Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2022., 21:50   #1
Propast mallova u SAD-u

Zanimaju me trgovački centri u Americi. Naime, njihovi mallovi su 80-ih i 90-ih žarili i palili, bili su jedan od centara društvenog života.

Što se to počelo događati da su se tako počeli gasiti? Navodno se svaki četvrti mall u zadnjih nekoliko godina zatvorio jer nema prometa. Zašto?

Ono što me interesira je da istovremeno kod nas imamo suprotnu situaciju - novi trgovački centri niču po Hrvatskoj, sve češće i u manjim gradovima, što se najčešće pokaže kao korisna investicija (da nije, ne bi se ni gradili).

U čemu je onda stvar?
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2022., 23:29   #2
Trenutno smo u the great resignation. Nitko više neće raditi za malu plaću, a i inflacija je tu puno doprinjela.
georgi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 01:02   #3
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Zanimaju me trgovački centri u Americi. Naime, njihovi mallovi su 80-ih i 90-ih žarili i palili, bili su jedan od centara društvenog života.

Što se to počelo događati da su se tako počeli gasiti? Navodno se svaki četvrti mall u zadnjih nekoliko godina zatvorio jer nema prometa. Zašto?

Ono što me interesira je da istovremeno kod nas imamo suprotnu situaciju - novi trgovački centri niču po Hrvatskoj, sve češće i u manjim gradovima, što se najčešće pokaže kao korisna investicija (da nije, ne bi se ni gradili).

U čemu je onda stvar?
Retail kao takav je više manje mrtav. Osim eventualno kad se radi skupljoj odjeći, obući i nekim vrstama luksuzne robe, sve se seli online. Poremečaji u ekonomiji i lockdownovi povodom korone su samo ponešto ubrzali taj proces.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 02:12   #4
Nisam dugo bio u Hrvatskoj, a pogotovo a trgovačkim centrima, a koliko se sjećam tamo su (Zagreb) uglavnom bile prodavaonice odjeće i obuće koje su za sitniš kupovale krpice iz Konjščinske i prodavale uz urnebesnu maržu.

Čega drugoga ima? Osim eventualno kakav DM ili Müller, i Konzum ili Interspar.

U Americi su propali uglavnom zbog toga što je prezasićenost konkurencije imala za posljedicu tanku maržu. To znači da je samo manji pad prihoda ili povećanje troškova dovodilo do toga da mall završi u minusu. Sve lakši i brži online shopping lako je izbrisao najslabije.

Novi mallovi su se otvarali na sve strane i bili bi uspješni dok su još novi i blistavi, ali bi se ubrzo otvorio još jedan i pali bi u probleme. Također se tamo sve manje i manje moglo nabaviti nove i ekskluzivne robe, a sve više precijenjene odjeće koja se vrlo lako može naći drugdje po normalnoj cijeni.
MechaLiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 09:43   #5
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Zanimaju me trgovački centri u Americi. Naime, njihovi mallovi su 80-ih i 90-ih žarili i palili, bili su jedan od centara društvenog života.

Što se to počelo događati da su se tako počeli gasiti? Navodno se svaki četvrti mall u zadnjih nekoliko godina zatvorio jer nema prometa. Zašto?

Ono što me interesira je da istovremeno kod nas imamo suprotnu situaciju - novi trgovački centri niču po Hrvatskoj, sve češće i u manjim gradovima, što se najčešće pokaže kao korisna investicija (da nije, ne bi se ni gradili).

U čemu je onda stvar?
Nije baš da je u Hrvatskoj drugačija situacija, "propali" su primjerice Importanne, Importanne Galleria, stvarno je propao Mandi i njemu slični.

Nema prevelike mudrosti, pojavilo se kupovanje preko Interneta, a otvaranjem novih centara stari gube privlačnost jer su već viđeno.

A i "društveni" život se preselio u virtualu, posljedice čega ćemo tek vidjeti u srednjoj budućnosti (doduše, u RH još uvijek postoji tradicija "odlaska na kavu" pa nije toliko izraženo, iako i tad se dogodi da svatko bulji u svoju svijetleću stvar).
Elk Cloner is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 10:58   #6
Sve već rečeno. Ne treba zaboraviti da u SAD-u Amazon ima prime shipping koji u većini velikih gradova efektivno znači dostavu unutar 24-48h. Za većinu toga je jednostavnije otići online i kupiti nego do šoping centra. Maloprodaja radi sa niskim maržama i zatvaranja zbog kovida su tu samo pogoršale stvari. Plus, u doba prije raširenog mobilnog interneta, mallovi su u SAD-u bili mjesta gdje su se klinci družili. Dobar dio tog aspekta socijalizacije se isto prebacio na online. No tamo nije ništa strašno da neki propadne. Propadne jedan, proda se zgrada, izgradi se nešto drugo, nikne novi, i biznis ide dalje.

I kod njih mallovi u manjim gradovima opstaju, unatoč online prodaji. Ako ništa, radi food courta. Mall u nekom manjem mid west gradu je i dalje među glavnim mjestima gdje klinci vise, plus glavno mjesto gdje ćeš kupiti sve ono što ne kupuješ baš online.

U Hrvatskoj itekako propadaju mallovi. Se sjeća tko još King Crossa? Oba importannea su zapravo polumrtvi, branimir centar je promjenio koncept. Ono što većinu naših mallova održava je to da još uvijek ne šopingiramo masovno online ko ameri, imamo tu naviku izlaska na kave, a šoping centri imaju i igraonice pa su najpraktičniji izbor starcima za djecom za otić na kavu. Plus, restorani i naravno, skoro svaki centar koji je opstao ima kino.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2022., 14:08   #7
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Sve već rečeno. Ne treba zaboraviti da u SAD-u Amazon ima prime shipping koji u većini velikih gradova efektivno znači dostavu unutar 24-48h. Za većinu toga je jednostavnije otići online i kupiti nego do šoping centra. Maloprodaja radi sa niskim maržama i zatvaranja zbog kovida su tu samo pogoršale stvari. Plus, u doba prije raširenog mobilnog interneta, mallovi su u SAD-u bili mjesta gdje su se klinci družili. Dobar dio tog aspekta socijalizacije se isto prebacio na online. No tamo nije ništa strašno da neki propadne. Propadne jedan, proda se zgrada, izgradi se nešto drugo, nikne novi, i biznis ide dalje.

I kod njih mallovi u manjim gradovima opstaju, unatoč online prodaji. Ako ništa, radi food courta. Mall u nekom manjem mid west gradu je i dalje među glavnim mjestima gdje klinci vise, plus glavno mjesto gdje ćeš kupiti sve ono što ne kupuješ baš online.

U Hrvatskoj itekako propadaju mallovi. Se sjeća tko još King Crossa? Oba importannea su zapravo polumrtvi, branimir centar je promjenio koncept. Ono što većinu naših mallova održava je to da još uvijek ne šopingiramo masovno online ko ameri, imamo tu naviku izlaska na kave, a šoping centri imaju i igraonice pa su najpraktičniji izbor starcima za djecom za otić na kavu. Plus, restorani i naravno, skoro svaki centar koji je opstao ima kino.
King Cross je itekako ponovno oživio otvaranjem Dechatlona. Arena je uvijek krcata, a sve više se otvaraju mallovi(tipa Z centar) koji nisus kroz zatvoreni, te je drugačiji sistem kupovine.

Mallovi se moraju prilagođavati da bi bili u korak s vremenom.

U Areni se koncept puno fast foodova na jednom mjestu pokazao kao odličan.

Kina i dječje igraonice također privlače ljude.

Importane centar i galerija su zastarjeli koncepti, ali i oni su otvorili trgovine tipa pepco, kik, mana,...i isto uvijek ima ljudi. Importane centar treba vise staviti naglasak na noćno kupovinu, fast foodove i sl, , jer je tamo velika fluktuacija putnika. Samo se treba repozicionirati, a ne živjeti u prošlom vremenu.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2022., 03:12   #8
Quote:
Jobi kaže: Pogledaj post
Zanimaju me trgovački centri u Americi. Naime, njihovi mallovi su 80-ih i 90-ih žarili i palili, bili su jedan od centara društvenog života.

Što se to počelo događati da su se tako počeli gasiti? Navodno se svaki četvrti mall u zadnjih nekoliko godina zatvorio jer nema prometa. Zašto?

Ono što me interesira je da istovremeno kod nas imamo suprotnu situaciju - novi trgovački centri niču po Hrvatskoj, sve češće i u manjim gradovima, što se najčešće pokaže kao korisna investicija (da nije, ne bi se ni gradili).

U čemu je onda stvar?
Propadaju stari i loši ali se i otvaraju novi. Znam za jedno 4 nova kod mene (Miami). A megaveliki Sawgrass će se proširivati (u tom skoro pa nema praznog dućana). Ogromni Dolphin Mall radi kao i prije. Luksuzniji mall kao npr. Aventura radi također sasvim fino, gotovo svi dućani su puni.

Otvoreni Mallovi su popularni, ali mnogi imaju iste dućane (neki jeftini s odjećom kao npr. Ross ili Marshalls, onda Petco ili slično, pa 5 below ili neki dollar store, supermarket, neki fast food i sl.).

Postoje ideje da se od starih mallova napravi low-cost housing ili se prenamjene u nekaj treće.
__________________
Dalje otprilike znaš, ponekad za nas drugi donesu odluke teške...
Cela ta priča je falš, iskustvo je tek pseudonim za sve naše greške...
Sale Nagy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2022., 19:13   #9
Ova prenamjena je strašna stvar, gledao sam neki filmić o tome, kratki, i ljudi su zadovoljni, al je naravno bilo u Americi. Mislim da je neki investitor kupio cijeli mall, i preuredio ga za najam. Mislim da je potrebno dosta vremena da se ljudi naviknu.
sjevernakomoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2022., 21:12   #10
Quote:
Sale Nagy kaže: Pogledaj post

Postoje ideje da se od starih mallova napravi low-cost housing ili se prenamjene u nekaj treće.
Kako bi to uopće izgledalo?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2023., 05:54   #11
Stvar je u tome da je doslo do kolapsa srednje klase. Bogati postaju bogatiji, dok siromasni postaju siromasniji. Bogati imaju sve vise dok statisticki potrose mozda trecinu prihoda i sve vise novca 'vade' iz cirkulacije dok je srednja klasa uvijek bila kicma ekonomije i bila poznata po tome da je trosila 'sve' sto je imala. Znaci pored interneta, amazona i slicnih, pa i pandemije naravno, kolaps srednje klase je najveci razlog po meni.
Admir313 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2023., 23:05   #12
Online trgovina - jednostavno. Nikakve srednje klase nisu propale jaz između bogatih i siromašnih je veći ali trgovine i dalje ostvaruju ogroman profit. Amazon je jednostavno postao pristupačniji.

U jednu ruku i ukrojenjeni strah od terorističkih napada jer su Ameri veliki paničari. Neisplativost održavanja velikih mall-ova također. Ali najviše kupovina online. Ako možeš naći jeftiniji proizvod na internetu - zašto se zamarati šopingom u mall-u. Na crni petak ima manje pokolja nego prije (tko se sjeća tv stanpeda koje smo gledali sa podsmjehom jer kod nas toga nije niti bilo... Doslovno kao da su neka primitivna skupina ljudi) - sad samo moraš kliknuti na proizvod brže od drugih.

Ne bih rekla da kod nas centri niču jer su poželjni.
Većina njih su donekle propale investicije. U Zagrebu samo služe da se klince pusti s lanca i da odeš pojest nešto od fast fooda u ugodnijem okruženju i raznolikijem izboru. Mogu navesti barem tri centra koji preko tjedna zjape prazni, a neki bome i vikendom.

Ostali gradovi imaju po jedan veliki mall i ostale manje komplekse sa nekoliko trgovinica čisto da se zadovolje potrebe kvarta ... I to je mislim više-manje to.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2023., 03:16   #13
Mislim da nema nikakvog propadanja, vise se radi o tome tko se prilagodjava trzistu. Popularnost ide ciklicki, svi zele u nove s novim sarenim ducanima.

Idem barem jednom mjesecno iz Kanade u USA pokupiti pakete/shopping i redovito obidjem nekoliko mallova i redovito je guzva. Ako nista, sad imaju i dodatne odjele gdje se preuzimaju online narudzbe. U Kanadi je uvijek guzva u mallovima, a vikendom nemas gdje parkirati.

Ljudi idu u mallove isprobati robu, pa nekad naruce online ako je jeftinije, pogotovo cipele i kozmetiku.
A nemali faktor je i hladnoca. U dobrom dijelu Sj. Amerike u zimsko doba godine na -30 nemas bas kamo nego u mall, pogotovo ako ne zelis pljunut $100 za obitelj za nekakav muzej. A u mallu je cesto i kino .

I ovo s Amazonom, imam Prime, next day, ali mi je stoput draze otici u ducan nego naruciti online. Tim vise sto je vecina stvari na Amazonu ovih dana kineski skart koji vise nije ni jeftin.

Neki mallovi su uvijek otuzni svuda u svijetu, ali to je vise do izbora trgovina i loseg menadzmenta.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2023., 20:43   #14
Američki mallovi propadaju jer više nemaju mušterije (ameri većinom sve siromašniji), raspadaju se jer su traljavo napravljeni, te su uglavnom, prometno, sljepe ulice usred ničega.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 00:27   #15
Online trgovina je najgori oblik trgovine, svi koji smo probali barem smo se jednom opekli. Proizvodi ili izgledaju drugačije, ili nam ne pašu, ili nisu kvalitetni u odnosu na cijenu, gotovo pa nema osobe koja se barem jednom nije razočarala u artikl koji je kupila online. To je prevara i non factor, ali toliko očita prevara kada u par klikova možeš sam proguglat o dropshippingu i na koji način se koristi. Ne znam je li propada srednja klasa, ali bi rekao da kod Amera možda polako dolazi do zasićenja. Isto tako kod nas rastu apetiti - do prije 30 godina nije bilo traperica za kupiti.
Griffs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.