Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2014., 09:16   #21
Ne treba ništa paničariti nego polako početi raspetljavati stvari. Riviera, SKDD, brokeri, nek zove, pita, vuče za rukav jer u pitanju su veliki novci.

U najgorem slučaju, ako i bude morala nešto otplatiti (u što čisto sumnjam, zastara je nastala odavno), sadašnja vrijednost dionica je značajno veća od kupoprodajne cijene u ono vrijeme tako da će joj ostati dosta u slučaju da hoće zatvoriti potencijalni dug.





Quote:
PJC kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Može jedna mala pomoć: moja poznanica (gospođa u godinama) dobila je obavijest o isplati dividende, a ima nekoliko tisuća NEOTPLAĆENIH dionica Valamar Riviere, pa joj nije jasno niti zašto je dobila dividendu niti što joj je činiti s tim neotplaćenim dionicama? Iskreno, ne zna ni otkud joj neotplaćene dionice, radila je pred 100 godina u Rivieri ali kaže da nikad nije kupila dionice... Može mi nekto objasniti što se zbiva, da li će te neotplaćene ikada morati platiti itd. pa da joj prenesem? Hvala.
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 14:38   #22
Pozitivna vijest za vlasnike Valamara, koji je upravo dobio nagradu za "Dionicu godine prema izboru javnosti".

http://www.zse.hr/default.aspx?id=54689
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 21:50   #23
Ako neko nešto zna o ulaganju grofa Eltza u SN holding ? kakav će biti rasplet te priče i LRH ?
bird2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 22:02   #24
hvala. prenijet ću joj.

Quote:
stefek kaže: Pogledaj post
Ne treba ništa paničariti nego polako početi raspetljavati stvari. Riviera, SKDD, brokeri, nek zove, pita, vuče za rukav jer u pitanju su veliki novci.

U najgorem slučaju, ako i bude morala nešto otplatiti (u što čisto sumnjam, zastara je nastala odavno), sadašnja vrijednost dionica je značajno veća od kupoprodajne cijene u ono vrijeme tako da će joj ostati dosta u slučaju da hoće zatvoriti potencijalni dug.
PJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 01:54   #25
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
I to nelose dividende, 50lp po dionici! Taman lijepa Bozicnica.
Dobar znak, definitivno.
Malo su pale, ali niposto ne bih prodavao sada. Oko Bozica znaju pasti jer dosta dionicara prodaje da dođe do novca za darove, docek, zimovanja...
A uskoro stiže i regres za godišnji. Većinom također bez poreza (isplate iz zadržane dobiti iz godina prije 2012., a dio iz dobiti iz 2013. - ovo drugo ide s porezom, ali je i dividenda 10% veća nego za Božić pa bih rekao da je to manje više slično - vidjet će se sljedeći mjesec). :klap:

BTW Kupilo i Hotele Baška.
__________________
Profesor Baltazar je veliki izumitelj. No, izgleda da je upao u financijske teškoće. Ljudi svašta pričaju; alkohol, žene, kockanje,...
Baltazaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 17:35   #26
Question

Quote:
Baltazaar kaže: Pogledaj post
A uskoro stiže i regres za godišnji. Većinom također bez poreza (isplate iz zadržane dobiti iz godina prije 2012., a dio iz dobiti iz 2013. - ovo drugo ide s porezom, ali je i dividenda 10% veća nego za Božić pa bih rekao da je to manje više slično - vidjet će se sljedeći mjesec). :klap:

BTW Kupilo i Hotele Baška.
Jel se zna kada ce to biti i koliko otprilike?!
statupise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 14:05   #27
jos malo, 7.7

55 lipa po dionici
NitkoBitan123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 10:18   #28
A lipo će doći za izist kakvu oboritu...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 13:22   #29
nisam baš nešto previše upućen pa ako se nekom da da mi malo pojasni?!
kako godinama nije bilo nikakve dividende a sada odjednom dva puta u par mjeseci?
šta očekivati, hoće li se to nastaviti za svaku godinu?
statupise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 13:21   #30
Ja nemam kristalnu kuglu.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 16:14   #31
Pozdrav,

Kratko pitanje, dividenda se isplaćuje na račun kod brokera ili direktno na tekući račun?

LP
mindanao is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 16:46   #32
TR ili ŽR, ovisno o tome šta je registirano kod SKKD.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:49   #33
Reče član uprave na skupštini da smatraju da je dividenda u ovom iznosu održiva što će za reći da planiraju svake godine isplaćivati.

Iako se meni to nikako ne sviđa, mislim da to rade radi institucionalnih investitora jer onda upadaju u blue chip kategorizaciju, a to se cijeni.

Po meni bolje nek kupuju vlastite dionice jer je porezno učinkovitije, ali zbog gore napisanog tako je kako je.

Mora lova nekako i do Austrije doći.

Quote:
statupise kaže: Pogledaj post
nisam baš nešto previše upućen pa ako se nekom da da mi malo pojasni?!
kako godinama nije bilo nikakve dividende a sada odjednom dva puta u par mjeseci?
šta očekivati, hoće li se to nastaviti za svaku godinu?
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 20:14   #34
Quote:
stefek kaže: Pogledaj post
Reče član uprave na skupštini da smatraju da je dividenda u ovom iznosu održiva što će za reći da planiraju svake godine isplaćivati.

Iako se meni to nikako ne sviđa, mislim da to rade radi institucionalnih investitora jer onda upadaju u blue chip kategorizaciju, a to se cijeni.

Po meni bolje nek kupuju vlastite dionice jer je porezno učinkovitije, ali zbog gore napisanog tako je kako je.

Mora lova nekako i do Austrije doći.
Dividende su jednako dobra opcija jer isplata dionicarima (i upravi) nije podlozna spekulaciji. A i kad se vrsi otkup, dionicari nisu nista zaradili dok ne prodaju postojece udjele, dok s dividendom imaju motiv ne izaci vec iduci dan. Po meni je dividenda i dalje bolja opcija za sve osim spekulanata.
Znas kako je s dionicama, cijena ne znaci nista dok konacno ne prodas. Kod nas i manje jer je trziste maleno i time sklonije manipulaciji spekulanata.


Druga, jos bitnija stvar - otkup je dobar ako je cijena dionice potcijenjena, sto nije slucaj u Rivpu. Otkupom bi se samo stvarao mjehur koji bi prsnuo prije ili kasnije, i odani dionicar ne bi dobio nista.
I treba nadodati, kod nas su dividende neoporezive, sto je isto plus.

Sve u svemu, za oprezne i konzervativne dionicare je dividenda najbolja opcija. Otkup je najbolji ako uprava zeli povecati kontrolu a smanjiti nasu.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 20:19   #35
Quote:
stefek kaže: Pogledaj post
Reče član uprave na skupštini da smatraju da je dividenda u ovom iznosu održiva što će za reći da planiraju svake godine isplaćivati.

Iako se meni to nikako ne sviđa, mislim da to rade radi institucionalnih investitora jer onda upadaju u blue chip kategorizaciju, a to se cijeni.

Po meni bolje nek kupuju vlastite dionice jer je porezno učinkovitije, ali zbog gore napisanog tako je kako je.

Mora lova nekako i do Austrije doći.

Otkup je dobar ako je cijena dionice potcijenjena, sto nije slucaj u Rivpu. Otkupom bi se samo stvarao mjehur koji bi prsnuo prije ili kasnije, i odani dionicar ne bi dobio nista.
I treba nadodati, kod nas su dividende neoporezive, sto je isto plus.

Sve u svemu, za oprezne i konzervativne dionicare je dividenda najbolja opcija. Otkup je najbolji ako uprava zeli povecati kontrolu a smanjiti nasu.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 16:45   #36
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Dividende su jednako dobra opcija jer isplata dionicarima (i upravi) nije podlozna spekulaciji.
Špekulacija je nešto loše? Samo u glavama socijalkomunista. Ona je poželjna jer osigurava maksimalno iskorištavanje resursa i najveću vrijednost.

Quote:
A i kad se vrsi otkup, dionicari nisu nista zaradili dok ne prodaju postojece udjele, dok s dividendom imaju motiv ne izaci vec iduci dan. Po meni je dividenda i dalje bolja opcija za sve osim spekulanata.
Znas kako je s dionicama, cijena ne znaci nista dok konacno ne prodas. Kod nas i manje jer je trziste maleno i time sklonije manipulaciji spekulanata.
Na koji to način špekulanti manipuliraju tržištem? Zauzimajući poziciju kupoprodajom? Ako znate nešto onda bi to trebali prijaviti.

Quote:
Druga, jos bitnija stvar - otkup je dobar ako je cijena dionice potcijenjena, sto nije slucaj u Rivpu. Otkupom bi se samo stvarao mjehur koji bi prsnuo prije ili kasnije, i odani dionicar ne bi dobio nista.
I treba nadodati, kod nas su dividende neoporezive, sto je isto plus.
Kako znate da nije potcijenjena? Može jedan primjer potcijenjene dionice?
Isto tako, ne pratite jer su sve isplate vlasničke glavnice nakon 28.2.2012. godine podložne porezu od 12% + pripadajući prirez na ostvarene dobiti nakon tog datuma. Stoga je dividenda porezno neučinkovitija od kupnje u trezor i poništenja.

Quote:
Sve u svemu, za oprezne i konzervativne dionicare je dividenda najbolja opcija. Otkup je najbolji ako uprava zeli povecati kontrolu a smanjiti nasu.
Tvrtka ima 10 dionica. Većinski vlasnik ima 5, Vi imate dvije i još 3 osobe po 1. Tvrtka kupi 1 dionicu i stavi u trezor. Je li se vaša kontrola povećala ili smanjila ako ste zadržali isti broj dionica?
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 19:20   #37
Da ne citiram dio po dio, bit cu stur. Nemojte zamjerit.
- vrijednost dionice, pa i blue chipa, moze biti skupa ili potcijenjena. To se mjeri tako da profit tvrtke dijelite s brojem dionica (dobijete omjer zarade po jednoj dionici), i zatim dijelite cijenu dionice s prinosom po dionici. Sto je veca cijena dionice, a manja zarada po dionici, kupnja je losija. (P. Lynch, cije knjige preporucam)
- u RH se dividenda ne oporezuje. U US burzi se jos moze debatirat o ovoj tematici jer se dividenda oporezuje po vecoj normi od prodaje udjela. Mislim da je oko 35% porez na dividende, a oko 20 kad prodajete dionicu. Ocito je zasto ondje ima zagovornika buybacka.
- market bubble. Ako se cijena dionice prenapuse, morat ce i past. Od buybacka moze profitirati day trader, ali ne i dugorocni investitor, koji za 10god nece vidjeti lipe od buybacka.
-ne kazem nigdje da su spekulanti nepotrebni. Dapace. Ali kako sam objasnio, buyback preferira samo spekulante, dok dugorocni investitor ostaje bez lipe dok ne proda, a do tada je upitno koliko i hoce li se osjetiti taj buyback od prije 5-10god. Ma ni za 3mj se ne mora vec osjetiti, a kamoli dugorocno. Dividenda je siguran i cist prihod koji se moze reinvestirat bez prodaje postojecih udjela.
-za kraj, vasa stavka o dionici "u sefu" ne stoji, jer dionica ne izlazi iz kolaca vlasnistva ako ju otkupi tvrtka koja ju je izdala. Otkupom se novac koji bi isao dionicarima, koristi da firma uzme veci omjer dionica u optjecaju u svoje ruke. Ako ja imam 30% vlasnistva, tvrtka 30% ona i ja smo vlasnik iste proporcije. Kad tvrtka otkupi vasih 10%, ona je tada vlasnik vise dionica od mene. Drugim rijecima, ostali dionicari koji nisu prodali, posjeduju manji omjer vlasnistva spram same tvrtke, koja je povecala svoj udio.
-"18. lipnja 2014.godine, Ustavni sud donio je Odluku kojim se članci 6. i 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak ukidaju, odnosno Odlukom Ustavnog suda ukida se retroaktivno oporezivanje dividendi i udjela u dobiti."
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.

Zadnje uređivanje Godfrey : 09.07.2015. at 20:29.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 10:22   #38
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Da ne citiram dio po dio, bit cu stur. Nemojte zamjerit.
- vrijednost dionice, pa i blue chipa, moze biti skupa ili potcijenjena. To se mjeri tako da profit tvrtke dijelite s brojem dionica (dobijete omjer zarade po jednoj dionici), i zatim dijelite cijenu dionice s prinosom po dionici. Sto je veca cijena dionice, a manja zarada po dionici, kupnja je losija. (P. Lynch, cije knjige preporucam)
P/E? To je samo jedan pokazatelj koji može biti jako zavodljiv, pogotovo kod dionice kao što je RIVP. Koji biste pokazatelj gledali kod RIVP? Ja bih recimo gledao EBITDA prije nego P/E.

Quote:
- u RH se dividenda ne oporezuje. U US burzi se jos moze debatirat o ovoj tematici jer se dividenda oporezuje po vecoj normi od prodaje udjela. Mislim da je oko 35% porez na dividende, a oko 20 kad prodajete dionicu. Ocito je zasto ondje ima zagovornika buybacka.
Onda sam ja budala jer plaćam porez na dividendu. Npr.Izv

Quote:
- market bubble. Ako se cijena dionice prenapuse, morat ce i past. Od buybacka moze profitirati day trader, ali ne i dugorocni investitor, koji za 10god nece vidjeti lipe od buybacka.
-ne kazem nigdje da su spekulanti nepotrebni. Dapace. Ali kako sam objasnio, buyback preferira samo spekulante, dok dugorocni investitor ostaje bez lipe dok ne proda, a do tada je upitno koliko i hoce li se osjetiti taj buyback od prije 5-10god. Ma ni za 3mj se ne mora vec osjetiti, a kamoli dugorocno. Dividenda je siguran i cist prihod koji se moze reinvestirat bez prodaje postojecih udjela.
To se ne može dokazati. Moja tvrdnja je da je buyback porezno učinkovitiji i to je sve.

Quote:
-za kraj, vasa stavka o dionici "u sefu" ne stoji, jer dionica ne izlazi iz kolaca vlasnistva ako ju otkupi tvrtka koja ju je izdala. Otkupom se novac koji bi isao dionicarima, koristi da firma uzme veci omjer dionica u optjecaju u svoje ruke. Ako ja imam 30% vlasnistva, tvrtka 30% ona i ja smo vlasnik iste proporcije. Kad tvrtka otkupi vasih 10%, ona je tada vlasnik vise dionica od mene. Drugim rijecima, ostali dionicari koji nisu prodali, posjeduju manji omjer vlasnistva spram same tvrtke, koja je povecala svoj udio.
Niste dobro pročitali moj post. Ključna činjenica je da dionice u trezoru miruju sa svojim glasačkim pravima. Nitko ih ne može koristiti na skupštini (gdje se iskorištava pravo kontrole) i gotovo. U mom primjeru imate 3/10 udjela u kontroli, odnosno nakon stavljanja u trezor 3/9.

Quote:
-"18. lipnja 2014.godine, Ustavni sud donio je Odluku kojim se članci 6. i 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak ukidaju, odnosno Odlukom Ustavnog suda ukida se retroaktivno oporezivanje dividendi i udjela u dobiti."
Dao sam Vam ss gore. Ukidanje tih određenih članaka se odnosi na isplatu dobiti iz prethodnih godina koja se prema tome ne smije oporezovati. Tako ste prije par dana imali konkretno za RIVP isplatu div u 2 dijela. Jedan koji se nije oporezivao i jedan koji jest.
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 23:02   #39
Quote:
stefek kaže: Pogledaj post
P/E? To je samo jedan pokazatelj koji može biti jako zavodljiv, pogotovo kod dionice kao što je RIVP. Koji biste pokazatelj gledali kod RIVP? Ja bih recimo gledao EBITDA prije nego P/E.



Onda sam ja budala jer plaćam porez na dividendu. Npr.Izv



To se ne može dokazati. Moja tvrdnja je da je buyback porezno učinkovitiji i to je sve.



Niste dobro pročitali moj post. Ključna činjenica je da dionice u trezoru miruju sa svojim glasačkim pravima. Nitko ih ne može koristiti na skupštini (gdje se iskorištava pravo kontrole) i gotovo. U mom primjeru imate 3/10 udjela u kontroli, odnosno nakon stavljanja u trezor 3/9.



Dao sam Vam ss gore. Ukidanje tih određenih članaka se odnosi na isplatu dobiti iz prethodnih godina koja se prema tome ne smije oporezovati. Tako ste prije par dana imali konkretno za RIVP isplatu div u 2 dijela. Jedan koji se nije oporezivao i jedan koji jest.
U pravu ste za oporezivanje.
P/b, p/e i p/s, svi fundamenti mi pokazuju ne bas bajno stanje. Da se razumijemo, imam dionice i ne zelim ih vidjeti niže, ali smo se dotaknuli bubblea, u koji ja vjerujem čvrsto. Zašto imam dionice unatoč lošim fundamentima? Radi sentimentalne analize. Ali matematički gledano, niti jedan dugoročni dioničar ne želi vidjeti Market bubble. Ne ako time gubi dividendu.
Sada mi recite, s obzirom na to sto govorite o dividendi i buybacku, koliko vi držite ove dionice, i koliko ih planirate držati? I, dakako,koji postotak portfelja vam zauzimaju?
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 10:56   #40
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
U pravu ste za oporezivanje.
P/b, p/e i p/s, svi fundamenti mi pokazuju ne bas bajno stanje. Da se razumijemo, imam dionice i ne zelim ih vidjeti niže, ali smo se dotaknuli bubblea, u koji ja vjerujem čvrsto. Zašto imam dionice unatoč lošim fundamentima? Radi sentimentalne analize. Ali matematički gledano, niti jedan dugoročni dioničar ne želi vidjeti Market bubble. Ne ako time gubi dividendu.
Sada mi recite, s obzirom na to sto govorite o dividendi i buybacku, koliko vi držite ove dionice, i koliko ih planirate držati? I, dakako,koji postotak portfelja vam zauzimaju?
Imate dionice, ali ne znate za oporezivanje dividende. Pa nije li Vam malo bilo čudno kad ste dobili umanjeni iznos od broj dionica X 0,55 lipa?

Nisam je kupio zato jer sam gledao biznis danas, nego jer sam gledao biznis sutra.

Tako sam projicirao da će firma do 2018 (uz ovaj režim ulaganja) doći do prihoda od 1.5B i EBITDA od 500M (moje želje). Kako se stvari razvijaju to bi moglo biti bar godinu prije. Ostat ću u firmi dok ostanu i većinski vlasnici, odnosno do nekog ključnog događaja.
stefek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.