Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2013., 21:38   #21
Quote:
Kumica-s-placa kaže: Pogledaj post
Istina je da je studij predivan. Istina je i to da je neperspektivan. S njim dobiješ široko znanje, ali znanje koje nemaš gdje unovčiti jer, unatoč tome što se na faksu uči o svemu pomalo, nisi ni psiholog, ni glazbenik, ni umjetnik, ni povijesničar, niti arheolog.
Hvala! Predivan i neperspektivan, hmhm? Nešto mi se mota po glavi ??? Odustajem. Definitivno
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 22:13   #22
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Predivan i neperspektivan, hmhm?
Široko obrazovanje je stvarno jedna pozitivna stvar i ovaj faks je idealan studiranje "onako, čisto za dušu", tj. sebi za gušt. Sad, gradit na temelju njega neku karijeru - malo teže.
Kumica-s-placa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 22:23   #23
Quote:
Kumica-s-placa kaže: Pogledaj post
Široko obrazovanje je stvarno jedna pozitivna stvar i ovaj faks je idealan studiranje "onako, čisto za dušu", tj. sebi za gušt. Sad, gradit na temelju njega neku karijeru - malo teže.
Hvala! Opće nisam karijerista ali,...iskreno, dojadila mi i ta moja duša. Sve za nju...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:31   #24
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
No,studij kao studij je jako zanimljiv, daje široko znanje o filozofiji, teologiji, psihologiji, starim jezicima, glazbi, umjetnosti, povijesti, arheologiji....itd.

Zapravo, studij je predivan.
Široko znanje? Daje samo osnovicu, i doslovno ništa više od toga. Možda malo bolje poznavanje teologije, i to je to. Ko hoće da se bavi glazbom, starim jezicima ili psihologijom, taj će to i upisati, ili će se, posle te osnovice, dalje obrazovati. Zato i postoje master i doktorske studije. 4 ili 5 godine teoloških studija na fakultetskom nivou (BA level) je smejurija u odnosu na ono što teološke studije zaista jesu, bar u stručnom svetu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 15:19   #25
Daje široko znanje, ali bez dubine. U biti, ni nema potrebe razrađivati u detalje jer ni psihologija, ni povijest, ni klasični jezici nisu primarna struka koju ovaj faks daje (nego više kao nešto popratno). Tako to meni izgleda.
Kumica-s-placa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 15:54   #26
Dubina i utjelovljenost znanja, ovisi o samoj osobi, a ne primarno o sadržaju studija.

Danas se može primijetiti da ni doktorski studiji ne donose kvalitetu jer i to se počelo "studirat", polagat ispite, platiš 3 godine i ti si dr.sci....

Gdje su ona vremena kad su ljudi jednu novu tezu ili znanstvenu istinu, dokazivali veći dio života, pa verifikacijom iste, donijeli konkretnu kvalitativnu vrijednost čovječanstvu?

Da ne govorim o doktorskim studijima društvenih znanosti..........u koje također, spadaju i teološke....

Koji je uopće smisao, toliki broj doktora društvenih znanosti?!

Zadnje uređivanje naftali : 14.06.2013. at 16:01.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 17:38   #27
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Dubina i utjelovljenost znanja, ovisi o samoj osobi, a ne primarno o sadržaju studija.
Ne promoviram prepisivanje na ispitima ili učenje po nekim skraćenim skriptama. Ali, zamisli, dokle bi došao student da, uz ono što treba i ne treba, uči i po nekim knjigama koje si sam izabere da upotpuni znanje koje mu pojedini predmeti ne pokrivaju u potpunosti? Koliko je realno očekivati da, primjerice, psihologija pokriva sve ono što na Filozofskom uče budući psiholozi da bi jednog dana mogli raditi to za što se školuju?
Kumica-s-placa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 18:20   #28
Quote:
Kumica-s-placa kaže: Pogledaj post
Ne promoviram prepisivanje na ispitima ili učenje po nekim skraćenim skriptama. Ali, zamisli, dokle bi došao student da, uz ono što treba i ne treba, uči i po nekim knjigama koje si sam izabere da upotpuni znanje koje mu pojedini predmeti ne pokrivaju u potpunosti? Koliko je realno očekivati da, primjerice, psihologija pokriva sve ono što na Filozofskom uče budući psiholozi da bi jednog dana mogli raditi to za što se školuju?
ni najmanje nisam mislila na akumulaciju svekolikog znanja, već na oživotvorenje i suživljenje sa naučenim, kako bi i sama osoba koja uči doživjela preobrazbu u sebi, a čime pokazuje svoje istinsko zanimanje i ljubav prema onome što uči.....

U pozadini svega je ljubav i spoznaja te osobe, te kvalitativni moment naučenog.
To za mene znači "utjelovljenje" znanja.

Zadnje uređivanje naftali : 14.06.2013. at 18:33. Reason: biti bolji čovjek......papirići diplomčice bez toga ne vrijede...
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 20:09   #29
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Koji je uopće smisao, toliki broj doktora društvenih znanosti?!
zombizacija i stvaranje fah idiota...

ove mlade koji su sad "magistri" po Bologni nisam u stanju tako doživjeti, neka me ispričaju, ali nisam....
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 19:20   #30
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Te u potpunosti neperspektivan.
u smislu zarade?

nije sve u parama

upis teologije je najbolja stvar koju sam u životu napravila (upisala sam s 28 godina) i da nikad u životu ne zaradim ni kune od stečenih znanja prebogata sam
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 23:08   #31
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
u smislu zarade?

nije sve u parama
Da, nesto je i u soldima.

Quote:
upis teologije je najbolja stvar koju sam u životu napravila (upisala sam s 28 godina) i da nikad u životu ne zaradim ni kune od stečenih znanja prebogata sam
Nadam se da ce te taj osjecaj zadovoljstva drzati i nakon zavrsetka.
Salu na stranu, lijepo je vidjeti da netko (i) radi nesto sto ga ispunjuje.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 00:50   #32
Quote:
muzi kaže: Pogledaj post
Evo ovako: trebam ići na prijemni (motivacijski razgovor) za teološki fakultet. Prije toga na adresu fakulteta trebam poslati krsni list i preporuku svećenika. Zanima me jel je ta preporuka obavezna ili ju župnik daje samo onome kome želi. Nije da sam neki vjernik koji ide u crkvu svake nedjelje i nisam baš u nekom dobrom odnosu sa župnikom, ali stvarno želim upisati taj fakultet.
Kao i velika većina "vjernika" i ti si - po meni - vjernik
koji je - tradicionalista.

A to znači -nisi pravi vjernik.
Jer da jesi - svaku slobodnu sekundu svoga vremena proveo bi u hramu Božjem.
Bez prisile.
Svojom slobodnom voljom.
Želio bi biti sa Bogom - što više.

Pitanje je - što želiš postići tim studijem?
Da li da se obrazuješ?
Da li da stekneš poslije lagodni posao?

Ako nisi zagrizo u vjeru - onda je sve to - farsa!
----------------------------------------------

Druga veoma važna stvar je - KOJI fax?
Svaka C ima svoj!
Ti si odabrao Katolički.
Kako znaš da je to jedino ispravno?

Da li ćeš na faxu razmišljati svojom glavom,
ili ćeš se podložiti dogmi?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 01:11   #33
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Dubina i utjelovljenost znanja, ovisi o samoj osobi, a ne primarno o sadržaju studija.

Danas se može primijetiti da ni doktorski studiji ne donose kvalitetu jer i to se počelo "studirat", polagat ispite, platiš 3 godine i ti si dr.sci....

Gdje su ona vremena kad su ljudi jednu novu tezu ili znanstvenu istinu, dokazivali veći dio života, pa verifikacijom iste, donijeli konkretnu kvalitativnu vrijednost čovječanstvu?

Da ne govorim o doktorskim studijima društvenih znanosti..........u koje također, spadaju i teološke....

Koji je uopće smisao, toliki broj doktora društvenih znanosti?!

da slažem se to je prestrašno koliko doktora znanosti je niknulo u zadnje vrijeme, i koliko se ta "titula" srozala i vulgarizirala da svako tko ima novaca da plati sam sebi doktorat ako nema stipendiju, i izvjesno vrijeme posvetit da se napiše malo veći seminarski rad i evo doktor znanosti. Istina ne samo teologija već i sve društvene znanosti su na takvim niskim granama, da imamo masu magistara, doktora znanosti, koji ništa ne znaju.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 08:51   #34
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
da slažem se to je prestrašno koliko doktora znanosti je niknulo u zadnje vrijeme, i koliko se ta "titula" srozala i vulgarizirala da svako tko ima novaca da plati sam sebi doktorat ako nema stipendiju, i izvjesno vrijeme posvetit da se napiše malo veći seminarski rad i evo doktor znanosti. Istina ne samo teologija već i sve društvene znanosti su na takvim niskim granama, da imamo masu magistara, doktora znanosti, koji ništa ne znaju.
I ne samo to, već su prijavljeni na Zavod za zapošljavanje.....Ne znam koji je smisao doktoriranja izvan akademskog sustava (potrebe fakulteta) ili točno određenog područja u gospodarstvu gdje su inovacije odlučujući faktor napretka..

Istina, što se tiče teologije i perspektivnosti za jednog laika koji to završi, mala je....ali to se zna od početka.....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 18:27   #35
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
I ne samo to, već su prijavljeni na Zavod za zapošljavanje.....Ne znam koji je smisao doktoriranja izvan akademskog sustava (potrebe fakulteta) ili točno određenog područja u gospodarstvu gdje su inovacije odlučujući faktor napretka..

Istina, što se tiče teologije i perspektivnosti za jednog laika koji to završi, mala je....ali to se zna od početka.....
da, naravno da je danas humanističke nauke nisu na cijeni, tako da i sa filozofijom književnosti naravno da je jako teško išta naći za posao. Ali čovjek je svjestan od početka u što se upušta, mislim da nitko nije išao studirati filozofiju, teologiju, književnost isključivo da nađe dobro plaćen posao. Ali danas više ništa nije garancija za posao, tako da tko želi dobar posao neka upiše tečaj za menađment ili neku višu školu tog tipa i eto malo veze i bit će posla, humanističke nauke su za idealiste.

Ovo sa doktorima nauka je toliko se vulgariziralo da iza titule više uopće ne stoji neko stvarno znanje i proučavanje, doktorat je postao malo veći seminarski rad.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 02:28   #36
Je li istina da žena ne smije ostati trudna na teološkom fakultetu ako nije vjenčana? I da automatski ne može nastaviti svoje obrazovanje tu?
Alchemic rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 11:52   #37
Quote:
Alchemic rose kaže: Pogledaj post
Je li istina da žena ne smije ostati trudna na teološkom fakultetu ako nije vjenčana? I da automatski ne može nastaviti svoje obrazovanje tu?
može nastaviti studirati i završiti fakultet, ali neće dobiti kanonski mandat za predavati katolički vjeronauk.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 19:55   #38
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Nekako mi nije jasno zašto bi ateist želio ići na teološki fakultet.
pa da studira neprijatelja





da, znanje je slobodno i svatko ima pravo na njega. isto kao sto i svatko ima pravo uci u crkvu. sto ces ti s tim, tvoja stvar

i ja sam studirala na teologiji. naprosto jer mi se htjelo negdje smisleno provoditi vrijeme. volim te stvari i bivsi muz me podrzavao u tome, bolje nego da sam radila neku dopisnu biblijsku skolu i prakticirala negdje s novovjercima. troskove za studije sam protjerala kroz povrat poreza a na ime osobnog usavrsavanja.
na predavanjima sam sjedjela zajedno sa slicnim zaljubljenicima, kao i sa mladim svecenicima, anglikanskim propovjednicama i td
super
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 23:35   #39
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
može nastaviti studirati i završiti fakultet, ali neće dobiti kanonski mandat za predavati katolički vjeronauk.
Pa koja korist? Što drugo s tim fakultetom možeš?
Alchemic rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 13:56   #40
Samo što se kod davanja mandata nikoga ne provjerava
Kumica-s-placa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.