Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2012., 19:03   #1
Kamena sjekira ili samo kamen?

Prije jedno desetak godina sam u vrtu, u području Osijeka, pronašao zanimljivi kamen pored nekih iskopa koji mi nekako liči na one drevne kamene sjekire koje su koristili "praljudi". Nisam nikad dao nekom stručnjaku na pregled pa eto stavljam tu da čujem što mislite a pogotvo ako se nađe neko tko se malo više razumije...



druga strana



opet prednja strana ali pored ravnala


Znači u pitanju nije nikakva pečena zemlja već "pravi" kamen.
Bad Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 19:11   #2
Quote:
Bad Burek kaže: Pogledaj post
Prije jedno desetak godina sam u vrtu, u području Osijeka, pronašao zanimljivi kamen pored nekih iskopa koji mi nekako liči na one drevne kamene sjekire koje su koristili "praljudi". Nisam nikad dao nekom stručnjaku na pregled pa eto stavljam tu da čujem što mislite a pogotvo ako se nađe neko tko se malo više razumije...
To je, bar mi tako djeluje, nekakav klesani vapnenac... Premekano za sjekiru....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 13:16   #3
OK hvala na odgovoru. Da sigurno nije sjekira ali možda je u pitanju kakvo pomagalo (nožić) za rezanje kože? Jer koliko sam malo vidio po netu čini se da su postojala nekakva oruđa od kremena kao npr.
http://www.flickr.com/photos/1466275...in/photostream

Ali možda je krhotina nečeg drugog, kao recimo rimskog sarkofaga jer ovdje je vjerojatno nekad bilo rimsko groblje.
Bad Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 17:13   #4
Ajde pogledaj da ti netko tamo nije isipao komade kamenih pločica koje je imao za ogradu ili za oblaganje zidova. Jer ovo više sliči benkovačkom kamenu nego nečem slavonskom.
Sjekira nije definitivno, one su se radile od puno tvrđeg kamena, uglavnom rožnjaka. A kaj se tiče sarkofaga..bez da imaš komad koji bi sa sigurnošću mogao reći da je dio sarkofaga (natpis, ukras, kut, rezbarija..) ostaje ti to samo običan kamen.
Nemoj bit razočaran..samo traži dalje, ispod zemlje se nađu hrpe toga...možda već sutra nađeš nekaj zanimljivo.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 19:35   #5
Mislim da ste vi totalno u krivu jer to nije vapnenac već kremen. Pogledaj samo kako su lomljeni ti rubovi to nemože biti vapnenac.
Bad Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:48   #6
Jednostavno, kapni na kamen solnu kiselinu. AKo šumi vapnenac je.

A ni jedan kremen (kvarc) ne izgleda ovako, niti se ovako lomi, vjeruj mi.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:54   #7
Mogu samo potvrditi ovo što monty-zg kaže. Nego, na kojoj je to dubini nađeno?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 09:12   #8
Nema vapnenca u okolici Osijeka. Tako da vapnenac vjerojatno nije.

Paleolitske kamene sjekire su puno bolje obrađene. Ovo nije ni poluproizvod. Najvjerojatnije je to neka krhotina, moguće i rezultat neke obrade kamena, ali definitivno nema elemente za paleolitsku/neolitsku kamenu alatku. Za sjekiru je premala, a kameni nož bi bio bilje obrađen. Obično su imale zašiljene vrhove.
Jedan ili nekoliko oštrih bridova nije dovoljno.
I još nešto. Jedna alatka obično ne dolazi sama. Dakle, trebalo bi biti još toga u neposrednoj okolici.
Ovdje imaš masu slika s neolitskim artefaktima.
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 19:22   #9
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Nema vapnenca u okolici Osijeka. Tako da vapnenac vjerojatno nije.
Kakvog kamena ima u okolici Osijeka?
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.