Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2007., 19:53   #41
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
To što misliš je naivno. Srbi bi se zadovoljili sa 2/3 uz protjerivanje većeg dijela drugih. Oni nikad nisu držali 70% Bosne ili 75% kako se pričalo. Pogledaj crtu njihovog maksimalnog dosega i dodaj mu Tuzlanski bazen to je ono što su htjeli. Za Tuzlu i okolicu oni bi odstupili područje oko Sarajeva koje su kasnije dali po Daytonu.
Divide et impera. Oni uzmu sve, a onda se mi koljemo za ostatke.
I da smo sačuvali Bugojno, pa što? Daleko je Vitez, pogotovo Fojnica, Vareš, Kakanj, pa Žepče… Muslimani bi se branili zubima i nogama, a brojniji su. I onda kad se iscrpimo, opet bi Srbi bili u boljem položaju. Srbima su optimalni cilj bile memorandumske granice, svako eventualno popuštanje bilo je samo taktičko. Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose.

@ Pugsley
To je taj transporter, i ta osamdesetčetvorka, prepoznajem je po rascvjetanom topu. Samo je prije izgledala još bolje – naime, kupola je ležala malo dalje.
I istina je da je uništena maljutkom, srokao ju je tada sedamnaestogodišnji Mario Nađ. Moj najdublji naklon.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 20:25   #42
pad kupresa se moze potpuno racionalno objasniti:

- podrucje pod kontrolom hv-a je bilo slabo naseljeno (svega 5000 hrvata i muslimana na cijelom podrucju) i okruzeno sa tri strana, u sredistu tog prostora je postojala neprijateljska enklava (srbi su kroz cijelu bitku drzali dio samog grada). hvo nije imao ikakvo stratesko zaledje.

- neprijatelj je imao ogromnu nadmoc u tehnici (tenkovi, artiljerija) i vrlo povoljnu konfiguraciju terena.

moze se zakljuciti da su hrvatske snage bile u vrlo teskom polozaju, uopce ne uracunajuci dodatne poteskoce poput manjka discipline i organizacije.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 20:39   #43
Treba se sjećati. I zabilježiti povijest. Dok još ima onih koji su tamo bili.
Da nam ne bi drugi pisali povijest. I zbog lekcija za budućnost.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 20:52   #44
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Kupres je jump off point. Sa Kupresa se ide dalje. Idealna pozicija za zauzimanje kompletne doline Vrbasa, pogotovo uz pozicije koje imaš oko Donjeg Vakufa... za napadanje prema Duvnu pogotovo uz avijaciju koju imaš i abnormalnu nadmoć u topništvu... odakle možeš ugrožavati i Ramu te komunikaciju uz Neretvu ,a već držiš Prenj...

Oni su mogli sa Kupresa ići nizbrdo, sa Prenja nizbrdo i razdvojiti Hercegovinu od Bosne.
istina, kupres je bio vazan zbog osvajanja i drzanje doline vrbasa i zbog planirane ofenzive na livno. samo neznam otkud tebi ideja o napadu na duvno, ne vidim svrhu takve akcije, samo vidim ogromnu (preveliku) opasnost za potencijalne napadace. za odsjecanje bosne je bilo potrebno kontrolirati dolinu neretve, sto srbi u tom trenutku nisu i sto im malo kasnije nije uspjelo.srbima nije bio krajnji cilj da kompletnu bosnu prikljuce zamisljenoj velikoj srbiji,ali zeljeli su hrvate i muslimane prisiliti na kapitulaciju radi diktiranja konacnog rjesenja (iskljucivo) na temelju vlastitih (srpskih) interesa.to je isti koncept kojeg su njemci zvali "siegfrieden" u prvom svjetskom ratu.bolje receno, srbi su 92 pokusavali doci do svojih zamisljenih granica unutar bih kroz potpuni poraz hrvata i muslimana, ali to im nije uspjelo pa su promjenili taktiku i poceli su osvajati "preostale srpske teritorije" komad po komad (srbi su npr u pocetnoj fazi rata u istocnoj bosni potpuno ignorirali velik broj muslimanskih enklava, poceli su "cistiti" te enklave tek nakon realizacije da nema nista od neprijateljove kapitulacije).
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:04   #45
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
za odsjecanje bosne je bilo potrebno kontrolirati dolinu neretve, sto srbi u tom trenutku nisu.
Jesu. Bili su u Mostaru, na Veležu i Prenju, te na puškomet od Čapljine.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:25   #46
Bilo kako bilo, makro slika je ova:

Srbi
****

*RH-gubitak SRAO Krajine
*BH- dobitak pola BH, no trusno, još neriješeno
*gubitak Kosova
*iznenađujuće, priznajem- gubitak Crne Gore (bit će još trusno)

Sumarno: poraz velikosrpske ideje, uz "consolation prize" RS kao neke države unutar BH (za sada).

Hrvati
******
*dobitak cjelovite RH
*neki auzmeš koji miriše na gubitak u BH. Ne toliko zbog ukinuća HR HB, nego više zbog demografskoga osipanja. Trusno, još neriješeno.

Sumarno: dobitak, uz li-la situaciju u BH, na koju je RH geopolitički vrlo ranjiva (za razliku od Srbije, kojoj je to izvan granica i nimalo ju ne ugrožava)

Muslimani/Bošnjaci
****************

*gubitak dosta područja u BH

Sumarno: veliki dobitak kristalizacije u naciju, najviše u BH, ali i u CG i Srbiji

Albanci
*******

*golemi dobitak, praktički poklon na Kosovu
*slično u Makedoniji

Sumarno: veliki dobitak svugdje, uz veliki plus demografske stabilnosti i ekspanzije. Debeli minus-plemenski mentalitet i teška održivost nečega što je više poklonjeno nego izboreno
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:30   #47
....

Quote:
Jesu. Bili su u Mostaru, na Veležu i Prenju, te na puškomet od Čapljine.
Bili su na Neretvi i čak imali jedno vrijeme i položaje na zapadnoj obali, ako se ne varam... Onda su svanule ˝lipanjske zore˝....

A za one koji ne znaju što su to ˝lipanjske zore˝:

http://www.hic.hr/img-vijesti/karta1-vel.jpg



Vidin ja, dragi moji diskutanti, da još uvijek više koristite emocije nego razum.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:31   #48
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Jesu. Bili su u Mostaru, na Veležu i Prenju, te na puškomet od Čapljine.
to je bilo stanju u jednom razdoblju tijekom srpskog pokusaja da ovladaju dolinom neretvom! postoji znatna razlika izmedju toga i "kontrole doline neretve".osvajanje mostara je bio glavni preduvjet za kontrolu doline i to im nije uspjelo.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:40   #49
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
to je bilo stanju u jednom razdoblju tijekom srpskog pokusaja da ovladaju dolinom neretvom! postoji znatna razlika izmedju toga i "kontrole doline neretve".osvajanje mostara je bio glavni preduvjet za kontrolu doline i to im nije uspjelo.
Što ti smatraš kontrolom?
Kontrola je vojska na terenu i na dominantnim kotama. I to je bilo stanje u razdoblju o kojem govorimo.

@ Demone
Ne varaš se, imali su položaje na samoj Neretvi.
Do lipanjskih zora, Janka Bobetka i dolaska 1. i 4. gardijske brigade.
I ostalih, naravno.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:56   #50
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Što ti smatraš kontrolom?
Kontrola je vojska na terenu i na dominantnim kotama. I to je bilo stanje u razdoblju o kojem govorimo.
ako drzis 2/3 jednog grada dali onda mozes reci da ga kontroliras? srbi su drzali gotovo cijelu lijevu obalu (ne treba zaboraviti da je hvo imao povecu enklavu u juznom dijelu stolacke opcine u tom trenutku) i bili su na putu da ovladaju i desnom obalom, i da su u tome uspjeli onda bi se moglo reci da su tada kontrolirali dolinu neretve.stanje nakon lipanjske zore mozes nazvati "kontrolom doline neretve" i to od strane hv-A I hvo-a...
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 22:14   #51
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
ako drzis 2/3 jednog grada dali onda mozes reci da ga kontroliras? srbi su drzali gotovo cijelu lijevu obalu (ne treba zaboraviti da je hvo imao povecu enklavu u juznom dijelu stolacke opcine u tom trenutku) i bili su na putu da ovladaju i desnom obalom, i da su u tome uspjeli onda bi se moglo reci da su tada kontrolirali dolinu neretve.
Kontrolirali su sasvim dovoljno. I da nisu bili u gradu, a jesu, s okolnih brda kontroliraš promet prema Jablanici. Ma šta kontroliraš, malo je reći kontroliraš, s brda sjeverno od Mostara možeš kamenje na cestu bacati.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 22:24   #52
malo previse filozofiramo o toj "kontroli" ja sam spominjao "kontrolu doline" u kontekstu fizickog odsjecanje bosne od hercegovine.da bi krenuli u akciju spajanja kupreskog dzepa i istocnohercegovackih snaga, srbi su prvo morali fizicki kontrolirati cijelu obalu od jablanice do capljina kao i nekoliko poveci "mostobrani" na desnoj obali (tj cijeli grad mostar kao primjer).ti pricas o vatrenoj kontroli, ja govorim o kontroli koja omogucuje daljnje napredovanje (tj prema kupresu), ja o kruskama, ti o jabukama, normalno da se krivo razumjevamo.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 22:28   #53
Ja ti govorim o kontroli puteva, što i znači fizičko odsijecanje Bosne. Stanje u proljeće '92, sve do lipanjskih zora, značilo je da je put preko Mostara efektivno zatvoren. Imaš tri puta, jedan preko Kupresa, drugi preko Mostara, treći - i jedini koji je bio otvoren cijeli rat, i koji je spasio Bosnu - preko Vrana. I ima još jedan manji.
Druga je stvar što se tada moglo proći i u Posavini. Ali to nije dugo trajalo.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 14:23   #54
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Svih njih zajedno nije bilo 10% od ukupnog ljudstva kojeg su pretežno činili momci iz Tomislavgrada i ostalih hercegovačkih općina plus domicilna kupreška bojna koja je najviše najebala.....
Ti iz Tomislavgrada su bili 13. bojna HOS-a "Jure vitez Francetić".
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 16:39   #55
Na danasnji dan prije 17 godina je pao Kupres!

Neka je svim bojovnicima koji su zivote dali vjecna hvala i slava! Laka im hrvatska gruda!
mara99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 17:27   #56
Quote:
mara99 kaže: Pogledaj post
Na danasnji dan prije 17 godina je pao Kupres!

Neka je svim bojovnicima koji su zivote dali vjecna hvala i slava! Laka im hrvatska gruda!
Na danasnji dan 92 prije podne bio sam na polozaju na Cajusi iznad benzinske pumpe.tenkovi nam prosli iza ledja ,na cesti Vukovarci svi nastradali.Mi ostali odsjeceni .Sve izmedju nas Cajuse pa sve do prilaza Sujici su uzeli cetnici.Povukli ili provukli smo se kroz nase minsko polje.Usli u Glamocku općinu nocili na jebenom Cincaru i preko Koricine 11.04 poslije podne kroz neko srpsko selo dosli na polozaje HVO prema Livnu.Nasa grupa se sastojala od Studentske bojne i HOS-a,mislim da tada nije bilo niti jednog Kupresaka sa nama.Grupa je bila od 80-ak vojaka.Raspala se je na 2 grupe,najvise su nastradali HOS-ovci.Mislim da je barem 40% nase grupe sto nastradala,ranjena,zarobljena ili nestala.Ovim putem se sjećam IVANA sa promuklim glasom koji je uvijek govorio da nema predaje ili povlacenja ,on i njegov pajdo su ostali za nama nikad im nisu našli niti traga.Razlog pada Kupresa po mome misljenju lezi zbilja u losoj organizacij jer tada je na tom terenu bilo par manjih postrojbi specijalaca i izvidjaca sve drugo su bile postrojbe domacih TO ekipa.U toku te bitke na visoravni sam prozivio napad ,pobjednicku euforiju ,otreznjenje i nase mrtve ,pocetak obrane jos vise mrtvih ,i nazalost totalni kolaps nasih snaga radi lose organizacije i srpske premoci u tehnici i opremi a pogotovo u zapovjednom kadru. Ako se netko prepoznaje u ovome postu molim da mi se javi ,tadasnji nadimak mi je bio vuna ili roki.
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 17:37   #57
Quote:
front kaže: Pogledaj post
Na danasnji dan 92 prije podne bio sam na polozaju na Cajusi iznad benzinske pumpe.tenkovi nam prosli iza ledja ,na cesti Vukovarci svi nastradali.Mi ostali odsjeceni .Sve izmedju nas Cajuse pa sve do prilaza Sujici su uzeli cetnici.Povukli ili provukli smo se kroz nase minsko polje.Usli u Glamocku općinu nocili na jebenom Cincaru i preko Koricine 11.04 poslije podne kroz neko srpsko selo dosli na polozaje HVO prema Livnu.Nasa grupa se sastojala od Studentske bojne i HOS-a,mislim da tada nije bilo niti jednog Kupresaka sa nama.Grupa je bila od 80-ak vojaka.Raspala se je na 2 grupe,najvise su nastradali HOS-ovci.Mislim da je barem 40% nase grupe sto nastradala,ranjena,zarobljena ili nestala.Ovim putem se sjećam IVANA sa promuklim glasom koji je uvijek govorio da nema predaje ili povlacenja ,on i njegov pajdo su ostali za nama nikad im nisu našli niti traga.Razlog pada Kupresa po mome misljenju lezi zbilja u losoj organizacij jer tada je na tom terenu bilo par manjih postrojbi specijalaca i izvidjaca sve drugo su bile postrojbe domacih TO ekipa.U toku te bitke na visoravni sam prozivio napad ,pobjednicku euforiju ,otreznjenje i nase mrtve ,pocetak obrane jos vise mrtvih ,i nazalost totalni kolaps nasih snaga radi lose organizacije i srpske premoci u tehnici i opremi a pogotovo u zapovjednom kadru. Ako se netko prepoznaje u ovome postu molim da mi se javi ,tadasnji nadimak mi je bio vuna ili roki.


Nemam rijeci kojima bi svima Vama izrekla rijeći zahvalnosti za hrabrost, herojstvo, domoljublje i snagu! Hvala Vam!

Pokojnima mogu zapaliti svijeću i pomoliti se! Neka im je vijecna hvala i slava!
mara99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 22:20   #58
Vuna ,nadimak na radnom dogovoru:dok pored nas leze 3 mrtva nasa i 1 srpski vojnik.Osoba sa dugom kosom iz Zagreba J.K. pita covika pored sebe "da li ga je VUNA" ?
__________________
shame shame
nitzer ebb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 22:47   #59
Pozdrav ratnom drugu

Quote:
nitzer ebb kaže: Pogledaj post
Vuna ,nadimak na radnom dogovoru:dok pored nas leze 3 mrtva nasa i 1 srpski vojnik.Osoba sa dugom kosom iz Zagreba J.K. pita covika pored sebe "da li ga je VUNA" ?
Covik kaze da ne razumije ,JK opet ponovi pitanje,Covik kaze da ne razumije sto to znaci po drugi put.JK objasni da je VUNA izraz za strah ili pune su mi gace.I eto ti Vune .Ime od sugovornika Covika mi je nepoznato.
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 22:58   #60
Quote:
front kaže: Pogledaj post
Covik kaze da ne razumije ,JK opet ponovi pitanje,Covik kaze da ne razumije sto to znaci po drugi put.JK objasni da je VUNA izraz za strah ili pune su mi gace.I eto ti Vune .Ime od sugovornika Covika mi je nepoznato.
Nisam ja bio tamo ali mi jer pricao TM.Vuna im je bila najjaca fora u cijeloj toj frci.Vuna JK decko iz Zagreba ,puca zagrebacke fore i kaj,duga kosa sve se trebe palile na njega.Sve sam dobro cuo o Vuni.Da li se sjecas tko je ranjen u guzicu??
__________________
shame shame
nitzer ebb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.