Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2007., 21:01   #1
Boka kotorska

Uvijek sam znao da Boka kotorska ima bogatu katoličku baštinu – u vidu sakralne umjetnosti i svetaca i blaženika.

Međutim, moram priznati da sam se prilično iznenadio kad sam nedavno pročitao statističke podatke o sastavu stanovništva nekad i sad.

Naime, 1910. je udio Hrvata u stanovništvu bio u Kotoru 69% (1991. – 7,2%), u Herceg Novom 70% (1991 – 2,3%), u Tivtu 95% (1991. – 23,4%).

2003. je udio Hrvata u cijeloj Boki bio, kažu – 7,61%.

Zna li netko kada je došlo do ove velike zamjene Hrvata Srbima i Crnogorcima?

Zašto su se Hrvati iselili iz ovog prekrasnog zaljeva u ovom periodu između 1910 i 1991.?

I kamo su se najviše selili?
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 22:24   #2
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Uvijek sam znao da Boka kotorska ima bogatu katoličku baštinu – u vidu sakralne umjetnosti i svetaca i blaženika.

Međutim, moram priznati da sam se prilično iznenadio kad sam nedavno pročitao statističke podatke o sastavu stanovništva nekad i sad.

Naime, 1910. je udio Hrvata u stanovništvu bio u Kotoru 69% (1991. – 7,2%), u Herceg Novom 70% (1991 – 2,3%), u Tivtu 95% (1991. – 23,4%).

2003. je udio Hrvata u cijeloj Boki bio, kažu – 7,61%.

Zna li netko kada je došlo do ove velike zamjene Hrvata Srbima i Crnogorcima?

Zašto su se Hrvati iselili iz ovog prekrasnog zaljeva u ovom periodu između 1910 i 1991.?

I kamo su se najviše selili?
zaljev Boka Kotorska bio je poznat pod imenom "zaljev hrvatskih svetaca" ili tako nešto.to je oduvijek bila hrvatska zemlja.kada se kraljevina jugoslavija dijelila na banovine, boka kotorska je odsiječena od Hrvatske.i otada s*bi vrše pritisak na Hrvate, koji se iseljavaju.ratovi su isto jako potaknuli iseljavanje.
Bokelji su se posvuda selili.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 23:11   #3
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
kada se kraljevina jugoslavija dijelila na banovine, boka kotorska je odsiječena od Hrvatske.i otada s*bi vrše pritisak na Hrvate, koji se iseljavaju.ratovi su isto jako potaknuli iseljavanje.
Bokelji su se posvuda selili.
Hm, ne bih rekao da je podjela na banovine iz 1929. sama po sebi mogla potaknuti iseljavanje. Tada nije bilo nikakve jedinstvene hrvatske banovine.

Ima li nekih konkretnih podataka o vršenju pritiska na tamošnje Hrvate? Ako da, kada je bio najjači, tko ga je i na koji način konkretno vršio? Čini mi se da je moralo biti nekih jakih razloga za napuštanje takvog kraja.

Zna li netko nešto konkretnije? Ima li ovdje možda netko porijeklom odatle?
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 23:21   #4
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Hm, ne bih rekao da je podjela na banovine iz 1929. sama po sebi mogla potaknuti iseljavanje. Tada nije bilo nikakve jedinstvene hrvatske banovine.

Ima li nekih konkretnih podataka o vršenju pritiska na tamošnje Hrvate? Ako da, kada je bio najjači, tko ga je i na koji način konkretno vršio? Čini mi se da je moralo biti nekih jakih razloga za napuštanje takvog kraja.

Zna li netko nešto konkretnije? Ima li ovdje možda netko porijeklom odatle?
ne, ne, nije podijeljenje Hrvate potaklo na iseljavanje, već otada Boka Kotorska nije bila u sastavu hrv. države.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 01:47   #5
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
ne, ne, nije podijeljenje Hrvate potaklo na iseljavanje, već otada Boka Kotorska nije bila u sastavu hrv. države.
Pa tada ni Zagreb nije bio u sastavu hrv. države kad je nije ni bilo.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 02:02   #6
Osim toga cijelo dubrovačko primorje s Pelješcem je isto tako bilo u sastavu Zetske banovine pa se struktura stanovništva nije promijenila.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 18:42   #7
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
ne, ne, nije podijeljenje Hrvate potaklo na iseljavanje, već otada Boka Kotorska nije bila u sastavu hrv. države.
to nikada nije ni bila.
niti države niti banovine!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 18:41   #8
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
zaljev Boka Kotorska bio je poznat pod imenom "zaljev hrvatskih svetaca" ili tako nešto.to je oduvijek bila hrvatska zemlja.kada se kraljevina jugoslavija dijelila na banovine, boka kotorska je odsiječena od Hrvatske.i otada s*bi vrše pritisak na Hrvate, koji se iseljavaju.ratovi su isto jako potaknuli iseljavanje.
Bokelji su se posvuda selili.
to je povijesni falsifikat.
boka nikada nije pripadala Hrvatskoj.
Samo dvije godine, za vrijeme napoleona bila je u Dalmaciji, no, tada Dalmacija nije bila u Hrvatskoj!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 18:48   #9
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
to je povijesni falsifikat.
boka nikada nije pripadala Hrvatskoj.
Samo dvije godine, za vrijeme napoleona bila je u Dalmaciji, no, tada Dalmacija nije bila u Hrvatskoj!
Rise, nemaš blage veze. Boka je bila dio Trojedne Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Imam kartu iz druge polovice 19. stoljeća, znatno poslije Napoleona.

No, ovdje se priča o promjenama u strukturi stanovništva.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 00:28   #10
zanimljivo je postaviti pitanje od kuda Hrvati u B.K?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 01:40   #11
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
zanimljivo je postaviti pitanje od kuda Hrvati u B.K?
Ako je to zanimljivo, onda nije ništa manje zanimljivo pitanje odakle Hrvati u Dubrovniku.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 11:49   #12
populacija u boki 1900.

općine:
budva: 5526 pravoslavaca, 1537 katolika
herceg-novi: 7377 pravoslavaca, 2198 katolika
kotor: 7617 katolika, 7207 pravoslavaca
risan: 4020 pravoslavaca, 1358 katolika

1910- zaljev boke je imao 40.582 stanovnika, od čega su 24.794 pravoslavci, a 14.523 katolici

1921-36,539 stanovnika, 23.777 pravoslavaca, 12.342 katolika

1931- stanje u samim gradovima, u kojima su hrvati bili većina:

* Kotor: 3,006 Catholics, 2,090 Orthodox Christians
* Dobrota: 675 Catholics, 575 Orthodox Christians
* Muo: 483 Catholics, 97 Orthodox Christians
* Prčanj: 584 Catholics, 169 Orthodox Christians
* Tivat: 2,726 Catholics, 482 Orthodox Christians
* Perast: 1,103 Catholics, 322 Orthodox Christians

Broj hrvata je u kotoru je opao sa 69% u 1910, na 7% u 1991., u hereceg-novom sa 70% na 2%, u tivtu s 95% na 23%.

kao što se može isčitati, gradovi su pretežno bili hrvatski, a zaleđina je bila pravoslavna, stoga se i mogu razumijeti ovakve drastične demografske promjene, kroz relativno kratko razdoblje.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:22   #13
Ali ja znam i jednu priču doduše specifičnu.
Obitelj je iz okolice drubrovnika i imaju prezime Bušić. Nisu bili politički aktivni ali su sustavno bili diskriminirani te su se odselili u zagreb gdje nisu imali tolikih problema zbog svoga prezimena...

Ali žena kaže da je nakon 71 bio izuzetno velik pritisak na hrvate u dobrovačkom području te su često ostajali bez funkcija...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 17:24   #14
Neko gore pravo rece da u Boki etnicki sastav nikad nije bio stabilan. Mnoge vojske dolazile, narod se iseljavao, doseljavao... Recimo, ogromna vecina autohtonog pravoslavnog stanovnistva u Boki je poreklom iz Hercegovine, ne iz Crne Gore. S druge strane, emigracija katolika u Dalmaciju i Zagreb je od 1918. bila jaka, ali je isto tako dobar deo bokeljskih katolika, pre svega u Tivtu, doseljen iz Dalmacije i Like. Ko ih doselio? Austrija. Ni manjeg zaliva ni veceg mish masha
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 22:17   #15
https://upload.wikimedia.org/wikiped...tomislavu.jpeg
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:32.