Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2016., 21:35   #1041
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Njegova firma, njegov problem.
Ok kad je tako.



Quote:
Agrokor, službeno, 2014. završio s gubitkom od 225 milijuna kuna. U prijevodu, trebao bi rezati plaće. :klap:
U prijevodu treba srezati troškove a ne plaće. Zato sam i napomenuo što su mu troškovi.

Quote:
Problem ovakvih možda i nije čak ni u tome što su preveliki da ih se makne, nego kako su do toga došli.
Vjerovatno dobija i diže kredite. Jebo gospodarstvo i ekonomiju koja "funkcionira" na taj način.

Pravi poslodavac je onaj koji regulira troškove i ne izvlači novac da bi sebe namirio a na naš račun. Jer mi smo ti koji plaćaju porez, na kojima banke zarađivaju a kredite i zajmove davaju hohštaplerima.

To nije gospodarski i financijski sustav - to je idiotizam.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:39   #1042
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U kapitalizmu sve tvrtke rade da ostvare dobit i to što veću dobit. Što veća dobit je onaj motor koji ih tjera. Što veća dobit je razlog zašto je kapitalizam bio efikasniji od socijalizma.

Zašto bi se bilo tko pa i Agrokor odrekao dijela dobiti?

Tvrtke otvaraju svoje tvornice u državama Azije upravo zato da ostvare veću dobit. Agrokor proizvodi u BIH i Srbiji da bi ostvario veću dobit.

Ostvariti najveću moguću dobit što se može ostvariti je racionalno ponašanje u kapitalizmu.

Odreći se dijela dobiti iz čista mira je iracionalno ponašanje u kapitalizmu.
A u kapitalizmu kad firma posluje s gubitkom što se onda radi s tom firmom ?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:43   #1043
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post


U prijevodu treba srezati troškove a ne plaće. Zato sam i napomenuo što su mu troškovi.



Vjerovatno dobija i diže kredite. Jebo gospodarstvo i ekonomiju koja "funkcionira" na taj način.

Pravi poslodavac je onaj koji regulira troškove i ne izvlači novac da bi sebe namirio a na naš račun. Jer mi smo ti koji plaćaju porez, na kojima banke zarađivaju a kredite i zajmove davaju hohštaplerima.

To nije gospodarski i financijski sustav - to je idiotizam.

I plaće su troškovi. Po svim standardima i hrvatskim, i europskim i svijetskim.

Krediti sami po sebi nisu loši. Odnosno da li je kredit dobar ili loš ovisi o tome na što ga se troši.

Gubitak također sam po sebi nije loš, odnosno ovisi zašto je došlo do gubitka.

Ako je do gubitka došlo zbog ulaganja u daljnji razvoj poduzeća tada je gubitak dobar, a ne loš. To je planirani gubitak koji se pokriva dobiti slijedećih godina.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:45   #1044
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ja to sve razumijem, no kolegi Johnu Newmanu očito nije, pa onda pokušavam pokazati da barem u slučaju Agrokora nema smisla uopće pričati o nekim abnormalnim profitima.

Iako, najjače oružje bi bilo to da lijepo on otvori neku firmu i daje plaće koje on misli da bi to trebali svi imati.
ako ne razumiješ ono o čemu ja pišem (a to je očito iz brojnih replikacija) probaj bar stručni tekst:


http://forbes.hr/biznis/prihod-agrok...krediti-deset/

Quote:
Agrokorov dug, kako stoji u financijskom izvješću, uglavnom se sastoji od dvije senior obveznice dospijeća 2019. i 2020. godine, te bilateralnih kreditnih aranžmana s bankama i financijskim institucijama – dio s VTB, a dio sa Sberbankom. Mercatorov dug se pak sastoji od kredita potpisanog prošle godine s grupom banaka (Wider Group Deal) te kredita s bankama u Srbiji, s dospjećima 2019. i 2020. godine, radi restrukturiranja ranije nagomilanih dugova.

Prema nedavno iznesenim očekivanjima Deloittea, kada potpuno konsolidira Mercator, grupa će na godišnjoj razini imati više od sedam milijardi eura prihoda, što bi Agrokor svrstalo među prvih 10 tvrtki u srednjoj Europi. Poslovni sistem Mercator je u prošloj godini imao konsolidirani prihod od 5,19 milijardi kuna, te je poslovao s gubitkom od 40,28 milijuna kuna.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:47   #1045
Kako komentirate činjenicu da će nam Agrokor voditi državu? Zdravko Marić predložen je za novog mandatara.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:47   #1046
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I plaće su troškovi. Po svim standardima i hrvatskim, i europskim i svijetskim.

Krediti sami po sebi nisu loši. Odnosno da li je kredit dobar ili loš ovisi o tome na što ga se troši.
Alo zmaju. Nije plaća jedini trošak firme.

Quote:
Gubitak također sam po sebi nije loš, odnosno ovisi zašto je došlo do gubitka.

Ako je do gubitka došlo zbog ulaganja u daljnji razvoj poduzeća tada je gubitak dobar, a ne loš. To je planirani gubitak koji se pokriva dobiti slijedećih godina.
Aha, tu smo. Evo gore je kratak link, pa da vidimo zašto todorić ipak ne da ljudima veće plaće.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:47   #1047
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
A u kapitalizmu kad firma posluje s gubitkom što se onda radi s tom firmom ?
Ništa.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:50   #1048
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ništa.
ok, onda sam s vama dvojicom završio. https://en.wikipedia.org/wiki/Bankruptcy
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:50   #1049
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Alo zmaju. Nije plaća jedini trošak firme.



Aha, tu smo. Evo gore je kratak link, pa da vidimo zašto todorić ipak ne da ljudima veće plaće.

Naravno da plaća nije jedini trošak. Ali ti si napisao: Trebalo bi srezati troškove a ne plaće. Iz toga ispada da plaće nisu troškovi.

Todorić ne daje ljudima veće plaće zato što si je kupio slovneski Merkator?

Pametno od njega, moći će više ostaviti svojoj djeci i unucima.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:54   #1050
Čitaj s razumjevanjem.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:54   #1051
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Krediti sami po sebi nisu loši. Odnosno da li je kredit dobar ili loš ovisi o tome na što ga se troši.
Krediti s kamatom od 10% su loši.
http://www.suvremena.hr/13355.aspx
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:54   #1052
navodno se više ne mogu kupiti biljezi u tiskovim kioscima jer mangup nije plaćao ni državi....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:55   #1053
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Pametno od njega, moći će više ostaviti svojoj djeci i unucima.
Odlično, onda neka njih zaposli na mjesta za koja se žalio da su mu potrebna

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
navodno se više ne mogu kupiti biljezi u tiskovim kioscima jer mangup nije plaćao ni državi....
što bi on tako vodio poslovanje u državama koje to u praksi jesu
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 21:56   #1054
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Krediti s kamatom od 10% su loši.
http://www.suvremena.hr/13355.aspx
Opet - da li je kredit dobar ili loš ovisi o tome na što se troši a ne kolike su kamate.

Recimo - kredit za obrtna sredstva. Dakle digneš kredit da bi kupio obrtna sretstva. Neka je taj kredit 10 posto, ako staviš maržu od 20 posto itekako ti se kredit isplatio.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:00   #1055
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Odlično, onda neka njih zaposli na mjesta za koja se žalio da su mu potrebna



što bi on tako vodio poslovanje u državama koje to u praksi jesu
Zašto bi zaposlio svoju djecu?

Uostalom, ako ih i zaposli zna se koja su mjesta na koja se zapošljavaju djeca vlasnika - to su upravljačka mjesta. Oni su vlasnici.

U kapitalističkim državama imaš više manje besplatne državne škole koje školuju djecu radnika za radnička zanimanja i elitne privatne i skupe škole koje školuju djecu kapitalista za upravljačka mjesta.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:15   #1056
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
ok, onda sam s vama dvojicom završio. https://en.wikipedia.org/wiki/Bankruptcy
Stečaj se ne pokreće kada tvrtka posluje s gubitkom, već kada ne može plaćati svoje obaveze (poreze, doprinose, neto plaće ..... ).

Možeš imati tvrtku koja posluje godinama sa gubitkom, ali svoje obaveze plaća na vrijeme, a to znači da se nema zašto pokrenuti stečaj.

Jednako tako možeš imati tvrtku koja godinama posluje sa dobiti, ali ne može plaćati svoje obaveze. Takva tvrtka ide u stečaj.

Dakle, stečaj je vezan uz plaćanje obaveza ne uz poslovanje sa dobiti odnosno gubitkom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:41   #1057
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da cilja na one koji su svršavali dok je Krivousti iz petnih žila vikao: 200 bogatih obitelji.

Tvoji preci, ili ti, svejedno, svjesno ili nesvjesno, e to je sad pitanje, jer je većina u Hrvatskoj i dalje u nesvijesti.
Tako su cetnici nazivali prvog hrvatskog predsjednika. Ako pripadas toj skupini, nastavi u istom tonu.
Niti ja niti moji pretci nismo zagovarali kapitalizam u kojem ce bivsi komunisti preuzeti drzavne tvrtke i uglavnom ih unistiti. Prizeljkivali smo kapitalizam kakav je u to vrijeme bio u Njemackoj.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:46   #1058
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Hm ..... bivši komunisti?

Jesu li u Nigeriji, Sudanu, Pakistanu, Indiji, Kongu, Keniji ..... bivši komunisti postali kapitalisti?

Tamo je, brarem za sada kapitalizam lošiji nego u Hrvatskoj, ali Hrvatska ide prema dolje, oni prema gore, pa ćemo se u dogledno vrijeme zamijeniti.

Postoje samo dvije vrste kapitalizma - kapitalizam bogatih kapitalističkih država i kapitalizam siromašnih kapitalističkih država.

U bogatim kapitalističkim državama mrvice koje dobijaju radnici malo su veće. To je jedina razlika.
Hvala na odgovoru. Znaci slazemo se. Bivsi komunisti nisu kapitalisti u Nigeriji, Sudanu i Pakistanu dok u RH jesu. Zbog toga ce nas ove zemlje preteci.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:48   #1059
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Opet - da li je kredit dobar ili loš ovisi o tome na što se troši a ne kolike su kamate.

Recimo - kredit za obrtna sredstva. Dakle digneš kredit da bi kupio obrtna sretstva. Neka je taj kredit 10 posto, ako staviš maržu od 20 posto itekako ti se kredit isplatio.
Ne mozes marzu stavljati proizvoljno, jer nisi sam na svijetu. Ako ti konkurencija ima manju marzu, i time jeftiniji proizvod, ti ces takodjer morati smanjiti cijenu proizvoda. Bitno je dakle koliku kamatu placa Agrokorova konkurencija.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 22:50   #1060
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Ok kad je tako.
A nego kako je?

Neka se pravda investitorima, ne meni/nama.

Quote:
U prijevodu treba srezati troškove a ne plaće. Zato sam i napomenuo što su mu troškovi.
Znaš i sam da to u Hrvatskoj znači, reži plaće najnižim radnicima ili daj otkaz 10% radnika, a ovi ostali neka rade prekovremeno, koje obično nije plaćeno.

Quote:
Vjerovatno dobija i diže kredite. Jebo gospodarstvo i ekonomiju koja "funkcionira" na taj način.

Pravi poslodavac je onaj koji regulira troškove i ne izvlači novac da bi sebe namirio a na naš račun. Jer mi smo ti koji plaćaju porez, na kojima banke zarađivaju a kredite i zajmove davaju hohštaplerima.

To nije gospodarski i financijski sustav - to je idiotizam.
Upravo to i je veliki problem.

Primjer iz Agrokor koncerna - je li bolje prodati firmu za 1 kn, uz preuzimanje 450M kn duga ili opraštanje dugova firmi, uz prodajnu cijenu od 300M kn?

Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
A u kapitalizmu kad firma posluje s gubitkom što se onda radi s tom firmom ?
Ovisi. To je valjda i tebi jasno.

Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Krediti s kamatom od 10% su loši.
http://www.suvremena.hr/13355.aspx
Točno, ali ne 100%.

To su katastrofalne kamate, no u tom periodu je to bilo normalno, dosad je te obveze trebao refinancirati.

Međutim, ako je to značilo da je vratio kredit i još na toj lovi zaradio, dobar potez.

P.S. Sad vidim da je i mravac napisao isto.

Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Tako su cetnici nazivali prvog hrvatskog predsjednika. Ako pripadas toj skupini, nastavi u istom tonu.
Niti ja niti moji pretci nismo zagovarali kapitalizam u kojem ce bivsi komunisti preuzeti drzavne tvrtke i uglavnom ih unistiti. Prizeljkivali smo kapitalizam kakav je u to vrijeme bio u Njemackoj.
Ja ne pripadam nikakvim esktremnim idiotima, jednostavno, neke stvari je napravio krivo, neke kako treba, no, po meni, na kraju je ispalo više štete nego koristi.

Slažem se, mnogi ljudi priželjkuju jedno, a dobiju drugo, zato i ide ona - pazi što želiš.

Gledajući na povijest Hrvatske, Hrvata, kako hoćeš, razdoblja u kojima je život na ovim prostorima bio lijep, su trajala prekratko, a žrtve u ljudstvu su bile ogromne.

U Hrvatskoj je možda 10% kapitalizam, ostalo je sve isto kao i prije, zato država i je tu gdje je. Nije se riješila okova starog sustava, a uvela je loše stvari iz novog i imaš totalnu katastrofu, za dobar dio građana.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.