Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2008., 20:53   #61
pila sam aloju i još sam živa
ali ne izmiksanu cijelu već samo gel iz unutrašnjosti.. biljka mora biti dovoljno stara da bi gel bio ljekovit (min. 2 g). pomaže u apsolutno svemu, od osjetljive kože, poslije depilacije, uboda komaraca, osipa, opeklina, alergija po koži i sl. koristim ju za sve. puna mi je kuća aloja

kad ju presađujete ostavite prvo malo da se posuši pa onda posadite. najbolje joj odgovara mješavina zemlje i pjeska.. i ne zaljevajte ju puno. voli sunce, ali ako ju niste držali nikad na suncu počnite ju privikavati postepeno, ne naglo na sunce jer će se osušiti.
Sissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 14:16   #62
pomoć..

ja sam je prošlo lijeto iščupala na moru točnije lošinju i ponjela doma...
zasadila sam je i primila se, porasla je al nikako mi nije one zelene boje i čvrsta
nego je nekako smečkasta i mekana...u čem je problem...
nisam je zamjenila za agavu jer i nju imam doma, i zelenu i zeleno žutu...a one su prekrasne...
sunflower_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 17:15   #63
Sun nemaš neku slikicu ? A možda je od sunca dobila boju? Moja je znala imati tako koji krak smećkasti...
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 19:29   #64
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Sun nemaš neku slikicu ? A možda je od sunca dobila boju? Moja je znala imati tako koji krak smećkasti...
to je normalno,da malo promijeni boju,kad se makne sa sunca opet će biti zelena
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 13:42   #65
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
to je normalno,da malo promijeni boju,kad se makne sa sunca opet će biti zelena
a može biti kad je na suncu, al mi nije jasno jer je i na moru cijeli dan na suncu...
budem sliknula pa stavim pa vi sudite kaj joj je...
hvala na odgovorima...
sunflower_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 01:16   #66
Aloe Vera

Zanima me može li se biljka aloje prepoloviti bez posljedica i napraviti dvije biljke.
Naime, jako mi je narasla u visinu i počela se savijati.
Ak netko zna nešto više o tome, biobih jako zahvalan
bajbaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 22:56   #67
Neznam jesam li odabrala dobru temu, biti ću iskrena, prvi puta sam ovdje i ne snalazim se najbolje. trebala bi pomoć oko aloe vere, ako netko može reći kako da ju zarežem da dođem do soka i kada je najbolje to činiti? hvala
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 14:31   #68
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
Neznam jesam li odabrala dobru temu, biti ću iskrena, prvi puta sam ovdje i ne snalazim se najbolje. trebala bi pomoć oko aloe vere, ako netko može reći kako da ju zarežem da dođem do soka i kada je najbolje to činiti? hvala
Cini mi se da aloja mora biti stara 2+ godine.
A kak ju zarezes?
Pa moras odrezati cijeli list u pravilu, sok nije tekuci, nego je to ko zelatinasta masa vise.
Tak da list moras samljeti u mikseru sa jos pokojima dodacima (med i slicno), buduci da je okus prestrasan (gorak) a bogami ni miris nije osobito privlacan
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 15:48   #69
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Cini mi se da aloja mora biti stara 2+ godine.
A kak ju zarezes?
Pa moras odrezati cijeli list u pravilu, sok nije tekuci, nego je to ko zelatinasta masa vise.
Tak da list moras samljeti u mikseru sa jos pokojima dodacima (med i slicno), buduci da je okus prestrasan (gorak) a bogami ni miris nije osobito privlacan
dorice, hvala ti puno!
nego, mene zanima dali takav sok direktno mogu staviti na kožu, ili treba proći kroz neko prokuhavanje i sl.?
čitala sam da moram dodati određeni postotak alkohola, pa me to malo zbunilo, pitam se dali ima nečeg unutra što taj alkohol mora ubiti ili je to zaista samo kako ti kažeš zbog mirisa? hvala ti..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 19:50   #70
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
dorice, hvala ti puno!
nego, mene zanima dali takav sok direktno mogu staviti na kožu, ili treba proći kroz neko prokuhavanje i sl.?
čitala sam da moram dodati određeni postotak alkohola, pa me to malo zbunilo, pitam se dali ima nečeg unutra što taj alkohol mora ubiti ili je to zaista samo kako ti kažeš zbog mirisa? hvala ti..
Ne prokuhavati. Direkt

Alkohol, rakiju ili nesto vec stavljas u tu smjesu radi ocuvanja sastojaka, kao neki tip konzervansa.
Imam ja negdje i ''recept''... al moram to nac (ne znam tocno kolko cega ide).

Ja ne radim tu smjesu s alkoholom, medom i slicno.

Ja odrapim list (doduse ne ove Aloe vere, nego Aloe arborescens jer ne mogu podnijeti smrad gela A. vere - gadi mi se) i taj gel derektno si nanesem na lice.
Lice je - ko djecje dupe, ravno i mekano (ne traje taj ucinak vjecno, al traje ).
A list dok ga ne potrosim cuvam u frizideru.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:12   #71
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Ne prokuhavati. Direkt

Alkohol, rakiju ili nesto vec stavljas u tu smjesu radi ocuvanja sastojaka, kao neki tip konzervansa.
Imam ja negdje i ''recept''... al moram to nac (ne znam tocno kolko cega ide).

Ja ne radim tu smjesu s alkoholom, medom i slicno.

Ja odrapim list (doduse ne ove Aloe vere, nego Aloe arborescens jer ne mogu podnijeti smrad gela A. vere - gadi mi se) i taj gel derektno si nanesem na lice.
Lice je - ko djecje dupe, ravno i mekano (ne traje taj ucinak vjecno, al traje ).
A list dok ga ne potrosim cuvam u frizideru.


dorice, sunce si..hvala ti puno puno puno..hvala ti puno..divna si, sada znam, baš si mi pomogla.hvala
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 23:31   #72
aloe vera truli

Molim pomoć iskusnijih zelenoprstića. Kupila sam prije tri tjedna aloe veru u teglici. Zalijevam je malo, jednom tjedno, kompost je uglavnom suh kao slama.

Danas kad sam siroticu išla zalijevati, vidla sam da je jedan list na donjoj polovici skroz istrulio pa sam ga maknula. Ostali listovi se čine u redu, al se bojim da ne završe kao i njihov braco...

Što da radim?
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 20:21   #73
ne znam na kakvom mjestu ju držiš... ja svoju držim na negrijanom stubištu. i zalijevam ju vrlo rijetko po zimi. mislim da joj sada nije niti potrebno preveć vode. probaj i ti tako,...
Mirayna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 00:24   #74
Stoji mi u grijanoj sobi, ali u hladnijem dijelu, pored prozora, tak da ne vjerujem da joj je pretoplo. Dajem joj stvarno jako malo vode, možda jedan 0,03 štamprlek tjedno, no mogu i to prorijediti. Da kucam o drvo, ostali listovi za sada izgledaju svježi i zeleni.

Hvala na sugestijama, Mirayna. Da ju na proljeće iznesem van? Imam istočni balkon koji po ljeti zna biti prilično užaren...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:49   #75
Quote:
coco zoe kaže: Pogledaj post
Molim pomoć iskusnijih zelenoprstića. Kupila sam prije tri tjedna aloe veru u teglici. Zalijevam je malo, jednom tjedno, kompost je uglavnom suh kao slama.

Danas kad sam siroticu išla zalijevati, vidla sam da je jedan list na donjoj polovici skroz istrulio pa sam ga maknula. Ostali listovi se čine u redu, al se bojim da ne završe kao i njihov braco...

Što da radim?

Plači kako i ja....
Kupila sam aloa veru (LIDL) posve mokru, uopće mi mozak nije radio. Biljka je bila kao da je bambus-ti mi je bila pamet...naravno za dva tjedna zgnjila je....prvi put kad odem tamo hebat ću im majku
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 21:53   #76
Nemruth, i moja je iz lidla (odemo tamo kao kupit jeftiniji špeceraj, a vraćamo se s biljkama i kuhinjskim pomagalima). Tvoju je vjerojatno neko prezalio i time joj presudio. Tko zna koliko je dugo bila u mokrom.

Moja je bila suha kad sam je kupila, a i sad je suha. Nakon onog jednog trulog, ostali listovi dalje normalno napreduju. Al vidla sam da je drugi forumaši baš ne zalijevaju zimi pa ću je za svaki slučaj i ja nadalje staviti na apstinenciju.

Inače, kolegica je na jesen kupila u lidlu sebi i meni ciklamu, u uredu su nam krepale za možda tri tjedna. Ja sam je kasnije uzela staroj - njoj stoji u prozoru i još uvijek joj cvate ko blesava...

Izgleda da treba imat malo sreće pri kupovini zelenjave, pogodit joj točne uvjete... i imat onaj green touch da ti uspijevaju biljke (ja sam s tim tako-tako )
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 11:27   #77
[QUOTE=coco zoe;25157350]
Quote:
Nemruth, i moja je iz lidla (odemo tamo kao kupit jeftiniji špeceraj, a vraćamo se s biljkama i kuhinjskim pomagalima). Tvoju je vjerojatno neko prezalio i time joj presudio. Tko zna koliko je dugo bila u mokrom.
Očito je to lutrija. Biljke drže kako mogu a ne kako treba. Više neću kupovati tamo ništ osim kelja i blitve jer do kuće sve može zgasnuti.

Quote:
Moja je bila suha kad sam je kupila, a i sad je suha. Nakon onog jednog trulog, ostali listovi dalje normalno napreduju

Možda ima šanse da preživi-držim fige...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 00:58   #78
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Očito je to lutrija. Biljke drže kako mogu a ne kako treba. Više neću kupovati tamo ništ osim kelja i blitve jer do kuće sve može zgasnuti.
Ma, sad si naučila lekciju, ko i ja - u lidlu samo treba dobro gledati u kakvom je biljka stanju, koliko god "jeftina" bila (vidla sam i povoljnije)


Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Možda ima šanse da preživi-držim fige...


Hvala! Bas sam ju danas gledala, iznutra je friška i mlada, jedva čekam da ti sitni listići malo stasaju. Ah, kad bi biljčice rasle od ljubavi...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 19:49   #79
...dulje bi živile! S tugom u srcu javljam da je moja aloe vera ipak ispustila dušu Danas sam je našla sa svim listovima odbačenim oko tegle. Jedan je odozdo opet trul, a ostali su zeleni i naizgled zdravi, al su isto otpali. Možda je ipak bila bolesna?
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 12:00   #80
pravilan uzgoj aloe vera

Pozdrav,
prosle godine kupila sam biljku aloe veru i cijelo ljeto sam ju dohranjivala sa gnojivom za sukulente i super joj je pasalo sva se razgranala i niknule su i mlade aloice te sam na jesen prestala sa dohranjivanjem,zemlja u kojoj je drzim je za kaktuse i sukulente.

Sada preko zime ju drzim na sobnoj temperaturi (na ormaru) i sada malo prije je pala na pod,listovi izgledaju cisto dobro ali pri korjenu se sve kao zatrulilo (zute boje) i smrdi (sad preko zime ju zaljevam samo svaka 2 tjedna sa ustajalom obicnom vodom i to stavim vodu u teglu da sama popije), cak su i ove male oko tog korjena isto klonule a ove koje su vise kod ruba tegle su cisto dobro.
Neznam sta da sad napravim pa bi trebala savjet: da li iscupam taj korjen van ili samo ostavim i da li ima kakvog spasa listovima da li ce ako ih samo stavim u zemlju pustiti korjenje?
i neznam zasto se to dogodilo,mozda previse kakvog minerala?

stvarno mi je zao tog djela aloe koji je sad ispao jer je bas sva razgranata i velika a i to je glavna aloa (prosle godine kad sam ju kupila jedan dio kod presadjivanja mi se trgnuo pa sam samo stavila u drugu teglu i primilo se).
Hvala.

Zadnje uređivanje space_xd : 03.01.2011. at 12:08.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.