Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2009., 02:25   #21
i meni se dešava da nešto sanjam pa se to dogodi. a deja vu mi se skoro stalno uplić u život,kao da sam tu istu situaciju ili proživjela ili vidjela ili.....ne znam ni sama kak da to objasnim....

npr,danas popodne sam legla jer me glava rastura već 2 dana i muž mi dođe u sobu i pita kak sam itd...ugl sva ta pitanja sam već proživjela,bila su ista,istim redoslijedom......nekad davno,samo tad nije bilo djeteta a sad ga imamo-to je jedina razlika. cijeli razgovor je bio isti,on je imao istu odjeću na sebi,ja sam bila okrenuta na istu stranu........
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:00   #22
Osjećam samo potrebu da prije rasprave i tumačenja predviđanja napomenem - nema dokaza da se radilo zaista o predviđanju!
Postoji jedino potvrđeno svjedočanstvo o vlastitom iskustvu PERCEPCIJE, ponavljam, percepcije da je budućnost predviđena!
Koliko god volimo vjerovati vlastitoj svjesti da je bezrezevrno pouzdana, ona to ipak nije. Naš nas mozak lako i nerijetko može zavarati. Dok se ne dokaže suprotno, smatram da je najvjerojatnije ono što je najjednostavnije.

Samo sam smatrala da treba definirati predmet tumačenja - prije stvarnog tumačenja. Postavljen je ražanj, vatrica lagano već pucketa - a zec je još u šumi. Tako nekako. Samo primiječujem.

Inače, izuzev toga, ne mislim da bi ovakve rasprave bile ni iz kojeg razloga nepotrebne.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:05   #23
Pa ja sam to i rekao u uvodnom posto. Znači, koliko god to bili uvjerljivo to je sve zapravo varka koju mozak stvara?
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:06   #24
šta se onda meni dešava? mislim na deja vu, ne na snove
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:16   #25
Wink

Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Pa ja sam to i rekao u uvodnom posto. Znači, koliko god to bili uvjerljivo to je sve zapravo varka koju mozak stvara?
Najvjerojatnije da da.

Quote:
Soon Li kaže: Pogledaj post
šta se onda meni dešava? mislim na deja vu, ne na snove
Mislim da je objašnjenje isto. Javlja se u sklopu nekih lakših i težih psih. por., ali ako je jedini simptrom, onda zapravo i nije simptom ničega u kliničkom smislu.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:23   #26
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije da da.



Mislim da je objašnjenje isto. Javlja se u sklopu nekih lakših i težih psih. por., ali ako je jedini simptrom, onda zapravo i nije simptom ničega u kliničkom smislu.
znači da ja imam neki psihički poremećaj??
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 03:50   #27
Quote:
ali ako je jedini simptom, onda zapravo i nije simptom ničega u kliničkom smislu.
Koliko sam shvatila, nemaš drugih problema i ne bi o ovome razmišljala/razmišljao da nije pokrenuta tema o tome. Onda ti nije ništa.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 05:51   #28
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da mi se nekada zna dogoditi da sam neš' sanjao i da se to što sam sanjao zapravo i dogodi. Sada ne znam da li je za to pravi naziv déjà vu (deža vi, je l' te?), al' koje je objašnjene tome. Sada ne znam da li me to mozak laže ili što već, al' često mi se dogodi nešto što sam sanjao (jer u tom trenutku se sjetim da sam to isto sanjao ili jednostavno zapamtim taj san) dogodi. Sada, koje objašnjenje psihologija ima za ovaj "fenomen", jer mnogim se ljudima koje znam ovo dogodilo, a to su (ako vam nešto znači) bili ljudi različitih vjerskih uvjerenja. Sada ne želim da ova tema postane još jedna tema za Religiju ili Alternativu (jer tamo već postoji), već me zanima objektivno mišljenje (ako ga ima) psihologije. Hvala unaprijed.
Pokusaj da nadjes neku zajednicku osobinu sadrzaja tih snova (ne pricam za ono sto se kasnije (verovacu jer se i meni desavalo...) ostvari) pa da onda mozes kada nju primetis u narednim snovima u zivotu znati da zapises taj san.

[Tako ces nekad mozda uspeti da imas dokaz crno-na-belo o tome da li je u pitanju "trip" ili ...]

Jedna koju sam izvukao iz svojih i tudjih snova (kojih sam imao prilike da cujem bas dosta) koji se kasnije ostvaruju je ova - u njima se obicno pojavljuje nepoznata osoba koja komunicira sa tobom ili te nekuda vodi ili se druzi sa tobom ali bez komunikacije verbalne, mada se "shvatate". Mada, u tvom slucaju to ne mora biti slucaj, a vise mozda ni u mom, al eto, bilo bi pametno da pokusas da nadjes neku "paralelu" za te snove, kad ih vec ima vise...

Ono sto psihologija (zapravo psihijatrija) nudi o tome svodi se na teorije o tome da je bila rec o telepatiji, i na teorije o tome da je bila rec o deza reconscience ili kako se vec pise - sto bi znacilo "pogresno prisecanje", ili da je u pitanju heroin ... Prica o hipokampusu i epilepsijama je zaista nesto sto nije znacajno za ovu temu... A sto se mozga tice - evo kako su meni na fakultetu to predavali: cak ni oni koji veruju da je memorija u njemu nemaju pouzdan dokaz za to, kao ni "otkrice" o lokaciji te memorije, mada se veruje da je memorija u stvari menjanje anatomskih i fizioloskih odlika sinapsi, i da je hipokampus odgovoran za zapamcivanje i ucenje, ili bar za "operativnu memorju", ali... nista od toga i nije dokazano, jer su rezultati opservacija pri ostecenjima hipokampusa ili presecanju istog magloviti, a verovanja (izvucenih iz te magle od rezultata) ima na pretek... ali njih svakako necemo smatrati za naucne istine - zar ne, vec samo za "verovanja" tj. nedokazane pretpostavke... Ljudi koji mi predaju nisu znali ni da mi kazu koje su to razlike na mozgu izmedju intelektualno zaostalih i obicnih ljudi - kazu da nauka to jos nije utvrdila, i da se mozda i ne radi o ostecenjima na mozgu. O mozgu se inace (u nauci) zna mnogo manje nego sto su osobe po forumima spremne da lazu da se zna... tako da nije redak slucaj da neko dodje i pravi se vazan sa "znanjima" o mozgu... dok bi svaki neurolog koji ga slusa mogao sam da mu se smeje i kaze mu da je budala koja umislja da nesto zna...

Naravno, postoji jos jedna situacija - kao psihijatrijsko objasnjenje, a to je nesvesno secanje necega (napr. neznas kad ti je drugu rodjendan ni sta obicno tvoj drug jedan predlozi da se ljudima za rodjendan kupi, jer si zaboravio, i sanjas noci kad je poceo dan kad je ovome rodjendan u snu stvari koje ti ovaj drug sutra predlozi da ovome kome je rodjendan kupis... - nista misticno).

Zadnje uređivanje sediporedmene : 04.04.2009. at 06:12.
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 11:09   #29
Znači, najbolje bi bilo da snove zapisujem pa ako se dogodi ono što sam sanjao, možemo raspravljati? Inače, ja va nisam alternativan (nemam niš' protiv tih ljudi). Nisam religiozan- agnostik sam. No, eto, to ne mogu objasniti. Ne konzumiram ništa što se ne bi trebalo konzumirati. Hranim se prilično zdravom hranom. Mršav jesam, al' ipak prehrana je zdrava, al' možda nije umjerena. Ne želim da me vi smatrate nekim čudakom ili da mislite da sam si zamislio da sam neki prorok ili tak' neš'. Uvijek pokušavam biti što racionalniji i zapravo sam veoma skeptičan u svemu. Ako je ovo ipak neki poremećaj ili tak' neš', okej, jer ne gledam to kao poremećaj koji bi mi mogao puno utjecati u životu. Bit je da ja te snove zapamtim i da se nekada ostvare situacije prilično isto/slično kako sam sanjao.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 11:57   #30
Quote:
Soon Li kaže: Pogledaj post
i meni se dešava da nešto sanjam pa se to dogodi. a deja vu mi se skoro stalno uplić u život,kao da sam tu istu situaciju ili proživjela ili vidjela ili.....ne znam ni sama kak da to objasnim....

npr,danas popodne sam legla jer me glava rastura već 2 dana i muž mi dođe u sobu i pita kak sam itd...ugl sva ta pitanja sam već proživjela,bila su ista,istim redoslijedom......nekad davno,samo tad nije bilo djeteta a sad ga imamo-to je jedina razlika. cijeli razgovor je bio isti,on je imao istu odjeću na sebi,ja sam bila okrenuta na istu stranu........
Da, prilično spooky kad se nađeš u takvoj poziciji. Ups, pa to je bilo kak sad to opet isto?
Ali ako idemo bez logičnog poigravanja uma prema telepatiji i sl, možda bi moglo biti da se radi o nekoj takvoj vrsti gledanja u budućnost i onda zapisivanja toga u mozak. Makar ti vaši snovi, mislim da su uz maštu reprojeciranje prošlih sličnih događaja, a da zapravo vaš um sam stoji iza tih deja vu događaja. Jer on se poigrava s nama jako...
A što se tiče telepatije ako postoji takav oblik komuniciranja i mogućeg gledanja u budućnost, možda se i to besvjesno događa. Spreman sam prihvatiti sve opcije prije nego velim da su lažne, a onda pažljivo promotriti koja bi mi mogla biti točna.
A to što sanjaš, može biti da ti se prošlost i mašta (pogotovo ako je razvijena) isprepliću pa stvaraju događaje slične onome u kojem si se našao kad si doživio deja vu. Jer meni je to isto bilo spooky pa sam si tu teoriju izmislio. Ali isto tak i istina je da razne stvari sanjamo, i zamišljamo.
Kad smo budni i svjesni, možemo odvojiti prošlost i sjećanja od mašte i zamišljanja budućnosti. U snovima se to više isprepliće jer je um pod velikim ''brojem okretaja'' pa onda nismo ni svjesni što je što - spavamo.
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 16:53   #31
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da mi se nekada zna dogoditi da sam neš' sanjao i da se to što sam sanjao zapravo i dogodi. Sada ne znam da li je za to pravi naziv déjà vu (deža vi, je l' te?), al' koje je objašnjene tome. Sada ne znam da li me to mozak laže ili što već, al' često mi se dogodi nešto što sam sanjao (jer u tom trenutku se sjetim da sam to isto sanjao ili jednostavno zapamtim taj san) dogodi. Sada, koje objašnjenje psihologija ima za ovaj "fenomen", jer mnogim se ljudima koje znam ovo dogodilo, a to su (ako vam nešto znači) bili ljudi različitih vjerskih uvjerenja. Sada ne želim da ova tema postane još jedna tema za Religiju ili Alternativu (jer tamo već postoji), već me zanima objektivno mišljenje (ako ga ima) psihologije. Hvala unaprijed.
Sve je to normalno...događa se ili povezivanjem sa snovima ili sa sličnim situacijama..
af40717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 19:43   #32
Quote:
Volster kaže: Pogledaj post
Da, prilično spooky kad se nađeš u takvoj poziciji. Ups, pa to je bilo kak sad to opet isto?
Ali ako idemo bez logičnog poigravanja uma prema telepatiji i sl, možda bi moglo biti da se radi o nekoj takvoj vrsti gledanja u budućnost i onda zapisivanja toga u mozak. Makar ti vaši snovi, mislim da su uz maštu reprojeciranje prošlih sličnih događaja, a da zapravo vaš um sam stoji iza tih deja vu događaja. Jer on se poigrava s nama jako...
A što se tiče telepatije ako postoji takav oblik komuniciranja i mogućeg gledanja u budućnost, možda se i to besvjesno događa. Spreman sam prihvatiti sve opcije prije nego velim da su lažne, a onda pažljivo promotriti koja bi mi mogla biti točna.
A to što sanjaš, može biti da ti se prošlost i mašta (pogotovo ako je razvijena) isprepliću pa stvaraju događaje slične onome u kojem si se našao kad si doživio deja vu. Jer meni je to isto bilo spooky pa sam si tu teoriju izmislio. Ali isto tak i istina je da razne stvari sanjamo, i zamišljamo.
Kad smo budni i svjesni, možemo odvojiti prošlost i sjećanja od mašte i zamišljanja budućnosti. U snovima se to više isprepliće jer je um pod velikim ''brojem okretaja'' pa onda nismo ni svjesni što je što - spavamo.

wow.....sad sam ostala bez riječi.....
Soon Li is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 21:52   #33
"Znači, najbolje bi bilo da snove zapisujem pa ako se dogodi ono što sam sanjao, možemo raspravljati?" - pojasni iskaz... visesmislen je, mozda moze biti i jednosmisleniji, jer stvarno ne znam sta si hteo da kazes u ovoj recenici, mada znam u vezi kojih si stvari pricao, dakle, sta?
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 21:57   #34
Pokusaj da nadjes neku zajednicku osobinu sadrzaja tih snova (ne pricam za ono sto se kasnije (verovacu jer se i meni desavalo...) ostvari) pa da onda mozes kada nju primetis u narednim snovima u zivotu znati da zapises taj san.

[Tako ces nekad mozda uspeti da imas dokaz crno-na-belo o tome da li je u pitanju "trip" ili ...]
__________________
Možda sam samo krivo shvatio. Sorry.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 22:08   #35
Nisi, ali, mozemo komunicirati i ako "ne zapisujes", ja sam ti to "da imas dokaz crno-belo" reko cisto kao da imas dokaz radi sebe, a ne radi toga "da bi mogo da komuniciras samnom" - ako si uopste to mislio da sam rekao ...
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 22:25   #36
I da, upravo sam saznao da je pravilni naziv za temu i za ovo što se meni događa déjà rêvé.
Opet, ja prihvaćam da je varka iako mi je prerealno i uvjerljivo da bi mi to bilo, al' opet ako psihologija to naziva varkom koju mozak radi, ja prihvaćam. Možda bih se zapitao da sam san zapisao i da se kasnije ostvari, al' prelijen sam da zapisujem svaki svoj san.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 22:31   #37
Pa ja sam ti predlozio predlog kako da znas "koji ce se najverovatnije ostvariti" pa da ne zapisujes svaki...
Psihologija nema prava da iskljuci mogucnost postojanja telepatije (koja bi implicirala mogucnost procene toga "sta je najverovatnije da ce se desiti u buducnost" (sto nije isto sto i 'predvidjanje', vec je procena)), a Frojd tvrdi da postoje takvi snovi, i takve stvari, ali nije sam u toj tvrdnji... ondosno, Frojd navodi dogadjaje u kojima je bio prisutan kada su se odvijali neki paranormalni fenomeni, ...
Inace, postoje mnogi eksperimenti koji (onoliko koliko eksperimenti uopste i mogu da pokazu nesto) pokazuju postojanje telepatije, sto, opet, ne treba uzeti zdravo za gotovo kao "pokazivanje", jer eksperiment ima svoje metodoloske mane, pa moze da odvede u zabludu...
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 02:46   #38
Angry ako si ti neuroznanstvenik, ja sam ŽABA - a nisam!

Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
Prica o hipokampusu i epilepsijama je zaista nesto sto nije znacajno za ovu temu... A sto se mozga tice - evo kako su meni na fakultetu to predavali: cak ni oni koji veruju da je memorija u njemu nemaju pouzdan dokaz za to, kao ni "otkrice" o lokaciji te memorije, mada se veruje da je memorija u stvari menjanje anatomskih i fizioloskih odlika sinapsi, i da je hipokampus odgovoran za zapamcivanje i ucenje, ili bar za "operativnu memorju", ali... nista od toga i nije dokazano, jer su rezultati opservacija pri ostecenjima hipokampusa ili presecanju istog magloviti, a verovanja (izvucenih iz te magle od rezultata) ima na pretek... ali njih svakako necemo smatrati za naucne istine - zar ne, vec samo za "verovanja" tj. nedokazane pretpostavke... Ljudi koji mi predaju nisu znali ni da mi kazu koje su to razlike na mozgu izmedju intelektualno zaostalih i obicnih ljudi - kazu da nauka to jos nije utvrdila, i da se mozda i ne radi o ostecenjima na mozgu. O mozgu se inace (u nauci) zna mnogo manje nego sto su osobe po forumima spremne da lazu da se zna... tako da nije redak slucaj da neko dodje i pravi se vazan sa "znanjima" o mozgu... dok bi svaki neurolog koji ga slusa mogao sam da mu se smeje i kaze mu da je budala koja umislja da nesto zna...
Mogla bih na svaku pojedinu sintagmu dati više konkretnih referenci o vrlo ekzaktnim dokazima, ali to nadilazi obime ovog foruma. A i imalo bi učinka koliko i da bakici iz Srednjeg Murišća dokazujem da se ne maže kravljom balegom, a ona će tvrditi da ljudi iz grada ne znaju, nego da ona radi kako je i njenoj baki pomoglo da zarastu rane - unatoč svemu će se mazati kravljom balegom. To je zaključak.
Ne znam koji fakultet imaš, ali uopće spominjanje i uspoređivanje s traženjem točne lokacije gdje se memorija nalazi i sl. navodi, govori o elementarnom nerazumijevanju neuroznanstvene problematike - baš kao baka iz Srednjeg Murišća! Sorry, al' treba znati svoje granice.

Pojednostavnit ću - neuroznanstvene fenomene je najbolje prepustiti ljudima koji su odstudirali ili studiraju upravo NEUROZNANOST!
Ili vjeruješ da se i NASA folira i da čovjek nikada nije bio na mjesecu?!!!
Možda je i to skroz bezveze.

Da znaš šta se u neuroznanosti promatra i koji su pristupi, ne bi te zbunjivao Freud u tom kontekstu jer on neuroznanosti nije nimalo oprećan - dapače, sve se više dokazuje - što je i za života "prorekao" (gle čuda! "Prekognicija!" - ili možda obična samouvjerenost, intuicija i zdrav razum...?).

Nervira me kad vidim da je još uvijek Srednji vijek i da su ljudi dominantno diktirani svojim osobnim doživljajem (čak i vrlo obrazovani!), umjesto da prouče kompleksnu literaturu, ako već hoće kompleksno argumentirat'.
Ja kad hoću popraviti auto, odem automehaničaru. Ne doživljavam 'po zvučnosti' i ne znam čemu, šta mom autu treba.
Zašto onda znanstvenik ne bi komentirao znanost - nego bakice iz Srednjeg Murišća, po svom vjerovanju - jer je to maksimum koji razumiju!!!

Ja, ako nešto ne razumijem, npr. rastaviti i sastaviti računalo, ne tvrdim da to nitko ne zna! Nego priznam, ja ne znam - i nađem tko zna.

Ma, mislim... Šta je radim uopće ovdje...?
Kravlje balege barem ima... ... ...

Ovo sam rekla i neću više polemizirat'. Ne možemo. Ili napiši protuargumente s referencama! To prihvaćam (ak' znaš šta su reference... ).

Ne mogu opisati koliko je sve ovo strašno! Eto, morala sam to reć'.
Znanje je privilegija i prokletstvo! Ne znam kako drugačije dočarati. Ajd, bok!
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 03:58   #39
Zamoljena sam ipak dati neke dokaze - slijedi:

Brain. 2007 Jan;130(Pt 1):88-99. Epub 2006 Nov 30.
Links
The dreamy state: hallucinations of autobiographic memory evoked by temporal lobe stimulations and seizures.
Vignal JP, Maillard L, McGonigal A, Chauvel P.


Service de Neurologie, Hopital Central, CHU de Nancy, France. [email protected]

Using results from cortical stimulations, as well as the symptoms of spontaneous epileptic seizures recorded by stereoelectroencephalography we re-studied the phenomenon of the dreamy state, as described by Jackson (Jackson JH. Selected writings of John Hughlins Jackson. Vol 1. On epilepsy and epileptiform convulsions. Taylor J, editor. London: Hodder and Stoughton; 1931). A total of 15 sensations of déjà vécu, 35 visual hallucinations consisting of the image of a scene and 5 'feelings of strangeness' occurred. These were recorded during 40 stimulations in 16 subjects, and 15 seizures in 5 subjects. Forty-five per cent of dreamy states were evoked by stimulation of the amygdala, 37.5% by the hippocampus and 17.5% by the para-hippocampal gyrus. During both spontaneous and provoked dreamy state, the electrical discharge was localized within mesial temporal lobe structures, without involvement of the temporal neocortex. Early spread of the discharge to the temporal neocortex appeared to prevent the occurrence of the dreamy state. Semiological analysis showed a clinical continuity between déjà vécu and visual hallucinations, the latter often consisting of a personal memory that was 'relived' by the subject; such memories could be recent, distant or from childhood. With one exception, the particular memory evoked differed from one seizure to another, but were always drawn from the same period of the subject's life. Given the role of the amygdala and hippocampus in autobiographic memory, their pathological activation during seizures may trigger memory recall. This study of the dreamy state is in keeping with other evidence demonstrating the constant and central role of the amygdala and hippocampus (right as much as left) in the recall of recent and distant memories. It demonstrates the existence of large neural networks that produce recall of memories via activation of the hippocampus, amygdala and rhinal cortex.

PMID: 17142246 [PubMed - indexed for MEDLINE]
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 04:03   #40
Rev Neurol. 1998 Feb;26(150):261-5.
Links
[Diagnosis of seizures originating in the amygdala and the hippocampus]
[Article in Spanish]

Padró L, Rovira R.

Servei de Neurología, Hospital General Universitari Vall d'Hebron, Barcelona, España.

INTRODUCTION: Lesions in the hippocampus of some epileptic patients were first described one hundred and seventy years ago. Since then our knowledge of the relationship between epileptic seizures and temporal lobe lesions has greatly improved. DEVELOPMENT: The aim of this paper is to systematize the symptomatology of the hippocampus and amygdala seizures. These seizures may have a great number of different clinical features: special 'loss' or 'impairment of consciousness', epileptic automatisms and autonomic changes. Moreover, at the beginning of seizures some patients have reported experiences having subjective qualities similar to those experienced in everyday life. P Gloor named them 'experiential phenomena' and subdivided them into affective (eg: fear), perceptual (eg: visual hallucinations) and mnemonic (eg: 'déjà vu' illusion). CONCLUSION: It is very important to know the contribution of the hippocampus and the amygdala to the symptomatology of temporal lobe seizures due to the progress of MRI diagnostic possibilities that are improving the surgical outcome.

PMID: 9563096 [PubMed - indexed for MEDLINE]
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:24.