Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2010., 14:41   #2041
Da se nadovežem na prošlo pitanje.... kada je firma dakle vrlo mala ,a vlasnik vezer ,a ima dobitak za prošlu godinu ,pa sam ja sam odlučio da knjižim kao zadržani ,ja sam sada konto 950 iz 09-te saldirao na =0 ,a otvorio konto 940 (zadržana dobit) ali ju nisam zatvorio ,pa je saldo u minusu ..da li je to ispravno ..oba sam konta "prelomio sa 133 - potraživanja od vlasnika ,pa je 133 što se tiće D/P na 0 , 950 D/P na 0 , jedino visi na 940 svota zadržanog. ispravno ili ne
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 00:35   #2042
Na kontu 940 su zadržani dobici iz 2008 i prije ako ima... ako nema dobitka 2008 i prije, onda je 940 = 0,00

na 950 mora bit dobit tekuće godine za koju radiš godišnji obračun...

tek kod godišnjeg obračuna za 2010. ćeš iznos sa 950 prebacivat na 940 ako ostane što tj. ako se dobit od 2009. neće koristit za isplatu ili pokriće gubitaka iz prošlih godina.

Zadnje uređivanje VTi underhood : 23.04.2010. at 00:50.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 00:49   #2043
Quote:
Veranda kaže: Pogledaj post
ljudi, molim pomoć. firma izdaje račune sa napomenom da je dokumenat ispisan računalom i punovažan bez potpisa i pečata. sa strane piše fakturirao i ime i prezime osobe koja je izradila račun. i tako već godinama. da li je to ok ili ne? da li treba biti ime i prezime direktora i da li se on treba baš potpisati ili ne?
ima točno propisano što mora sadržavat račun pa nebi bilo zgorega da malo potražiš, pisalo se o tome na forumu... ime i prezime direktora bi svakako trebalo bit istaknuto na računu...

A što se tiče potpisa direktora, oprečna su mišljenja... neki kažu da mora bit, a neki kažu da nemora... negdje u pravilniku stoji opaska da ako je račun pisan računalom i ako je istaknuto da je punovažan bez pečata i potpisa, nikakv potpis nije potreban...

Na kraju krajeva, ako pogledaš račun od T-COM koji dobivaš za tel. usluge, vidjet ćeš da nema ni pečata ni potpisa... isto s računima od banke za bankarske naknade... nisam sad 100% siguran za račune od HEP-a, ali isto mislim da su bez pečata (ali mislim da imaju skeniran i ispisan potpis direktora)...

Uglavnom, ako se ne radi o velikoj količini računa koja bi predstavljala problem direktoru da svakog mora potpisivat, moja preporuka je da se stavi i pečat i potpis direktora... onda barem znaš da te nitko neće klat sa svojm osobnim tumačenjima zakona ako dođe do kakvog spora...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 06:53   #2044
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ima točno propisano što mora sadržavat račun pa nebi bilo zgorega da malo potražiš, pisalo se o tome na forumu... ime i prezime direktora bi svakako trebalo bit istaknuto na računu...

A što se tiče potpisa direktora, oprečna su mišljenja... neki kažu da mora bit, a neki kažu da nemora... negdje u pravilniku stoji opaska da ako je račun pisan računalom i ako je istaknuto da je punovažan bez pečata i potpisa, nikakv potpis nije potreban...

Na kraju krajeva, ako pogledaš račun od T-COM koji dobivaš za tel. usluge, vidjet ćeš da nema ni pečata ni potpisa... isto s računima od banke za bankarske naknade... nisam sad 100% siguran za račune od HEP-a, ali isto mislim da su bez pečata (ali mislim da imaju skeniran i ispisan potpis direktora)...

Uglavnom, ako se ne radi o velikoj količini računa koja bi predstavljala problem direktoru da svakog mora potpisivat, moja preporuka je da se stavi i pečat i potpis direktora... onda barem znaš da te nitko neće klat sa svojm osobnim tumačenjima zakona ako dođe do kakvog spora...
da, razumijem, hvala!
količina računa je ogromna i ispisuje se ime i prezime osobe koja je fakturirala...
Veranda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 09:23   #2045
pročitaj RRIF br. 10/09, od strane 121-123.

tamo ti je lijepo navedeno koji sve zakoni, pravilnici i odredbe propisuju obvezne elemente računa, gdje su neki zakoni u suprotnosti itd. (čitaj malo zakon o PDV-u, računovodstvu, zakon o potrošačima itd.).

uglavnom, prema RRIF-u, račun treba biti originalan te potpisan.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 10:50   #2046
Underhood hvala ti puno ..savjeti meni kao početniku puno znače. Da li sam dobro shvatio?
1.Firma je imala gubitke u 2007/08 koji će zbirno biti prikazani u prijenosu pod brojem 40 PD prijave za 09.godinu u iznosu od 5000 kn . U 2009 je imala dobitak od 10000 kn koji je naravno "prelomljen " gubitcima i sada je stvarna osnovica za porez samo 5000. Koliko sam shvatio dakle to na PD prijavi nema veze sa iznosima na kontima jer se tamo prikazuje oporezovani tzv puni dobitak na kontu 804 i tu je iznos 8000 kn.Dakle ovo su dvije odbojene stvari.
2.Zašto u RRIF-u kaže da se početkom 2010 godini taj dobitak preknjiži sa 950 na 940 sa datumom 02.01.2010 .Mislim.. da li je to bitno ?Kažu zbog kontinuiteta iskazivanja kapitala.
3.Znači ovo je u redu ?
u 2010 .godini tako sada imam sljedeće stanje
950 (dobit prošle godine 8000 kn) saldiran na =0 (prelomljeno sa 133 poraživanja od vlasnika)
940( zadržana dobit ) nezatvoren = -8000

ili sam pobrkao lončiće kod 950 i 940 konta ?
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 11:20   #2047
Quote:
1.Firma je imala gubitke u 2007/08 koji će zbirno biti prikazani u prijenosu pod brojem 40 PD prijave za 09.godinu u iznosu od 5000 kn . U 2009 je imala dobitak od 10000 kn koji je naravno "prelomljen " gubitcima i sada je stvarna osnovica za porez samo 5000. Koliko sam shvatio dakle to na PD prijavi nema veze sa iznosima na kontima jer se tamo prikazuje oporezovani tzv puni dobitak na kontu 804 i tu je iznos 8000 kn.Dakle ovo su dvije odbojene stvari.
Kumulirani gubitak će biti na 941 u iznosu 5000

Dobitak tekuće godine na 950 će biti 10.000

A na 8 iskazuješ podatke iz PD obrasca...

Znači

8000 - 10.000 dobitak prije oporez.
8030 - 1.000 (pošto si prenio gubitak od 5000 pa je porez samo 1.000) porez na dobit
8330 - 9.000 dobitak poslije oporezivanja

znači knjiženja idu
D 7900->8000 P (kad se zatvori klasa 7)
D 8000->8030 P (porez)
D 8030->2430 P (porez kontiraš na obvezu)
D 8000->8330 P (razlika kad od ukupnog dobitka oduzmeš porez na dobit)
D 8330->9500 P (dobit tekuće godine)

na kraju godine ti razred 4, 7, 8 moraju bit na 0,00

Quote:
2.Zašto u RRIF-u kaže da se početkom 2010 godini taj dobitak preknjiži sa 950 na 940 sa datumom 02.01.2010 .Mislim.. da li je to bitno ?Kažu zbog kontinuiteta iskazivanja kapitala.
To je ono što sam rekao da ćeš tek kod obračuna za 2010 prebaciti dobit na zadržanu dobit (ukoliko što ostane)...

Quote:
3.Znači ovo je u redu ?
u 2010 .godini tako sada imam sljedeće stanje
950 (dobit prošle godine 8000 kn) saldiran na =0 (prelomljeno sa 133 poraživanja od vlasnika)
940( zadržana dobit ) nezatvoren = -8000

ili sam pobrkao lončiće kod 950 i 940 konta ?
zašto je 950 na 0,00?????

Zadržana dobit nemože bit u minusu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 12:11   #2048
Quote:
kotulica kaže: Pogledaj post
pročitaj RRIF br. 10/09, od strane 121-123.

tamo ti je lijepo navedeno koji sve zakoni, pravilnici i odredbe propisuju obvezne elemente računa, gdje su neki zakoni u suprotnosti itd. (čitaj malo zakon o PDV-u, računovodstvu, zakon o potrošačima itd.).

uglavnom, prema RRIF-u, račun treba biti originalan te potpisan.
Je, treba biti potpisan...
To znači da niti jedan račun za telefon, mobitel, struju, komunalno i sl. koji nemaju potpis na sebi ne priznaješ PDV?
Ja priznajem i uredno prolaze kontrole PDV-a, te im isti nikad nije bio osporen, bez obzira što računi nisu potpisani i pečatirani.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 12:53   #2049
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Je, treba biti potpisan...
To znači da niti jedan račun za telefon, mobitel, struju, komunalno i sl. koji nemaju potpis na sebi ne priznaješ PDV?
Ja priznajem i uredno prolaze kontrole PDV-a, te im isti nikad nije bio osporen, bez obzira što računi nisu potpisani i pečatirani.


hajde se ti malo odmakni od zakona o PDV-u i pokušaj uzeti u obzir i malo širu sliku od one koju trenutno imaš u glavi, a onda pročitaj moj post s razumijevanjem.

katastrofa.

evo, skenirala sam onih par navedenih stranica rrif-a pa se svađaj s njima. meni se danas ne da svađati. baš sam nešto super raspoložena.

http://i43.tinypic.com/i44xtz.jpg

http://i41.tinypic.com/2cfqvck.jpg

http://i42.tinypic.com/otp25k.jpg
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 13:06   #2050
Draga suknjice,
nije mi do nikakve svađe, postavila sam pitanje za priznavanje računa koje većina poduzeća ima, a nisu pečatirani niti potpisani.
Kako ih, ne samo ti, nego i drugi tretiraju?
Ja sam samo rekla moje stajalište.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 13:14   #2051
ja ih tretiram na način da mi moraju biti original, pečatirani i potpisani kako bih ih odobrila za plaćanje.
zafrkano je to pitanje kad se nešto plaća iz državnog proračuna.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 13:31   #2052
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Draga suknjice,
nije mi do nikakve svađe, postavila sam pitanje za priznavanje računa koje većina poduzeća ima, a nisu pečatirani niti potpisani.
Kako ih, ne samo ti, nego i drugi tretiraju?
Ja sam samo rekla moje stajalište.

..račun koji automatski izlazi iz programa nije potrebno žigirat niti potpisivat!!!! amen!!!
zbunj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 14:41   #2053
porezni nadzor

Treba mi pomoć. Dakle, imali smo porezni nadzor PDV-a iz 2008. Ustanovljen je manjak neke robe na skladištu, za vrijeme trajanja nadzora uplatili smo PDV koji je obračunan. Sad je stiglo porezno rješenje u kom piše da se utvrđuje manje obračunan PDV,recimo...:
- osnovica 10.000,00
- pdv 22% 2.440,00
- kamata 300,00

II. Nalaže se poreznom obvezniku da provede odgovarajuća knjiženja u poreznim knjigama koja se odnose na povećanje porezne osnovice.

Budući da mi je ovo prvi put da su mi nešto "pronašli", nemam pojma što trebam raditi.
Dakle, PDV smo platili, nisam ga knjižila na 2407, već 4678 / 249.
Trebam li učiniti još nešto?
Tko ima iskustva?
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.04.2010., 14:45   #2054
Quote:
kotulica kaže: Pogledaj post
ja ih tretiram na način da mi moraju biti original, pečatirani i potpisani kako bih ih odobrila za plaćanje.
zafrkano je to pitanje kad se nešto plaća iz državnog proračuna.
Pa lijepo te je lili pitala kako tretiraš račune od HEP-a, T-COM-a koji nemaju na sebi žig i potpis...

Ne knjižiš ih?

Ili vi dobivate račune sa žigom i potpisom? Jer ja dosada unatrag par godina još nisam dobio od T-COM-a račun sa žigom i potpisom... isto je i sa HEP-om koji ja mislim imaju skeniran i na printeru ispisan potpis direktora ali nema žiga... plin mi isto dolazi bez žiga... komunalije isto bez žiga...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 15:03   #2055
na takvim računima postoji elektronski kod (uzmi neki račun od t-coma ili od t-mobajla pa ćeš vidjeti elektronski kod).
kotulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 15:05   #2056
Hvala Underhood ...uff malo mi je ovo sada zapetljano , ja sam sljedio neke upute iz RRIF-a i gledao kako je to rađeno prošlih godina kada je bio u pitanju dobitak ..morati ću ipak pobrisati ovu temeljnicu pa ponovo ...pitati ću ako što ustreba...
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 20:12   #2057
evo upravo mi se najavila porezna u kontrolu, dolaze za par dana, zar se oni ne moraju najaviti pismenim putem 15 dana unaprijed? I dali se moze odgoditi porezni nadzor ako sam ja npr. na godišnjem? Negdje sam pročitala da porezna ima uvid u promet po žiro računu poreznog obveznika pa me zanima jeli to točno??
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 20:18   #2058
Porezna se najavi i preda obavjest o nadzoru direktoru na potpis, te će vas obavijestiti koji dokumenti su im potrebni. Obično se tu stvara problem jer neki direktori su vječno nedostupni, pa im se ne može predati obavjest o nadzoru.
Dokumente ili uzmu ili obave nadzor u prostorijama firme.
To što si ti na GO ne znači ništa, ne prilagođavaju se oni tebi, netko drugi će im predati knjige i dati objašnjenja. A GO se može prekinuti.
Porezna ima uvid u sve transakcije po žr.

Sretno!
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:05   #2059
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Porezna se najavi i preda obavjest o nadzoru direktoru na potpis,

Sretno!
lili hvala na odgovoru, najavili su se telefonski i rekli da dolaze, obzirom da sam ja jedini djelatnik u računovodstvu, ukoliko sam odsutna (bolovanje ili g.o.)ne znam tko bi im mogao dati knjig. evidenciju (stvarno mi treba neki razlog za odgodu nadzora jer mi treba još vremena da sredim evidenciju), zanima me hoće li kontrolirati 2009. god ako još nije predan završni? Ovo mi je prvi put da mi dolaze pa me malo trta....
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:13   #2060
Knjige im mora dati direktor, tj. odobriti nadzor nad knjigama i predaju knjiga, ti ne možeš.
A ako preuzmu knjige, bila ti tu ili ne je svejedno. Jedino bi, tebe radi, trebala sve srediti. Možete probati odugovlačiti, ali da ih time ne bi naljutili i isprovocirali, pa da traže dleku u jajetu...
Meni su kontrolirali 2009. u veljači jedno cca 3 tjedna i onda vratili knjige.
Najavljen nadzor telefonski par dana unaprijed i uzeli sve knjige za 2009. i 2008. godinu.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.