Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2017., 12:23   #1
Question Što s negativnim i bolesnim roditeljima?

Dragi svi, dosla sam ovdje u nadi za nekom neutralnijom perspektivom koja bi mi mogla pomoci u situaciji u kojoj sam dosta ocajna.
Situacija ide tako da su moji roditelji u svom odgoju prema meni imali nekih dobrih stvari i velikih propusta, ali ne zelim gledati na proslost jer imam previse posla sa sadasnjoscu. Oni su 40 godina u dosta disfunkcionalnom braku (razlike u karakteru i opce nerazumijevanje te stoga puno konflikata) u kojem su pred 30
godina dobili mene. Ja sam se na faksu preselila u drugi grad te tamo osnovala svoj zivot. Prije 2 godine situacija je postala nepodnosljiva jer je moja mama dobila dijagnozu multiple skleroze koja ju je ucinila slabo pokretnom, slabovidnom i depresivnom. Moj otac joj pomaze (vise manje stvari koje su mu prihvatljivoje od drugih - skuhati ce, ali nece ribati kupaonicu), ali se sveukupno ne moze pomiriti s brigom o njoj i s odricanjem od zivota koji je zamislio. Mama kad je u depresivnim fazama (vecinu vremena) je jako teska i zna biti bas zlocesta i provocirati) za sto moj otac nema razumijevanja te se oni stalno svadjaju na mrtvo ime i rade scene i spremaju mamu za dom. U to stalno ukljucuju mene, mama me uplakana zove da joj nadjem dom, a tata me zove da je ona potpuno luda osoba i da ce ga unistit i da on to nece dozvolit i da ona mora u ludnicu te da je ona nas problem a ne samo njegov i sl. Ja zivim u tome svaki dan i ne mogu vise to podnositi i osjecam se bespomocno. Uz sve to, ja sam prije pola godine rodila i zivim svoj zivot u kojem sam zadovoljna, ali moji me ne zele pustiti. I stalno me okrivljuju sto u toj situaciji nisam vise s njima, a ne razumiju da ja ne mogu i ne zelim s njima takvima, izmedju ostalog i zbog njihove unuke. Ja im govorim da se moraju smiriti i naci nacin funkcioniranja, da ja tu ne mogu nista i da cemo samo unistiti odnos, ali oni ne prihvacaju to i nema pomaka. Nista mirno i racionalno, samo drama i konflikt. Oboje su jako negativni i egocentricni. Probala sam nebrojeno puta na nebrojene nacine razgovarati i potaknuti ih na pomirenje sa situacijim i gradnju zdravijeg zivota. Ne mogu vise zivjeti tako jer se od svakog njihovog telefonskog poziva tresem i unisti mi svaki dan. Kako se u necem takvom postaviti?
mmalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:05   #2
a, zašto mamu u dogovoru s ocem ne smjestiš mjesec, dva u dom, cisto da vidi kako je tamo? ako vas vec ucjenjuje s tim domom, ispunite joj želju i, bez brige, brzo ce tražiti da ide doma.
ti, prestani sve to uzimati srcu, znam da ti je teško al, moraš...kad te drugi put nazove i pocne sa svojim pricama otvoreno joj reci šta misliš.
njena bolest je teška ali nije opravdanje za maltretiranje svih oko sebe.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:13   #3
Moj prijedlog je da je svakako smjestiš u dom. Tamo će imati zdravstvenu skrb, a s obzirom na njen odnos s ocem, vjerujem da joj je bolje nego kod kuće. A ti se nemoj opterećivati, znam da je lako reći, ali misli na svoje dijete koje treba zdravog i sretnog roditelja
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 22:18   #4
Mislim da vam prijedlog s domom nije realan jer koliko znam za njega se ceka godinama. Jedino ako vec nemaju mjesto pa samo trebaju doci.
Tesko se emocionalno odmaknuti od roditelja, i ocito ti je jako stalo do njih, jer inace ne bi tako utjecali na tvoje raspolozenje, ali stvarno sami trebaju rijesavati situaciju u svojoj kuci a ne da tebe traze da budes izmedju njih. Jako sebicno s njihove strane.
Jel ima neku psiholosku pomoc ili sl?Postoji udruga oboljelih pa mozda da se tamo pita?
Jel se druze s unukom?
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 08:42   #5
Tata se ne može nositi s tim pa prebacuje odgovornost na tebe. Što se desilo sa "u dobru i zlu, u zdravlju i bolesti"?
Nemoj se osjećati izmanipuliranom i obveznom. Uostalom razmisli što bi ti željela za svoju djecu u takvoj situaciji.
U dom će trenutno moći samo ako će ga platiti. I pitanje je jel ga ona stvarno želi ili će kasnije krenuti optužbe da ste ju ostavili i smjestili u dom. U ovoj situaciji čini mi se štogod napraviš neće biti dobro. Eventualno nekakva opcija medicinske sestre koja bi dolazila doma pomagati?
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 04:57   #6
Ja sam u slicnoj situaciji s mojim preostalim roditeljem. A kao bonus suprug isto ima sa svoje strane slicnoga.
I nema ti tu pomoci. Njihov egoizam je tu glavna stvar i ne mogu oni dalje od toga.
Recimo ja imam tesku trudnocu i djetetu prestane kucati srce u nekom poodmaklom tjednu - stari je zapomagao o teskoj situaciji ravno 3 min i onda isporucio popis stvari koje bi ja trebala napraviti po nekom njegovom planu, kao da se nis nije dogodilo. iako sam mu rekla da stvarno nije trenutak da opce i razmisljam o bilo cemu osim mojem stanju iz kojeg se trebam izvuc sto zdravija psihicki i fizicki.
I to ne prestaje dok mu nisam pocela poklapati slusalicu. Sorry stari ja ne mogu sad pricati o tome i klik.
Uglavnom htjedoh reci, nemoj ocekivati da ces ih urazumiti. Ikad. Ili da ce ti olaksati zivot. Ikad.
Te situacije s bolestima pogotovo nekim kronicnim su grozne i za obitelji koje se slazu. A ak postoje neke drame onda se samo jos vise potenciraju.
Odredi svoje granice - jednoj javljanje na telefon dnevno, posjete samo vikendom ne duze od 3 sata, jedan odlazak s mamom u bolnicu.......sto god ti smatras da ti je prihvatljivo. Ak ti nis nije prihvatljivo- ok. Ti odredjujes svoje granice.

Sjecam se situacija di mi je stara zapomagala da ju stari zlostavlja, neda piti jesti. A kad sam rekla dobro, selis se kod mene. E ne, to ne. Nego bi ja trebala ostaviti sve i ici joj nositi casu vode u drugi grad kad god se posvadja sa starim. A svadjala se. I ne dolazi u obzir da se nabavi neka pomoc u kuci jer stari to ne bi dopustio. Kuzis, oni ne bi napravili mrvicu ustupka, a ja bi trebala otic tamo i sjedit uz krevet 0-24.
I nis. Trajalo je par godina, mama je umrla na kraju, od boleati, ne od žeđi. Apsolutno sam sigurna da stari ima negdje crnu knjizicu u kojoj su zapisani svi moji grijesi.
Al ja sam uspjela zadrzati svoj posao i imati koliko toliko normalan zivot tih par godina koji nije obuhvacao putovanje svaki dan u drugi grad.
A 'crna knjizica' ce nestati zajedno sa starim u nekom trenu jer budimo realni nikoga nije briga kaj ja jesam ili nisam jer svi imaju hrpu svojih problema.
Al da sam ljubomorna na ljude s koliko toliko normalnim roditeljima. O da. Jesam.
Tesko je gledati da frendica dobije prije nove godine kutiju sarme od mame, a ja 387 poziva oko totalnih gluposti koje ti zgade zivot.
I mrzim brata koji je prestao razgovarati sa starim prije 20 godina. On se je fino izvukao. Al onda se pitam cekaj a zakaj ja to ne napravim. Nije da bratu ista fali. Cak zivi u kuci svih tih 20 godina gdje je stari vlasnik. Ne pricaju 20 godina i nije ga ni iz kuce istjerao. I nikom nista. Samo nema ludjaka u zivotu.

Ugl. Moje i tvoje karte su pale tak da imamo lude roditelje.
Pa u svoj toj ludosti i patologiji trebas napraviti da ti izvices zivu i zdravu glavu.
Ak nista drugo zbog muza djece i ostalih ljudi u zivotu koji su ti super ili barem bolji od roditelja.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 00:09   #7
Možeš li udomiti mamu u SVOJ dom? Ak treba, neka netko od tvoje obitelji spava u dnevnom boravku, ne morate svi imati zasebnu sobu.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 00:17   #8
A kad se razvede u stanu će biti još i više mjesta.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 05:14   #9
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A kad se razvede u stanu će biti još i više mjesta.
Svejedno, riječ je o mami. Tko je govorio da je mora smjestiti za stalno? Pa dom se dugo čeka, bolje da mama bude na lijepom mjestu. Ili dok mamin muž ne skuži kako se ponašao... I mame ispred nekoga od koga se može rastati.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 09:14   #10
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Svejedno, riječ je o mami. Tko je govorio da je mora smjestiti za stalno? Pa dom se dugo čeka, bolje da mama bude na lijepom mjestu. Ili dok mamin muž ne skuži kako se ponašao... I mame ispred nekoga od koga se može rastati.
Mama koja sve terorizira? Ne, bolje da se mama i tata konacno pocnu tolerirati jer su se oni izabrali.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 16:14   #11
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
I mame ispred nekoga od koga se može rastati.
Rekla bih da je savjet ženi s malom bebom i bez imalo volje da intervenira u bračne probleme svojih roditelja da si razjebe obitelj pozivajući svadljivu majku da živi s njima u najmanju ruku nepromišljen.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 17:34   #12
Hvala vam na savjetima i svojim pricama. Sve je to dosta tesko jer je ona fizicki nemocna i ne moze biti sama, a takodjer je i psihicki dosta bolesna te joj se unazad nekoliko dana stanje dodatno pogprsalo. Mene je njihovo ponasanje kroz zivot dosta ostetilo i da bi bila normalna sebi, svom muzu i djetetu moram biti sto dalje od njih. A opet ne mogu samo tako prekinuti sve odnose s njima i trudim se bar na daljinu biti pogreska. Kad kazem tati da mi je sve to previse trenutno i da ne mogu to svaki dan slusati, on kaze da je tesko i teze njemu i da je normalno da sam lose, ali da ne mogu prati ruke od toga i da mu treba moja pomoc oko nje. Stalno balansiram i tesko mi je dalje izdrzati, neki dan sam imala panicni napad i bila sama doma s bebom i morao je dragi doc doma s posla. Mi za nekoliko mj imamo svoju svadbu, a moji me jednom nisu pitali za to osim kad su rekli da je neprimjereno da sad radim svadbu i da mama nece moci doci. Ili partner mi ide na sluzbeni put, a ja cu za to vrijeme biti kod njegovih da imam neku pomoc oko bebe na sto su moji strasno ljuti sto idem tamo umjesto da idem kod njih pomoc im sto je nemoguce jer ne vozim, a i meni dobro dodje pomoc. Tako da svaki moj pokusaj normalnog zivota je odmah s njihove strane sabotiran.
mmalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 17:40   #13
Žao mi je. Stoje li po pitanju imovine dovoljno dobro za plaćenu pomoć? (Primanja, ušteđevina, nešto što se može prodat.)

Ajd molim te, starom se očito četrdeset godina kuhalo i pralo pa mu je sad trauma oprat wc u koji sere i kadu u kojoj se pere. Teško je, zbilja, najbolje da ostaviš dijete s muževim roditeljima i useliš svojima.

Samo ti sebe i svoju obitelj stavljaj na prvo mjesto.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 08:56   #14
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Samo ti sebe i svoju obitelj stavljaj na prvo mjesto.
I ovo ti je savjet koji moras poslusat. Imas malu bebu koju moras podignut na noge i odgojit, ne dopusti da te necije frustracije uniste.
To ne znaci da ces se odreci roditelja, ali probaj nekako organizirati tako da svoj dio odradis u nekim razumnim intervalima, npr.1x tj.ih odes posjetiti i pomognes npr.nesto ocistiti (bzvz bubam, ne znam koliko su ti daleko), i tu im postaviti granice da nema dodatnog zvanja i kukanja, osim ako je nesto stvarno hitno.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 13:38   #15
To je i moja priča. Uglavnom oni samo oni i nitko više. Mene je odgojila cesta. Dobro da sam i živa koliko se nisu brinuli za mene. Stara je uvijek radila šta je nju volja i stari isto tako. Ja se samo čudim kako su njih dvoje još u braku. Jedno vrijeme je stara pričala da bi se rastala, pa kad sam joj rekla koliko to košta, nekih 500 kn je bilo u pitanju za podnijeti zahtjev na sud, odmah je odustala jer to je puno para... Onda je stari zbog pizdarije koju je napravio završio u zatvoru, vani u Njemačkoj, odležao godinu dana i zauvijek ostao u sustavu zapisan za teški kriminal. Idiot, čovjek od 52 godine je bio kada je ležao u zatvoru. Moja stara mu je držala ruku u svemu tome kao i moja sestra, to sam kasnije skužila. Njih troje su bili zajedno u tome i dan danas oni ne vide loše ništa u tome.
Meni je stari držao prodike kada sam se udala, za rastavljenog čovjeka , da gradim nesreću na tuđoj sreći. Mama mi je govorila, kada sam rodila prvo dijete da smo ja i moj sin, tada 2 godine, za psihijatriju jer mali ne priča kako ona zamišlja da treba pričati a ja sam za psihijatra jer ne želim zbog toga dijete voditi doktoru logopedu. Naravno pedijatar je rekao da je dijete sasvim uredu.
A o uvredama drugim da ne govorim da sam kurva, glupača, budala itd... Od strane mojih roditelja naravno i moje sestre.

Moja sestra ima dva braka iza sebe, dvoje djece iz svakog braka po jedno i tri vjenčanja. Da 3!!! Za prvog muža je imala 2 vjenčanja posebno organizirana. Vjenčanje kod matičara u Njemačkoj i vjenčanje u crkvi u Italiji. Za drugog muža vjenčanje kod matičara. Svako vjenčanje starci su dali lovu. Znam da je za prvo dobila na ruke 11 000 maraka. Za ostala mi nisu htjeli reći koliko.

Ja sam dobila za svoje vjenčanje od mojih staraca procjedilnicu za salatu, tjesteninu i sl.. Te keramičku posudicu za sol. I to je bilo to.


Dolazili su u posjetu jedno vrijeme kod nas i svaki put nam srali da šta imamo toliko hrane doma, da šta će nam sve to u kući in tome slično. Uglavno tako se to vuklo jedno vrijeme, dok mi nije počela dolaziti policija doma zbog mog staroga i njegovih sranja. To je meni već sve to do pi..dilo i jednostavno smo promijenili brojeve mobitela. Starcima smo rekli da nam više ne dolaze na vrata. Pa su mi poslali sestru da me urazumi. Međutim kako ja ne otvaram vrata nikoke, jer imam kameru pa vidim tko je pred vratima ona je otišla mom mužu na posao i njega davila da šta bi ja trebala napraviti i da zašto se ne javljam starcima.

Onda je stara obolila, srce i jetra. Pa je imala i operacije, ja mislim dvije na srcu. Tada je moj stari meni govorio da šta ja ne dođem i pomognem oko mame. Jer je trebalo počistit po kući, a to jes njemu ispod časti. Ali skitat se cijeli dan to nema problema, moj stari. Žena je pokretna 100% i ništa se to ne vidi na njoj da ima problema. Vozaju se oni okolo sa motorom, idu na izlete, putuju kod sestre u Njemačku i sl... Dakle nije im ništa. Ali ja bi trebala dolaziti kod njih i počistiti i skuhati. Ali recimo kada sam ja rodila meni stara nije htjela doći ni blizu, a mojoj sestri je išla u Njemačku stalno pomagati oko djece i nosila im pune torbe hrane, kao da gore nema šta jest i poklone slala poštom.
Do moje sestre ima 1200 km, a do mene prvo je bilo 35 km kada smo živjeli na selu u kući, a sada smo u centru grada u stanu i do nas je 15 km sada. I znaš šta su mi starci rekli, da sam ja predaleko za njih da dolaze do mene. Znali su doći 2-3 puta na godinu, a kod sestre oko 6-7 puta godišnja i još je sestra dolazi 3-4 puta godišnje do njih iz Njemačke.

On joj je lijepo objasnio o čemu se radi i rekao joj da niti ona a ni starci ne dolaze više pred naša vrata. I to je tu stalo. Uglavnom to je trajalo nekih 10-13 godina. I sada je konačno mir.

Moje drugo dijete nisu niti vidjeli. Niti će mu doći blizu. Jer mi nedamo. Tako da smo muž i ja sami sa djecom. Nema pomoći od nikoga. Njegovi su umrli a moji su opasni po okolinu jer sa njima dolaze samo problemi i to veliki kao policija. A ja to ne želim nikako.

Ovo je samo ukratko opisano jer bi u protivnom pisala tu roman.

Želim ti reći odsjeci jednostavno i ne osjećaj grižnju savjesti. Kako je tvoj brat napravio, pametan čovjek, napravi i ti. Ti imaš dijete i muža, čuvaj to! Oni su bitni a ne ljudi koji ćete psihički uništavati. Jer nema goreg od toga, psihičko maltretiranje.

I ja sam se svaki put osjećala kao govno nakon njihovog posjeta i razgovora na telefon. Svaki put!

Znam da je teško samo odsjeć odnose. Meni je isto tako bilo, joj šta će reći starci, joj šta će misliti o meni, joj šta će reći sestra, šta će reći moja teta i baka itd... Bilo mi je teško.

Ali sada je prošlo skoro dvije godine i ja sam MIRNA! Nema maltretiranja preko telefona i posjeta.

Milina!
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.