Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2015., 14:35   #1
Slučajne/neplanirane/desilo se trudnoće

Već neko vrijeme razmišljam o ovoj temi i postavljam si to pitanje "Kako/Zašto?" pa evo odlučih i tu otvoriti temu da čujem vaša mišljenja.

Moram napomenuti da ovome ne pristupam osuđivački/napadački nego radoznalo i s pokušajem razumijevanja.

Dakle, vrlo često čujem od žena koje poznajem da su slučajno ostale trudne. Što znači to slučajno, nisam se usudila pitati jer je to guranje nosa u tuđu intimu, zato ovdje postavljam to pitanje (gdje smo anonimni i možemo pričati općenito, ne zadirući u ičiju privatnost).

Može li žena ostati slučajno trudna i što to slučajno zapravo znači?

Ono što me zbunjuje...
Ako ne koristimo zaštitu, svjesno riskiramo trudnoću koja, ako se dogodi, nije slučajna.
Ako koristimo kondom i on primjerice pukne tijekom odnosa, možemo ga zamijeniti ili postoji pilula za dan poslije.
Ako koristimo kontracepcijske pilule i zaboravimo popiti tabletu ili smo bolesni i povraćamo, postoje točno jasna uputstva što činiti da do trudnoće ne dođe, u krajnjem slučaju možemo i apstinirati, ako nam dodatna zaštita nije dovoljna.

Ako i koristimo zaštitu, postoje dani u mjesecu kada je žena plodna i kada su najmanje šanse za začeće. Svaka žena, odnosno njen ciklus, je naravno individualan (skraćen, produljen, varira, ne/redovne mjesečnice), ali odgovornost je svake žene pratiti ga i u skladu s njim voditi računa kada pojačano paziti i koristiti dodatnu zaštitu. Informacije su svima dostupne, a nije potreban novac za praćenje sluzi, cerviksa, bazalne temperature i ostalih promjena u tijelu žene. Spominjem ovu metodu, među ostalim i zato što mi je dvoje parova reklo da godinama ne koriste zaštitu, odnosno koriste pull out metodu i prate plodne dane, a nemaju djece. Ne kažem da je to sigurno, ali u krajnjem slučaju oni su svjesni toga i teško da bi ih trudnoća mogla onda iznenaditi.

Naravno, postoji određena stopa neuspjeha zaštite i kod kondoma i pilula, no obje su tako sitne, odnosno nisu baš u skladu s postotkom žena koje kažu da su slučajno ostale trudne, a koristile su zaštitu (naravno, ovo je po mojoj slobodnoj procjeni).

Quote:
Djelotvornost kombinirane hormonske tablete iznimno je visoka. Ako se uzima idealno (prema uputi, svakog dana u isto vrijeme), stopa neuspjeha tijekom jedne godine iznosi samo 0,1% (samo jedna od tisuću žena zatrudni) cybermed.hr
Propuštam li nešto?
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 16:45   #2
Oni koji ne žele dijete, koristit će jednu ili više vrsta kontracepcije.
Oni koji ne žele dijete, neće im se desiti.
Oni kojima NE nije toliko izraženo, koristit će neku manje pouzdanu metodu zaštite.
Uvijek postoji i onaj mali postotak kada je ajmo to reći "suđeno" unatoč svim mjerama i pažnji se desi tzrudnoća.
Znam par gdje je žena sa urednim ciklusima zatrudnila treći dan ciklusa, znam par gdje je zatrudnila sa kondomom koji nije puknuo...
Ima tu jako puno sivog područja gdje se događaju nevjerojatne stvari.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 17:19   #3
Evo, mi smo jedni od onih kojima se "desilo" - iako, slazem se u potpunosti sa Zhutom: da apsolutno nikako nismo htjeli dijete ja bez obzira na sve ne bih zatrudnila.
Imamo godina u guzici i znali smo da zelimo dijete u nekoj skorijoj buducnosti- samo se nikako nismo mogli odluciti kad je vrijeme da se sluzbeno pocne raditi na tome.
A kako se "desilo"... Ja sam imala bas redovite cikluse cijeli zivot, nikad nikakvih ginekoloskih problema i ovulirala bih 13-16. dan ciklusa koji su ovisno o tome bili dugacki od 27 do 30 dana.
Ciklus u kojem sam zatrudnila stitili smo se od 7. do 20. dana kondomima i onda nastavili u opustenoj maniri. Nisam nikako mogla znati da cu bas taj ciklus ovulirati na 35. dan jer mi se u mojoj reprodukcijskoj proslosti nikada nije desilo tako nesto.
Ono, u 20 i nesto menstruacijskih godina nikada nisam imala ciklus dulji od 32 dana, a kamoli da ovuliram tako kasno.

No nikad ne bih svoju trudnocu nazvala slucajnom (jer realno, radili smo ono sto ljudi rade kad se zele reproducirati ), ali je bila neplanirana.
Za cca mjesec dana rodit cu nasu neplaniranu ali jako zeljenu curku
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 17:20   #4
Ja donekle potpisujem Zhutu po pitanju tko ne želi potrudit ce se da se to ne dogodi.
Vjerujem da je bar pol tih "dogodilo se, ne znamo kako" samo izgovor za nepažnju. Nije bas da ce ljudi ici okolo i govoriti kako nisu htjeli, ali se nisu bas štitili. Pogotovo ako je neka trudnoća u nezgodno vrijeme.
Iskreno ima i ljudi koji nisu bas ziheraši i koji idu za time da se njima tako nešto nece dogoditi pa se malo opuste iako stvarno ne žele jos dijete.
Ali vjerujem da se nekima stvarno dogodi, ne nepažnjom, nego statistikom. Jednostavno neki faktor kojeg uopce nisu bili svjesni, a radi čega je zakazala kontracepcija.
Plus sto imas ogromnu paletu razloga radi kojih kontracepcija zakaže radi nepravilne upotrebe, a ljudi je bas nisu svjesni, odnosno ne razmišljaju o tome.
Samo gledaj upotrebu kondoma. Prvo malo bez jer je veći gust, a onda s kondomom do kraja ne razmišljajući da i u predsjemenoj tekućini može biti spermića. Onda recimo odnos za odnosom jos pogotovo ako je po ovom principu ajmo prvo malo bez.

Iskreno, meni ko osobi koja dugo nije mogla ostati trudna točno pogođenom ovulacijom se sve ovo "dogodilo se" čini ko SF, ali vjerujem da ako je par bez ikakvih problema po pitanju plodnosti, da je nekad dovoljna neka mini nepažnja radi koje se eto dogodi.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 17:23   #5
Evo ili sudbina u Torminom slučaju Torma vi mozda ne spadate u tu kategoriju jer ste bili neodlucni kada krenuti, ali da, puno stabilnih parova koriste samo metodu izbjegavanja plodnih dana koja eto nekad i zakaže.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 17:30   #6
Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post
Evo ili sudbina u Torminom slučaju Torma vi mozda ne spadate u tu kategoriju jer ste bili neodlucni kada krenuti

Pa da, nas je svemir odlucio lupiti nogom u guzicu.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 19:23   #7
Ja sam jedna od ovih koja u prošlosti nikako nije htjela zatruditi, i trudnoća mi se činila gora od neke teške boleštare.
Ne karikiram.
Desila mi se nezgoda par puta, i otišla sam po tablete za dan posliej.
Tako da, oni koji neće, neće ostati trudni.
Sad pak, kad se borim sa neplodnošću, ove slučajnosti koje sam navela i koje je Torma opisala mi se čine kao čista znanstvena fantastika
Tako da, biologija nije egzaktna znanost, i svašta se događa.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 22:02   #8
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Oni koji ne žele dijete, koristit će jednu ili više vrsta kontracepcije.
Oni koji ne žele dijete, neće im se desiti.
Oni kojima NE nije toliko izraženo, koristit će neku manje pouzdanu metodu zaštite.
Uvijek postoji i onaj mali postotak kada je ajmo to reći "suđeno" unatoč svim mjerama i pažnji se desi tzrudnoća.
Znam par gdje je žena sa urednim ciklusima zatrudnila treći dan ciklusa, znam par gdje je zatrudnila sa kondomom koji nije puknuo...
Ima tu jako puno sivog područja gdje se događaju nevjerojatne stvari.
Što to znači da im "NE nije toliko izraženo"? Pitam, s obzirom da ipak velik postotak žena u Hrvatskoj abortira bar jednom u životu, što je prlično veliko NE trudnoći. Što je s tim ženama, kojima se slučajno dogodi trudnoća (ako zanemarimo onaj stvarno mali postotak kojima se desi unatoč svim mjerama zaštite), da li i one pripadaju toj "kategoriji" po tvom mišljenju?

Kako žena može zatrudniti s kondomom koji nije puknuo ili treći dan ciklusa?
Znaš li ih toliko dobro da možeš reći da ne bi slagali takvu informaciju ili nešto slično? Pitam, jer sigurno mora postojati znanstveno objašnjenje za to, koliko god nevjerojatno bilo.
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 22:12   #9
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Evo, mi smo jedni od onih kojima se "desilo" - iako, slazem se u potpunosti sa Zhutom: da apsolutno nikako nismo htjeli dijete ja bez obzira na sve ne bih zatrudnila.
Imamo godina u guzici i znali smo da zelimo dijete u nekoj skorijoj buducnosti- samo se nikako nismo mogli odluciti kad je vrijeme da se sluzbeno pocne raditi na tome.
A kako se "desilo"... Ja sam imala bas redovite cikluse cijeli zivot, nikad nikakvih ginekoloskih problema i ovulirala bih 13-16. dan ciklusa koji su ovisno o tome bili dugacki od 27 do 30 dana.
Ciklus u kojem sam zatrudnila stitili smo se od 7. do 20. dana kondomima i onda nastavili u opustenoj maniri. Nisam nikako mogla znati da cu bas taj ciklus ovulirati na 35. dan jer mi se u mojoj reprodukcijskoj proslosti nikada nije desilo tako nesto.
Ono, u 20 i nesto menstruacijskih godina nikada nisam imala ciklus dulji od 32 dana, a kamoli da ovuliram tako kasno.

No nikad ne bih svoju trudnocu nazvala slucajnom (jer realno, radili smo ono sto ljudi rade kad se zele reproducirati ), ali je bila neplanirana.
Za cca mjesec dana rodit cu nasu neplaniranu ali jako zeljenu curku
U opuštenoj maniri znači da ste koristili pull out metodu ili je ejakulirao u tebe? Da...poneki ciklusi stvarno znaju iznenaditi. Iskreno, kao što stres može odgoditi ovulaciju i produljiti ciklus (btw. sjećaš li se jesi li taj mjesec bila pod stresom?), mislim da ju sreća/osjećaj sigurnosti/ljubav može i potaknuti, pogotovo tijekom vođenja ljubavi... Tako da možda je tvoje tijelo/psiha u punom smislu te riječi bilo spremno na tu trudnoću.

S ovim boldanim bih se složila u tom slučaju.

... i čestitam na bebici
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 22:27   #10
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od ovih koja u prošlosti nikako nije htjela zatruditi, i trudnoća mi se činila gora od neke teške boleštare.
Ne karikiram.
Desila mi se nezgoda par puta, i otišla sam po tablete za dan posliej.
Tako da, oni koji neće, neće ostati trudni.
Sad pak, kad se borim sa neplodnošću, ove slučajnosti koje sam navela i koje je Torma opisala mi se čine kao čista znanstvena fantastika
Tako da, biologija nije egzaktna znanost, i svašta se događa.
Svi mi radimo greške, zaboravljamo, popustimo tu i tamo...ali evo kad si se i sama našla u toj situaciji, ipak si se zaštitila na kraju.
Ma ne čudi me to što ljudi ostaju trudni kad poduzmu sve ili bar jednu mjeru zaštite-pravilno. Čudi me što se previše parova opravdava tim "desilo se". Smatram da se ne bi trebali ikome opravdavati uopće, ali me malo zabrinjava širenje dezinformacija na taj način. Zbog toga me i ne čudi što žene u panici postavljaju stalno jedna te ista "jesam li trudna" pitanja, a ono dobile su mjesečnicu, imale su odnos 2 dan ciklusa i test je bio negativan. Tri puta.

Biologija jest egzaktna znanost, svašta što se događa moguće je znanstveno objasniti. Ljudsko tijelo je vrlo logičan, usklađen, kompleksan stroj. Naravno, neistražen do kraja, ali bilo bi dobro da ga malo proučimo. Ipak u njemu "stanujemo".
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 23:46   #11
Seagreen Istina je da se sve može znanstveno u nekom trenu objasniti. Samo koliko god naša tijela bila savršeno uhodana, toliko smo i mi individue, a ne strojevi i uvijek ima slučajeva koji odskaču od statistike. I bas zato se i događaju kojekakve situacije koje se mozda u tom trenu i ne mogu objasniti. Zato razumijem sto je Zhuta napisala da biologija nije egzaktna znanost. Jednostavno nekad nesto sto je na prvi pogled 1+1, nije tako jednostavno i ne daje 2.

Mislim da miješaš ustvari kruške i jabuke. Jedno je pitanje kako se dogodi ljudima kojima se stvarno slučajno dogodi, a drugo je pitanje zašto neki ljudi lažu da im se dogodilo a ustvari nije.
Na prvo pitanje ti je odgovor ljudska pogreška bilo u proizvodnji bilo u rukovanju s kontracepcijom i nepredvidivost naših tijela i time biologije. A na drugo je odgovor zato sto ljudi često zabijaju nos di im nije mjesto, a mi se po svojoj prirodi imamo običaj pravdati. I nekad je jednostavnije reci "desilo se" nego odgovarati na sto pitanja i optužbe i komentare okoline kada bi se priznala istina. A to ti je i kao sto mnogi parovi koji se bore s neplodnošću to nece priznati, nego govore da su ostali trudni od prve ili od druge. Neke se stvari u našem narodu smatraju sramota i onda to dovodi do govorenja ovakvih malih laži.

A vezano za ovo da uvijek postoji pilula za dan poslije, morate shvatiti da su neki parovi spremniji preuzeti rizik da budu ipak trudni nego da zena uzima pilulu za dan poslije. Ili im se dogodi da misle, ok pa nisu mi plodni dani, ciklusi su mi uvijek uredni pa se neću trovati s pilulom pa ih eto biologija zezne.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 23:54   #12
Slučajne/neplanirane/desilo se trudnoće

Quote:
seagreen kaže: Pogledaj post
. Naravno, neistražen do kraja, ali bilo bi dobro da ga malo proučimo. Ipak u njemu "stanujemo".

Čuj nekad se u vlastitom istraživanju svog organizma mozes totalno izgubiti. a ako nemaš dovoljno osnovnog znanja, onda i izluditi. A vjeruj, jako puno ljudi nema.

A sto se tiče pitanja o trudnoći i panikama u koje ljudi upadaju, to je sve posljedica neznanja, nesigurnosti i straha u tom trenu. Cak i kad jako dobro sve znas, trenutak panike te može u potpunosti izbaciti i isključiti iz logičnog razmišljanja. Mislim da je svaka osoba bar jednom u životu prošla taj scenarij. Po meni ta pitanja i strahovi od trudnoće ne dolaze toliko od rekla kazala baki od susjedine tetke rodici bratu joj kćerki, nego od jako lošeg osnovnog obrazovanja po pitanju biologije vlastitog tijela. Znas li ti koliko ima mladih koji nakon osnovne škole biologiju vise nisu ni čuli ni vidjeli? I evo, svaki pokušaj nekog zdravstvenog odgoja, seksualnog odgoja ili kako su ih sve pokušali nazvati, pada u vodu u samom startu.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 09:38   #13
Može biti da se jednom od partnera zaista dogodilo slučajno, ali da je ona druga osoba itekako planirala. Naravno za to nikad nećeš dobiti priznanje. Ja smatram da upravo to objašnjava makar pola "slučajnih" trudnoća.
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:29   #14
Iz iskustva ljudi oko mene, slučajevi "desilo se" na kraju su parovi objasnili sa "nismo se pazili" ili "dugo nam je trebalo, a lakše je bilo svima reći - desilo se".
velika bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 23:20   #15
Quote:
Crveni Mjesec kaže: Pogledaj post
Može biti da se jednom od partnera zaista dogodilo slučajno, ali da je ona druga osoba itekako planirala. Naravno za to nikad nećeš dobiti priznanje. Ja smatram da upravo to objašnjava makar pola "slučajnih" trudnoća.
Evo, iscitavam temu i razmisljam o svom odgovoru i kako ti da ga nitko jos nije napisao kadli eto tebe
Jedino ne razumijem zasto nisi rekla da se muskarcima dogadja, a zene planiraju da im se dogodi
Ja sam dobila priznanje od svoje cimerice na faksu, sama mi je to rekla.

Pola?
Malo si i rekla
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 23:49   #16
ne razumijem ja te jadne muškarce koji ostanu u čudu što im je cura/žena zatrudnila, a prakticirali su nezaštićene odnose. ili su glupi ili se prave glupi.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 09:05   #17
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
ne razumijem ja te jadne muškarce koji ostanu u čudu što im je cura/žena zatrudnila, a prakticirali su nezaštićene odnose. ili su glupi ili se prave glupi.
Očito ih nije bilo dovoljno strah i nije im frka i da se "dogodi".

Ja sam imala dečka kojega je bilo previše strah (kondom + vadi ga van prije ejakulacije, za svaki slučaj) pa znam kako je i kad paranoično paze jer zaista ne žele dijete. Bili smo zajedno 4 godine i od početka do kraja isto, nikad se nije "opustio" po tom planu jer zaista niju htio djecu.

Da se njemu dogodilo, povjerovala bih u neizbježnost nekih slučajnosti.
Cliodhna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 10:46   #18
Eh, da, a znam i vrlo blizak slučaj u kojem se zaista "slučajno" dogodilo - moji roditelji. Mama je imala spiralu, i eto ipak se dogodila vrlo neplanirana, i isto toliko obožavana moja seka.

Naravno, da oni nisu milijun posto htjeli imati još i nju postoji i dupla kontracepcija, a u krajnjem slučaju postoji i abortus (iako sam pro choice, gadno mi je iti zamisliti ovu opciju u ovom slučaju, brrr..).
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 10:54   #19
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
Jedino ne razumijem zasto nisi rekla da se muskarcima dogadja, a zene planiraju da im se dogodi
Dečko mi je rekao za priznanje frenda koji je htio zadržati curu, ona nije provjeravala kondome, on ih je bušio, ugl veselo Ali mislim da mu i nije uspjelo, makar nisam čula veselu vijest kasnije.

Nije ni ovaj baš to direktno priznao, već je bio pijan i pričao o puknutim kondomima, i kao ne mora ona to znati. Ona, inače, koliko znam tad nije htjela djecu, ne znam je,li to značilo zapravo s njim, ili ikad, ili samo jednostavno tad..
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:38   #20
Nikada nećete ostati trudni prirodno bez MPO -> 3 "prirodne" trudnoće .
Prva je bila "šok" jer sam trebala ići na postupak u 5 mjesecu a ostala trudna na valentinovo . Ako ti netko kaže da nema šanse da ostaneš trudan prirodno evo kod mene se dokazalo kao jedna velika greška
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.