Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 15:50   #3121
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Možda ti i je od vježbanja, nemoj odmah crnjak.

Jel ti otiču zglobovi? Jesi primjetila da te manje boli nakon što ih razgibaš, jače kad miruješ neko vrijeme? Jel ti ujutro zna biti gore nego tokom dana?
Pokusavala biti sto vise optimisticna jer nista nema od kuknjave
Ovak,lijevi zglob na saci mi je malo natecen,a dok malo razgibam je lakse,a najgora mi je bol zapravo navecer

Poslano sa mog NOA H4 koristeći Tapatalk
Hana67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 22:04   #3122
Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Reci mi molim te da li u toj biološkoj primaš injekciju svako toliko, ili je to kao infuzija. Ja sam shvatila da da me ne šalje na onu pravu biološku terapiju.
Jesi li nekada pio Salazopyrin? Meni je doktorica prije par dana, kad sam bila na kontroli, maknula Metotrexat i dala taj Salazopyrin 5oo mg. Prvi sam popila jučer nakon ručka, u roku 5 minuta sam morala leći jer me toliko ošamutio da nisam znala za sebe, malo sam se bila i uplašila... od niti jednog lijeka mi se to još nije dogodilo! Čitavo popodne sam ležala u nekom polusnu, sva omamljena. Čak sam i noćas dobro spavala, mada nisam popila uobičajeni lijek za bolji san, koliko me to čudo još držalo omamljenu. Nigdje u nuspojavama to ne piše.

Nisam pio salazopyrin, pio sam sulfasalazin... Mislim da je kod oba lijeka ista aktivna tvar.
Meni nije pomoglo.
Uglavnom nista mi nije pomoglo u pravom smislu te rijeci sve dok nisam krenuo sa bioloskom terapijom humire.
Sve ostalo je bilo zakuyac, ali doslovno.

Apliciram si jednu injekciju svaka 2 tjedna...

https://youtu.be/bDIAJVSyYZ4

Cura na videu malo komplicira, ja nju zveknem u sekundi

Quote:
Hana67 kaže: Pogledaj post
Iskreno,nekih dva tjedna me zezaju zglobovi saka,nije neka strasna bol,ali ipak boli...U zadnje vrijeme dosta vjezbam da si ojacam misice kraljeznice i ruke,ali mislim da bol nije od toga Bila sam neko krace vrijeme na korticu jer sam strasno bila zakocena.Inace za bolove pijem indometacin ili brufen,ali evo mjesec i pol trenutno nemam problema sa kraljeznicom.Dijagnoza AS mi je taman ustanovljena da mi bude zakasnjeli poklon za rodendan,imam ju godinu dana,za dva mjeseca cu 22 godine imati...Trebalo mi je neko vrijeme da prihvatim to.
Kod RA je specificna jutarnja ukocenost.
Dal boli kad stisnes dlan po sirini kao kod rukovanja?
Meni moj dok na pregledu osjeti pod prstima da su mi zglobivi sake oteceni, mada ja vizualno, a ni kad pipam to nit vidim nit osjetom
Zato najbolje da na pregledu izneseš doktoru sta se desava.

Zadnje uređivanje Ziiky : 14.01.2018. at 22:27.
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:49   #3123
Ziiky,

evo meni se čini da mi je Salazopyrin ipak malo pomogao, naravno ne skroz, boli me i dalje najviše donji dio kralježnice, zdjelica, prepone... obzirom da nije skroz pomogao dvoumim se kako da to prezentiram doktorici da ne bi odustala od biološke?!

Pogledala sam video, ja bih isto mogla sama sebe piknuti

Čitala sam o nekoj dijagnozi, spondiloartropija, sto posto simptomi kao kod mene, to me još više učvrstilo u uvjerenju da mi dr, nije dala dobru dijagnozu sa tim RA!
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:33   #3124
Quote:
Hana67 kaže: Pogledaj post
Pokusavala biti sto vise optimisticna jer nista nema od kuknjave
Ovak,lijevi zglob na saci mi je malo natecen,a dok malo razgibam je lakse,a najgora mi je bol zapravo navecer

Poslano sa mog NOA H4 koristeći Tapatalk
Probaj malo pauzirati sa vježbanjem ili barem nemoj koristiti ručne zglobove u vježbanju pa vidi hoće se smiriti.

Ako se ne smiri idi doktoru pa reci da ti je otečen već neko vrijeme i objasni kao što si nama ovdje. Kod RA ti je specifično baš to da ujutro ili nakon dužeg mirovanja bole najviše.
Zglobovi mogu boliti i kod drugih reumatskih bolesti, ali na svu sreću tu razaranje zglobova bude ipak malo blaže nego kod samom RA.


Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Ziiky,

evo meni se čini da mi je Salazopyrin ipak malo pomogao, naravno ne skroz, boli me i dalje najviše donji dio kralježnice, zdjelica, prepone... obzirom da nije skroz pomogao dvoumim se kako da to prezentiram doktorici da ne bi odustala od biološke?!

Pogledala sam video, ja bih isto mogla sama sebe piknuti

Čitala sam o nekoj dijagnozi, spondiloartropija, sto posto simptomi kao kod mene, to me još više učvrstilo u uvjerenju da mi dr, nije dala dobru dijagnozu sa tim RA!
Za početak, traži od doktorice da ti objasni one nalaze što su povišeni. Nije ti bubnula bezveze tu dijagnozu, radila ti je tipizaciju, imaš blago povišena anti CCP koja su specifična za RA, tako da je vjerojatno žena sve te tvoje nalaze uzela u obzir.
I inače, svaki organizam je priča za sebe. Imaš ljudi koji su seronegativni (znači nalazi im budu uredni), a svejedno imaju dijagnozu, najčešće potvrđenu nekakvom biopsijom.

Ok, ne treba srljati sa lijekovima, za početak ispitaj doktoricu šta znače oni nalazi i zašto misli da je RA. AKo ga stvarno imaš i ako ne reagiraš na ostale lijekove budi sretna što te netko gura da te stavi na ovakvu vrstu teraije jer se ljudi napate dok se dokopaju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:43   #3125
Doktori bas i ne vole diy google dijagnoze. Tako da imas to u vidu.
Mora postojati razlog zasto ti je određena bas ta dijagnoza. Nisam bas sve postove citao, neke sam preletio ovlaš, ali po onom sto sam ukapirao, nalazi su vrlo slicni mojima iz perioda dok mi je RA bio u progresiji.
Uostalom, ako smatras da dok. grijesi uvijek mozes potraziti drugo misljenje...
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:13   #3126
Javljam da je malo malo bolje,ali sam se javila doktorici opce medicine i imunologu,vadila sam krv za crp i sedimentaciju eritrocita,crp mi je 50,sedimentacija isto tako...Drugi tjedan vadim krv za Anti-CCP i Rf.Iskreno nadam se da mi je samo AS napao zglobove...

Poslano sa mog NOA H4 koristeći Tapatalk
Hana67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:48   #3127
Crp ti je ogroman
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:55   #3128
Quote:
Ziiky kaže: Pogledaj post
Crp ti je ogroman
Dok sam vidjela koliko je povisen,zlo mi je doslo...

Poslano sa mog NOA H4 koristeći Tapatalk
Hana67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 22:09   #3129
Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Tvorac Protokola s vitaminom D za multiplu sklerozu i ostale aurtoimune bolesti je dr. Cicero Galli Coimbra, specijalist neurolog i docent na katedri za eksperimentalnu neurologiju medicinskog fakulteta Sveučilišta Sao Paulo u Brazilu, koji je nakon potvrđivanja imunomodulatornog djelovanja aktivne forme vitamina D (cholecalciferola) u eksperimentalnim uvjetima početkom ovog stoljeća počeo s primjenom visokih doza D vitamina kao tretmana autoimunih oboljenja. Dosadašnji rezultati kod njegovih pacijenata su iznimno pozitivni. Kod više tisuća pacijenata oboljelih od multiple skleroze, u 95 posto slučajeva oboljenje je pod tretmanom u trajnoj remisiji.
Ja sam pila D vitamin kad sam bila u najgoroj fazi, sad se ne mogu sjetiti od koliko jedinica..
Uglavnom svi bolovi su se povukli, ne znam da li od toga ali.. vrijedi probati
već dugo sam ok. Sretna sam zbog toga
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 21:52   #3130
Evo,javljam se sa novim vijestima,pozitivna sam na anti ccp i Rf Iskreno,ne zelim vjerovati u to...Nadam se da ste svi ostali bolje!!

Poslano sa mog NOA H4 koristeći Tapatalk
Hana67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 18:27   #3131
Pozz svima, prvi put tu pišem, nakon mnogo pročitanih postova....tek čekam nalaze, rf, c3, c4, tipizacije tkiva i ostalog, ne znam uopce na što dr sumnja, za sada je napisao SpA
Duže od dvije godine me boli rame, išla sam na fizikalne terapije svakih 6mj, moram priznat da bi mi bilo bolje nakon njih, ali kratko, bol se brzo vraćala. U tom ramenu imam osteofit, kalcifikate i upaljene tetive, al radila sam i pila povremeno nalgesin, priznajem rijetko jer se ne bi osjecala bas ludilo od njega....u medjuvremenu se bol prosirila na drugo rame, kljucne kosti, dok prije nekih mjesec dana nisam ostala zakocena, gornji dio ledja, vrat, ma sve...
Pila sam normabele, brufen, nalgesin, primala injekcije, nista nije pomoglo...sada sam na rantudilu forte, i salazopyrinu, te 15mg decortina, imam mucnine, slabije spavam, ali manje boli, zapravo samo ponekad osjecam kljucne kosti i misice nadlaktice da bole, ostalo ne
Moze li to biti RA? Jutrom se lako dignem, nemam jutarnju ukocenost, ne bole me sada ni sake, nisu me zapravo nikad bolile, samo bi osjecala blagu utrnulost

Do nalaza jos dva tjedna...
__________________
...
nepredvidljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:47   #3132
Pa pise ti dijagnoza - spondilozni artritis
N!NO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 15:07   #3133
Dobila sam nalaze HLA tipizacije i ništa ne kužim, a imunologu idem tek krajem 4. mjeseca. Pa ako mi netko može ovo prevesti, bila bih zahvalna.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 16:12   #3134
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
Dobila sam nalaze HLA tipizacije i ništa ne kužim, a imunologu idem tek krajem 4. mjeseca. Pa ako mi netko može ovo prevesti, bila bih zahvalna.
Poštovana,

ne znam zašto ste postavili ovo pitanje na temi o reumatoidnom artritisu, no uvidom u nalaz HLA tipizacije vidi se da Vi nemate genetske predispozicije za ovu bolest!

Imate, međutim, predispozicije za nastanak nekoliko autoimunosnih bolesti pa ću Vam ih i pobrojati.

Prije svega, upada u oči da imate HLA-DRB1 *03:01 koji se smatra rizičnim za nastanak sistemskog eritemskog lupusa. Imate, nadalje, HLA DQB1 *02:01 i DQA1 *05:01 i time značajno povećan rizik u odnosu na opću populaciju od obolijevanja od primarnog Sjogrenova sindroma.

Nadalje, imate i rizik za celijakiju jer imate HLA DQ2 odnosno DQA1 *05:01 i DQB1 *02:01.

Još imate i HLA B35 koji bi mogao biti povezan s većim rizikom od spondiloartritisa.

Niti jednu od tih bolesti ne morate nikad u životu razviti, a možete i sve nabrojane.

Ovaj nalaz treba uklopiti u kliničku sliku.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 16:42   #3135
@El Gato Felix puno hvala na odgovoru.
Pitanje sam postavila na ovoj temi jer sam mislila s obzirom na simptome koje imam već 30 godina da nekako je RA najvjerojatniji, ali očito sam se prevarila. Nije da me utješilo sve ovo što ste vi naveli.
Nema mi druge nego čekati još 3 mjeseca i kontrlolu kod imunologa i vidjeti što će on reći.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 23:04   #3136
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
@El Gato Felix puno hvala na odgovoru.
Pitanje sam postavila na ovoj temi jer sam mislila s obzirom na simptome koje imam već 30 godina da nekako je RA najvjerojatniji, ali očito sam se prevarila. Nije da me utješilo sve ovo što ste vi naveli.
Nema mi druge nego čekati još 3 mjeseca i kontrlolu kod imunologa i vidjeti što će on reći.
Čini se da se nismo dobro razumjeli.

Naime, jedno je predispozicija za nastanak bolesti, a posve je drugo dijagnoza bolesti. RA može imati i osoba koja nema rizične HLA alele.

Za RA rizičnim se alelima smatraju HLA-DRB1 *04:01 koji je prisutan u 50 do 60% oboljelih od RA (što znači da 40 do 50% bolesnika nemaju taj alel), *04:04 kojega ima oko 30% bolesnika (prema tome, oko 70% nema), *01:01 kojeg ima također oko 30% bolesnika i *10 kojeg ima nešto malo više od 1%.

Vi, dakle, možete imati RA unatoč tomu što nemate rizični alel. A, dakako, možete uz RA imati i još neku bolest za koju imate predispoziciju.

Nadalje, treba imati na umu i to kako geni unutar HLA sustava doprinose ukupnoj genetskoj predispoziciji za nastanak RA s oko 50% ili manje, što znači da i mnogi drugi geni izvan HLA sustava a koji se rutinski ne testiraju također imaju važan doprinos, ako ne čak i veći od onog HLA, u predispoziciji za RA.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 11:54   #3137
Hvala na objašnjenu.
Nadam se da će moj liječnik znati što dalje.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:35   #3138
I ja se nova prijavljujem ovdje.
Dugo me bole šake, a preko godinu dana su me prsti jako počeli boljeti, pogotovo kada su se počeli deformirati. RTG šake pokazuje svašta loše.
Bila u KBC Dubrava, odradila hrpu pretraga, CRP je bio povišen, nakod Sumameda je pao ali sada su leukociti malčice iznad gornje granice.
HLA - A =11
HLA- B =35
HLA - DRB1 = 01-04

RF uredni.
U 11. mjesecu sam počela piti Decortine i konačno nisam imala bolove.
U četvrtak mi je doktorica dala kombinaciju smanjene doze Decortina (7,5) i MTX 1x tjedno.
Danas mi šake djeluju kao da mi se skuplja tekućina u pojedina područja pa to izgledaju kao jastučići. Ne znam što da mislim o tome.
nadicab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 18:56   #3139
Nalazi HLA tipizacije nisu učinjeni "dovoljno detaljno", no čini se da imate vrlo snažnu genetsku predispoziciju za reumatoidni artritis (HLA-DRB1 *04 i *01). Jeste li radili anti-CCP?

Djelovanje metotreksata sporo je. Nekoliko dana nije dovoljno da bi se odredilo je li lijek djelotvoran ili nije, stoga mu treba pružiti priliku! Da bi se vidjelo poboljšanje, ponekad treba proći i 8 do 12 tjedana!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 15:43   #3140
Meni je dijagnoza RA nedavno potvrđena nakon nalaza tipizacije i povišenog anti CCP-a. CRP i sed. ok, zadnji nalaz CRP 0,5, najviše što je išao zadnjih par mjeseci je 2,1. Ali moja majka i teta ga imaju. Pijem antimalarik već nekih 6 tjedana i zadnji tjedan dobila Decortin 10mg. Moji bolovi su ok, ramena bole ako ih upotrebljavam na žalost. ali tablete sad ne pijem. Mene muči slabost. U nogama, u rukama sad. Plaši me to jako, osjećaj je kao da idem kroz more. Gležnjevi su nestabilni, kad stojim na jedoj nozi, gležanj popušta. Doista sam bila u formi a sad sam praktično - invalid Nisam otečena, možda ponegdje malo, ne vidim da jesam. Nisam ukočena, savijam koljena. Je li i vama tako bude?
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.