Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2016., 09:13   #1
Dekompozicija trupla u sterilnim uvjetima

Bok!

Radim malo istraživanje za neku priču i treba mi odgovor od nekoga tko se razumije u truljenje trupla nakon smrti. Uglavnom, u priči je dvoje ljudi poginulo u hermetički zatvorenom prostoru koji je sam po sebi potpuno sterilan, nema nikakvih kukaca ili ostale gamadi koje bi mogle pospješiti dekompoziciju, itd.

Nakon udara koji je ubio to dvoje ljudi, prestala je raditi ventilacija, dakle prestala je izmjena zraka, a do tada je kvaliteta zraka bila povoljna za dvoje ljudi. Grijanje je također prestalo raditi, no prostor je dovoljno izoliran da se vanjske promjene temperature jedva odražavaju na unutrašnjost. Prostor je veličine nekih 12-16 kubičnih metara, po mojoj slobodnoj procjeni, dovoljno za dvoje ljudi i nešto prostora za opremu koju su imali kod sebe (sve sterilno, izuzev onoga što su sami unijeli u taj prostor na svojim tijelima i odjeći, a sve to je bilo čisto po nekim uobičajenim standardima).

Ono što me zanima je što će se u tim uvjetima dogoditi s tijelima u toku 7 godina? Ako se nakon 7 godina otvori taj prostor izvana, što mogu oni koji ga otvaraju očekivati? Što će se dogoditi sa zrakom u tom prostoru?

Što bi se dogodilo da je ventilacija ostala raditi još nekih 6 mjeseci nakon udara, upumpavajući svježi zrak/kisik iz spremnika?
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 10:15   #2
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Bok!
Radim malo istraživanje za neku priču i treba mi odgovor od nekoga tko se razumije u truljenje trupla nakon smrti. Uglavnom, u priči je dvoje ljudi poginulo u hermetički zatvorenom prostoru koji je sam po sebi potpuno sterilan, nema nikakvih kukaca ili ostale gamadi koje bi mogle pospješiti dekompoziciju, itd.
Nema veze što je prostor sterilan. Njihova tijela nisu sterilna. Do dekompozicije bi došlo u svakom slučaju, osim ako nisu smrznuti.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 11:48   #3
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Bok!

Radim malo istraživanje za neku priču i treba mi odgovor od nekoga tko se razumije u truljenje trupla nakon smrti. Uglavnom, u priči je dvoje ljudi poginulo u hermetički zatvorenom prostoru koji je sam po sebi potpuno sterilan, nema nikakvih kukaca ili ostale gamadi koje bi mogle pospješiti dekompoziciju, itd.

Nakon udara koji je ubio to dvoje ljudi, prestala je raditi ventilacija, dakle prestala je izmjena zraka, a do tada je kvaliteta zraka bila povoljna za dvoje ljudi. Grijanje je također prestalo raditi, no prostor je dovoljno izoliran da se vanjske promjene temperature jedva odražavaju na unutrašnjost. Prostor je veličine nekih 12-16 kubičnih metara, po mojoj slobodnoj procjeni, dovoljno za dvoje ljudi i nešto prostora za opremu koju su imali kod sebe (sve sterilno, izuzev onoga što su sami unijeli u taj prostor na svojim tijelima i odjeći, a sve to je bilo čisto po nekim uobičajenim standardima).

Ono što me zanima je što će se u tim uvjetima dogoditi s tijelima u toku 7 godina? Ako se nakon 7 godina otvori taj prostor izvana, što mogu oni koji ga otvaraju očekivati? Što će se dogoditi sa zrakom u tom prostoru?

Što bi se dogodilo da je ventilacija ostala raditi još nekih 6 mjeseci nakon udara, upumpavajući svježi zrak/kisik iz spremnika?
Nemas nekih ljepsih tema?
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 13:56   #4
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nema veze što je prostor sterilan. Njihova tijela nisu sterilna. Do dekompozicije bi došlo u svakom slučaju, osim ako nisu smrznuti.
Tijelo zdravog čovjeka sadrži nekoliko kilograma (!) raznih bakterija.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 15:15   #5
@skeptik i @Sigmund,

Znači, bez obzira što su u malom, hermetički zatvorenom prostoru, dekompozicija bi završila skeletonizacijom i prije isteka sedme godine? Bi li i kosti uspjele istrunuti?

Što s ostalim potpitanjima - kakva bi bila atmosfera u tom prostoru nakon 7 godina? Bi li se zadržao smrad od truljenja? Bi li bilo čega toksičnog?
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 15:19   #6
Quote:
trekker kaže: Pogledaj post
Nemas nekih ljepsih tema?
Priča je dio jedne veće SF priče, koja je u globalu puno pozitivnije tematike. Fora je u tome što mi za ostatak priče trenutno ne trebaju dodatne informacije. Možda će mi ubrzo dobro doći koji kvantni fizičar koji je voljan razmišljati izvan granica trenutnih spoznaja o kvantnom svijetu.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 19:47   #7
A da se leš sterilizira velikom dozom radijacije?
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:07   #8
Dogodilo se.
Nakon nikad u potpunosti razjasnjenog incidenta sa SL-1 reaktorom troje ljudi je poginulo.
Tijela su im bila toliko ozracena da se uopce nisu raspadala, bar ono vrijeme prije pokopa.
Pokopani su u olovnim kovcezima, zaliveni betonom, zatvoreni u zeljezo, pa jos jednom zaliveni betonom.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:18   #9
Tehnologija u mojim pričama nije radioaktivna, a ako jest onda ne ozračuje ljude.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:19   #10
Mene ne zanima nužno da leševi ostanu sačuvani, zanima me što će se dogoditi sa njima u navedenim uvjetima, te što će se dogoditi sa atmosferom u tom zatvorenom prostoru.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:34   #11
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Možda će mi ubrzo dobro doći koji kvantni fizičar koji je voljan razmišljati izvan granica trenutnih spoznaja o kvantnom svijetu.
Taj sam.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 16:34   #12
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
@skeptik i @Sigmund,

Znači, bez obzira što su u malom, hermetički zatvorenom prostoru, dekompozicija bi završila skeletonizacijom i prije isteka sedme godine? Bi li i kosti uspjele istrunuti?

Što s ostalim potpitanjima - kakva bi bila atmosfera u tom prostoru nakon 7 godina? Bi li se zadržao smrad od truljenja? Bi li bilo čega toksičnog?
Kosti sigurno ne bi istrunule tako brzo. Vjerujem čak da bi ostalo još nešto osim kostiju, nekakvi polumumificirani leševi. Teško je reći. A kakav bi bio sastav zraka u tom prostoru, to je još teže reći. Trebalo bi napraviti pokus.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 20:03   #13
Moguća je mumifikacija, a tijelo se raspalo...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 21:05   #14
Hermetički zatvoren prostor znači da nema utjecaja atmosfere. Ventilacija - ako i radi - zapravo nije potrebna u slučaju spremnika s kisikom, jer su spremnici pod tlakom pa se sve može izregulirati elektromagnetskim ventilima koji propuštaju potreban kisik. Ventilacija bi mogla samo služiti za recirkulaciju postojećeg zraka. Ako je temperatura niska tijela će se sporije raspadati, stoga je sigurno da bio nakon takvog kraćeg perioda ostala kosa, zubi, kosturi, vjerovatno i tetive i sasušena koža.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:41   #15
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Bok!

Radim malo istraživanje za neku priču i treba mi odgovor od nekoga tko se razumije u truljenje trupla nakon smrti. Uglavnom, u priči je dvoje ljudi poginulo u hermetički zatvorenom prostoru koji je sam po sebi potpuno sterilan, nema nikakvih kukaca ili ostale gamadi koje bi mogle pospješiti dekompoziciju, itd.

Nakon udara koji je ubio to dvoje ljudi, prestala je raditi ventilacija, dakle prestala je izmjena zraka, a do tada je kvaliteta zraka bila povoljna za dvoje ljudi. Grijanje je također prestalo raditi, no prostor je dovoljno izoliran da se vanjske promjene temperature jedva odražavaju na unutrašnjost. Prostor je veličine nekih 12-16 kubičnih metara, po mojoj slobodnoj procjeni, dovoljno za dvoje ljudi i nešto prostora za opremu koju su imali kod sebe (sve sterilno, izuzev onoga što su sami unijeli u taj prostor na svojim tijelima i odjeći, a sve to je bilo čisto po nekim uobičajenim standardima).

Ono što me zanima je što će se u tim uvjetima dogoditi s tijelima u toku 7 godina? Ako se nakon 7 godina otvori taj prostor izvana, što mogu oni koji ga otvaraju očekivati? Što će se dogoditi sa zrakom u tom prostoru?

Što bi se dogodilo da je ventilacija ostala raditi još nekih 6 mjeseci nakon udara, upumpavajući svježi zrak/kisik iz spremnika?
Nakon 7 godina otvaranjem hermetički zatvorenog prostora zrak bi bio onečišćen uglavnom uzasnim smradom i plinovima truljenja, metan, co2 i slično. Ljudi bi bili mumificirani, ako bi ostalo što kože ona bi bila crne boje, unutrašnji organi bi bili razgrađeni od strane enzima u tijelu i bakterija.
Ventilacijom bi vjerojatno nakon smrti ušle muhe, iz jajašaca bi nastali crvi koji bi jako učinkovito razgradili tijelo. Kosti bi naravno stale kao i tragovi kože...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 02:08   #16
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Dogodilo se.
Nakon nikad u potpunosti razjasnjenog incidenta sa SL-1 reaktorom troje ljudi je poginulo.
Tijela su im bila toliko ozracena da se uopce nisu raspadala, bar ono vrijeme prije pokopa.
Pokopani su u olovnim kovcezima, zaliveni betonom, zatvoreni u zeljezo, pa jos jednom zaliveni betonom.
Ta tijela su bila kontaminirana radioaktivnim tvarima pa su i sama zračila ali ako se neki predmet samo ozrači gama zračenjem ali ne dođe u izravni dodir sa radioaktivnim tvarima neće i sam postati radioaktivan.

Gama zračenje se koristi za sterilizaciju medicinske opreme i hrane.
https://en.wikipedia.org/wiki/Food_irradiation

https://prezi.com/uyfeeqq59acl/radio...cal-equipment/
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 08:52   #17
Sto je to dekompozicija trupla? Kao,krivo skladano..
?
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 16:05   #18
to je valjda on one pohrvackene riječi "kompost"...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 17:20   #19
Ma dobro, ja se šalim malo, znam da je latinski naziv za raspadanje, razlaganje, kaj god, ali mi svejedno zvuči smiješno i neprirodno.

Vidim da su gore neki već napisali odgovore na postavljeno pitanje,ali da malo nadopišem....

Nema šanse da ti je sterilan prostor i da u njemu imaš truplo. Tu onda više ništa nije sterilno. Isto tako, bitan faktor su vlaga zraka i sam kisik jer je kisik život. Tu si si već sam dao puno odgovora, samo ih treba posložiti. To kaj je prostor hermetički zatvoren, ne znači puno. Osim što neki procesi raspadanja sporije idu.
I da mi je znati zaboga kako bi kosti nestale nakon sedam godina.

Autore, ako već misliš pisati o tome, onda treba bolje proučiti temu, ovako mi sve djeluje jako neozbiljno.


Proučiš za početak koliko truplu treba da se raspadne u zemlji, mislim na tkivo....znaš li nakon koliko se godina još kosti nalaze?....zašto recimo imaš puno očuvanih mumija u egiptu, što je tamo u mikroklimatskim uvijetima da im tako pogoduje, zašto nema toliko očuvanih nalaza iz recimo djelova svijeta gdje pušu monsunski vjetrovi?

I onda samo to prebaciš u te neke labaratorijske uvijete, gdje nemaš toliko vanjskih faktora nego samo ono što jest u truplu.
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 20:56   #20
Pa tijelo se u tome slučaju počinje raspadati iznutrra, uslijed utjecaja fizioloških bakterija,koje posjeduje i zdrav organizam za razgradnju ishrane i ost. tvari kojega za života štiti imunološki odg.,.. razgrađuju bakterije i enzimi probave,iz crijeva isl. Dakako uz veču temperaturu dolazi i do bržega raspadanja,u početku kao kadaverozni emfizem ( zbog plinova i nadutosti..). Pa nije , uzaludno,što svako truplo maltene , prolazi fazu obdukcije ,kako bi se utvrdio detaljan uzrok smrti.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.