Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2010., 18:57   #1
Turistička sezona 2010. u Hrvatskoj?!

Svake godine tursitičku sezonu Vlada RH gleda gotovo kao zadnju slamku spasa u krpanju državnog proračuna..

Uvijek je postojao strah što će biti ako tursitčka sezona ne ispuni očekivanja i procjene kako Ministarstva turizma,tako i hoteljera kojima je sezona glavni izvor zarade...

Kako je krenulo,predsezona u RH bilježi izrazito slabi booking,dok je bolje situacija sa postsezonom,gdje je većina aranžmana prodano...

Prethodnih godina smo uredno gledali povećani posjet obali i prodaju aranžmana u predsezoni,pogotovo oko vrijeme uskršnjih praznika,pa čak i gužve u određenim gradovima,pogotovo u Dubrovniku naprimjer...

Lošijem rezultatu predsezone pridonijeli su čak i avioprijevoznici,koji su zbog neisplativosti slabo popunjenih letova,redovite linije za obalu uveli tek od lipnja...

http://danas.net.hr/novac/page/2010/03/15/0327006.html


Drugi pak problem,ako ne i najbitniji,su cijene aranžmana u RH,koji su prethodnih godina rasli...ove godine,prema pričanju,bilježe stagnaciju,ali izgleda nedovoljnu...

Pogotovo jer naši izravni konkurenti,Turci,Grci i španjolci čine sve kako bi privukli što veći broj turista...pa čak idu i na snižavanje cijena...

http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n0

Kada se tome pridoda i kriza koja je pogodila ljude,smanjenje broja turista izgleda skoro pa neminovno...neka istraživanja pokazuju kako će RH bilježiti danji pad domaćih turista,a znmo da je to kategorija na koje naše ministarstvo ozbiljnije računa iz godine u godinu...

Dakle,što sve ovo znači za naš turizam?Hoćemo li konačno morati ponuditi nešto više,što će privući turista,a uz smanjenu cijenu...ili ćemo i dalje prodavati "malu zemlju za veliki odmor",a optimizam temeljiti na plavom moru,dobroj hrani (nedovoljno upotrebljenoj kao adut) i ugodnoj atmosferi (koja to počesto i nije baš)...

I još bitnije,što će minusi iz turizma značiti za naš proračun i kako Vlada planira nadoknaditi minuse iz sektora koji nas je počesto znao spašavati ili barem ublažavati minuse i rupe u proračunu?

Znači li sve ovo kraj turizma u RH kakvog poznajemo i orjentacija na nešto novo i atraktivnije ili su nabrojani problemi samo fiktivni i nedovoljni da poljuljaju i ozbiljnije ugroze naš turizam i prihode od istoga?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:06   #2
Ma i zaslužili smo da nam turizam propadne...

Em je udio turizma u ekonomiji sramotno velik,čak 25%,dostojan nekih banan država,em se slabo ulaže, još i preziremo strane turiste,pogotovo mlade,i želimo da nam dolaze Skandinavski umirovljenici,da samo ostavljaju pare za zrak,a ni ne izađu iz sobe...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:20   #3
Ma vise me uopce ne zabrinjava nist. Ako je to jedini nacin da ljudi nauce da za vecinu nema kruha bez motike, go for it.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:26   #4
predsezonski i podsezonski odmori u hrvatskim hotelima su strasno skupi..

zasto da se to placa, kad, na primjer Tunis, Egipat, Turska destinacije koje su dobro povezane iz Hrvatske ,a jos daleko bolje iz cijelog svijeta, su jeftinije i to al inkl. , nego samo putovanja iz Zagreba do Dubrovnika ..predpostavljam da turci, tunezani i egipcani kuhaju juhu isto na vodi.

zasto je to tako, nek netko predlozi osnivanje komisije da se to ispita..
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:31   #5
Quote:
einfach kaže: Pogledaj post
predsezonski i podsezonski odmori u hrvatskim hotelima su strasno skupi..

zasto da se to placa, kad, na primjer Tunis, Egipat, Turska destinacije koje su dobro povezane iz Hrvatske ,a jos daleko bolje iz cijelog svijeta, su jeftinije i to al inkl. , nego samo putovanja iz Zagreba do Dubrovnika ..predpostavljam da turci, tunezani i egipcani kuhaju juhu isto na vodi.

zasto je to tako, nek netko predlozi osnivanje komisije da se to ispita..
Evo,piše se da Grci idu čak i na 50% sniženja aranžmana...

A još sam prije čitao da Turska ciljano na tržište Srbije plasira jeftinije aranžmane,jer znaju kakva je platežna moć tamo...ali to planiraju masovnošću mogućega dolaska nadoknaditi...

Dok recimo naš predsjendik udruge hoteljera snižavanje cijena smatra jako nepopularnom mjerom...

A siguran sam u jendo,da nemam apartman na obali,hoteli u RH me sigurno nebi vidjeli...preskupo (sa stanovišta što nude),preanemično,predosadno...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:39   #6
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,piše se da Grci idu čak i na 50% sniženja aranžmana...

A još sam prije čitao da Turska ciljano na tržište Srbije plasira jeftinije aranžmane,jer znaju kakva je platežna moć tamo...ali to planiraju masovnošću mogućega dolaska nadoknaditi...

Dok recimo naš predsjendik udruge hoteljera snižavanje cijena smatra jako nepopularnom mjerom...

A siguran sam u jendo,da nemam apartman na obali,hoteli u RH me sigurno nebi vidjeli...preskupo (sa stanovišta što nude),preanemično,predosadno...
Pa ja da nemam kucu, isao bi kod frendova, nikad nebi isao u hotel, to mi je totalna glupost na moru, u hotel idem kad idem poslovno negdje pa nemam vremena za nista, na odmoru me ne trebaju dvorit, jedva cekam da sam kvalitetno kuham i slicno.

A sad iovak nist ne trosim na moru. Ne pada mi na pamet jest smrznutu ribu u restoranima (ili cevape i pizze, sto je jos gore). Jedino kaj mi je valjalo je par restorancica u Voloskom.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:11   #7
Počeo se turizam lani micati s mrtve točke u pogledu ponude. Nije da nije. Druga stvar je to što je jadno da nam cijeli proračun ovisi o broju kišnih dana. Ili da ne ureknem - broju sunčanih dana.
__________________
tough ain't enough
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:13   #8
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,piše se da Grci idu čak i na 50% sniženja aranžmana...

A još sam prije čitao da Turska ciljano na tržište Srbije plasira jeftinije aranžmane,jer znaju kakva je platežna moć tamo...ali to planiraju masovnošću mogućega dolaska nadoknaditi...

Dok recimo naš predsjendik udruge hoteljera snižavanje cijena smatra jako nepopularnom mjerom...

A siguran sam u jendo,da nemam apartman na obali,hoteli u RH me sigurno nebi vidjeli...preskupo (sa stanovišta što nude),preanemično,predosadno...
kakvi predosadno..uzas..

bio sam prije par mjeseci u tunisu..jeftinije otici tamo nego ostati doma..hrana super, posluga,osoblje, za pet..izleti, bez primjedbe.

bio sam ovog ljeta u hotelu ivan u solarisu-sibenik, pise i vele 4 zvijezdice..jebote , koja je razlika..nikad u mojem zivotu za te novce koje sam ostavio u tom hotelu nisam imao losije usluge...grozno i nikad vise.
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:16   #9
bit će sezona dobra kao i uvijek...

nego, tek sad mi je jasno zašto su stavili skidanje dijela harača 1.7. ...

u to doba će početi berba deviza pa će se harač-štaka zamijeniti turizam-štakom...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 20:29   #10
Mene zanima kako ponuda koja se sastoji od sunca,mora i bolesno skupe jeftine hrane može propasti?Naša ponuda ne zahtijeva kreativnost ili rad a opet stalno nam je sezona u nekoj opasnosti.Što bi tek bilo kada bi bili orijentirani na goste koji žele nešto više,ne ništa ekstravagantno poput recimo cijelonoćne zabave,nego nešto poput cijelodnevne zabave a da pritom nema veze sa ležanjem na suncu ili brčkanjem u moru?
torrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:07   #11
Nebi se baš složila da nemamo što ponuditi. U hrvatskoj je oko 4.000 čarter plovila i 250 charter tvrtki. Zahvaljujući velikoj konkurenciji i(međusobnoj) mamo znatno bolju uslugu (nego u konkurentskim destinacijama), a ipak naše more i otoci su idealni za takvu vrstu turizma.
Cijene su nam povoljnije od npr. Italije, a slične kao i u Grčkoj.

Otoci obiluju malim restoranima do kojih se može jedino brodom (pa možda zato neznate za njih) koji pripremaju frišku i kvalitetnu hranu po niskim cijenama (obzirom na lokaciju).

Tako da smatram da se ta grana razvija vrlo dobro, ima dosta perspektivnih tvrtki sa visokom razinom usluge, a cijene su više nego fleksibinle obzirom na krizu i konkurenciju.
aurora-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:14   #12
Nema brige..bit ce inspektora na sve strane i kasirat besmislene i visoke kazne..nema poblema za nasu Vladu,lakse je opalit po djepu nego smanjit PDV,doprinose,educirati etc...
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:32   #13
I Crnogorci nam s epočinju u priču petljati...pitanje je koliko će ta njihova akcija imati uspjeha...

http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n0
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:40   #14
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Znači li sve ovo kraj turizma u RH kakvog poznajemo i orjentacija na nešto novo i atraktivnije ili su nabrojani problemi samo fiktivni i nedovoljni da poljuljaju i ozbiljnije ugroze naš turizam i prihode od istoga?
Fiktivni je blaga rijec

Mozda bi ovo donekle i bilo tocno po ekonomskim udzbenicima, ali srecom nase more odoljeva razumu
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Svake godine tursitičku sezonu Vlada RH gleda gotovo kao zadnju slamku spasa u krpanju državnog proračuna..
Tocno, a SVAKE godine u medijima ista prica:
los booking, krah sezone, nikad gore, nema cak ni svaba.

Pa se onda nude rjesenja:
Treba sniziti cijene, treba privuci Srbe, evo i Bengalci su prepoznali vaznost srpskog turista, pa nude posebne pogodnosti za Srbe.

Kako privuci Srbe, pa Dubrovnikom, za sladokusce Srbe valja samo najbolje, samo brate skup vam taj Dubrovnik, dajte malo snizite cijene.

Nakon jos jedne uspjesne sezone krece opet prica o losoj turistickoj politici, o nepozeljnosti masovnog turizma, ceskim konzervama, betonizaciji obale.

I tako ukrug svake, ali svake godine.

Prosle godine uopce nismo imali sezonu, bila je kriza i bilo je jos gore, nije jednostavno bilo turista na mora. Sjecam se kad sam iz praznog Zagreba otisao na more da se nije moglo uci u plicak, toliko je bilo prazno.

Ozbiljno, pogledajte malo, svake godine ista prica, a svake godine sve bolje, cak i bez Srba. Neobjasnjivo, vjerojatno turisti zajebavaju nase novinare, pa se igraju skrivaca.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:03   #15
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Evo,piše se da Grci idu čak i na 50% sniženja aranžmana...

A još sam prije čitao da Turska ciljano na tržište Srbije plasira jeftinije aranžmane,jer znaju kakva je platežna moć tamo...ali to planiraju masovnošću mogućega dolaska nadoknaditi...

Dok recimo naš predsjendik udruge hoteljera snižavanje cijena smatra jako nepopularnom mjerom...

A siguran sam u jendo,da nemam apartman na obali,hoteli u RH me sigurno nebi vidjeli...preskupo (sa stanovišta što nude),preanemično,predosadno...
Istina,ali ubroji tu i Grke. Bio ovo ljeto na Skiatos i skoro zaplakao od muke koliko su godina ispred nas u turizmu. Još nešto o njemu i znam al nakon njih bolje držat jezik za zube.
Al oni privuku s cjenama i uslugom.
S mora sam al vjeruj mi nemamo pojma o turizmu.
Volim svoje i poštujem ,a s ovim načinom ćemo propast!!!!
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:10   #16
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Fiktivni je blaga rijec

Mozda bi ovo donekle i bilo tocno po ekonomskim udzbenicima, ali srecom nase more odoljeva razumu

Tocno, a SVAKE godine u medijima ista prica:
los booking, krah sezone, nikad gore, nema cak ni svaba.

Pa se onda nude rjesenja:
Treba sniziti cijene, treba privuci Srbe, evo i Bengalci su prepoznali vaznost srpskog turista, pa nude posebne pogodnosti za Srbe.

Kako privuci Srbe, pa Dubrovnikom, za sladokusce Srbe valja samo najbolje, samo brate skup vam taj Dubrovnik, dajte malo snizite cijene.

Nakon jos jedne uspjesne sezone krece opet prica o losoj turistickoj politici, o nepozeljnosti masovnog turizma, ceskim konzervama, betonizaciji obale.

I tako ukrug svake, ali svake godine.

Prosle godine uopce nismo imali sezonu, bila je kriza i bilo je jos gore, nije jednostavno bilo turista na mora. Sjecam se kad sam iz praznog Zagreba otisao na more da se nije moglo uci u plicak, toliko je bilo prazno.

Ozbiljno, pogledajte malo, svake godine ista prica, a svake godine sve bolje, cak i bez Srba. Neobjasnjivo, vjerojatno turisti zajebavaju nase novinare, pa se igraju skrivaca.
Ma da,ponuda u RH je fenomenalna...

Sve ti je nadohvat ruke,cijene su pristojne,imaš gdje izaći,animiranje je na visokoj razini,ponuda dodatnih sadržaja je stani pa gledaj...

Nema nikakvih problema...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:24   #17
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Ma da,ponuda u RH je fenomenalna...

Sve ti je nadohvat ruke,cijene su pristojne,imaš gdje izaći,animiranje je na visokoj razini,ponuda dodatnih sadržaja je stani pa gledaj...

Nema nikakvih problema...
Pa problema ima. Svašta bi se moglo.
Ali moraš gledati na turizam s pozicije stranog turista da bi ga mogao uspoređivati sa zemljama u kojima si strani turist.
Strani turisti obično dođu preko agencije, plaćaju jeftinije nego mi, imaju organizirane animacije, izlete, druženja i slične gluposti koje imamo i mi kad recimo uplatimo 7 dana u Tunisu ili Majorci.
Prosječan Hrvat ima dolje nekoga ili bukira apartman preko oglasnika ili nekog poznanika. Toliko o organizaciji i animaciji.
I sama sam se začudila kad su mi stranci pričali svoje dojmove.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:26   #18
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Ma da,ponuda u RH je fenomenalna...

Sve ti je nadohvat ruke,cijene su pristojne,imaš gdje izaći,animiranje je na visokoj razini,ponuda dodatnih sadržaja je stani pa gledaj...

Nema nikakvih problema...
Malo si se zaletio, o ovim problemima se prica nakon uspjesne sezone

Prije sezone, cak i za vrijeme sezone se kuka i trazi spasonosno rjesenje. Uglavnom je to snizenje cijena, a kao glavni spasioci katastrofalne sezone se spminju Srbi.

Ono moras bit u trendu

Za ovo boldano moram pohvaliti (ne hvalim je inace) HTZ, ako imas CNN, vjerojatno si primjetio reklame za Hrvatsku tamo. Po meni je to genijalan potez. Neznam kakav je profil ljudi kaj gledaju CNN, ali pretpostavljam da su to: penzici, ozbiljni ljudi, ljudi koji puno putuju.
Prema tome oni sve nase nedostatke pokrivaju na nacin da dovlace ljude koji to ni ne traze. Po americkim medijima Hrvatska je medu top 10-20 DESTINACIJA U SVIJETU. Moras priznati da je to stvarno genijalno, totalno zaobilazenje svih nedostataka koje si nabrojao.

Ovo za cijene si pogodio (trend), kao sto sam vec i rekao. Sad se po tome pljuje, doduse neznam zasto, jer je dolje i dalje jeftinije nego u Zagrebu, i nadam se da nece spustati cijene.

P.S. krivo sam se izrazio, ne da zaobilaze nedostatke, nego ih pretvaraju u prednost. "Mirno mjesto za odmor"
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:27   #19
Ma ko još pametan bookira u Hrvatskoj! Oni koji su jednom bili u Hrvatskoj znaju da u najvećoj špici sezone možeš naći smještaj, ma gdje on bio.....

Ovdje se ko i u latinskoj americi, kremom SVE može srediti...
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 23:00   #20
Svake godine u ovo doba ista priča.. pesimizam na hrvatski turizam.
Kakve su rasprave tek prošle godine bile .. pa se Hrvatska najbolje izvukla od svih konkurenata..
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.