Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 10:15   #161
Aha kužim, znači gleda se isključivo broj kupljenih udjela u nekom trenutku i nakon navršenih 3 godine toliko se udjela neoporezivo može prodati i tako za svaki naredni mjesec.

Hvala puno na pojašnjenju!
__________________
~Stay on the top but remain from the underground~
Charlly987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:37   #162
Quote:
Charlly987 kaže: Pogledaj post
Iako je tema davno zamrla mislim da je danas jako aktualna posebno za one koji investiraju u dionice/fondove. Osobno imam namjeru investirati u fondove i jedna stvar mi nikako nije jasna i ne mogu naći odgovor....minimalni rok u kojem se investicija odnosno udio u dionici/fondu ne smije prodavati kako bi se izbjegao porez je 3 godine. Međutim, ja recimo imam namjeru investirati na mjesečnoj bazi. Kako se u tom slučaju oporezuje kapitalna dobit? Konkretan primjer - Ivan je počeo ulagati 1.1.2016 i mjesečno ulaže 1000kn. Nakon 48 mjeseci (4godine) na računu ima 48 000kn + 5 000 kn profita. Koliki će porez Ivan platiti ako:
a) odluči sada izvući sav novac

b) odluči izvući samo novac koji je investirao prije 3 i više god (12 000kn + ? profita)

c) Ivan nakon 9 godina investiranja ima 108 000kn i 60 000kn profita, međutim zbog jakog rasta vrijednosti dionice/fonda od 20% u 10-toj godini ima 120 000kn + 100 000kn profita. Koliki porez plaća Ivan ako u ovom trenutku izvuče sav novac?

Molim Vas da odgovara onaj koji pouzdano zna, a ne pretpostavlja točan odgovor. Odgovori ne moraju biti precizni izračuni nego generalni, ali jasni odgovori na pitanje oporezivanja mjesečnog investiranja.

Hvala unaprijed.
Novi rok ti je dvije godine od pocetka ulaganja, a u tvom slucaju Ivan ni u kojoj varijanti ne placa porez, obzirom da se porez placa samo ukoliko u vremenskom intervalu unutar dvije godine kupis i prodas dionicu i pri toj transakciji ostvaris dobit, i to prema FIFO metodi, first in first out.

Konkretno, Ivan je 01.01.2017. ulozio 50000 kn u fond, nakon 1,5 godina fond je u plusu 20% (dakle Ivanovo ulaganje sada vrijedi 60000 kn), i Ivan odluci izvuci dio love, recimo 30000 kn. Od tih 30000 kn, 25000 je pocetna investicija, 5000 dobit, i Ivan na tu dobit placa porez od 12% + prirez koji ovisi o tome gdje zivis. Ivan u konacnici placa 600 kn poreza (12% od 5000 kn je 600) i 108 kn prireza (recimo da Ivan zivi u zg, tu je prirez 18%, 18% od 600 je 108), dakle sveukupno 708 kn poreza.

Ukoliko Ivan svoj preostali udio u fondu odluci drzati, nakon 01.01.2019. to mu je neoporezivo, obzirom da je u Ivanovu slucaju ulaganje duze od 2 godine, dakle preostalih 30000 kn su mu neoporezivi.

FIFO metoda, first in first out, znaci da se porez placa ovisno o vremenskom slijedu ulaganja, konkretno da se uvijek prve oporezuju i prve transakcije. Recimo ti kupis 5 dionica po 1000 kn, a dvije po 2000 kn, dakle ukupno imas 7 dionica koje si platio 9000 kn. Nakon 1 godine odlucis prodati 6 dionica po 3000 kn, platiti ces 1416 kn poreza i prireza na prvih kupljenih i prodanih 5 dionica (zarada ti je 10000 kn, 5x2000, porez na to je 1200, prirez 216 ak si u zg, ukupno 1416). Na preostalu dionicu koju si prodao placas ukupno 141.6 kn poreza (zarada ti je 1000, porez 120, prirez 21.6, ukupno 141.6). Ispada da si ukupno na kupljenih i prodanih 6 dionica platio 1557.6 kn poreza i prireza, a ostvario si dobit od 11000 kn. Recimo da posljednju 7 dionicu koja ti je ostala drzis dulje od 2 godine, na nju ne placas porez.

Ak ti ovo kaj sam napisao izgleda komplicirano, ne brini, sama investicijska drustva za tebe ispunjavaju obrasce u slucaju ulaganja u fondove, na tebi je samo da platis. Takodjer i vecina brokeraja to radi kod trgovanja dionicama.

disclaimer-novi rok se primjenjuje od 2017., stari je bio 3 godine
peropopara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 17:41   #163
Ok sve jasno što si napisao i hvala na napomeni o dopuni zakona, nisam to znao i hvala na opsežnom odgovoru . Međutim, prema tome što tvrdiš nije mi jasno kako u varijanti a) i c) kažeš da ne plaća nikakav porez?
Dakle napominjem da se u Ivanovoj varijanti radi o mjesečnom ulaganju (trajnim nalogom mu se svaki mjesec skida 1000kn i uplaćuje na račun fonda). I u jednom trenutku nakon 4 godine takvog ulaganja odluči izvući sav novac. Zar nije onda točno da po FIFO metodi broj udjela kupljenih unutar prve dvije godine nije oporeziv, ali broj udjela kupljenih u zadnje dvije jest?

citiram zzz_zzz (uzmi u obzir samo da je pisao za tri godine, vjerovatno nije imao info da su 2 god neoporezive):

kupis

1.1.17. za 1000 kn 10 udjela
1.2. za 1000 kn 8 udjela (porasla vrijednost udjela sa 100 na 125)
1.3. za 1000 kn 8 udjela

sad

2.1.20. zelis prodat dio udjela u vrijednosti od 1540 kn

jedan udio vrijedi 140 kn

dakle:

1400 kn (prvih 10 udjela) je neoporezivo

zatim prodas jos 1 oporezivi udio kojeg si kupio 1.2. i to na nacin:

140-125= 15 kn dobiti koju moras oporezivat
__________________
~Stay on the top but remain from the underground~
Charlly987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 18:51   #164
Sorry mea culpa, samo sam preletio tvoje pitanje u smislu da zelis sada ulagati, u pravu si potpuno, uz dopunu da ti je rok od 3 godine vrijedio samo za 2016., sada je dvije. Samo kaj po zzz_zzz varijanti ne placas nis.
peropopara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:53   #165
Kako ide porez na dionice, opcije i forex?
Dali je ovo jos uvijek tocno?
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2018., 16:43   #166
Par pitanja o porezu na kapitalnu dobit napravljenoj preko inozemnih brokera.

1. Ako je kapitalna dobit napravljena preko inozemog brokera u eurima, po kojem tečaju je preračunavam u kune? U zakonu piše “po srednjem tečaju HNB-a na dan isplate”, ali ovdje isplata još nije napravljena.

2. Može li se sve odraditi preko ePorezne ili se mora ići fizički?

3. Nakon prijave odmah plaćam porez u roku 7 dana? Nije kao za porez za dohodak gdje se čekalo praktički do ljeta da stigne uplatnica?
Franjo Josip 1. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2018., 19:57   #167
Krivo ti je to (to je bio prvi prijedlog pa su ga svi na nož uzeli pa je sad normalna stvar). U prvom mjesecu prijavljuješ zaradu (ukupnu) umanjenu za gubitkei na to plaćaš porez. I može preko e-porezne (JOPPD treba predati). Prije toga uplatiš porez ako ga imaš (do 120 kuna zarade nema plaćanja). Također ako je prošlo dvije godine između kupnje i prodaje istog paketa nema poreza.
Ako si kupio prije 1.1.2016 a ove godine prodao nema ni prijave nema za to oznake u JOPPD (neoporezivo je inače).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2018., 10:43   #168
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Krivo ti je to (to je bio prvi prijedlog pa su ga svi na nož uzeli pa je sad normalna stvar). U prvom mjesecu prijavljuješ zaradu (ukupnu) umanjenu za gubitkei na to plaćaš porez. I može preko e-porezne (JOPPD treba predati). Prije toga uplatiš porez ako ga imaš (do 120 kuna zarade nema plaćanja). Također ako je prošlo dvije godine između kupnje i prodaje istog paketa nema poreza.
Ako si kupio prije 1.1.2016 a ove godine prodao nema ni prijave nema za to oznake u JOPPD (neoporezivo je inače).
Hvala na odgovoru. Na što točno misliš pod ovim "krivo ti je to". Da moram platit porez iako ne mislim isplaćivati novac s brokerskog računa? Jasno mi je to, nego me zanima koji tečaj da uzmem?

I ovo što kažeš da prije toga treba uplatiti porez. Prije čega? Predaje formulara poreznoj?
Franjo Josip 1. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2018., 11:56   #169
Da moraš platiti porez bez obzira jesi li skinuo ili ne s brokerskog računa (na to sam mislio pod krivo ti je to).

Tečaj čini mi se da zaradu/gubitak moraš preračunati u kune na dan prodaje. I onda sve zbrojiti u kunama i na razliku plaćaš 12% + prirez.

i da prije predaje treba platiti da ti ne bi išle kamate (računaju kamate od dana JOPPD-a). Sad što nešto može biti krivo upisano se kasnije ispravlja.

provjeri na poreznoj za svaki slučaj.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2018., 17:57   #170
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
i da prije predaje treba platiti da ti ne bi išle kamate (računaju kamate od dana JOPPD-a).
WTF? To nema nikakve logike, ali kaj se ja čudim... Koliko iznosi ta zatezna kamatna stopa?
Franjo Josip 1. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2019., 17:10   #171
Zakonska zatezna (mijenja se pa moraš vidjeti kolika je sad).

Ma mi smo u firmi nešto spetljali s datumima na virmanima i JOPPDu za jedan dan i odmah kamata (nismo imali pojma pa nam blokirali račun kod pokušaja iduće isplate za nekih cca ukupno mislim ni 80 lipa ), tako smo i skužili kako to ide kod njih. Uglavnom JOPPD za jedan dan bio prije uplate.
Kako za firme tako i za pojedince.

E sad ti meni reci kako neki uspiju nabiti onolike dugove za doprinose ako recimo svima tako rade .
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2019., 17:13   #172
...
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 19:19   #173
Hello, možete li mi pomoći izračunati porez na dividendu:
Dobivam 58 kuna po dionici, a imam 40 dionica, živim u Zadru, i u zadnje dvije godine sam prodala 12 dionica, ali nisam niti jedne kupila, nego naslijedila od oca.
Već sam dobila dividendu dvaput.
MoonRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 20:00   #174
1. Za dividendu ti je isplatitelj već platio porez.
2. Kada si naslijedila dionice ako prije 1.1.2016 onda nema poreza
Također nema poreza ako je prošlo više od dvije godine od datuma kad si naslijedio/la dionice do datuma prodaje ali se moraju prijaviti kroz JOPPD ako su nasljeđene poslije 1.1.2016
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 20:09   #175
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
1. Za dividendu ti je isplatitelj već platio porez.
Želim znati na koliko novaca mogu računati 2300 (58x40) ili manje.
MoonRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 20:15   #176
Quote:
MoonRabbit kaže: Pogledaj post
Želim znati na koliko novaca mogu računati 2300 (58x40) ili manje.
i to je komplicirano ako je dobit iz godina kad nije bilo poreza onda cijela svota, ako je mix onda ide mix a ako je iz godina kad je bio porez 12%+ prirez na ukupni porez%.

Znači u rasponu od 2300 do 2300 - porez.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 20:53   #177
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
i to je komplicirano ako je dobit iz godina kad nije bilo poreza onda cijela svota, ako je mix onda ide mix a ako je iz godina kad je bio porez 12%+ prirez na ukupni porez%.

Znači u rasponu od 2300 do 2300 - porez.
Hvala na odgovoru, prošle godine je oba puta bio mix čini se.
MoonRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 12:35   #178
Nije krivo, porez se obračunava prema isplaćenoj realiziranoj dobiti. Ako nije bilo isplate, nema ni obveze plaćanja poreza. Novac na brokerskom računu nije isplaćen dok stoji na računu - s njim korisnik ne može slobodno raspolagati, koristiti npr. za kupnju robe, podizanje gotovine itd.

To što neki ljudi prijavljuju porez prema realiziranoj (neisplaćenoj ili djelomično isplaćenoj) dobiti ne znači da je to u skladu sa svim hrvatskom zakonskim i podzakonskim aktima. Taj način obračuna je jednostavniji te vjerujem da ga porezna uprava tolerira jer i njoj olakšava posao.

U slučaju prijavljivanja poreza prema isplaćenoj dobiti može se desiti slučaj da plaćamo porez na dobit koja je realizirana prije više godina. Npr. dionicu držimo od 1.2.2016. do 1.2.2017. i na njoj zaradimo 1000 kn ali u 2017. godini ništa ne isplatimo. U 2018. godini isplatimo (povučemo s brokerskog računa) 500 kn. Porez smo dužni prijaviti za 2018. godinu na isplaćenih 500 kn po tečaju na dan isplate. Ostalih 500 kn zarade pamtimo i obračunavamo pri sljedećoj isplati.


Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Da moraš platiti porez bez obzira jesi li skinuo ili ne s brokerskog računa (na to sam mislio pod krivo ti je to).

Tečaj čini mi se da zaradu/gubitak moraš preračunati u kune na dan prodaje. I onda sve zbrojiti u kunama i na razliku plaćaš 12% + prirez.

i da prije predaje treba platiti da ti ne bi išle kamate (računaju kamate od dana JOPPD-a). Sad što nešto može biti krivo upisano se kasnije ispravlja.

provjeri na poreznoj za svaki slučaj.
Davor65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2019., 07:54   #179
Quote:
Davor65 kaže: Pogledaj post
Nije krivo, porez se obračunava prema isplaćenoj realiziranoj dobiti. Ako nije bilo isplate, nema ni obveze plaćanja poreza. Novac na brokerskom računu nije isplaćen dok stoji na računu - s njim korisnik ne može slobodno raspolagati, koristiti npr. za kupnju robe, podizanje gotovine itd
Otkud ti to?

Quote:
To što neki ljudi prijavljuju porez prema realiziranoj (neisplaćenoj ili djelomično isplaćenoj) dobiti ne znači da je to u skladu sa svim hrvatskom zakonskim i podzakonskim aktima. Taj način obračuna je jednostavniji te vjerujem da ga porezna uprava tolerira jer i njoj olakšava posao.
Pa da vidimo koji si to zakonski i podzakonski akti koji potvrđuju tvoju tezu, citiraj ih.

Quote:
U slučaju prijavljivanja poreza prema isplaćenoj dobiti može se desiti slučaj da plaćamo porez na dobit koja je realizirana prije više godina.
U zakonu jasno stoji da se ne oporezuje prodaja finacijskih instrumenata stečenih prije 1/1/2016 i nitko nije rekao da je kriterij oporezivanja isplata dobiti s brokerskog računa, to nema nikakve veze. Osim toga, JOPPD obrazac treba podnijeti bez obzira plaća li se porez ili ne, treba prijaviti i neoporezivi primitak. Ako si u 2017 prodao dionice koje si stekao 2002 godine i ostvario milijun kuna, trebaš to prijaviti kao neoporezivi primitak.

Oporezuje se kapitalna dobit realizirana stjecanjem i otuđenjem financijske imovine i/ili udjela, o čemu se vodi posebna evidencija koja služi kao kriterij. Vodi je ili brokerska kuća ili ti sam, ovisi o čemu se radi. Ako trguješ na FX ili kriptovalutama, onda evidenciju vodiš sam.

Quote:
Npr. dionicu držimo od 1.2.2016. do 1.2.2017. i na njoj zaradimo 1000 kn ali u 2017. godini ništa ne isplatimo
Pokaži mi gdje piše da je kriterij isplata? Otkud ti to? Oporezivi događaj nastaje u trenutku otuđenja (najčešće prodaje) financijske imovine, isplata je nebitna.

Quote:
U 2018. godini isplatimo (povučemo s brokerskog računa) 500 kn. Porez smo dužni prijaviti za 2018. godinu na isplaćenih 500 kn po tečaju na dan isplate. Ostalih 500 kn zarade pamtimo i obračunavamo pri sljedećoj isplati.
Super. Samo još molim te daj neke izvore otkud ti to? Kako se zove ta evidencija u kojoj se to piše i čime je propisana?

Vjerojatno se vodiš logikom isplate iz investicijskih fondova, ali i u tom slučaju oporezivi događaj je prodaja udjela, a ne isplata.

Recimo, po tvojoj logici ako ti poslodavac obračunava plaću, a trenutno ne može isplatiti neto on ne mora platiti poreze i doprinose, jer ti, eto, još uvijek ne raspolažeš novcem?

Raspolaganje novcem je nebitno, porezna obveza nastaje kod obračuna, a obračun se u ovom slučaju mora napraviti kod otuđenja financijske imovine.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2019., 13:46   #180
Ti tvrdiš da ono što sam naveo nije istina, a to ne potkrijepljuješ niti jednim dokazom (relevantnim člankom zakona).

ZoPD 12.8:
Dohodak ostvaren u stranoj valuti preračunava se u kunsku protuvrijednost primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke na dan isplate.

ZoPD 64.1:
Dohotkom od kapitala smatraju se primici po osnovi kamata, izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti tekućeg razdoblja, kapitalni dobici, udjeli u dobiti ostvareni dodjelom ili opcijskom kupnjom vlastitih dionica, dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu, a koji su ostvareni u poreznom razdoblju.

ZoPD 67.1:
Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 64. stavka 1. ovoga Zakona čini razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti.

Tu sam naveo samo par primjera iz jednog zakona, a za donošenje zaključka treba uzeti u obzir sve međusobno vezane zakone koji ne moraju biti usuglašeni jedni s drugima. U slučaju nedorečenosti ili neusaglašenosti presuđuje subjektivno mišljenje onih koji su nadležni za tumačenje zakona.

Ti tvrdiš da: "Oporezivi događaj nastaje u trenutku otuđenja (najčešće prodaje) financijske imovine". Gdje to piše? Ne znam postoji li uopće termin "oporezivi događaj". U zakonu se jasno spominju termini "isplata" i "primitak". Gdje piše da prodaja dionice preko brokera ujedno znači i primitak/isplatu?

Inače, ja sam kao i moji poznanici po savjetu knjigovođe uvijek obračunavao porez prema isplati i nisam čuo da je itko od poreznika imao prigovor na taj način obračuna.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Otkud ti to?



Pa da vidimo koji si to zakonski i podzakonski akti koji potvrđuju tvoju tezu, citiraj ih.



U zakonu jasno stoji da se ne oporezuje prodaja finacijskih instrumenata stečenih prije 1/1/2016 i nitko nije rekao da je kriterij oporezivanja isplata dobiti s brokerskog računa, to nema nikakve veze. Osim toga, JOPPD obrazac treba podnijeti bez obzira plaća li se porez ili ne, treba prijaviti i neoporezivi primitak. Ako si u 2017 prodao dionice koje si stekao 2002 godine i ostvario milijun kuna, trebaš to prijaviti kao neoporezivi primitak.

Oporezuje se kapitalna dobit realizirana stjecanjem i otuđenjem financijske imovine i/ili udjela, o čemu se vodi posebna evidencija koja služi kao kriterij. Vodi je ili brokerska kuća ili ti sam, ovisi o čemu se radi. Ako trguješ na FX ili kriptovalutama, onda evidenciju vodiš sam.



Pokaži mi gdje piše da je kriterij isplata? Otkud ti to? Oporezivi događaj nastaje u trenutku otuđenja (najčešće prodaje) financijske imovine, isplata je nebitna.



Super. Samo još molim te daj neke izvore otkud ti to? Kako se zove ta evidencija u kojoj se to piše i čime je propisana?

Vjerojatno se vodiš logikom isplate iz investicijskih fondova, ali i u tom slučaju oporezivi događaj je prodaja udjela, a ne isplata.

Recimo, po tvojoj logici ako ti poslodavac obračunava plaću, a trenutno ne može isplatiti neto on ne mora platiti poreze i doprinose, jer ti, eto, još uvijek ne raspolažeš novcem?

Raspolaganje novcem je nebitno, porezna obveza nastaje kod obračuna, a obračun se u ovom slučaju mora napraviti kod otuđenja financijske imovine.
Davor65 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.