Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2013., 11:24   #81
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Nismo na filozofiji nego na gospodarstvu. Nijedna firma nema tu moć da napuše vrijednost svojih proizvoda. Može reklamirati do besvijesti, ali ako ljudi ne žele dati novce koje firma traži onda cijene idu DOLE, a ne gore. Dakle ako je cijena auta visoka to nije do BMW-a nego do ljudi koji 1) imaju novaca i 2) žele ih dati za BMW. A ljudi sa svojim novcima mogu činiti što ih je volja. Ili ćemo se pokušati sa sovhozima i kolhozima?
bilo koja firma koja treba pokriti fiktivnu vrijednost novca ne odlucuje a ako ima iole pametnog u vodstvu ne zeli odlucivati o tome niti djeliti sudbinu istih. Nemas pojma

Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post

Jel' nevidite kako izgledaju razni auto-saloni?
Kad hocu bit malo bezobrazna zovem ih "svetista", jer bas tako i djeluju: kao svetista za sveti lim...
trebala bi biti dokazujuci da nismo na razvojnom stupnju neandertalca
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 12:24   #82
Quote:
ninohr kaže: Pogledaj post
koji dio je bozanstveni u limu i malo elektrike ?
nije ni meni jasno, ali dokle god masa ljudi želi izdvojiti cca 50k€ za malo lima i elektronike mislim da im to opravdava status... nažalost tako je to danas
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 12:37   #83
Quote:
ninohr kaže: Pogledaj post
bilo koja firma koja treba pokriti fiktivnu vrijednost novca ne odlucuje a ako ima iole pametnog u vodstvu ne zeli odlucivati o tome niti djeliti sudbinu istih. Nemas pojma
Što ovome dodati?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:32   #84
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
nije ni meni jasno, ali dokle god masa ljudi želi izdvojiti cca 50k€ za malo lima i elektronike mislim da im to opravdava status... nažalost tako je to danas
problem je da se tih 50k€ ne storniraju nego gomilaju i pripremaju za naplatu u drugacijem okruzenju nego sto je danas. Za razliku od onih iz realnog sektora ostatak populacije nije sposoban znanjem ili radom zaradit pa je pitanje na koji nacin ce otplatit
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:37   #85
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Što ovome dodati?
Indijci su dokazali da automobil nize klase ima trzisnu vrijednost 1.000 us$. Bilo koja razlika bilo kojeg automobila od 3k do trzisne cijene evrope ili amerike prestavlja napuhanu vrijednost koja se za neciji racun i interes gomila. U suprotnom bi podrzavao sustav jer bi postivao bilo koga u lancu od proizvodnje do krajnjeg kupca
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 13:44   #86
Indijci su kome to dokazali? I koja je cifra prava, 1k ili 3k? Kakvo gomilanje razlike, pogledaj bilance. Da tebe ne muče neke teorije zavjere? Inače tema je "Koliko su stvarno plaće...", tako da bih ja ovdje stao sa automobilima.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:11   #87
Jao ljudi, nemogu vas citati koliko se prepucavate,

evo vam sluzbeni podatci (Brutto) za njemacku:

http://de.statista.com/statistik/dat...nach-branchen/

Podatci su dobro generalno mjerilo, normalno da ima odstupanja u oba smjera (Kvalifikacije, iskustvo, dodatna znanja itd).


Odozgora prema dolje:

1. Financije i osiguranja
2. Energetski sektor
3. Informacije i komunikacije
4. Slobodna zanimanja znanost i tehnicke struke
5. Obrazovanje
6. Rudarstvo
7. Imovinski poslovi (iznajmljivanje i prodaja)
8. Prerada
9. Proizvodne grane (ukupno)
10. -//_ i pripadajuci usluzni obrti (Sredina-sivo)
11. Zdravstvo i Socijala
12. Kultura, turizam i umjetnost
13. Obrtnistvo (Majstori itd)
14. Javna uprava (Vojska, Socijala)
15. Prodaja
16. Ostali/razni obrti
17. Opskrba vodom
18. Gradevina
19. Prijevoz i Skladistenje
20. Ostali ekonomski obrti
21. Ugostiteljstvo (zadnje)

A skraceno bi rekao: Place ne mjerljive (ako se ima diploma) s hrvatskom, Stanarina skupa, hrana jeftinija.

Napijanje kao u ljepoj nasoj, brzo ti to njemci izbiju iz glave s cijenama koje imaju po birtijama i klubovima!!!

Zadnje uređivanje Pile4444 : 21.10.2013. at 15:18.
Pile4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:23   #88
Mojih 5 centi, vlastito iskustvo, Nizozemska,

pocetnicka placa, vss ekonomija, racunovodstvo velike firme (europski odjel racunovodstva oko 200 ljudi) - placa 1500E plus 300 eura prijevoz (ovisno o udaljenosti do posla). Oko 500 eura za bozic i 800 eura za godisnji ekstra. Rekao bih da je ova placa jedno 15 posto niza od one koju bi dobio nizozemac (ili bilo tko tko tecno govori nizozemski) za isti posao, plus da bi u amsterdamu bila jos malo veca.

39 dana godisnjeg (moze i 24, ali je placa neznatno veca)

stan: 2,5 soban stan - razumno od 700 - 1000 eura mjesecno, sa rezijama, naravno; postoje i puno skuplji stanovi iste kvadrature.
Hrana: puno jeftinija nego kod nas, i apsolutno i relativno

ostalo: auto nesto skuplji, parkiranje uzasno skupo, prometni prekrsaji cesti i skupi (sve se snima kamerama); zdravstvo jeftinije a bolje, restorani nesto skuplji ali sranje, pijenje vani ko u skupljim bircevima u zagrebu, koncerti skupi, atmosfera nikakva, KLIMA stvarno sranje, glavni razlog sto se selim.

zgodan detalj: do tjedan dana bolovanja nije potrebno ici kod ljecnika, vec se samo svakodnevno javiti u firmu da si bolestan
pero21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 17:49   #89
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post

Do nedavno su npr. frizeri zaradjivali 4 eura/sat.



cekaj malo,ti tvdis da frizerke u njemackoj imaju 4€/sat???

pa jbt,nek dojdu kod nas u zg,

garantiram imat ce punooo viseeee...
ovdje frizerke se sataru od posla-svaki puta kad dojdem,ili moram cekat po pol sata i vise ili moram nazvat tj narucit se.....
sisanje musko kosta minimalno u zagrebu cca 35kn

koliko ja znam gore je musko sisanje cca 10tak€ i da frizerka radi u njemackoj za 4€ odnosno dnevno za cca200kn,yeah right...pa veca je socijala..
kod nas studenti preko SCa rade za 3€/h..


jbt,sto sve necu procitat na ovom forumu...tu ima takvih sampiona provala da ti pamet stane..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 18:38   #90
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Indijci su kome to dokazali? I koja je cifra prava, 1k ili 3k? Kakvo gomilanje razlike, pogledaj bilance. Da tebe ne muče neke teorije zavjere? Inače tema je "Koliko su stvarno plaće...", tako da bih ja ovdje stao sa automobilima.
kad u americi zakaslju u bavarskoj se bozanski gase zajedno sa filozofima koji opravdavaju servirano znanje. Toliko o snazi "realnog gospodarstva svjetskih sila".

U trenutku kad budes podrzavao svojim radom, znanjem i suradnjom bilo koji pa i virtualni sustav mozes mi se javiti platiti kavu

Kao hrvatu ili gradjaninu hrvatske duznost ti je i obveza raditi na dobrobit iste da bi i tebi bilo isto a to bi znacilo osigurali ovdje minimum uvjeta zivota kao u zajednici u kojoj jesmo samo ta kategorija nikad nije razvijana pa se niti ne ocekuje od onih koji nikad nisu gospodarili bilo cime.

Zadnje uređivanje ninohr : 21.10.2013. at 18:43.
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:20   #91
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post


cekaj malo,ti tvdis da frizerke u njemackoj imaju 4€/sat???

...

koliko ja znam gore je musko sisanje cca 10tak€ i da frizerka radi u njemackoj za 4€ odnosno dnevno za cca200kn,yeah right...pa veca je socijala..
kod nas studenti preko SCa rade za 3€/h..


jbt,sto sve necu procitat na ovom forumu...tu ima takvih sampiona provala da ti pamet stane..

Znam koliko je sisanje u Njemackoj - zivim tamo
Kljucna rijec je "do nedavno" je bilo i takvih slucajeva, pa su se izborili za 8,5:
http://www.fr-online.de/wirtschaft/m...,23852076.html

http://www.zeit.de/wirtschaft/2013-0...tlohn-einigung
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 02:02   #92
Vidi se da ovdje večina još uvijek živi u socijalizmu i u glavama im je kategorizacija plaća prema zanimanju.
Visina plaća vani ovisi isključivo o kojoj kompaniji je riječ i koliko je čovjek sposoban tj. koliko zna. Za primjer ću uzeti inženjere pošto sam i ja jedan od njih. Upoznao sam dosta ljudi vani i mogu vam reći da se plaće inženjera kreću od 2000 pa do 10000 eura i da zaista nema govora o nekom prosjeku jer prosjek ne govori ništa. Ako si sposoban, imaš iskustva i znanja i sreće da naletiš na dobru firmu imat ćeš bogovsku plaću. Ako pak nemaš sreće ni znanja ni iskustva onda ćeš gledati kako da platiš stanarinu, hranu i režije za tekući mjesec. Drugim riječima, nema nikakvih garancija da ćeš imati dobru plaću ali nema nikakvih garancija ni da nećeš. Sve ovisi.
To je i prednost rada vani. Ako se trudiš i učiš napredovat ćeš dok kod nas ništa. Koliko god se trudio rijetko koji gazda će ti povisiti plaću u skladu sa iskustvom i znanjem.
Zato i jesmo društvo mediokriteta i kretena na svim razinama jer se ne cijeni znanje a u skladu s time nit se plaća. Još uvijek vlada socijalstički mentalitet i kategorizacija plaća prema zanimanju. Doktori toliko, inženjeri toliko, frizeri toliko itd. itd. bez obzira na iskustvo i znanje.
Vani se u istoj firmi na istom poslu plaće radnika razlikuju i po par puta u ovisnosti o sposobnosti i znanju dok je kod nas to SF, u najbolju ruku onaj najsposobniji ima plaću 20% veću (i to sam dobro rekao). I zbog toga caruju mediokriteti. Zašto bi se trudio i radio kao konj kada je gazdi to svejedno, još i gore, gledat će ga sa podsmjehom.

I zato izbijte iz glava rasprave tipa vani frizer ima toliko, čistačica ima toliko, električar ima toliko. Kad dođeš vani dobit ćeš minimalac i to je realnost osim ako te netko ne zove kao stručnjaka. Dalje ovisi o tebi i tvojim sposobnostima dokazivanja.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 15:52   #93
Quote:
boba_jagoda kaže: Pogledaj post

Znam koliko je sisanje u Njemackoj - zivim tamo
Kljucna rijec je "do nedavno" je bilo i takvih slucajeva, pa su se izborili za 8,5:
http://www.fr-online.de/wirtschaft/m...,23852076.html

http://www.zeit.de/wirtschaft/2013-0...tlohn-einigung
Ok,
ajde mi molim te fino reci gdje to frizerke u njemackoj imaju toliku stanicu koju si navela i kada su imali toliko(WWII)?!
Kazes.."do nedavno",pa pojasni sto to znaci...jedan mjesec-godina-dekada-stoljece...?!?!

Ja nezivim u njemackoj,al sam bio tamo...i ziher sam siguran da gore ti normana frizerka nebi radila ta te pare,nemoj buncat!!!

A ove clanke koje stavljas..pa mogu i ja staviti od 24Sata clanak kako je Todoric kupio novi Brabus...al to neznaci da svi u HR voze Brabuse ili naci ljude u hr koji rade za 4kn/h al to je extrem/senzacionalizam a ne stvarnost..
U ovom falsh clancima se spominje DDR...pocetnici-praktikanti...a dam se kladit da i oni imaju vise...
a da negovorimo da je tu TIP glavna stvar...
pa u americi konobari i dosta veliki dio usluznih djelatnosti ima placu cca 3,5$/h jer mu je to samo neka kao osnovica a prava placa mu je tip,tj baksis,manca...
I sada reci..gle konobar u americi ima 20kn/h....yeah right,kako da ne...pravi konobar u NYC za vecer dize 300-400$ a tu spadaju i frizeri...

Jbt,kako vi gore(dijaspora) mozete kukat i pricat gluposti da to nemozes nit vesmasinom oprat...

Ak je tako lose kak pises ovdje,ja ponavljam jos jedanput...

neka dojde u HR,tocnije u Zagreb....
garantiram da ak zna posao zadadit vise od tih 4€/h i to bez obzira sto je sada kod nas u modi fiskalisation...jbt,cak i racune frizerke izdaju....


sto sve trpi ovaj forum,to nema nigdje....
ova iznad tebe "svedjanka" nas uvjerava da je Svedska ima bolju klimu od HR,ti da fizerke rade po 4€/h...
sto je sljedece...trebalo bi otvorit temu..."biseri forum.hr-a"
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 16:04   #94
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Vidi se da ovdje večina još uvijek živi u socijalizmu i u glavama im je kategorizacija plaća prema zanimanju.
Visina plaća vani ovisi isključivo o kojoj kompaniji je riječ i koliko je čovjek sposoban tj. koliko zna. Za primjer ću uzeti inženjere pošto sam i ja jedan od njih. Upoznao sam dosta ljudi vani i mogu vam reći da se plaće inženjera kreću od 2000 pa do 10000 eura i da zaista nema govora o nekom prosjeku jer prosjek ne govori ništa. Ako si sposoban, imaš iskustva i znanja i sreće da naletiš na dobru firmu imat ćeš bogovsku plaću. Ako pak nemaš sreće ni znanja ni iskustva onda ćeš gledati kako da platiš stanarinu, hranu i režije za tekući mjesec. Drugim riječima, nema nikakvih garancija da ćeš imati dobru plaću ali nema nikakvih garancija ni da nećeš. Sve ovisi.
To je i prednost rada vani. Ako se trudiš i učiš napredovat ćeš dok kod nas ništa. Koliko god se trudio rijetko koji gazda će ti povisiti plaću u skladu sa iskustvom i znanjem.
Zato i jesmo društvo mediokriteta i kretena na svim razinama jer se ne cijeni znanje a u skladu s time nit se plaća. Još uvijek vlada socijalstički mentalitet i kategorizacija plaća prema zanimanju. Doktori toliko, inženjeri toliko, frizeri toliko itd. itd. bez obzira na iskustvo i znanje.
Vani se u istoj firmi na istom poslu plaće radnika razlikuju i po par puta u ovisnosti o sposobnosti i znanju dok je kod nas to SF, u najbolju ruku onaj najsposobniji ima plaću 20% veću (i to sam dobro rekao). I zbog toga caruju mediokriteti. Zašto bi se trudio i radio kao konj kada je gazdi to svejedno, još i gore, gledat će ga sa podsmjehom.

I zato izbijte iz glava rasprave tipa vani frizer ima toliko, čistačica ima toliko, električar ima toliko. Kad dođeš vani dobit ćeš minimalac i to je realnost osim ako te netko ne zove kao stručnjaka. Dalje ovisi o tebi i tvojim sposobnostima dokazivanja.

joj Kerefeka,ti si sada stvarno otkrio toplu vodu..ili mozda si na tragu Kolumba...?!

A nego prema cemu se kategorizira,majke ti..?!

pa naravno da prema mjestu na kojem radis odnosno za sto si zaduzen,tj za to eventualno klavificiran..

tipa mjesto cistacice,mozes radit i s doktoratom a placa ce ti bit neznam 2500kn...kao i vani,
jedina razlika je to sto vani imaju dosta cesto "odgojne i stimulativne mjere" sto mi nemamo,ostalo je sve isto Kolumbo!
Sto znaci da ces nakon xy godina/mjeseci kao dobra cistacica(s doktoratom) koja cisti po PSu,dobit povisicu...a ovdje je neces dobit nikada!
A i gore se mjesta naravno kategoriziraju...prema odgovornosti/konkurenciji/tezini..etc. kao i kod nas u principu..

I naravno da se zna,jbt..koliko se krecu projektanti struje,strojari..keramicari,doktori,cistacice,kami jondzije,kurve...i tamo ima brutalne diskriminacije...
isti inzenjer,istog stupnja znanja sturke,iskustva...ce imat razlcite place..
recimo englez(samo sto je englez)/svabo ce imat 100%,balkanac ce imat 70% a indijac/zuti ce imat cca 50% ovog prvog cigana kolonijalistickog...za isti posao i sve isto...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 17:02   #95
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Ok,
ajde mi molim te fino reci gdje to frizerke u njemackoj imaju toliku stanicu koju si navela i kada su imali toliko(WWII)?!
Kazes.."do nedavno",pa pojasni sto to znaci...jedan mjesec-godina-dekada-stoljece...?!?!

...

sto sve trpi ovaj forum,to nema nigdje....
ova iznad tebe "svedjanka" nas uvjerava da je Svedska ima bolju klimu od HR,ti da fizerke rade po 4€/h...
sto je sljedece...trebalo bi otvorit temu..."biseri forum.hr-a"
da, bas i ja gledam sta sve trpi ovaj forum
12.04.2013 "frizeri u Berlinu imaju sa 4,22 do 6,24 eura jednu od najnizih tarifa po satu": http://www.tagesspiegel.de/wirtschaf...e/8054468.html

jos gore:
http://zdfcheck.zdf.de/faktencheck/gysi-friseure/

i sad mi se vise stvarno neda prepucavat,
kao sto je receno, varijacije su jako velike, te dobri strucnjaci i zaradjuju dobro...
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.

Zadnje uređivanje boba_jagoda : 22.10.2013. at 17:12.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 17:25   #96
yeah right,kak da ne....

jos nam samo daj link u kojem kaze da u njemackoj ima gladnih i bosih(a naravno da ima..)...
pa ce tako ispast da se gore u DE,teze zivi nego ovdje u HR....


uvijek su mi bila fascinantna kukanja(nisi ti jedina,vecina vas je takva odozgora)...jbt,
kao u njemackoj moras radit,a u zagrebu nemoras radit..ovdje sjedis..,ja u DE moram platit puuuno poreza,a mi u HR neplacamo porez,mi dajemo krumpire ministarstvu finacija...majko mila
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 17:43   #97
U Njemačkoj je tak gadno da su jedva dočekali da mi uđemo u EU, pa da se mogu zaposliti kod nas .

Ali naša Vlada ih je zajebala i uveli im "restrikcije" kod zapošljavanja,na način da su ugasili 50 000 radnih mjesta, pa kad su Švabeki vidjeli da nema radnih mjesta za njih, onda su odustali.

Hoćeš kuratz Švabo ti čekat na HZZ-u dok ima naših ljudi koji čekaju
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 12:14   #98
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Kao prvo, sat čišćenja u Dusseldorfu ti je 15 Eura.
Nek radi 5 sati dnevno, 25 dana mjesečno, to ti je 1875 Eura.
Evo ti tablica, da ti bude pri ruci prije no sto postas (pri dnu stranice je tabela s tocnim navodima o visini minimalne satnice, i vremenu za koji je vazila/vazi. Osim toga, diferencirano je tocno za koje vrste ciscenja, unutarnje, vanjsko, fasade....).

http://de.wikipedia.org/wiki/Geb%C3%A4udereiniger

Ni u Düsseldorfu sat ciscenja nije 15 E. Mozda cistacici nekih milionera koja radi petkom i svetkom 24 sata na dan ili nekoj cistacici "na crno" koja kod nekog radi samo sat-dva, ili nekoj koju neka usamljena bakica placa radi drustva. Ovdje se postavlja pitanje isplativosti, jer rad na crno u konacnici ne vodi do mirovine i kakve-takve sigurnosti u starosti.
Cak i da ima tih utopijskih 15 E po satu, to je brutto, odnosno po poreznim klasama 1 ili 4 znaci -cca.40%= netto= 9 E netto. Tih tvojih 15 E/sat ima prijavljenih, sa svim doprinosima, mozda, ali samo mozda, jos neka starija cistacica pred skorom mirovinom u nekoj drzavnoj bolnici s jos nekim davnim sklopljenim i jos vazecim ugovorom. Kad se nje "rijese", nasljednica sigurno nece a) imati toliku satnicu, i b) nece biti zaposlenik bolnice vec neke servisne firme koja radi za tu bolnicu. To je uobicajena i najnormalnija praksa.

Nadam se da si u toku, i da ti je poznato da je SPD sklapanje velike koalicije s Unijom uvjetovala uvodjenje minimalca za sve branse, znaci i za kvalificirane ljude !!!!od 8,50 E po satu kao prvu tocku i uvijet. Buduci da Unija mora s nekim koalirati, a sa zelenim ima previse razlicitih stavova, a s Lijevima partout ne zeli, morat ce pristati na tih 8,50 E po satu, koji ce stupiti na snagu najranije tek za godinu, ili cak godinu i pol. Mozda i dulje, realno je ocekivati lavinu tuzbi od strane poslodavaca.

Kad smo vec kod teme o zaradi, evo stranica o za radnike na gradjevini:

http://zdb.de/zdb.nsf/0/137FDE35FEDC...257959002F9CEA

a ovdje ti je tematika potpuno pojasnjena, za sada je to vazece:

http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arb...99790bodyText1

Stvaranje EU-a i otvaranje granica, te mogucnosti momentalnog zaposljavanja (bez moratorija) radnika iz zemalja prvog prosirenja EU, dovelo je do promjene odnosa na trzistu i dampinga u placanju radnika. Zato sto su radnici iz tih zemalja bez problema pristajali raditi za duplo manju satnicu (sto je u njima usporedbi sa zaradom u maticnoj zemlji jos uvijek bilo total OK), a na sto su u konacnici sve vise morali pristajati i "domaci" radnici.
Uz sve to, drzava Njemacka je paralelno isla na ruku poslodavcima, mislim od cca. 2000 g, time sto je dozvolila izlazak iz sustava placanja po tarifama.

U nekim bransama postoje ipak vazeci tarifni ugovori sklopljeni izmedju predstavnika poslodavaca i sindikata, tu je satnica veca od minimalne. Za razliku od uvrijezenog misljenja, sindikat metalaca je daleko, daleko jaci od sindikata gradjevine. Kako to izgleda u brojkama i stvarnoj satnici ovdje na sluzbenoj stranici IG Metal:

http://www.igmetall.de/SID-B6776675-...aelter-913.htm

Netko je vec naveo, no svakako zelim ponoviti da se o iznosima po satu, ili mjesecnoj placi radi iskljucivo o brutto iznosima, te onih koalicijskih od SPD-a uvjetovanih 8,50 E/sat znaci isto brutto. Jednostavnije: SPD ce najvjerovatnije ( slovi kao gotov cin) kao koalicicijski i (vladajuci) partner Unije pridonijeti da u Njemackoj konacno bude zakonski regulirano da nitko, bas nitko, u nijednoj bransi ( sa ili bez tarifnih ugovora), ne smije biti placen ispod 8,50 E/sat brutto, sto znaci za samca cca. 5 E netto po satu ( npr. 170 sati x 5,- Eura 1050 E netto zarade).

O basnoslovnim zaradama lijecnika u javnim sluzbama evo linka njihovog udruzenja s pdf-om, skrolanjem prema dolje ce se doci do tabele s vazecim satnicama ( radi jednostavnijeg izracuna, a buduci da se radi o brutto satnicama, za poreznu klasu 1 (samac ili odvojeno zivuci bracni par ili udovac) i za poreznu klasu 4 ( bracni par bez djece), jednostavno -cca-40%= netto satnica)

http://www.marburger-bund.de/tarifpo...tarifvertraege
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 13:20   #99
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Evo ti tablica, da ti bude pri ruci prije no sto postas (pri dnu stranice je tabela s tocnim navodima o visini minimalne satnice, i vremenu za koji je vazila/vazi. Osim toga, diferencirano je tocno za koje vrste ciscenja, unutarnje, vanjsko, fasade....).
Taj smo scenarij vec vidjeli : sljedeci korak je angaziranje stranih izvodjaca ili nezadovoljnih a strucnih njemaca da sami osnuju tvrtku i angaziraju snagu van njemacke da bi potom konkurirali na njihovim natjecajema puno manjom cijenom sto ce sve zajedno dovesti do nezaposlenosti a onda i nemira, onda ce se servirati prica kako su stranci, jer nema vise zidova, krivi za rasap njemacke i onda ce iz nikuda doc nadrogiran moler sa debilnim pricama o nadrasi koja se uspjesno sije i daje plodove medju maloumnim i zatucanim svabama i ostatku evropske populacije. Drugim rjecima na djelu imamo debagiranu verziju 1930-tih
ninohr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 10:00   #100
bok

Evo nekih primjera za koje znam -

Tetak Baustelac ( oobrtnik) -4000-5000 Eura nakon 15 godina staža , kad je bio zaposlenik 2000-3000 DM ->Njemačka
Lik koji vozi mrtvace u patologiju - 2300 Eura -> Beč
Medicinska sestra u Švicarskoj ( 4000-5000 Franaka) -> Luzern
Likovi koji u Parizu rade u fušu( građevina ,pomoćni poslovi) - dnevnica 70 Eura
Prijatelji iz BiH radio u klaonici u Wiener Neustadt za 1500 Eura ( 14 plaća godišenje) -> Austrija
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.