Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 17:31   #81
Liječnici predpisuju lijekove koji su na volju, o tome koji su na volju ne odlučuju liječnici, nego farmaceutska industrija, koja opet točno preračuna što donosi dobit.
Prirodnih hormona kod nas nema, vjerovatno nije teško zaključit zašto.
hašismotko is offline  
Old 19.05.2012., 18:08   #82
Question

Quote:
racija kaže: Pogledaj post
pokusati svasta, mijenjati vrijeme dana kad se pije hormon itd... i to malo rapidnije sve raditi a ne shema vratite se za 6 mjeseci na kontrolu pa ti odna dignu dozu malo i dodji opet za 3 mjeseca na kontrolu... dok ne istitriras dozu ako i iztitriras ikad treba ti godinama... koga se tu zahebava, razina aktivnih hormona stitnjace se moze ispraviti u 1-2 dana kad bi se htjelo. znam da je to nerealno ali nedopustivo je i da to traje godinama...
E s ovim se u potpunosti slažem s tobom. Doduše nisam pristalica da sami sebi trebamo dozirati terapiju, ali mi nije jasno ako su hormoni u recimo nekakvim granicama normale, a ja kažem da mi kao takvi ne pašu i da se loše osjećam, liječnik me ostavi na istoj terapiji i još mi zakaže termin za 4 mjeseca.Trudim se imati povjerenja u njihovo iskustvo i stručnost ali ipak mi nakon svake kontrole ostaju veliki upitnici nad glavom

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 19.05.2012. at 18:34. Reason: popravak quota
zar is offline  
Old 19.05.2012., 18:41   #83
Quote:
zar kaže: Pogledaj post
...ali mi nije jasno ako su hormoni u recimo nekakvim granicama normale, a ja kažem da mi kao takvi ne pašu i da se loše osjećam, liječnik me ostavi na istoj terapiji i još mi zakaže termin za 4 mjeseca.Trudim se imati povjerenja u njihovo iskustvo i stručnost ali ipak mi nakon svake kontrole ostaju veliki upitnici nad glavom
baš tako, njima glavno da je nalaz ok (više - manje) da te se riješe!
ako kažeš da ti je loše, to ti je od nečeg drugog

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 19.05.2012. at 18:43. Reason: popravak quota
Z_interactive is offline  
Old 19.05.2012., 21:18   #84
Quote:
Z_interactive kaže: Pogledaj post
baš tako, njima glavno da je nalaz ok (više - manje) da te se riješe!
ako kažeš da ti je loše, to ti je od nečeg drugog
Da, od stresa A tko ga danas nema da mi je znati???
zar is offline  
Old 20.05.2012., 01:58   #85
Imam pitanje.Posljednjih godinu dana ucestalo mi se javljaju neki simptomi aksioznosti,tjsekoba,osjecaj gusenja,nervoza,ubrazno lupanje srca,poremecaj spavanja,nadutosti,probave i svakakvih nekakvih sranja ) pa me doktorica poslala na pregled kod psihologa a i na pregled stitnjace, medjutim tek sam nedavno dobio nalaze stitnjace pa me zanima dali mi netko moze reci nesto o ovome
T4- 15,95
T3- 4,5
TSH-0,027
T4 i T3 su mi u granicama normale,medjutim tsh mi je prenizak pa me zanima šta to znači??
ramadeus is offline  
Old 20.05.2012., 07:36   #86
Quote:
ramadeus kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.Posljednjih godinu dana ucestalo mi se javljaju neki simptomi aksioznosti,tjsekoba,osjecaj gusenja,nervoza,ubrazno lupanje srca,poremecaj spavanja,nadutosti,probave i svakakvih nekakvih sranja ) pa me doktorica poslala na pregled kod psihologa a i na pregled stitnjace, medjutim tek sam nedavno dobio nalaze stitnjace pa me zanima dali mi netko moze reci nesto o ovome
T4- 15,95
T3- 4,5
TSH-0,027
T4 i T3 su mi u granicama normale,medjutim tsh mi je prenizak pa me zanima šta to znači??
evo ti odgovor
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno...ertireoza.html

Quote:
Najčešći simptomi hipertireoze su:

nervoza, promjene u ponašanju, slabost i umor
drhtanje ruku, ubrzan i neravnomjeran rad srca, lupanje srca, gubitak daha, čak i prilikom odmora
povećana neugoda boravkom u toplim prostorijama i teže podnošenje topline, prekomjerno znojenje
učestalo obavljanje velike nužde, ponekad i proljev
gubitak kose
gubitak tjelesne težine
kod žena, moguća je i pojava neredovite mjesečnice ili pak potpunog gubitka mjesečnice
lana74 is offline  
Old 20.05.2012., 07:42   #87
nizak TSH znači da ti štinjaca radi ubrzano a to se zove hipertirioza
lana74 is offline  
Old 20.05.2012., 11:06   #88
Quote:
ramadeus kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.Posljednjih godinu dana ucestalo mi se javljaju neki simptomi aksioznosti,tjsekoba,osjecaj gusenja,nervoza,ubrazno lupanje srca,poremecaj spavanja,nadutosti,probave i svakakvih nekakvih sranja ) pa me doktorica poslala na pregled kod psihologa a i na pregled stitnjace, medjutim tek sam nedavno dobio nalaze stitnjace pa me zanima dali mi netko moze reci nesto o ovome
T4- 15,95
T3- 4,5
TSH-0,027
T4 i T3 su mi u granicama normale,medjutim tsh mi je prenizak pa me zanima šta to znači??
Imaš hipertireozu ili ubrzan rad štitnjače (to se vidi po tsh, on je inače hormon hipofize sa kojime ona stimulira rad štitnjače, kada štitnjača pretjerano radi hipofiza počne lučiti manje tsh kako bi destimulirala rad štitnjače, isto vrijedi i obrnuto kada se usporei radi štitnjače hipofiza počne lučiti više tsh kako bi potakla štitnjaču na rad).

Uglavnom, ovi simptomi koje si naveo uključujući i anksioznost su ti simptomi poremećenog rada štitnjače. Trebao bi se naručiti za pregled kod endokrinologa pa da ti on napravi kompletan pregled i po procjeni uvede terapiju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 20.05.2012., 11:22   #89
I da se nadovežem na ove priče o urednim hormonima štitnjače i tegobama i simptomima. Znači osobe koje su zdrave, koje nikada nisu imale problema sa štitnjačom i koje nemaju autoimunu bolest štitnjače se ne trebaju opterećivati koliki im je tsh unutar referentnih vrijednosti niti bi trebale uzimati terapiju ako im nikad u životu nije tsh bio povišen ili snižen. Postoji razlog zašto je tolika referentna vrijednost, štitnjača ovisno u kakvom smo stanju luči tako i hormone. Kad smo pod stresom vjerovatno kao i nadbubrežna koja druka adrenalin i kortizol ona druka svoje hormone. I to je normalno.

E sad, dotakli ste se toga kako pijete terapiju i sad su hormoni normalni a vi se i dalje osjećate loše. Ljudi moji pomirite se s time da ste bolesni i da nikada neće biti ništa kao prije kad ste bili zdravi. Uvijek ćete osjećati neke od simptoma, ali u blažem obliku nego kad hipo/hipertireoza nije liječena. Nikada nadomjesna terapija (bilo da su sintetički ili prirodni hormoni) ne može u potpunosti nadomjestiti normalan rad štitnjače.

I još jednom bi zamolila neke da ne pišu kako doktori nemaju pojma, kako su prespavali pol faksa ili neka predavanja. Ne ulazim u to da među doktorima ima svakakvih ljudi i pametnih i glupih i dobrih i pokvarenih i zainteresiranih i ne zainteresiranih, kao između ostaloga i u drugim strukama, al molim vas ljudi su studirali 5-6 godina, odstažirali, išli par godina na specijalizacije i subspecijalizacije i par pročitanih knjiga, studija, foruma, članaka na netu i sl. ne znači da neke stvari znamo bolje nego oni.

I odmah da se ogradim, niti sam doktor niti imam ikakve veze sa medicinskom strukom, dapače miljama sam daleko od nje pa da ne ispada da opravdavam doktore zbog takvih stvari.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 20.05.2012., 16:22   #90
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
E sad, dotakli ste se toga kako pijete terapiju i sad su hormoni normalni a vi se i dalje osjećate loše. Ljudi moji pomirite se s time da ste bolesni i da nikada neće biti ništa kao prije kad ste bili zdravi. Uvijek ćete osjećati neke od simptoma, ali u blažem obliku nego kad hipo/hipertireoza nije liječena. Nikada nadomjesna terapija (bilo da su sintetički ili prirodni hormoni) ne može u potpunosti nadomjestiti normalan rad štitnjače.
naravno, ali što kad osjećaš simptome ne u blažem nego potpunom obliku! problem je što nemožeš uopće hodati, jesti, ništa.

Quote:
I još jednom bi zamolila neke da ne pišu kako doktori nemaju pojma, kako su prespavali pol faksa ili neka predavanja. Ne ulazim u to da među doktorima ima svakakvih ljudi i pametnih i glupih i dobrih i pokvarenih i zainteresiranih i ne zainteresiranih, kao između ostaloga i u drugim strukama, al molim vas ljudi su studirali 5-6 godina, odstažirali, išli par godina na specijalizacije i subspecijalizacije i par pročitanih knjiga, studija, foruma, članaka na netu i sl. ne znači da neke stvari znamo bolje nego oni.
ma sumnjam da netko to stvarno misli, (naravno da znaju više nego mi - apsurdno je o tome pričat) to se kaže kad dođeš kod endo. i kaže uzmi te i te tab. i dođi za par mjeseci. bez da te posluša bar 20-ak sekundi a ostalih 40 da razmisli što im kažeš.

Quote:
zar kaže: Pogledaj post
Da, od stresa A tko ga danas nema da mi je znati???
onda bi svi trebali imat problema sa štitnjačom

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.05.2012. at 21:44. Reason: popravak quota
Z_interactive is offline  
Old 20.05.2012., 16:37   #91
Quote:
Z_interactive kaže: Pogledaj post
ma sumnjam da netko to stvarno misli, (naravno da znaju više nego mi - apsurdno je o tome pričat) to se kaže kad dođeš kod endo. i kaže uzmi te i te tab. i dođi za par mjeseci. bez da te posluša bar 20-ak sekundi a ostalih 40 da razmisli što im kažeš.


svakih par mjeseci kod enda ? pa šta vam fali ??
ja odem svojoj dr. samo po recepte svaka 3 mjeseca, s tim da ih dignem kod sestre, i jednom godišnje po uputnicu za lab., enda nisam već godinama vidjela, i sve je ok

ako mislim da treba dodatno kontrolirat odem u lab. privatno


ajde, prestanite se zbunjivati sa idealnim riješenjima koja, eto, svi drugi imaju, pogotovo vani, samo mi ne, jelte
hašismotko is offline  
Old 20.05.2012., 19:38   #92
Quote:
ramadeus kaže: Pogledaj post
Imam pitanje.Posljednjih godinu dana ucestalo mi se javljaju neki simptomi aksioznosti,tjsekoba,osjecaj gusenja,nervoza,ubrazno lupanje srca,poremecaj spavanja,nadutosti,probave i svakakvih nekakvih sranja ) pa me doktorica poslala na pregled kod psihologa a i na pregled stitnjace, medjutim tek sam nedavno dobio nalaze stitnjace pa me zanima dali mi netko moze reci nesto o ovome
T4- 15,95
T3- 4,5
TSH-0,027
T4 i T3 su mi u granicama normale,medjutim tsh mi je prenizak pa me zanima šta to znači??
iz svog iskustva mogu reci da se tu radi o subklinickoj hipertireozi. bila sam u istoj situaciji, i bez obzira na simptome nisam dobila terapiju radi snizenog TSH, sve dok se nekoliko mjeseci kasnije nisu povisili T3 i T4 iznad referentnih vrijednosti.
bitno je da odes kod endokrinologa koji ce ti dati preporuku koliko cesto da radis nalaze hormona, kako bi se pratila situacija. u mom je slucaju to bilo svakih mjesec dana. pretpostavljam da ce ti u medjuvremenu dati neki lijek protiv ubrzanog rada srca.
sretno u svakom slucaju!
suncica2 is offline  
Old 21.05.2012., 13:53   #93
jucer mi se naglo pojavila bol u grlu, najvise u predijelu oko stitnjace i ispod stitnjace. bol je lagano stalno prisutna, kao da mi je jednjak natekao. boli me kad gutam(ali nize u jednjaku nego kod standardne prehlada-grlobolje), boli kad disem dublje ili kad se uzbudim pa srce lupa cini se da i to stisce ili sam krvni tlak uzrokuje bolnu jeku u nateklom dijelu i stvara bol u ritmu srca(to me u startu najvise plasilo ali tlak je i dalje 120/75 i nemam nikakve cudne simptome rada srca)... neke poze su takodjer bolnije itd.. cini mi se da je blago nateknuto grlo u bazi.. bolno je i na dodir u predijelu stitnjace i ispod stitnjace... nisam nikad imao takvu bol grla - nije standardna grlobolja. limfni cvorovi mi nisu bolni, barem ne ovi ispod celjusti sa strane koji se obicno upale kod grlobolje.
danas mi je mozda maaalko bolje, ne boli me toliko kod disanja i otkucaja srca..

bol mi je kao da me netko karate udario po grkljanu ali stalna lagana takva bol a i slicno je kad progutas prevelik gutljaj vode tako nekakva bol...

ne osjecam nikakve nove simptome osim toga....

moze li netko od vas s hashiem opisati kako je to? ako bi mogao biti napad hashia trebao bi brzo otici izvadit anti-tpo al mi se ne da ako nije..

Zadnje uređivanje racija : 21.05.2012. at 14:03.
racija is offline  
Old 21.05.2012., 14:23   #94
Takva bol se meni javlja kod gastro problema, kiselina i slično.
hašismotko is offline  
Old 21.05.2012., 14:23   #95
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
jucer mi se naglo pojavila bol u grlu, najvise u predijelu oko stitnjace i ispod stitnjace. bol je lagano stalno prisutna, kao da mi je jednjak natekao. boli me kad gutam(ali nize u jednjaku nego kod standardne prehlada-grlobolje), boli kad disem dublje ili kad se uzbudim pa srce lupa cini se da i to stisce ili sam krvni tlak uzrokuje bolnu jeku u nateklom dijelu i stvara bol u ritmu srca(to me u startu najvise plasilo ali tlak je i dalje 120/75 i nemam nikakve cudne simptome rada srca)... neke poze su takodjer bolnije itd.. cini mi se da je blago nateknuto grlo u bazi.. bolno je i na dodir u predijelu stitnjace i ispod stitnjace... nisam nikad imao takvu bol grla - nije standardna grlobolja. limfni cvorovi mi nisu bolni, barem ne ovi ispod celjusti sa strane koji se obicno upale kod grlobolje.
danas mi je mozda maaalko bolje, ne boli me toliko kod disanja i otkucaja srca..

bol mi je kao da me netko karate udario po grkljanu ali stalna lagana takva bol a i slicno je kad progutas prevelik gutljaj vode tako nekakva bol...

ne osjecam nikakve nove simptome osim toga....

moze li netko od vas s hashiem opisati kako je to? ako bi mogao biti napad hashia trebao bi brzo otici izvadit anti-tpo al mi se ne da ako nije..
Jesi ti to upravo opisao mene?

Skoro pa identično zna meni biti. I skontala sam kad mi se to događa i kad me ščapi traje par dana. Ja sam to sebi ovako objasnila jer mi se događa kad su velike oscilacije u temperaturi (prvi puta mi se to dogodilo kad sam iz hladnog trg. centra po ljeti izašla van, htjela sam već reći da me voze na hitnu koliko me gušilo): budući da štitnjača između ostaloga regulira i temperaturu kad ne radi kako spada šteka nam i taj dio (zato je hiperima vruće a nama hipovcima hladno). Kad su velike oscilacije u temperaturama tijelo skupa sa štitnjačom ne može to pratiti i ona onda posljedično tome malo otekne. (možda ga serem al ne znam kako bi si drugačije objasnila što mi se gotovo uvijek potrefi s time da se naglo promjenila temperatura i mene odjednom krenilo gušiti)
Isto sam primjetila da mi se događa kad se jako uzrujam, odmah mi malkoc otekne i počne gušiti.

I nije psiha u pitanju jer mi se to događa uvijek na istoj strani i na istom mjestu, čak mislim da bi trebala otići napraviti uzv štitnjače jer mi se možda napravio nekakav čvor pa me on povremeno zeza.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Old 21.05.2012., 14:47   #96
Quote:
hašismotko kaže: Pogledaj post
Takva bol se meni javlja kod gastro problema, kiselina i slično.
a sta ja znam, nemam nikakvu zgaravicu, nikakva kiselina nista toga tipa.. normalno jedem osim sto me boli gutat...
racija is offline  
Old 21.05.2012., 14:59   #97
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
a sta ja znam, nemam nikakvu zgaravicu, nikakva kiselina nista toga tipa.. normalno jedem osim sto me boli gutat...
ništa, odi doktoru, može biti grlobolja

mene je poslala na ORL pa nisu ništa našli, onda uzv štitnjače isto ok, da bi riješili sa "psihom"
mislim, da ni ovo zadnje nije, jer opažam, kad pojedem određenu hranu, prebrzo, da dođe kao do upale grla, nije nužno da kiselinu uvijek osjetimo u želucu, može stvarati samo bol u grlu, kašljanje i slično.
hašismotko is offline  
Old 21.05.2012., 15:55   #98
Quote:
hašismotko kaže: Pogledaj post
svakih par mjeseci kod enda ? pa šta vam fali ??
ja odem svojoj dr. samo po recepte svaka 3 mjeseca, s tim da ih dignem kod sestre, i jednom godišnje po uputnicu za lab., enda nisam već godinama vidjela, i sve je ok

ako mislim da treba dodatno kontrolirat odem u lab. privatno


ajde, prestanite se zbunjivati sa idealnim riješenjima koja, eto, svi drugi imaju, pogotovo vani, samo mi ne, jelte
A kod nas su kontrole dva puta godišnje odnosno svakih 6 ili 8 mjeseci obaveznei ide se na patofizu.
Mislim ako su rezultati u granicama normale,a ako nisu na svaka2 ili 4 mjeseca.
snezana mk is offline  
Old 21.05.2012., 16:08   #99
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
A kod nas su kontrole dva puta godišnje odnosno svakih 6 ili 8 mjeseci obaveznei ide se na patofizu.
Mislim ako su rezultati u granicama normale,a ako nisu na svaka2 ili 4 mjeseca.

ma slažem se, u početku treba (i je ) svaka dva mjeseca ili ako nešto ne štima,
ali kad već dobiješ sa hašimotom kilometrinu dosta jednom godišnje, uostalom, osjetimo mi te pomake za svaku "jedinicu" posebno, nema frke

to je kod moje dr. tako, i meni odgovara
hašismotko is offline  
Old 21.05.2012., 18:14   #100
Inače, baš me zanima, gdje vi kontrolirate štitnjaču? Koje bolnice, i koji doktori (ako želite reći)?
I koliko ste zadovoljni?
bubicaa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.