Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2011., 18:32   #1
Bosanska Posavina-Srednja Slatina (rušenje helikoptera)

Jel netko zna nešto o borbama u Srednjoj Slatini (rušenje helikoptera u Gornjanima)
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 12:34   #2
Prema mojim informacijama, helic je pao, poginuo im je jedan oficir - mislim da mu je nadimak bio mrki, navodno je bio veliki borac.

c/p sa kf:

Marko Mrkic je bio moj stric. Koliko ja znam, dogadjaj se odigrao u okolini sela Donji Zabari. Medjutim, cijela ta prica oko njegove pogibije ce ostati na neki nacin tajna. Helihopter je oboren i on je iskocio, udarac je dobio u potiljak i pretpostavka je da ga je elisa udarila. Da mu je elisa odsjekla glavu, to nije tacno, ali se jasno vidilo da je imao udarac u potiljak. Koliko ja znam dosta je vremena proteklo od obaranja do dolaska vojnika koji su ih izvukli. Oni koji su ga poznavali znaju sta je i kakav bio, tako da pogibija na takav nacin dodatno baca sumlju na cijeli dogadjaj

odgovor na gornji citat:

c/p Derane, tvog strica Marka sam licno poznavao i bio njegov saborac. Takvog lika Krajina nije odavno rodila. Budi ponosan sto ti je bio stric i sto je odrzao cisto ime Mrkica. Licno sam mu bio na sahrani i nikakve price o odsjecenoj glavi (ma koliko bilo degutantno o tome pricati) ne piju vode. Zna li se ista zeni mu i Nikoli? Ja sam bio cuo da su u Sloveniji?

Zadnje uređivanje sb323ar : 07.09.2011. at 13:40.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 14:25   #3
obaranje helikoptera

Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Prema mojim informacijama, helic je pao, poginuo im je jedan oficir - mislim da mu je nadimak bio mrki, navodno je bio veliki borac....
Ok za to znam ali jedan helikopter Mi-8 je pala u Srednjoj Slatini 92 godine i bila su 3 poginula (potpukovnik,poručnik i kapetan) Oboreni od strane ABih iz sela Sibovac (gradačac) i HVO Srednja Slatina (Gornjani)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 07.09.2011. at 14:59. Reason: skraćenje citata
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 20:50   #4
Helikopter je letio od Modriče prema Bosanskom Šamcu, i nezna se odkud se našao iznad teritorija Ledenica. Tu je prva linija prema sjeveru Gradačakog ratišta koje je okrenuto prema Modriči. Bilo je poslije podne, čuli smo helikopter, ali nismo očekivali da će nas nadletiti. Kad je prolazio prolazio je udaljen od prve crte nekih 50 metara u pozadini, dosta nisko letio, ne više od 30 metara u visini. Od prvog do zadnjeg rova su pucali po njemu u dužini od 4- 5 kilometara, a negdje poslije 100 metar se počeo već pušiti, a kasnije smo saznali da se srušio u Slatini.
Ja osobno nisam pucao imao sam klašanjikov, ali ekipa do mene ga je rokala garonjom sa jedne kuće, i bio im je vidljiv nekih 250 metara.
Koga je skinuo ko će ga znati važno da jesu.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 22:07   #5
Modriča i Šmac su već tada pali?
Kad je srušen?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 08:18   #6
pad

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Modriča i Šmac su već tada pali?
Kad je srušen?
To točno neznam al znam ljude koji su pucali po njemu i bili na mjestu pada.Budem ih pitao jer nigdje nisam našao na internetu da je tamo srušen.
Modrič i Šamac su pali al je ostalajedna linija u Srednjoj Slatini i kao što kažu linija prema Gradačcu.Interesira me tkosu poginuli i broj helikoptera.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 18:14   #7
nova dopuna

Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
To točno neznam al znam ljude koji su pucali po njemu i bili na mjestu pada.Budem ih pitao jer nigdje nisam našao na internetu da je tamo srušen.
Modrič i Šamac su pali al je ostalajedna linija u Srednjoj Slatini i kao što kažu linija prema Gradačcu.Interesira me tkosu poginuli i broj helikoptera.
Pad se dogodio krajem 7 ili početkom 8 mjeseca.A poginuli su bili po činu major,poručnik i potporučnik.A rodom su bili ;Kraljevo,Osijek,Split.Razmijenjeni su od strane Armije BiH u Gradačcu.Možda netko još nešto zna:Imena istih broj helikoptera ili slično
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 23:09   #8
Zašto te to zanima, mislim da je nebitno.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 11:54   #9
padf helića

Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
Zašto te to zanima, mislim da je nebitno.
Da nebitno je al Srbi nigdje ne spominju taj helić niti da je tamo pao a za sve ostale navodno znaju.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 19:40   #10
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Da nebitno je al Srbi nigdje ne spominju taj helić niti da je tamo pao a za sve ostale navodno znaju.
U to vrijem im je bio cilj ući u Gradačac, iz smjera Pelagićevo, kroz Ledenice, i spojit se s Gornjim skugrićem kroz Vidu, ali im nije uspjelo. Puno većih gubitaka su imali, tako da taj helić je beznačajan.
Kasnije su zaribali s vozom, pa u cjelom ratu taj helikopter i nije nešto.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 13:01   #11
Poginule su tri osobe: Stevo Orlić, Ilija Glušica i Darko Duraković.
To se desilo 17.07.1992. g. u Srednjoj Slatini, zaseok Gornjani.
Više o tome na http://pajicpredrag.blogspot.com/2011/08/15-17.html
pajic.p is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 14:34   #12
bio sam nedavno u srednjoj slatini
vidio sam spomenik ali nisam se približavao
uglavnom niko nije spominjao nikakav pad helikoptera očito nije bitna vijest...
hrvatski narod se izvukao na veliki petak 1992.
ostalo je nešto malo ljudi maks 100 u selu koji su "pazili kuće"... ubijeno je 12 ljudi
od toga 2 na ratištu i to u odžaku ja mislim
ostalo su bili civili bez ikakvog razloga
2 bilo u logoru
za jednim tijelom se još traga
uglavnom preživjeli vele da se nisu spasili na veliki petak povlačenjem 900+ ljudi misle da bi imali pokolj kao u srebrenici
uglavnom silna vojska je krenula na slatinu nije bilo mogućnosti da se obrani
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 22:23   #13
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Ok za to znam ali jedan helikopter Mi-8 je pala u Srednjoj Slatini 92 godine i bila su 3 poginula (potpukovnik,poručnik i kapetan) Oboreni od strane ABih iz sela Sibovac (gradačac) i HVO Srednja Slatina (Gornjani)
nije tamo pogođen. krivu informaciju imaš
Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
Helikopter je letio od Modriče prema Bosanskom Šamcu, i nezna se odkud se našao iznad teritorija Ledenica. Tu je prva linija prema sjeveru Gradačakog ratišta koje je okrenuto prema Modriči. Bilo je poslije podne, čuli smo helikopter, ali nismo očekivali da će nas nadletiti. Kad je prolazio prolazio je udaljen od prve crte nekih 50 metara u pozadini, dosta nisko letio, ne više od 30 metara u visini. Od prvog do zadnjeg rova su pucali po njemu u dužini od 4- 5 kilometara, a negdje poslije 100 metar se počeo već pušiti, a kasnije smo saznali da se srušio u Slatini.
Ja osobno nisam pucao imao sam klašanjikov, ali ekipa do mene ga je rokala garonjom sa jedne kuće, i bio im je vidljiv nekih 250 metara.
Koga je skinuo ko će ga znati važno da jesu.
točno tako, nije mu to prvi prelet bio. više puta je letio, letio i sletio. mislim da je prema Pelagićevu letio
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
bio sam nedavno u srednjoj slatini
vidio sam spomenik ali nisam se približavao
uglavnom niko nije spominjao nikakav pad helikoptera očito nije bitna vijest...
hrvatski narod se izvukao na veliki petak 1992.
ostalo je nešto malo ljudi maks 100 u selu koji su "pazili kuće"... ubijeno je 12 ljudi
od toga 2 na ratištu i to u odžaku ja mislim
ostalo su bili civili bez ikakvog razloga
2 bilo u logoru
za jednim tijelom se još traga
uglavnom preživjeli vele da se nisu spasili na veliki petak povlačenjem 900+ ljudi misle da bi imali pokolj kao u srebrenici
uglavnom silna vojska je krenula na slatinu nije bilo mogućnosti da se obrani
U Srednjoj Slatini Srbi napravili spomenik poginulim osloboditeljima, srpskim vojnicima, ni 100 metara od hrvatske katoličke crkve. Uistinu srama nemaju, onima koje su protjerali, ubijali rodbinu, sve popljačkali još spomenik pod nos izgrade...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2015. at 14:45. Reason: spajanje uzastopnih poruka
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 13:38   #14
jest eto dobili su teritorij u ratu i daytonu
ali općina šamac je mrtva...
pobijedili u ratu izgubili u miru
zašto?
mislili su da će naseliti izbjegle srbe i da će sve biti kao prije 1992.
državni posao i plata a sad žive od donacija i onog keša što donesu hrvati za vrijeme godišnjih odmora

neko se silno zajebao s idejom protjerivanja i ubijanja civila... misle bez stanovništva sa crnim rupama u nekadašnjim naseljima koja su vrvjela od ljudi
napraviti državu sa dobrom ekonomijom
sad se i srbi iseljavaju na kraju neće ostati niko
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 14:48   #15
postovanje svima,
da se ukljucim u temu posto znam dosta o ovom dogadjaju. Kao prvo postojala je stranica nekog autora iz Srbije gdje su u tabeli bili navedeni svi izgubljeni (ne samo sruseni vec i "ukradeni" i pali zbog nekog drugog razloga). Na tabeli se nalazio i ovaj Mi8 koji je oboren u Slatini tacnije Gornjanima 17.07.1992. oko podne. Ta stranica je nazalost ugasena a bilo je bas detaljno sa registarskom oznakom i imenima posade ali to se zna vec ima na spomen ploci u Slatini kod skole sve. Stranica se zvale aero asovi ili tako nesto...
Da ne ponavljam detalje helikopter je isao od pravca Skugrica ka Pelagicevu, prisao je dosta blizu ili nije znao kud prelijece ili je se dezorijentisao a kad je pocela baraza sa zemlje tad je vjerovatno i panika ucinila svoje pa su nesretnici odletjeli ravno u smrt. Mozda je imao i neki kvar to samo pokojnici znaju... Redom je nadletio cetu Ledenice pocevsi od Huskica, pa preko crte ispred Omeragica ZO cete Sibovac i dalje niz crtu HVO gdje je i pao bas na liniju samu. Ne zna se koji je razlog pada svi su redom pucali i svi tvrde da su oni... Da li je radilo PZO oruzje ne znam niti da li ga je bilo tada jer je u to vrijeme linija vec bila pomaknuta unatrag jer je Njivak bio pao pa se vezalo direkt na Orlovo polje. Ranije na prvobitnoj linije prije pada koridora su bila dva PAM jedan kod "duhanske" u Gornjanima a drugi blizu skole u centru Slatine. Evo da ilustrujem ovo sto sam rekao ovo je situacija na terenu u toku ljeta 1992 i kada se ovaj dogadjaj desio. Lokaciju helikoptera znam tacno (tu sam isao da vidim to cudo kasnije, gomila krsa) ali teren ne izgleda isto vise tad je bio duhan posadjen tu koliko se sjecam u njivi-palucku ili blizini kao i u cijeloj Slatini i Tramosnici tih godina uoci rata. Puno je i godina proslo, uglavnom to je negdje na ovom pravnom dijelu crte na polovini mape gdje pise iznad Lugovi.

http://s10.postimg.org/7zmy0c2jt/mi_8.jpg

Tacnu lokaciju cu postaviti kada utvrdim tacno da ne bude u blizini ili vako-nako - na satelitskoj slici to mi je svakako zelja bila i bez ove teme a drago mi je da i druge interesira...Ja sam se tada zadesio u Sibovcu i dobio vijest od covjeka koji je upravo dosao sa crte prema Gajevima koju sam ranije spomeno. Nekih mjesec dana nakon pada srpska vojska je zauzela ovaj rejon kad su vjerovatno izvukli letjelicu... za djelove

Zadnje uređivanje avayan : 21.09.2015. at 15:13.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:57   #16
Isao sam jucer u Slatinu, evo ucrtana je originalna lokacija pada helikoptera bio sam malo se dezorijentiso pa sam pogrijesio u prethodnom postu kao sto rekoh davno je bilo. Plavo je nasa linija

http://i60.tinypic.com/348hmhy.jpg

Iz nekog razloga ne uspijevam da nastimam sliku da se vidi u tredu ako moze moderator da ustima bio bih zahvalan

Zadnje uređivanje avayan : 22.09.2015. at 15:01.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 15:12   #17
Quote:
DebeliXXL kaže: Pogledaj post
U to vrijem im je bio cilj ući u Gradačac, iz smjera Pelagićevo, kroz Ledenice, i spojit se s Gornjim skugrićem kroz Vidu, ali im nije uspjelo. Puno većih gubitaka su imali, tako da taj helić je beznačajan.
Kasnije su zaribali s vozom, pa u cjelom ratu taj helikopter i nije nešto.
Znas i sam zasto smo zaribali s tim vozom,necemo se pravit blesavi sad svi.

Koliko se svercovalo na Gradacackom ratistu ja mislim da tamo sad nema sirotinje,kao ni u Prijedoru
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 06:55   #18
Quote:
avayan kaže: Pogledaj post
Isao sam jucer u Slatinu, evo ucrtana je originalna lokacija pada helikoptera bio sam malo se dezorijentiso pa sam pogrijesio u prethodnom postu kao sto rekoh davno je bilo. Plavo je nasa linija

http://i60.tinypic.com/348hmhy.jpg

Iz nekog razloga ne uspijevam da nastimam sliku da se vidi u tredu ako moze moderator da ustima bio bih zahvalan
Poz.avayan
htjeo sam te pitati da li si dobio moj p.mail.nemam namjeru te ignorirati.
Poz.
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 06:56   #19
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Znas i sam zasto smo zaribali s tim vozom,necemo se pravit blesavi sad svi.

Koliko se svercovalo na Gradacackom ratistu ja mislim da tamo sad nema sirotinje,kao ni u Prijedoru
Znas li nesto vise o tome vozu,da podijelis s nama??
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 21:22   #20
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Znas li nesto vise o tome vozu,da podijelis s nama??
Prica ti je da su oni unistili taj voz herojskim jurisima itd itd,znas kako ovi iz armije pricaju da su odbranili nesto a zapravo spasio ih njihov veliki vezir.
E sad nije mi namjera da vrijedjam,ali vidi ovu stvar,taj voz je bio krcat svega,municije,oruzja itd itd.Oni su to 2 dana[oni kazu 2 sata] vadili i prevozili u svoja skladista.

A gledaj sad,sami kazu da je oko Gradacca bilo stotine nasih artiljerijskih orudja,naravno napuhano ali mi smo stvarno imali tehnike.Zasto ni jedna jedina granata nije opaljenja s nase strane na taj voz dok su oni vadili to sve iz njega? Ni jednja jedina granata. Cim su oni ocistili sve,rokanje se nastavilo. Dobro znam i da je jedan doticni s nase strane zaustavio neke nase pokusaje da probamo vratit polozaj gdje je taj voz unisten.


Znam za slucaj kad je covjek iz prijedora dosao tamo na ratiste i dobio srcani udar kad je vidio vojnike arbih u svom rovu. Ovi dosli da se dogovore sta i kako
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.