Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2015., 10:30   #10041
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
http://www.isplate.info/drugidohodak_kalkulator.aspx

Na ovom linku imaš kalkulator izračuna.

RRIF kontni:

2412 - obveze za porez i prirez dr.dohodak
2224 - obveze po ugovoru o djelu (neto)
24270 - obveza za MO I drugi dohodak
24271 - obveza za MO II drugi dohodak
24272 - obveza zdravstveno drugi dohodak
4160 - troškovi drugih dohodaka

JOPPD
Šifra stjecatelja 4002 - Osiguranik/stjecatelj primitka od kojega se utvrđuje drugi dohodak, a po osnovi kojeg postoji obveza doprinosa

Šifra primitka ili
4017 - Primici u naravi – korištenje zgrada, prometnih sredstava, povoljnije kamate pri odobravanju kredita i druge pogodnosti prema članku 14. stavku 3. Zakona o porezu na dohodak, a koje davatelji tih primitaka daju fizičkim osobama koje nisu njihovi radnici i osobe koje ostvaruju primitke iz članka 14. toga Zakona (ako firma plaća sa računa troškove)

4030 - Ostali primici koje fizičkim osobama isplaćuju ili daju pravne i fizičke osobe (obveznici poreza na dobit i obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti) i drugi isplatitelji i davatelji, a po osnovi kojih postoji obveza doprinosa (ako ima refundirate sredstva)
Hvala. Samo jos jedno pitanje. Da li su troskovi nastali na sluzbenom putu neto ili bruto iznos kod izracuna dohotka?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 16:06   #10042
Neto,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 11:00   #10043
Pozdrav svima,

ako je netko zadovoljan sa svojim računovodstvom i rado biste im dali preporuku, molim na p.p.

Tek krećem s poslovanjem, imam malo računa, jedini zaposleni, bitno je naravno da je čim povoljniji ali i da ima
volje i znanja za poduzetnike početnike.

Hvala!
jutarnja kavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:59   #10044
KOMPENZACIJA

Jel netko zna piše li u zakonu da izjava o kompenzaciji mora sadržavati određene podatke i koji su to (nešto poput obaveznih podataka za račune?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 14:56   #10045
TURIST.AGENCIJA

Riječ je o turističkoj agenciji koja je obrt, i radi kao posrednik odnosno naplaćuje proviziju za smještaj a ostatak ide iznajmljivaču. Zanima me ako mi možete pomoći u slučaju kada gost uplati cijeli iznos novaca na žiro račun agencije, a njena je provozija samo od toga 15 %, kako se to prikazuje u KPI??jer praktički nije cijeli iznos primitak nego samo postotak provizije?? Plizz pomozite...
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 15:26   #10046
Ima li netko iskustva sa ispravkom PDV obrasca tj. sad smo uočili da nije u dobar ulazni račun iz 9 mjeseca, pa sam tražila da mi naprave novi i storniraju ovaj. Je li se radi ispravak prijave za 9 mjesec ili se ta korekcija napravi u prijavi sad za 10 mjesec?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 15:55   #10047
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Jel netko zna piše li u zakonu da izjava o kompenzaciji mora sadržavati određene podatke i koji su to (nešto poput obaveznih podataka za račune?
Nema propisani oblik, ali ima propisane uvjete.
Uvjeti su istovrsnost i dospjelost.

Quote:
goca25 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa ispravkom PDV obrasca tj. sad smo uočili da nije u dobar ulazni račun iz 9 mjeseca, pa sam tražila da mi naprave novi i storniraju ovaj. Je li se radi ispravak prijave za 9 mjesec ili se ta korekcija napravi u prijavi sad za 10 mjesec?
Nema potrebe ispravljat poslani pdv obrazac. Slobodno korekciju napravi sad u obrascu za 10 mjesec. Sve to i ovako ulazi u istu godinu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 20:24   #10048
Darsey kolegica je imala kontrolu nedavno i žena je tražila da na kompenzaciji budu navedeni IBAN-i sudionika, kao obvezni elementi.

I trebala je dodati na samu kompenzaciju uz brojeve račune i dospijeća (imala je kopije računa s dospijećima u prilogu).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 20:28   #10049
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Darsey kolegica je imala kontrolu nedavno i žena je tražila da na kompenzaciji budu navedeni IBAN-i sudionika, kao obvezni elementi.

I trebala je dodati na samu kompenzaciju uz brojeve račune i dospijeća (imala je kopije računa s dospijećima u prilogu).
Stvarno su to tražili?
Kod mene su samo potpisi, brojevi računa i iznosi.
Jedva i tako dobijem ovjeru.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 20:32   #10050
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Darsey kolegica je imala kontrolu nedavno i žena je tražila da na kompenzaciji budu navedeni IBAN-i sudionika, kao obvezni elementi.

I trebala je dodati na samu kompenzaciju uz brojeve račune i dospijeća (imala je kopije računa s dospijećima u prilogu).
Brojeve racuna i dospijeca uvijek pisem ali ovo za IBAN prvi put cujem.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 20:59   #10051
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Darsey kolegica je imala kontrolu nedavno i žena je tražila da na kompenzaciji budu navedeni IBAN-i sudionika, kao obvezni elementi.

I trebala je dodati na samu kompenzaciju uz brojeve račune i dospijeća (imala je kopije računa s dospijećima u prilogu).
Po meni se to podrazumijeva. Logično je da budu navedeni osnovni podaci sudionika i podaci o tome što se prebija.
Ja sam pitanje shvatila kao jel propisano točno baš svaki element.
Nije, ali dokument (ugovor, izjava... )mora biti točan i nedvosmislen.

Mi imamo uvijek i dodatne podatke (telefon, faks, mail, dva potpisa...)

Dospjeće, naravno mora biti navedeno jer je to uz istovrsnost drugi osnovni uvjet za kompenzaciju.

Nije dozvoljeno provoditi kompenzacije za ono što nije dospjelo ili za potraživanja koja po svojoj prirodi nisu istovrsna.
Npr. ne može se prebijati račun za robu i npr. obračun naknade štete.

Mada, meni nitko nikad nije provjeravao istovrsnost tak da.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 22:34   #10052
Postoji li neka razlika u racunovodstvu u d.o.o i j.d.o.o?

Imam 25000kn, taman za otvoriti d.o.o ali nekako razmisljam da je bolje otvoriti jd.o.o jer je jeftiniji za otvoriti i za zatvoriti (ukupna razlika cca 4500kn)

Taman toliko me kosta revizija ako se ne varam,ali u slucaju da firma ne uspije likvidiram je za 600 i bok.

Sto kazete?
Rajeshkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 11:52   #10053
kako se bliži kraj godine, ne znam da li da plačem ili da se smijem kako sam nova u knjigovodstvu, a preuzela sam vođenje knjiga za jednu manju firmu, sad sam naravno u panici, jer imam osjecaj da sve trebam, a ne znam od kud početi.

Prvo sto znam, je da zavrsni sigurno al najsigurnije ne znam raditi. S obzirom da zelim nauciti, a nemam kako, zanima me ima li tko iskustva sa tim da se angažira neko knjigovodstvo da odradi zavrsni. odnosno da li bi ja mogla prisustvovati toj izradi, jer mi nije poanta samo da netko napravi i to je to. Zelim to nauciti.

Znam da masu stvari trebam pripremiti za to, al ja sam kao izgubljena trazim se jos a zelim to u narednim godinama promijeniti. da budem samostalna.

Hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 11:55   #10054
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post

Prvo sto znam, je da zavrsni sigurno al najsigurnije ne znam raditi. S obzirom da zelim nauciti, a nemam kako, zanima me ima li tko iskustva sa tim da se angažira neko knjigovodstvo da odradi zavrsni. odnosno da li bi ja mogla prisustvovati toj izradi, jer mi nije poanta samo da netko napravi i to je to. Zelim to nauciti.

Hvala
zato jedva čekam da se knjigovođe licenciraju a ne da svatko može raditi ovaj posao....
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 12:49   #10055
Thumbs up

Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
zato jedva čekam da se knjigovođe licenciraju a ne da svatko može raditi ovaj posao....
do 2018. stignem i ja... brzo učim...
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:13   #10056
Quote:
studen2211 kaže: Pogledaj post
zato jedva čekam da se knjigovođe licenciraju a ne da svatko može raditi ovaj posao....
ako mislis da ce licence nesto promijeniti, grdno se varas. ovo je ipak Hrvatska i na licencama ce samo netko zaraditi legalno i manje legalno..
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 13:17   #10057
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
kako se bliži kraj godine, ne znam da li da plačem ili da se smijem kako sam nova u knjigovodstvu, a preuzela sam vođenje knjiga za jednu manju firmu, sad sam naravno u panici, jer imam osjecaj da sve trebam, a ne znam od kud početi.

Prvo sto znam, je da zavrsni sigurno al najsigurnije ne znam raditi. S obzirom da zelim nauciti, a nemam kako, zanima me ima li tko iskustva sa tim da se angažira neko knjigovodstvo da odradi zavrsni. odnosno da li bi ja mogla prisustvovati toj izradi, jer mi nije poanta samo da netko napravi i to je to. Zelim to nauciti.

Znam da masu stvari trebam pripremiti za to, al ja sam kao izgubljena trazim se jos a zelim to u narednim godinama promijeniti. da budem samostalna.

Hvala
ja znam da sigurno ne bi preuzeo na sebe izradu zavrsnog i jos da to potpisem, a da je netko drugi radio knjige tokom godine.
Moze ti netko eventualno pomoci u izradi.
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:04   #10058
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
kako se bliži kraj godine, ne znam da li da plačem ili da se smijem kako sam nova u knjigovodstvu, a preuzela sam vođenje knjiga za jednu manju firmu, sad sam naravno u panici, jer imam osjecaj da sve trebam, a ne znam od kud početi.

Prvo sto znam, je da zavrsni sigurno al najsigurnije ne znam raditi. S obzirom da zelim nauciti, a nemam kako, zanima me ima li tko iskustva sa tim da se angažira neko knjigovodstvo da odradi zavrsni. odnosno da li bi ja mogla prisustvovati toj izradi, jer mi nije poanta samo da netko napravi i to je to. Zelim to nauciti.

Znam da masu stvari trebam pripremiti za to, al ja sam kao izgubljena trazim se jos a zelim to u narednim godinama promijeniti. da budem samostalna.

Hvala
Koliko predznanje imaš?
Ako znaš osnove i pojmove, možda ćeš se moći snaći prema člancima u stručnim časopisima.
Pojedini članci vrlo temeljito objašnjavaju pripreme za završni i samu izradu završnog i svih ostalih financijskih izvješća.
Bez pretplate na neki od časopisa i bez redovitog čitanja , teško ćeš to izvesti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:12   #10059
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Brojeve racuna i dospijeca uvijek pisem ali ovo za IBAN prvi put cujem.
Karakteristika ugovora o kompenzaciji je njegova neformalnost, dakle,
zahtjev za iban treba jednostavno ignorirati.
To je ostalo možda iz vremena kada su se kompenzacije provodile putem ZAP-a, ili SDK ako se dobro sjećam
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 14:38   #10060
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Koliko predznanje imaš?
Ako znaš osnove i pojmove, možda ćeš se moći snaći prema člancima u stručnim časopisima.
Pojedini članci vrlo temeljito objašnjavaju pripreme za završni i samu izradu završnog i svih ostalih financijskih izvješća.
Bez pretplate na neki od časopisa i bez redovitog čitanja , teško ćeš to izvesti.
Hvala Darsey. Radila sam kao student u jednom knjigovodstu, pomoćni poslovi, nakon toga sam radila robno materijalno (par mjeseci). sad već skoro godinu dana radim za jedan obrt i jedno manje poduzeće. stvarno dosad nisam imala nikakvih problema vezano za knjigovodstvene poslove. Činjenice je da svaki dan saznam nešto novo i da dnevno savladam puno upitnika. Ali dinamičnost je obilježje tog posla, tog sam svjesna. Inace sam zavrsila ekonomski fakultet i tijekom studija čak držala instrukcije iz računovodstva Shemu završnog knjiženja i to sta gdje bi trebalo koliko toliko znam, ali u teoriji. malo me strah prakse

Pokušati ću pronaći nekog voljnog za "instrukcije" pa narednih par mjeseci proci s njim sve... Nema druge
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.