojvodina 0.73).
tnx
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 22:03   #1605
Za Dupca 034... evo i trecih podataka - Blic kaze 150 beba

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/2318...doslo-150-beba

Ko je sad u pravu? Clanak je mogao biti napisan najkasnije 26. januara. Izdvojio bih i ovo

Quote:
U celoj prošloj godini imali smo 2.088 porođaja, a u januaru ove godine neuobičajeno više od proseka.
Ovo povecanje za sam Kragujevac jos ne mora nista da znaci,jer gravitaciono podrucje KGa je veliko - najveci deo Sumadije,a spominje se cak i Kraljevo, Raska i Kosovska Mitrovica.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 27.01.2011. at 22:12.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 00:21   #1606
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
romi rasturaju jos malo pa ce prestici madjare
Pa nije to ništa čudno. Pre nekoliko godina (nisam siguran, čini mi se 2005. ili 2004), objavljen je zvaničan podatak za grad Beograd. Na celoj teritoriji grada Beograda rođeno je nešto manje od 22 hiljade beba, od tog broja Romi 12 hiljada, Srbi i svi ostali 10 hiljada.

Ako se ovako nastavi, bojim se da će za 50 godina glavni gradski trg da se zove "Trg Šabana Bajramovića", a ne Trg Nikole Pašića Knez Mihajlova će se zvati Šetalište Šabana Šaulića, a Kneza Miloša će biti Bulevar Ljube Aličića

PS. Da ne zaboravimo i majstore trubače Bakiju Bakića, Fejata Sejdića, Slobodana Salijevića, Bobana Markovića itd. Po njima će se zvati beogradske škole i gimnazije
moonze is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 00:25   #1607
Lookey@
Ovo vec jesu tacni podaci i u svemu se slazu sa onim sto sam ja objavio.
Ajde kad me vec vucete za jezik zakljucno sa jucerasnjim danom znaci za prvih 26 dana januara u KG je rodjeno 158 beba ili 6,07 dnevno.To je stvarno dobar skor,posebno za januar i solidno jaci od proslogodisnjeg proseka za KG od 5,75.Ja ocekujem da ce se trend zadrzati do kraja meseca.
Ono sto je doktor Zivanovic propustio da kaze je da je ovo vec treci mesec u seriji u Kragujevcu sa prosekom od preko 6 a novembar je imao neverovatnih 6,9.
Mislim da ovo jeste najvecim delom rezultat Kragujevca jer skoro svi ovi gradovi koje je pomenuo doktor imaju svoja porodilista(Kraljevo,Jagodina,Novi Pazar i td) i u Kragujevac se vec godinama salju samo najrizicnije trudnoce jer je KG klinicki centar i pokriva taj region.Tesko mi je da poverujem da se sada odjedanput desilo nesto neuobicajeno i da su bas svi okolni gradovi povecali broj rizicnih trudnoca i sve to prelili na Kragujevac.Moze mozda delimicno u jednom mesecu ali ne moze u tri uzastopna.Takodje mi je i broj sklopljenih brakova cesto dobar indikator.Na primer u sest opstina koje gravitiraju KG porodilistu najvecim delom jer nemaju svoja Rekovac,Topola,Raca,Lapovo,Knic i Batocina je 2008 sklopljeno 333 braka a 2009 svega 278 brakova.To je drastican pad i zato mislim da su te okolne opstine verovatno iznele taj pad od pedesetak beba manje 2010 u odnosu na 2009.KG je imao porast broja sklopljenih brakova u istom periodu sa 905 na 937.Naravno ovo nagadjam ali me raduje da ako je neki period u broju rodjenih dobar da je to bas ovaj poslednji i da trend traje.
Jos nesto vezano za podatke koje objavljujem.Ja imam dogovor sa PR-om kragujevackog porodilista da dnevno objavljejem podatke za KG na jednom lokalnom sajtu.Svaki dan se cujem izmedju 9 i 10 casova izjutra sa porodilistem gde mi neka od sestara procita broj rodjenih za poslednja 24 casa.Oni inace preseke prave u sedam ujutru.
Tako sabirajuci dnevne podatke koje sam dobio iz porodilista dosao sam do cifre od 2102 bebe za proslu godinu.Vidim sada da Zivanovic pominje cifru od 2088 sto nije velika razlika jer je svega 14 beba.Moguce je jer ja se cujem prakticno sa porodilistem 365 puta godisnje da je nekad bilo i pogresnog citanja neke sestre ili sam ja pogresno zapisao pa se napravi sitna razlika ali to je uglavnom to.Mozda je ovaj podatak od 2088 beba kada se oduzmu mrtvorodjene.Ovo zadnje stvarno samo nagadjam
Dubac034 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 11:40   #1608
Quote:
Dubac034 kaže: Pogledaj post
Lookey@
Ovo vec jesu tacni podaci i u svemu se slazu sa onim sto sam ja objavio.
Ajde kad me vec vucete za jezik zakljucno sa jucerasnjim danom znaci za prvih 26 dana januara u KG je rodjeno 158 beba ili 6,07 dnevno.To je stvarno dobar skor,posebno za januar i solidno jaci od proslogodisnjeg proseka za KG od 5,75.Ja ocekujem da ce se trend zadrzati do kraja meseca.
Ono sto je doktor Zivanovic propustio da kaze je da je ovo vec treci mesec u seriji u Kragujevcu sa prosekom od preko 6 a novembar je imao neverovatnih 6,9.
Mislim da ovo jeste najvecim delom rezultat Kragujevca jer skoro svi ovi gradovi koje je pomenuo doktor imaju svoja porodilista(Kraljevo,Jagodina,Novi Pazar i td) i u Kragujevac se vec godinama salju samo najrizicnije trudnoce jer je KG klinicki centar i pokriva taj region.Tesko mi je da poverujem da se sada odjedanput desilo nesto neuobicajeno i da su bas svi okolni gradovi povecali broj rizicnih trudnoca i sve to prelili na Kragujevac.Moze mozda delimicno u jednom mesecu ali ne moze u tri uzastopna.Takodje mi je i broj sklopljenih brakova cesto dobar indikator.Na primer u sest opstina koje gravitiraju KG porodilistu najvecim delom jer nemaju svoja Rekovac,Topola,Raca,Lapovo,Knic i Batocina je 2008 sklopljeno 333 braka a 2009 svega 278 brakova.To je drastican pad i zato mislim da su te okolne opstine verovatno iznele taj pad od pedesetak beba manje 2010 u odnosu na 2009.KG je imao porast broja sklopljenih brakova u istom periodu sa 905 na 937.Naravno ovo nagadjam ali me raduje da ako je neki period u broju rodjenih dobar da je to bas ovaj poslednji i da trend traje.
Jos nesto vezano za podatke koje objavljujem.Ja imam dogovor sa PR-om kragujevackog porodilista da dnevno objavljejem podatke za KG na jednom lokalnom sajtu.Svaki dan se cujem izmedju 9 i 10 casova izjutra sa porodilistem gde mi neka od sestara procita broj rodjenih za poslednja 24 casa.Oni inace preseke prave u sedam ujutru.
Tako sabirajuci dnevne podatke koje sam dobio iz porodilista dosao sam do cifre od 2102 bebe za proslu godinu.Vidim sada da Zivanovic pominje cifru od 2088 sto nije velika razlika jer je svega 14 beba.Moguce je jer ja se cujem prakticno sa porodilistem 365 puta godisnje da je nekad bilo i pogresnog citanja neke sestre ili sam ja pogresno zapisao pa se napravi sitna razlika ali to je uglavnom to.Mozda je ovaj podatak od 2088 beba kada se oduzmu mrtvorodjene.Ovo zadnje stvarno samo nagadjam
Pa racunaj otprilike da svaki 10ti porodjaj nije sa podrucja uze gravitacione zone Kragujevca. Zar Topola ne gravitira i ka Arandjelovcu? Znaci 400-500 beba koje se rode u KGu su van podrucja Grada Kragujevca,a to mu dodje otprilike populacija od nekih 60-70 hiljada stanovnika,dakle uzasno slab natalitet za zaledje sto samo ukazuje da KG je u perspektivi mali Beograd za svoje neposredno okruzenje.

Zar Rekovcanke ne moraju da se poradjaju u Jagodini? Iako su porodjaji hitan slucaj,mislim da je za njih nadlezan ZC u Jagodini.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 11:42   #1609
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Pa nije to ništa čudno. Pre nekoliko godina (nisam siguran, čini mi se 2005. ili 2004), objavljen je zvaničan podatak za grad Beograd. Na celoj teritoriji grada Beograda rođeno je nešto manje od 22 hiljade beba, od tog broja Romi 12 hiljada, Srbi i svi ostali 10 hiljada.

Ako se ovako nastavi, bojim se da će za 50 godina glavni gradski trg da se zove "Trg Šabana Bajramovića", a ne Trg Nikole Pašića Knez Mihajlova će se zvati Šetalište Šabana Šaulića, a Kneza Miloša će biti Bulevar Ljube Aličića

PS. Da ne zaboravimo i majstore trubače Bakiju Bakića, Fejata Sejdića, Slobodana Salijevića, Bobana Markovića itd. Po njima će se zvati beogradske škole i gimnazije
Mislim da te je neko zeznuo za podatke.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 12:23   #1610
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Pa racunaj otprilike da svaki 10ti porodjaj nije sa podrucja uze gravitacione zone Kragujevca. Zar Topola ne gravitira i ka Arandjelovcu? Znaci 400-500 beba koje se rode u KGu su van podrucja Grada Kragujevca,a to mu dodje otprilike populacija od nekih 60-70 hiljada stanovnika,dakle uzasno slab natalitet za zaledje sto samo ukazuje da KG je u perspektivi mali Beograd za svoje neposredno okruzenje.

Zar Rekovcanke ne moraju da se poradjaju u Jagodini? Iako su porodjaji hitan slucaj,mislim da je za njih nadlezan ZC u Jagodini.
Tako je.
Rekovac pripada Jagodini a Topola je podeljena izmedju Kragujevackog i Arandjelovackog porodilista po sistemu da zene idu tamo gde im je blize.Ipak iz prakse znam da ako mogu da biraju zene iz ove dve opstine se opredeljuju za Kragujevac.Obe opstine su na tacno pola puta izmedju ovih gradova a naseljeniji su delovi okrenuti Kragujevcu.
Ja sam dosao do cifre od 444 porodjaja koji nisu iz Kragujevca za 2009 godinu samo na osnovu procena i promasio za par beba na stetu Kragujevca.Mislim da treba oduzeti negde oko 400 kada je rec o 2010 godini.Mislim da ce rezultat za KG u 2010 biti oko 1700 sto je na ovaku losu godinu solidno.Nece biti vise od toga a ako bude manje opet ne moze manje od 1650 ali mislim da je to premalo.
Dubac034 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:07   #1611
Bebe navalile u SD Do danas u podne u protokol upisano za tri dana jos 14 beba od cega jedan par prvih blizanaca ove godine,pa je brojka narasla na 83. Do kraja januara broj zivorodjenih ide sigurno na preko 100,do 105 maksimalno,sto je izvanredno za januar. Tim tempom bi do kraja godine bilo rodjeno barem 1200 beba,sto bi bilo vise za skoro 50 beba nego 2009. godine,odnosno 70 nego 2010. Za Pozarevac cu sacekati podatke do kraja meseca.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:46   #1612
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Mislim da te je neko zeznuo za podatke.
Pa ne bih rekao. Čini mi se da je to bilo na televiziji, u nekoj emisiji.

Btw. imaš li ti podatke za Beograd, pogotovo me interesuje etnička struktura novorođenih u zadnjih desetak godina.
moonze is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 15:08   #1613
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Pa ne bih rekao. Čini mi se da je to bilo na televiziji, u nekoj emisiji.

Btw. imaš li ti podatke za Beograd, pogotovo me interesuje etnička struktura novorođenih u zadnjih desetak godina.
Ako u BGu zivi pola miliona Roma,tj ako je svaki treci stanovnik Rom,onda je brojka od 12 hiljada zivorodjenih za njih istina. Ako ti verujes u to,onda verujes i u ovaj podatak od 12 hiljada.

Sto se zvanicne statistike tice, godisnje se u celoj Srbiji rodi 3 hiljade Roma. Koja to zvanicna statistika pokazuje 4 puta veci broj i to samo za BG?

Moj ti je savet da ne verujes preterano medijima i novinama koji daju podatke. Novinarstvo je cudo kako moze da izvrne cinjenice,a u ovom slucaju cak i da lazira zvanicne podatke. Na stranu to sto novinari uglavnom nisu strucnjaci za neka specificna pitanja i pitanja demografije, vec su strucnjaci za sve i svasta i kao takvi misle da ono sto kazu ili napisu da je od Boga dato.

Nekih tacnih podataka nema posto zavodi te podatke nece da daju kada ih lepo zamolis Ali evo sa popisa iz 2002. godine podatka da Srbi u BGu (koji cine oko 90 % populacije) imaju oko 90 % zivorodjenih od ukupnog broja.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 28.01.2011. at 16:24.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:05   #1614
Vitalni indeksi Srba u Srbiji 2002-2009

2002. : 0.72
2003. : 0.72
2004. : 0.71
2005. : 0.64
2006. : 0.65
2007. : 0.64
2008. : 0.64
2009. : 0.65
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:11   #1615
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Bebe navalile u SD Do danas u podne u protokol upisano za tri dana jos 14 beba od cega jedan par prvih blizanaca ove godine,pa je brojka narasla na 83. Do kraja januara broj zivorodjenih ide sigurno na preko 100,do 105 maksimalno,sto je izvanredno za januar. Tim tempom bi do kraja godine bilo rodjeno barem 1200 beba,sto bi bilo vise za skoro 50 beba nego 2009. godine,odnosno 70 nego 2010. Za Pozarevac cu sacekati podatke do kraja meseca.
onda evo jedna prigodna pesmica za bebe..

http://www.youtube.com/watch?v=mBIje8B7phI

__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:12   #1616
Vitalni indeksi Srba u Vojvodini, 2002-2009.

2002. : 0.73
2003. : 0.73
2004. : 0.73
2005. : 0.69
2006. : 0.72
2007. : 0.70
2008. : 0.72
2009. : 0.73
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:21   #1617
Vitalni indeksi Srba u Centralnoj Srbiji, 2002-2009.

2002. : 0.72
2003. : 0.72
2004. : 0.70
2005. : 0.63
2006. : 0.63
2007. : 0.62
2008. : 0.62
2009. : 0.63
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:16   #1618
mislim da je rano davati podatke za celu godinu , gledano samo jedan mesec.u svakom slucaju ocekujem povecanje u odnosu na januar prosli za oko 1000 beba minimum. samo ce beograd da dobije negde oko 600 beba vise u odnosu na prosli januar
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:42   #1619
Koliko se godišnje rodi beba u Bg a koliko u celoj Srbiji?
I, ako se zna, koliko je tu srpskih beba?

Sorry ako vec ima, mrzi me da trazim
Velizar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:49   #1620
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
mislim da je rano davati podatke za celu godinu , gledano samo jedan mesec.u svakom slucaju ocekujem povecanje u odnosu na januar prosli za oko 1000 beba minimum. samo ce beograd da dobije negde oko 600 beba vise u odnosu na prosli januar
Nema sanse, 4000 plafon,ako bude vise od toga bice preveliki uspeh.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:50.