Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2011., 12:50   #61
Quote:
Licious kaže: Pogledaj post
Dok setamo ulicom, ne razmisljamo o tome kako bi se srusio balkon neciji od stare gradnje zgrade na nasu glavu?
Dok vozim auto, ne razmisljam da ce me neki kreten mozda odvesti us mrt jer je on u alkoholiziranom stanju?
Zar to nije dokaz besmrtnosti????
Nije. To je dokaz da ne razmišljamo o svakoj teoretskoj opciji, već samo onima koje smatramo najvjerojatnijima (da se balkon neće srušiti).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 13:24   #62
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Svemir je stvoren, Stvoritelj nije:
Loš je to argument, jer onda sasvim valjano možeš reći da svemir postoji vječno, tj. da je uzrokom sam sebi, pa ti ni ne treba Bog.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 13:31   #63
Jedan od najjacih dokaza da postoji, sam Bog nam salje u vidu preobraćenika, ljudi koji su 20, 30 pa i 40 godina svoga života živjeli u potpunoj suprotnosti od onoga što tumači crkva odjednom postaju Kristovi sljedbenici i to ne bilo kakvi već u potpunosti se predajući Kristovom nauku.

kroz povjest imamo masu takvih slučajeva, a ja mogu spomenuti jedan koji znam iz prve ruke, kolega s posla je godinama bio vrlo dekadentnog ponašanja, nema žene kojoj on nije zafolirao, a kod mnogih je i uspio u svom naumu iako je bio u braku. Alkohol je posebna priča, nerijetko je to bilo opijanje danima , o psovkama da ne pričam, nema te relikvije koje on nije skidao .

I tako jedan dan čovjek dodirnut Duhom Svetim shvati da ovako nemože dalje , da ne duljim, danas nakon 12 godina on je franjevac trećeg reda, duboko ukorjenjen u Kristu i sam kaže da je daleko do iskupljenja svojih grijeha ali se i nada da će na kraju doći čistog poniznog srca pred Isusa.

Dakle ovo nije rekla-kazala ovo je nešto što pod punom odgovornošću mogu posvjedočiti da je sve bilo onako kako pišem te meni jedino logično objašnjenje da ga je Duh Sveti dotaknuo i iz korjena promjenio njegovo ponašanje i razmišljanje.

I nije ovo jedini primjer imam jos dva nešto drukčijeg karaktera ali u konačnici veže ih ista stvar, a to je da su smisao našli u Gospodinu.

Možemo ovako još unedogled, kroz povijest je tisuće primjera ljudi koji su bili veliki protivnici crkve i Boga, a na kraju shvatili da je Isus jedini put kojim žele kročiti.
Dinamovac_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 14:09   #64
Quote:
Dinamovac_ kaže: Pogledaj post
Jedan od najjacih dokaza da postoji, sam Bog nam salje u vidu preobraćenika,
...
Pretpostavljam da ista logika vazi i za slucajeve, kada se dugogodisnji krscani preobrate, pa postanu ateisti, islamisti, budisti, sintoisti, sotonisti i ostali -isti ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 14:20   #65
Quote:
Dinamovac_ kaže: Pogledaj post
Jedan od najjacih dokaza da postoji, sam Bog nam salje u vidu preobraćenika, ljudi koji su 20, 30 pa i 40 godina svoga života živjeli u potpunoj suprotnosti od onoga što tumači crkva odjednom postaju Kristovi sljedbenici i to ne bilo kakvi već u potpunosti se predajući Kristovom nauku.

kroz povjest imamo masu takvih slučajeva, a ja mogu spomenuti jedan koji znam iz prve ruke, kolega s posla je godinama bio vrlo dekadentnog ponašanja, nema žene kojoj on nije zafolirao, a kod mnogih je i uspio u svom naumu iako je bio u braku. Alkohol je posebna priča, nerijetko je to bilo opijanje danima , o psovkama da ne pričam, nema te relikvije koje on nije skidao .
Ali ne postaju svi oni katolici. Imaš "born again" Amerikance koji postaju nešto sasvim drugo. Imaš ljude konačno koji odjednom postaju fanatični muslimani. Imaš i kod nas ljude koji se odjednom okrenu mormonima, pa ljude koji postanu fanatični pripadnici nevjerojatnih sekti...

To ne dokazuje ništa, osim da postoji "želja za vjerovanjem".
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 15:10   #66
Dokaz da je islam istina

http://www.youtube.com/watch?v=UmV6vEjDfgI
Muslimah26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 16:59   #67
A jaakih li argumenata. Daj mi ti reci, nakon što si pogledao to, iz čega slijedi da je Islam istinit? Što je tebi u cijelom tom clipu "dokaz" za tu istinitost?
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 17:23   #68
Quote:
prolaz-nick kaže: Pogledaj post
Loš je to argument, jer onda sasvim valjano možeš reći da svemir postoji vječno, tj. da je uzrokom sam sebi, pa ti ni ne treba Bog.
Moja greška. Mislio sam da diskutanti na ovom forumu znaju bar osnovne pojmove iz fizike i astronomije.

Svemir nije vječan nego je stvoren! Nastao je veliki praskom.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 17:50   #69
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Moja greška. Mislio sam da diskutanti na ovom forumu znaju bar osnovne pojmove iz fizike i astronomije.

Svemir nije vječan nego je stvoren! Nastao je veliki praskom.
Svemir u mome vokabularu ne treba biti naš svemir, već univerzum, bitak, sve što jest. Jednostavno, legitimna je pozicija, ili ništa manje legitimnija - pa možda čak i više ako smo ockhamovci jer ne postulira dodatan entitet - da on postoji oduvijek, kao neka spinozistička supstanca koja je sve, koja je vječno, i van koje nema ičeg. Pa ni ikakvog Boga koji ju je stvorio. Jednostavno, svi atributi pripisani Bogu istim se tragom pomiču na supstancu kao univerzum. And god is out of picture.

A to što se ne zna što je bilo prije velikog praska, ukoliko je ta teorija uopće krajnje točna, ničim nužno ne slijedi da je to početak sveg što jest. Već jednostavno, da ne znamo što je bilo prije. Veliki prasak bi utoliko mogao i stajati za metamorfozu vječno postojeće materije iz jednog stanja u drugo - ili koji god vam već fensi scenarij tu pao na pamet.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:20   #70
Richard Dawkins o Bogu biblije

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Odakle ti da ne pridaje pažnju? Ako uzmemo da je primjerice židovska religija ispravna onda itekako možemo vidjeti da Bog pridaje pažnju ljudima.
Jel to ironija ili sarkazam?

Kad bi netko na osnovu tekstova Starog zavjeta utvrđivao postoji li ili ne Bog, a da nije prethodno već vjerski indoktriniran, zar sumnjaš kakav bi mu bio zaključak?

Richard Dawkins je to lijepo sažeo u par nadahnjujućih redaka:
Bog Staroga zavjeta je nedvojbeno najantipatičniji fiktivni lik svih vremena: ljubomoran i ponosan na to; sitničav, nepravedan, zlopamtilo, frik kontrole nad ljudima; osvetoljubiv, krvoločan etnički čistač; ženomrzac, homofob, rasist, čedomorac, genocidan, sinoubojica, pošiljatelj pošasti, megaloman, sadomazohist, naprasiti zlobni nasilnik.
Onda taj naš čitatelj, zgrožen Jahvetom, počne čitat Novi zavjet (zadnja četvrtina Biblije), nadajući se nečem boljem. Kadli ono: bit ćete bačeni u podzemlje, u ognjeno jezero gdje crv ne gine, škrgut je zubiju i plač s osmuđenim jezikom, da bi konačno stigao do zaključka te knjige, Otkrivenja, s rijekama krvi nevjernika i kataklizmičkim uništenjem koje donosi Isus na oblacima.

Ako išta dokazuje da je vjera u Boga besmislica, to je Biblija.

Zadnje uređivanje Nepoznati : 17.06.2011. at 18:26.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:20   #71
Quote:
prolaz-nick kaže: Pogledaj post
Svemir u mome vokabularu ne treba biti naš svemir, već univerzum, bitak, sve što jest. Jednostavno, legitimna je pozicija, ili ništa manje legitimnija - pa možda čak i više ako smo ockhamovci jer ne postulira dodatan entitet - da on postoji oduvijek, kao neka spinozistička supstanca koja je sve, koja je vječno, i van koje nema ičeg. Pa ni ikakvog Boga koji ju je stvorio. Jednostavno, svi atributi pripisani Bogu istim se tragom pomiču na supstancu kao univerzum. And god is out of picture.
Pa tvoj opis univerzuma je identičan (zasad) s opisom Boga. Bog je vječan, postoji oduvijek i ne treba stvoritelja. Izvan njega (bez njega) ničeg nema.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:22   #72
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jel to ironija ili sarkazam?

Kad bi netko na osnovu tekstova Starog zavjeta utvrđivao postoji li ili ne Bog, a da nije prethodno već vjerski indoktriniran, zar sumnjaš kakav bi mu bio zaključak?

Richard Dawkins je to lijepo sažeo u par nadahnjujućih redaka:
Bog Staroga zavjeta je nedvojbeno najantipatičniji fiktivni lik svih vremena: ljubomoran i ponosan na to; sitničav, nepravedan, zlopamtilo, frik kontrole nad ljudima; osvetoljubiv, krvoločan etnički čistač; ženomrzac, homofob, rasist, čedomorac, genocidan, sinoubojica, pošiljatelj pošasti, megaloman, sadomazohist, naprasiti zlobni nasilnik.
Onda taj naš čitatelj, zgrožen Jahvetom, počne čitat Novi zavjet, ndajući se nečem boljem. Kadli ono: bit ćete bačeni u podzemlje, u ognjeno jezero gdje crv ne gine, škrgut je zubiju i plač s osmuđenim jezikom, da bi konačno stigao do zaključka te knjige, Otkrivenja, s rijekama krvi nevjernika i kataklizmičkim uništenjem koje donosi Isus na oblacima.

Ako išta dokazuje da je vjera u Boga besmislica, to je Biblija.
Meni je rasprava s tobom besmislena pa ipak postoji. Meni je Dawkinsova argumentacija besmislena (jer je pogrešna i malo dijete se bolje razumije u to u kakvog Boa židovi vjeruju) pa njegovi argumenti ipak postoje. Time što je tebi nešto besmisleno nisi pokazao da to zaista jest besmisleno.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:35   #73
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jel to ironija ili sarkazam?

Kad bi netko na osnovu tekstova Starog zavjeta utvrđivao postoji li ili ne Bog, a da nije prethodno već vjerski indoktriniran, zar sumnjaš kakav bi mu bio zaključak?

Richard Dawkins je to lijepo sažeo u par nadahnjujućih redaka:
Bog Staroga zavjeta je nedvojbeno najantipatičniji fiktivni lik svih vremena: ljubomoran i ponosan na to; sitničav, nepravedan, zlopamtilo, frik kontrole nad ljudima; osvetoljubiv, krvoločan etnički čistač; ženomrzac, homofob, rasist, čedomorac, genocidan, sinoubojica, pošiljatelj pošasti, megaloman, sadomazohist, naprasiti zlobni nasilnik.
Onda taj naš čitatelj, zgrožen Jahvetom, počne čitat Novi zavjet (zadnja četvrtina Biblije), nadajući se nečem boljem. Kadli ono: bit ćete bačeni u podzemlje, u ognjeno jezero gdje crv ne gine, škrgut je zubiju i plač s osmuđenim jezikom, da bi konačno stigao do zaključka te knjige, Otkrivenja, s rijekama krvi nevjernika i kataklizmičkim uništenjem koje donosi Isus na oblacima.

Ako išta dokazuje da je vjera u Boga besmislica, to je Biblija.
Također, čak i da je Dawkinss u svome opisu u pravu onda zapravo samo dokazuje moje riječi, a to je da Bog ljudima pridjae pažnju. To što bi nekima bilo bolje bez te pažnje je drugi par čarapa, al eto ti niti ovim pogrešnim (Dawkinsovim) tumačenjem židovstva nisi pokazao da Bog ljudima ne pridaje pažnju.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:41   #74
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Također, čak i da je Dawkinss u svome opisu u pravu onda zapravo samo dokazuje moje riječi, a to je da Bog ljudima pridjae pažnju. To što bi nekima bilo bolje bez te pažnje je drugi par čarapa, al eto ti niti ovim pogrešnim (Dawkinsovim) tumačenjem židovstva nisi pokazao da Bog ljudima ne pridaje pažnju.
Pa pridaje pažnju ljudima:

- šalje potop na sve ljude i davi djecu, uništava gradove vatrenim kamenjem, baca svoj narod 6 puta u ropstvo, daje im besmislene rituale s klanjem životinja da osjeti ugodan miris pečene jagnjetine, šalje Sina na mrcvarenje, a za rodilju mu kreira ženu koja ne može sagriješiti niti izgubiti nevinost kada Ga rodi (za svaki slučaj).

Eto vidiš. Pa ja potvrđujem da Bog djeluje na ljude i obraća pažnju na njih.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:46   #75
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa pridaje pažnju ljudima:

- šalje potop na sve ljude i davi djecu, uništava gradove vatrenim kamenjem, baca svoj narod 6 puta u ropstvo, daje im besmislene rituale s klanjem životinja da osjeti ugodan miris pečene jagnjetine, šalje Sina na mrcvarenje, a za rodilju mu kreira ženu koja ne može sagriješiti niti izgubiti nevinost kada Ga rodi (za svaki slučaj).

Eto vidiš. Pa ja potvrđujem da Bog djeluje na ljude i obraća pažnju na njih.
I to znači da (ako je tvoja kriva interpetacija točna) trebamo mariti o tom Bogu jer bumo lako nastradali. Čime si ti ovima potkopao moju tvrdnju da ako je židovstvo točno vidimo da Bog obraća pažnju na ljude?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:55   #76
ja ne vjeruje ni u boga ni u djevicu mariju i takve bajke...problem je u tome što mi koji ne vjerujemo u boga smo realni, djevica marija koja je zaceta po duhu svetom.....npr. vjerojatno je došo vanzemaljac i na njoj radio neke svoje pokuse, zato je isus mogao druge ljecit jer je imo moci...i sad vi koji vjerujete u boga, ne vjerujete u ovu moju pricu sa vanzemaljcima jer je smješna, e tako je meni smješna prica o bogu... i o vjerama se nebi trebalo razgovarat jer se okom te teme ljudi mogu samo posvađat, ništa drugo....
__________________
JA SAM PLAVUŠA, KOJA JE TVOJA ISPRIKA???
RAHELA 666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:55   #77
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
I to znači da (ako je tvoja kriva interpetacija točna) trebamo mariti o tom Bogu jer bumo lako nastradali. Čime si ti ovima potkopao moju tvrdnju da ako je židovstvo točno vidimo da Bog obraća pažnju na ljude?
Zašto bi potkapao tvoju "AKO tvrdnju"?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:59   #78
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa tvoj opis univerzuma je identičan (zasad) s opisom Boga. Bog je vječan, postoji oduvijek i ne treba stvoritelja. Izvan njega (bez njega) ničeg nema.
Da, i jednostavno nema potrebe za ičim izvanjskim da je taj univerzum stvorio. Univerzum postoji vječno, a sve unutar njega su transformacije, ili koju god se kompatibilnu ontologiju potpisalo. Za razliku od sustava koji će reći da je za univerzum potrebno nešto izvanjsko - poput Boga - da ga stavi u pogon. Jednostavno, sve pripisano tom izvanjskom i vječnom samo se svede na ono navodno stvoreno. Ne postoji stvoreno, već postoji vječno i transformacije unutar vječnog. Jednostavno, radi se o kritici korelacije prvog uzroka s izvanjski postojećim Bogom. Jer, ako Bog može postojati kao prvi uzrok, koji je ujedno uzrokom sam sebe, zašto se ne bi moglo tako i reći da već sam univerzum postoji kao prvi uzrok, tj. uzrokom samim sebe?

Drugim riječima, nijedno se ne čini više ili manje opravdanom idejom: ne vidim da je vječno postojeći univerzum išta manje uvjerljivija opcija od od univerzuma kojeg je stvorio Bog, a koji bi tad navodno trebao biti vječno postojeći.
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 19:22   #79
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
U slijedeći nivo začarano kruga najlakše ćeš upasti ako si postaviš pitanje tko je stvorio Stvoritelja. Jer, ako sve mora imati svoj smisao i razlog postojanja i svoga kratora, ona isto vrijedi i za Boga.

Ako Svremir nije mogao nastati iz ničega, kako je to pošlo za rukom Svevišnjem?
Nisam citao postove, ali ono sto vi nazivate Bogom to postoji.
Druga rijec za boga je energija.
Shvatite da Bog nije osoba koja nas gleda s neba.
Bog je energija, svako ljudsko bice je Bog.
Pogledajte ruku...mislite da se sastoji od materije? Ruka se sastoji
od stanica, molekula....atoma, a atom se sastoji od energije.

Kako Biblija objasnjava Boga?
uvijek je postojao, uvijek ce postojati, nikad se ne moze unistit,
mjenja oblike itd..
Ista vam je definicija i za energiju...Energija tj Bog je u nama
sto prije to shvatimo tim bolje. Usmjerite svoga Boga na ljubav i dobrotu
i zivjet cemo u harmoniji i miru...pozz
6 sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 19:54   #80
Quote:
6 sense kaže: Pogledaj post
Nisam citao postove, ali ono sto vi nazivate Bogom to postoji.
Druga rijec za boga je energija.
Shvatite da Bog nije osoba koja nas gleda s neba.
Bog je energija, svako ljudsko bice je Bog.
Pogledajte ruku...mislite da se sastoji od materije? Ruka se sastoji
od stanica, molekula....atoma, a atom se sastoji od energije.

Kako Biblija objasnjava Boga?
uvijek je postojao, uvijek ce postojati, nikad se ne moze unistit,
mjenja oblike itd..
Ista vam je definicija i za energiju...Energija tj Bog je u nama
sto prije to shvatimo tim bolje. Usmjerite svoga Boga na ljubav i dobrotu
i zivjet cemo u harmoniji i miru...pozz
Energija, tako je.
Kaspper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.