Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2018., 10:25   #281
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
PITANJE BR. 51.

koji je filozof (koji je između ostalog napisao knjigu o pravilnom odgoju djece)
napustio svoje četvero djece i predao ih na brigu u dom za djecu
Jean Jacques Rousseau.
Nisam siguran, ali mislim da ih je možda čak bilo i pet ili šet, ali odgovor je ovaj koji sam napisao.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 10:29   #282
Koji je njemački matematičar (važan i za analitičku filozofiju) 19. stoljeća umro od toga što mu je žena išla "liječiti" neku bolest homeopatskim metodama tako da ga je ogrnula cijelog u obloge natopljene hladnom vodom pa je ovaj umro od upale nečeg (pluća, čini mi se, ali nisam siguran)?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 11:13   #283
Bernhard Riemann (imao je samo 39 godina )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 11:20   #284
(citius altius fortius ) ( gegen Druid )

Pitanje 53.

Koji je čuveni profesor logičkog pozitivizma , u Nju Jorku 1987. kada je imao 77 godina spriječio silovanje koje je bilo u tijeku na jednom selebriti partiju . Napadnuta je bila čuvene manekenka od strane čuvenog boksača koji je tada imao 21 godinu.
Prijateljica je pozvala pomoć ali nitko se nije usudio ići u sobu osim 77 godina starog logičkog pozitiviste

Filozof je omeo silovanje u progresu , svojim najjačim oružjem -riječima.. ( kao i Apemant )

1. Što to radiš ..Znaš li ti tko sam ja ..upao je filozof u sobu gdje se odvijao taj čin

2. Baš me briga ali ja sam boksač ...odjebi ...

3. A ja sam umirovljeni profesor filozofije ( I am Wykeham Professor of Logic ! )

4. Slušaj..obojica smo izvrsni u onom što radimo,hajmo to raspraviti kao odrasli muškarci ...

Za to vrijeme , čuvena manekenka se izvukla iz klinča i pobjegla ...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 12:32   #285
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Bernhard Riemann (imao je samo 39 godina )
Pa odgovor nije točan. Osim ako se slučajno nije poklopilo da postoje dva koja odgovaraju mojem pitanju. Navedi izvor.

Ne, evo sad gledam, Riemann nije preminuo na taj način. Tako da lakše malo s novim pitanjem, nemaš ga još "pravo" postaviti. (Znam odgovor na njega, BTW)
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 12:37   #286
Hint za moje pitanje (hint na malo konstruktivniji način):

Odgovor možeš pronaći u ovoj knjizi, za koju postoji velika šansa da je imaš kod kuće.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 13:17   #287
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Koji je njemački matematičar (važan i za analitičku filozofiju) 19. stoljeća umro od toga što mu je žena išla "liječiti" neku bolest homeopatskim metodama tako da ga je ogrnula cijelog u obloge natopljene hladnom vodom pa je ovaj umro od upale nečeg (pluća, čini mi se, ali nisam siguran)?
George Boole. Ali on nije bio Nijemac.
BTW odgovor na Parsijevo pitanje je Alfred Ayer.
Dvije muhe jednim udarcem! Bravo Sigmund! :klap:
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 14:05   #288
Bravo Sigmund , :klap:

točan odgovor ,

iako je Druid dao nepreciznosti u pitanju koje su mog mene navele na krivi odgovor jer je njemački matematičar i filozof isto umro od pleuritisa.

Btw čuvena manekenka iz mog pitanja je Naomi Campbel ,a čuveni boksač koji je želio nešto na silu , je Majk Tajson koji je kasnije ipak odležao za silovanje ali jedne druge žene.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 22:27   #289
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
George Boole. Ali on nije bio Nijemac.
Točno, ispričavam se na tome. Naravno da nije bio Nijemac. Došlo mi nekako podsvjesno valjda i u nedostatku koncentracije iz više mogućih razloga: posljednja dva filozofa/logičara/matematičara koje sam spominjao u kvizu su oba bili s njemačkog govornog područja (Austrijanci, ali ajde, to su sve Nijemci ); mislim da sam i za Gödela napisao "njemački" (a sad tek vidim da je bio Austrijanac, a rođen u Brnu, u Češkoj). A razmišljajući o Booleu uvijek nekako imam na umu i Fregea nakon njega, koji je bio nesumnjivo Nijemac. Mislim da sam razmišljao o tome da postavim pitanje nešto tipa "a koji je izvršio važnu ulogu u razvoju matematičke logike kao jedan od neposrednih prethodnika Fregea".

S druge strane, naučio sam sada da je Riemann bio religiozan i da je umro tako mlad. Ovo drugo stvarno nisam znao, a ovo drugo se moglo slutiti. Većina tako velikih intelekta jest religiozno na ovaj ili onaj način. A najmanje dvoje ljudi mi je reklo da je čitajući Riemannove radove doživljavalo čudna mistična iskustva.

Uglavnom, jasna stvar za Boolea, nije bio Nijemac. Hvala svima na ispravku i razumijevanju. Malo je omelo parsifala u guglanju, ali svako zlo za neko dobro.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 22:29   #290
Za Gödela sam vjerojatno nekad davno i znao da je Austrijanac, ali to su stvari koje nisu toliko relevantne i koje se s vremenom zaborave.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 08:34   #291
Eto, da i ja postavim pitanje. Jedan filozof je podijelio stvarnost na razine, i to: anorgansku, organsku, psihičku, i intelektualno-kulturnu razinu. Tvrdio je da se niže kategorije (ili razine) pojavljuju kao moment viših kategorija, ali nikada obrnuto. Ustvrdio je također da su više kategorije sastavljene od višestrukih nižih elemenata ali i da sadrže specifični kategorijalni novum koji nije uključen u niže razine. Uobičajeni suvremeni naziv za taj novum jest - emergencija. Te je tvrdnje uobličio u nekoliko zakona. Mnogi suvremeni znanstvenici operiraju njegovim idejama, obično potpuno nesvjesni odakle te ideje potječu. Dakle, prilično je utjecajan, premda je njegovo ime uglavnom zaboravljeno. Kako se zvao taj filozof?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 08:44   #292
Da nije Hartmann?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 09:05   #293
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da nije Hartmann?
Eduard von Hartmann? Nije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 09:14   #294
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Eduard von Hartmann? Nije.
Mislio sam na Nicolai Hartmanna. Za ovog drugog nisam ni čuo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 09:19   #295
Nicolai Hartmann je točan odgovor.
Bravo, Jednostavko! :klap:
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 10:47   #296
Sad valjda mogu postaviti pitanje.

Jedan poznati grčki filozof odlučio je napustiti život zbog starosti (proživjevši kako kaže jedan izvještaj 109 godina) tako što je svakog dana smanjivao sebi hranu. No kako su se primakli dani Tezmoforija (svetkovina u čast Demetre i Persefone) neke su ga žene zamolile da ne umre dok ne prođu trodnevne svetkovine, da bi je one mogle proslaviti. On ih je poslušao, ali je zatražio da pokraj njega bude postavljena posuda s medom kako bi mogao udisati njegovo isparavanje. To mu je pomoglo da poživi još tri dana. Nakon toga je umro.

O kojem filozofu je riječ?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 11:03   #297
Odgovor je - Demokrit (vidi H. Diels - Predsokratovci II).
Pravo na postavljanje novog pitanja prepuštam drugima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 11:38   #298
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Odgovor je - Demokrit (vidi H. Diels - Predsokratovci II).
Pravo na postavljanje novog pitanja prepuštam drugima.
Bio sam gotovo siguran da si to uzeo iz Diogena Laertija, ali nije mi se dalo tražiti.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 12:04   #299
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Bio sam gotovo siguran da si to uzeo iz Diogena Laertija, ali nije mi se dalo tražiti.
Ima i kod Diogena, samo što on umjesto meda spominje "tople hljebove". Ali to je nebitna razlika. Kod Diogena ima puno zanimljivih detalja iz života filozofa. Jednom davno kad sam bio u Zagrebu neki tip je prodavao filozofske knjige vrlo jeftino, tako da sam nakupovao brdo knjiga, ali Diogena nije htio prodati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2018., 15:11   #300
Pa Dielsu je bio Diogen Laertije jedan od glavnih izvora.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.