Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 15:54   #21
Nema prirodnog monopola. Razlog razmisljanja o postojanju prirodnog monopola lezi u visokim fiksnim troskovima ili ekonomiji obujma za pojedine sektore. Iz toga je proizaslo kako drzava uz visoku regulaciju treba odobriti pojedinoj tvrtki obavljanje posla, naravno, uz subvencije koje ce sprijeciti monopolisticku cijenu. I telekomunikacije su nekad smatrane "prirodnim monopolom", pa vidimo da puno bolje i jeftinije funkcionira uz konkurenciju.

Tocno je da kompanije u zadnje vrijeme imaju mogucnost izbora od koga zele kupiti el. energiju, ali kucanstva taj izbor i dalje nemaju, dakle HEP je monopol.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:02   #22
Slabo čitaš, kućanstva već koju godinu imaju mogućnost izabrati nekog drugog, ali to pravo ne mogu realizirati jer im NITKO NE ŽELI prodavati struju po HEPovoj cijeni ili još niže, jer je to čisti gubitak. HEP mora jer je u državnom vlasništvu. Zato ga HDZ i nije htio prodati, bolje reći nije mogao, jer stranac koji utuče lovu u HEP neće pristati niskim cijenama držati socijalni mir nego će nabiti cijenu koliku god mu to konkurencija dopusti, kao i na bilo kojem drugom tržištu.

I u telekomunikacijama je TK infrastruktura "prirodni monopol" u vlasništvu HTa i on je iznajmljuje ostalima pod uvjetima koje diktira regulator, tj. država.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:09   #23
Evo, pitah profesora. U teoriji HEP nije monopol zbog razloga navedenih na prošloj stranici. Zato sam i dobio minus.

Znači, za udžbenike i papir općenito, HEP nije monopol. Go figure!
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:18   #24
@Bankei: previdio si dio gdje sam napisao "uz subvencioniranje". Jasno da se uz takve uvjete nikome ne isplati, kad za konkurenciju imaju subvencioniranu drzavnu tvrtku.
Sto se TK infrastrukture tice, greska je prodaja HT-a s DTK mrezom, ali pogledaj mobilnu. I tamo su visoki troskovi, pa konkurencija izgradjuje svoju mrezu. Ili optiku.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:32   #25
Ne znam o kakvom subvencioniranju pričaš? HEP ne dobija nikakve subvencije od države, a bogami ni HT.

Kod struje nema bežičnog prijenosa kao kod TK, kad ga bude sigurno će se naći netko tko će sagraditi svoju mrežu do kupaca. Do tad svi moraju koristiti HEPove žice i to naravno platiti po cijeni koju odredi država. Tako je svuda u svijetu bez razlike, nitko nema paralelne gradske mreže.

Glede vlastite mreže, VIP je sagradio svoju mrežu u situaciji kad je tržište bilo relativno mlado i HTove cijene visoke. TELE2 je došao zadnji na već relativno zasićeno tržište i nije mu palo na pamet graditi vlastitu mrežu jer je ne bi isplatio nikad, a možda ni tad. Stvar računice, nekome se isplati, nekome ne, nema univerzalno točnog odgovora.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 20:33   #26
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Ne znam o kakvom subvencioniranju pričaš? HEP ne dobija nikakve subvencije od države, a bogami ni HT.
Subvencija struje 390 milijuna kuna Naravno, protiv ukidanja su sindikati.

HT vise nema, ali dok je bio u drzavnom vlasnistvu:
Neriješena su pitanja kao što je monopol na fiksnoj mreži, koji bi HT trebao zadržati do proljeća 2003. godine. DT je navodno zainteresiran da HT zadrži monopol na fiksnoj mreži i nakon toga roka, a zanima ga i nastavak politike subvencija HT-u nakon što preuzme tu kompaniju.

Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Glede vlastite mreže, VIP je sagradio svoju mrežu u situaciji kad je tržište bilo relativno mlado i HTove cijene visoke. TELE2 je došao zadnji na već relativno zasićeno tržište i nije mu palo na pamet graditi vlastitu mrežu jer je ne bi isplatio nikad, a možda ni tad. Stvar računice, nekome se isplati, nekome ne, nema univerzalno točnog odgovora.
Mislim da je do nedavno poslovna politika TELE2 bila da ne grade mrezu nego ju unajmljuju.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 05:40   #27
Quote:
Skyrim kaže: Pogledaj post
Subvencija struje 390 milijuna kuna Naravno, protiv ukidanja su sindikati.
Tu si malko pobrkao lončiće. To nije bila subvencija HEPu nego kupcima. Naime tamo negdje u Sanaderovom mandatu HEP je poskupio struju za 20%. Bližili su se izbori pa je to ostavljalo loš dojam za HDZ, a državna blagajna je dosta dobro stajala. Pa su se u stranci nabrzaka domislili kako da saniraju političku štetu. Subvencionirat će nekim POTROŠAČIMA dio računa za struju, kao mjeru socijalne politike.

Kako se to moralo odraditi nabrzaka, model je ispao poprilično debilan. Naime pravo da im država plati dio troškova struje dobili su oni koji godišnje malo troše (gledano u kilovat-satima). Pa je moj prijatelj sa 15,000 kuna plaće dobijao struju po nižoj cijeni (razliku do pune cijene je plaćala država) jer se grije na plinsko centralno pa je malo troši, dok je moj djed sa 2,000 kuna penzije plaćao PUNU cijenu struje jer se grije na struju pa potroši više kwh od limita koji je propisala država. Poprilično nebulozno, ali tako je bilo.

HEP od toga nije imao ništa, cijena struje je ista za sve, samo nekima dio računa podmiri država, a nekima ništa. Jedina dobra stvar u zakonu je da su odmah ugradili da zakon vrijedi do određenog datuma tako da je negdje tokom ove godine automatski prestao vrijediti. Naravno da su se neki sindikati bunili, ali to nisu HEPovi sindikati (NHS nema veze s HEPom), njima je svejedno bilo, HEPu ukidanje subvencija ništa nije promijenilo.

Ovo gore sve piše u linkanom članku, ali nekako mi se čini da si ti vidio samo riječ SUBVENCIJE, znači ili uopće ne kužiš stvari ili se praviš blesav.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:03   #28
Zar nisu neki Slovenci dobili Zagreb?
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:11   #29
U svakom slučaju, ne vjerujem da HEP ima manje od 90% tržišta, a to je više nego dovoljno za monopol.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:47   #30
To sto kao HEP nije monopol jer kao postoji pravo da netko moze ponuditi svoje usluge i ja kao mogu izabrati je vise pravno preseravanje nego ekonomsko. Po udijelu trzista, po elasticnostima potraznje, po nedostatku supstituta, itd. HEP je monopol.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:48   #31
U svakom slučaju, sve što se dosad napisali o stanju na elektro-tržištu u Hrvatskoj je više nego dovoljno da zaključim da o njemu pojma nemate. Za ideološke rasprave nemam ni volje ni talenta.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:54   #32
Uopce nevodim ideoloske rasprave. Pricam cisto ekonomski i raspravljam s cisto ekonomske strane. Koliko god HEP povisio cijenu struje sutra moja potrosnja se nece puno mjenjati a supstituta kratkorocno za HEP bas i nemam i to za mene cini monopol.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:19   #33
Ajmo ispočetka

Više od pola struje u Hrvatskoj ide firmama, a one mogu birati (i biraju) gdje će kupovati struju. Vidjeli smo primjer javne rasvjete u ZG koju opskrbljuje jedna slovenska firma, tj njena HR podružnica.

Ostatak struje ide kućanstvima koje nemaju koga izabrati osim HEPa jer im nitko drugi struju ne želi ponuditi po tako niskim cijenama. HEP tu puši naveliko, odnosno država, znači svi mi, dugoročno gledano. Al ajde, bar je narod koliko-toliko miran s te strane, struja nije poskupila već odavno

Vjerujem da bi HEP rado povisio cijene, ali mu to vlasnik (država) ne dopušta iz gore navedenih razloga. I sad tu dolazi do paradoksa. Monopol je po definiciji loš jer nabija cijene, daje robu lošije kvalitete no što bi mogao itd.

A ovdje imamo slučaj da monopol isporučuje robu po nižim cijenama od tržišnih. I jednom kad na tržište dođe konkurencija, to će značiti VIŠE cijene za kupca, znači izostat će ona osnovna dobrobit koju konkurencija donosi (niža cijena). Usluga će ostati ista, struja je struja. Tako je to kad imamo genijalce na čelu države. Naravno netko će na kraju, kad party završi, morati podmiriti račun, kao i u Grčkoj.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:49   #34
Stvar je da trebas dodati ovoj nizoj cijeni struje izdatke pusenja drzave jer drzava se financira od poreznih obaveznika pa onda prava cijena je ponekad tesko uocljiva ali ne bi me iznenadilo da je stvarna cijena kostanja HEP-a veca nego sto bi bila cijena kad bi trziste bilo liberalizirano.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:32   #35
A opet HEP ima velike troškove korupcije i niske produktivnosti rada svojih djelatnika tako da bi privatna firma mogla nuditi istu cijenu (pod uvjetom da ne nabija maržu).
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 13:21   #36
Kolika je cijena struje na liberaliziranom tržištu u Hrvatskoj nije problem utvrditi, dovoljno je da pogledate koliko Zagreb plaća javnu rasvjetu - dakle plaća 0,50 kn plus PDV po kwh, znači cca 0,6kn/kwh za ugovor na 4 godine i količinu od par stotina GIGAVAT-sati. Uzmite u računicu da se radi uglavnom o potrošnji u noćnim satima. Također nemojte zaboraviti da se radi samo o iznosu za struju, Zagreb još povrh toga HEPu mora platiti upotrebu mreže, to je bar 0,15kn/kwh. Sve skupa 0,75 kn/kwh.

http://www.zagrebancija.com/hr-aktua...juna-kn_312197

Za ilustraciju, kućanstvo plaća noću 0,47kn/kwh. U toj cijeni je struja, mreža i PDV. Znači naša kućanstva dobijaju struju po daleko povoljnijoj cijeni od mega-kupca poput ZG rasvjete. Pa skontajte sami koliko biste plaćali struju da vas država izloži tržištu. I onda da Hrvatska nije socijalno nastrojena država, je itekako Al sve to bumo jednog dana vratili nazad, tj vraćamo već sada, na razne načine.

O korupciji i neradu u HEPu kao i u drugim H* poduzećima ne treba trošiti riječi, tu je sve svima jasno.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 14:52   #37
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
A opet HEP ima velike troškove korupcije i niske produktivnosti rada svojih djelatnika tako da bi privatna firma mogla nuditi istu cijenu (pod uvjetom da ne nabija maržu).
Nadaj se nadaj, HT one silne milijarde čiste dobiti svake godine vjerojatno zarađuje po duhu svetom ,a ne nabijanjem marže
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 15:35   #38
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Ovo gore sve piše u linkanom članku, ali nekako mi se čini da si ti vidio samo riječ SUBVENCIJE, znači ili uopće ne kužiš stvari ili se praviš blesav.
Sve sam to procitao, a sad mi reci:
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Znači naša kućanstva dobijaju struju po daleko povoljnijoj cijeni od mega-kupca poput ZG rasvjete. Pa skontajte sami koliko biste plaćali struju da vas država izloži tržištu. I onda da Hrvatska nije socijalno nastrojena država, je itekako Al sve to bumo jednog dana vratili nazad, tj vraćamo već sada, na razne načine.
Je li ovo oblik subvencije? Placamo jeftiniju struju od trzisne, a gubitke pokrivamo drzavnom kasom? I onda se cudimo zasto nitko ne zeli pod tim uvjetima uci na trziste.

Rekao bih da se onaj odgovor "HEP nije monopol" vodi time kako svatko ima pravo uci u trziste el. energije, tj. "liberalizirano je". S druge strane, kakva je to liberalizacija, kad drzava uvjetuje HEP-u prodaju po "narodnim" cijenama, a ukoliko dodje do gubitaka, drzava ce pokrit. Nije bas neka fer igra.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 15:52   #39
Quote:
Skyrim kaže: Pogledaj post
Je li ovo oblik subvencije? Placamo jeftiniju struju od trzisne, a gubitke pokrivamo drzavnom kasom? I onda se cudimo zasto nitko ne zeli pod tim uvjetima uci na trziste.
Nitko se ne čudi osim tebe. HEP od takvih politički sniženih cijenu ima samo štetu, u Hrvatskoj od neovisnosti nije sagrađeno gotovo ništa novih elektrana, samo raubaju ono iz socijalizma. Pa kad to pocrka doći će Švabe i ostali i početi graditi sve ono što HEP nije i ne može. Tada će i cijena struje biti prigodno "korigirana", a tu na forumu ćemo moći s ponosom reći "HEP nije monopol" I kukati kako nam milijarde kuna dobiti odlaze iz Hrvatske. To je onaj poznati HT-banke-INA scenario.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 16:20   #40
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Nitko se ne čudi osim tebe.
Meni je jasno, ali vecini ljudi, poput gorespomenutog NHS-a je bitno vidjet nisku cijenu, makar ta cijena bila skuplja od trziste, samo se to ne vidi, jer se razlike krpaju kroz poreze.

Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
HEP od takvih politički sniženih cijenu ima samo štetu.
HEP boli briga u ovoj situaciji, dok su pod patronatom drzave. Oni nemaju gubitke zbog niske cijene i tako im je svejedno po kojoj cijeni ce prodavati, ako drzava podmiruje razliku. Zbog takve politike u konacnici ce potrosaci dobiti po dzepu, a naravno da ce opet stranci i masoni biti krivi za situaciju.
Skyrim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.