Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2012., 01:30   #1
Štitnjača - na koje nas sve načine muči? - III. dio [VAŽNA OBAVIJEST U 1. POSTU]

Drage forumašice i forumaši,

prilikom spajanja postova netragom je nestala tema Štitnjača - na koje nas sve načine muči II.

Dok se ne dogovorimo što ćemo i kako ćemo dalje, pozivamo vas da nastavite pisati na ovoj temi.

Uspjeli smo doći samo do tekstualne verzije stare teme: https://www.forum.hr/archive/index.php/t-591496.html.

Prvi dio teme nalazi se ovdje.

Ispričavamo se zbog neugodnosti svima koji su pisali na navedenoj temi.

Moderatori pdf-a Zdravlje
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 01:33   #2
Nekoliko postova sa stare teme na koje nije odgovoreno:

Quote:
Pache Mallo kaže:
Dragi supatnici po stitnjaci, zamolila bih vas savjet. Isla sam nasumce po temi naprijed-natrag, ali je stvarno duuga, a beban trazi svoje tako da je ne stignem cijelu procitati.
Ukratko, muku mucim s hipertireozom vec 6 godina. Imala sam period od 1 godine kada sam bila bez terapije (Athyrazol), ali nakon poroda opet je uslijedilo naglo pogorsanje. Sada mi dr savjetuje potpuno uklanjanje stitnjace. Nemam cvorica ni ikakvih drugih promjena na njoj, osim sto je povecana. Najveci nam je razlog operacije trudnoca i dojenje, rado bismo imali jos koje dijete i sad cekamo smirenje hormona pa operaciju.
Savjet trazim od vas kojima je odstranjena stitnjaca, ako biste mogli napisati iskustvo, preporuku lijecnika, bolnice, bilo gdje u Hrvatskoj. Moze i na pm. Hvala svima!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 01:35   #3
*

Quote:
Austen Jannis kaže:
Puno Vam hvala na odgovoru.

U prvom sam trenutku pomislila BAR NIJE NAJGORE, a onda sam vidjela da uzorak nije prikladan za analizu. Najteže je to vrijeme čekanja.

Molila bih , a može i na PM da mi netko preporuči iz vlastitog iskustva ili da je čuo koji su kod nas najbolji doktori za štitnjaču.

Zvala sam Vuk Vrhovec kako bih i tamo naručila mamu i rečeno mi je da je termin moguće dobiti tek u 9. mjesecu.. Sramota od sustava!

Na internetu sam našla neke doktore i ići ću s mamom i k njima, ali ako netko baš zna ciljano dobrog liječnika za štitnjaču, bila bih zahvalna.

Lijepi pozdrav Gato Felix i puno Vam hvala!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 01:36   #4
*

Quote:
BBlue kaže:
Zna li netko radi li, i ako radi - gdje - dr Čolak s Vuka Vrhovca privatno? Rečeno mi je da je otišao u mirovinu.... a ja ne bih mijenjala endokrinologa ako ne moram
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 01:38   #5
*

Quote:
Austen Jannis kaže:
Dr Novosel iz Ilice je jako dobar, prema mom dojmu. Tek ćemo ići kod njega.

A također ćemo otići po još jedno mišljenje u polikliniku Leptir kod dr Škare.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 01:39   #6
*

Quote:
dani28 kaže:
evo imam i ja problema sa štitnjačom,jako kucanje srca ima veze sa štitnjačom jel sam ja tako i ostkrila da imam problema sa štitnjačom,meni su otkucaji srca bilia do 130 i pijem iste tablete al 3×1 tabletu,ali odi kod doktorice jel ja pijem i tablete za te otkucaje
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Old 14.05.2012., 02:00   #7
Da li se subklinička hipotieroza liječi?
manchild is offline  
Old 14.05.2012., 17:21   #8
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Da li se subklinička hipotieroza liječi?


vjerovatno zavisi od visine tsh i kako navode, eventualno pozitivna antitijela, guša.....
hašismotko is offline  
Old 14.05.2012., 20:37   #9
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Da li se subklinička hipotieroza liječi?
Najviše zapravo ovisi koji vas liječnik odnosno endokrinolog liječi.
Moj stav je da se liječi ako je TSH viši od 10 mIU/L. ako nepostoje pridružena stanja/bolesti.
hrvoje dr. is offline  
Old 15.05.2012., 00:41   #10
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Najviše zapravo ovisi koji vas liječnik odnosno endokrinolog liječi.
Moj stav je da se liječi ako je TSH viši od 10 mIU/L. ako nepostoje pridružena stanja/bolesti.
imam oko 5-7, jako varira
manchild is offline  
Old 15.05.2012., 09:14   #11
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Najviše zapravo ovisi koji vas liječnik odnosno endokrinolog liječi.
Moj stav je da se liječi ako je TSH viši od 10 mIU/L. ako nepostoje pridružena stanja/bolesti.
je li hashimoto sindrom pridruženo stanje bolesti? čvorići?

nije li TSH 10 mIU/L previsok kod planiranja trudnoće, npr.?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 15.05.2012., 12:03   #12
osjećao sam se super, knotrola za 3 mj, sve pet
odem u četvrtak u štenju u 9 ujutro, vratim se kući sat kasnije i nakon 10 min počmem se osjećat loše
znoj, moram na wc, nemam energije, - popodne bolje
sutra ujutro loše - popodne bolje
sub-ned prilično dobro
jučer ujutro skroz loše , popodne bolje
danas opet loše ujutro, sada sam malo bolje al svako popodne sve manje energije, gubim kile...
sutra vadim krv tsh i ft4.
zadnji put (prije misec i pol) je tsh 3.14 i pit 1/2 25mg eutyrox

da mi nije sad naglo pao kad sam šetao po vrućini? bilo je prilično vrućo a ja nisam išao za tim

i još nešto, možda će zvučat glupo, al kad god mi je jako loše vid mi bude bolji nego inače , jednostavno vidim čišće kad mi je loše! WTF?

btw. - crap! već smo na III temi
Z_interactive is offline  
Old 15.05.2012., 17:23   #13
takve dane imamo svi, kad se podnosi lakše li teže. Ja u jednom danu odem za 2 kg dolje ili gore. Nikako održavati. Samo, meni je to nekako slaba doza za taj TSH ali opet, ja nisam doktor.

Piješ li još nešto osim E.?
hope_010 is offline  
Old 15.05.2012., 18:04   #14
ma dobra je ta doza (barem tako osjećam) i sve mi je super, al da barem nisam otišao u štetnju taj četvrtak, biće kako je bilo vrućo pa me zajeb....
i ne, ne pijem ništa osim E. ali uzimam B komnpleks od petka
Z_interactive is offline  
Old 15.05.2012., 18:17   #15
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
je li hashimoto sindrom pridruženo stanje bolesti? čvorići?

nije li TSH 10 mIU/L previsok kod planiranja trudnoće, npr.?
Načeli ste vrlo zanimljivo pitanje, o kojem smo djelomično govorili i na prethodnoj temi, koja je nažalost ostala samo u tekstualnoj verziji i više se ne može vratiti.

Ovdje ima, zapravo, nekoliko pitanja oko kojih nema suglasja u struci.

1. Definicija same subkliničke hipotireoze (vezana uz prethodnu raspravu oko toga koja se gornja vrijednost TSH još smatra normalnom) - naime, postoje neki trendovi prema kojima bi se vrijednost TSH iznad 3 mIU/L, osobito u mladih ljudi (za stariju populaciju tolerirale bi se više vrijednosti), smatrala pokazateljem subkliničke hipotireoze.

Prema našim i još uvijek važećim Smjernicama, subkliničkom hipotireozom bi se smatralo stanje u kojem je TSH između otprilike 5 (poneke razlike među laboratorijima) i 10 mIU/L a vrijednosti hormona štitnjače su uredne.

2. Kada uvesti terapiju? Oko ovoga nema konsenzusa! Jedino oko čega postoji načelna suglasnost jest da se pri vrijednosti TSH iznad 10 mIU/L treba uvesti terapija.

Treba primijetiti kako oko vrijednosti TSH 5-10 mIU/L još nema sloge, ali ne samo to, sada se već raspravlja što s vrijednostima od 3 do 5 mIU/L. Štoviše, već se vrijednost iznad 2,5 mIU/L nalazi ponegdje opisana kao povišena.

Činjenica jest kako smo svjedoci toga da se granice mnogih parametara u medicini pomiču na način da se raspon referentnih vrijednosti pomiče tako da će prema smjernicama veći broj ljudi koji su dosad smatrani "zdravima" biti proglašeni "bolesnima".

Tako nam na mala vrata dolaze i vrijednosti GUK-a natašte jednake ili veće od 5,6 mmol/l, koje su već u Smjernicama za hipertenziju koje su važeće i kod nas, opisane kao poremećaj tolerancije glukoze natašte.

Istina jest, kako je i kolega Hrvoje primijetio, da te vrijednosti još nisu zaživjele u praksi, ali mislim da je to samo pitanje vremena.

Što se same štitnjače tiče, čini se kako neki? kolege, a osobito oni koje rade u privatnim poliklinikama, već primjenjuju novije američke prijedloge, prema kojima se vrijednosti TSH veće od 3 mIU/L smatraju povišenim i kako te vrijednosti traže terapiju u velikom?/određenom? broju slučajeva.

I na prošloj temi su se javljali forumaši koji su obilazili više različitih liječnika i tek su u privatnim poliklinikama dobili nadomjesnu terapiju.

Inače, što se Vašeg konkretnog upita tiče - kome sa subkliničkom hipotireozom dati terapiju - nema jedinstvenog odgovora osim fraze "svakom pacijentu treba pristupiti individualno".

Terapiju bi svakako trebalo dati ženama koje planiraju trudnoću, koje imaju problema sa začećem i trudnicama.

Mnogi?/neki? smatraju i u slučaju guše, postojanja simptoma hipotireoze (naglašeni umor, depresija itd.), povišenih vrijednosti antitijela (ono što ste konkretno pitali) itd.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.05.2012. at 18:48.
El Gato Félix is offline  
Old 15.05.2012., 19:03   #16
hm...zanimljivo, iako meni po mom iskustvu nije baš tako. recimo meni je prošlo ljeto tsh bio konstantno preko 4.5 pa sam bio zbilja super! A kad je sve počelo sa štitnjačom prije 2 god nalaz (misec prije nego sam završio u bolnicu) je bio 1.18 tsh, uglavnom, nalaz dobar a ja imao sve hyper!
tako da sve ovisi, teško je to! ja bih se odlučio da granica bude 0.5-5.0
Z_interactive is offline  
Old 16.05.2012., 19:15   #17
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
1. je li hashimoto sindrom pridruženo stanje bolesti? čvorići?

nije li TSH 10 mIU/L previsok kod planiranja trudnoće, npr.?
1. a/Hashimoto nije sindrom ,nego bolest
b/Ne.
Trudnoća spada u ta pridružena stanja- TSH 10 mIU/L je ekstremno visok kod planiranja trudnoće.
hrvoje dr. is offline  
Old 16.05.2012., 22:00   #18
Imam pitanje. Da li ikada osjecate pritisak u vratu pri savijanju tijela, ustajanju iz kreveta,...? Pritisak se osjeti kao da vam vrat natekne i stegne zile. tnx
__________________
i love 4 silver rings
meme is offline  
Old 17.05.2012., 10:53   #19
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1. a/Hashimoto nije sindrom ,nego bolest
meni je jedna uvazena endokrinologica s rebra rekla da je hashimoto stanje koje pati mnoge mlade.

Z_interactive, mene setnja do faksa i nazad po vrucini (temperature iznad 25) toliko iscrpi da ostatak dana mogu slobodno provest krevetu. sretna sam ak me glava ne pocne bolit.

al kaj da radim? pokusavam obavljat obaveze ujutro i popodne kad nije tak strasno.
__________________
OOS
lik iz bajke is offline  
Old 17.05.2012., 11:17   #20
Quote:
lik iz bajke kaže: Pogledaj post
meni je jedna uvazena endokrinologica s rebra rekla da je hashimoto stanje koje pati mnoge mlade.
vjerovali ili ne meni je nešto slično rekla dr. brinar...
da kod hashimota ne mora značiti da će ti hormoni (tj. TSH) kad tad podivljati...

ja imam hašija sa urednim hormonskim statusom (TSH uvijek oko 1-2 bez ikakve terapije)...i uvijek sam mislila (ma to i dalje mislim bez obzira na ovakve izjave) da će se desit u skorijoj budućnosti da će TSH podivljat
imali li uopće ljudi koji imaju hašija pa im TSH bude godinama iza toga uredu?
lana74 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.