Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2008., 16:53   #1
Darovni ugovor - Q&A

Bok,

znam sve pojedinosti ugovora, nego mene zanima koliko traje taj
proces promjene vlasništva. znači meni majka daruje kuću..
mi ovjerimo ugovor i predamo ga u zemljišno knjižni odjel...
Koliko će tada trajati proces da se promjeni vlasništvo na mene ?
Te dali se može dati kakava molba za ubrzani proces ?


Hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 20:32   #2
zar nitko nezna ?
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 21:50   #3
ma zna ali se vjerovatno nikom ne da pisati odgovor na tako jednostavno pitanje

Ako govorimo o gruntovnici u Zgb i ispravno napisanim darovnim ugovorom onda kad predas u gruntovnicu odmah napisi pozurnicu. U pozurnicu stavis da ti je uknjizba hitna jer recimo planiras dizat kredit na kucu, jer hoces kucu kao prodati, nesto smisli. Sa pozurnicom cekat ces redovnim putem oko 4 mjeseca.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 08:46   #4
hvala na odgovoru....
tak dugo se čeka ? 4mj. ???
ja to predajem u manjem mjestu kod zagreba, ne predajem u zagrebu...
dali mogu očekivati i da tamo čekam isto cca 4mj. ?

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 12:45   #5
Ovisi od mjesta gdje upisuješ. Ali s požurnicom 4 mjeseca ... čisto ne vjerujem...

Neće ti nitko bolje reći od konkretnog ureda, pa njih pitaj. Negdje je to sređeno i nema nekog velikog čekanja.
Hm, meni je odvjetnik bez požurnice, požurio, bzv, iako mislim da ne bih ni bez njega puno čekala.

Kažem ti, prvo tamo pitaj pa ovisno o tome koliko ti je hitno, požuruj ili ne.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 17:52   #6
evo ja sam danas to sve napravio i predao...
u ponedeljak ću predati požurnicu... pa ćemo
vidjeti. nadam se da će biti u nekom normalnom roku gotovo.
ne radi se o zagrebu.... tak da se nadam da će kraće trajati od
4mj....
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 19:22   #7
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
evo ja sam danas to sve napravio i predao...
u ponedeljak ću predati požurnicu... pa ćemo
vidjeti. nadam se da će biti u nekom normalnom roku gotovo.
ne radi se o zagrebu.... tak da se nadam da će kraće trajati od
4mj....
u zapresicu 3 mjeseca
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 09:28   #8
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
u zapresicu 3 mjeseca
napisat ću ja požurnicu ... da se to riješi što prije...
te ću visit svaki dan tamo tak da bude što prije gotovo
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 01:18   #9
pa ćim si predao prijedlog za upis već se možeš smatrati upisanim, jasno ako nema neke zapreke.
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 03:48   #10
ja san prosle godine cekala manje od mjesec dana.predala papire i oni mi poslali rjesenje nakon 20-tak dana....eto
slamka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 08:39   #11
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
Bok,

znam sve pojedinosti ugovora, nego mene zanima koliko traje taj
proces promjene vlasništva. znači meni majka daruje kuću..
mi ovjerimo ugovor i predamo ga u zemljišno knjižni odjel...
Koliko će tada trajati proces da se promjeni vlasništvo na mene ?
Te dali se može dati kakava molba za ubrzani proces ?


Hvala
ja sam čekala otprilike mjesec dana dođe ti poštom na kućnu adresu uknjižba prava vlasništva
goga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 22:51   #12
Upis prava vlasništva,darovnim ugovorom

Ispričavam se ako ovakva tema posoji, pregledala sam 10 strana ''Prava'' i nisam ništa slično pronašla, ili mi je promaklo pa molim moderatora da premjesti ako treba.

Dakle ovako, živim u kući koja ima više stanova, kuća je snimljena i u postupku je upisa u katastar i gruntovnicu (to je odradjeno po sluzbenoj duznosti geodetske uprave-pa malo duze traje upis, ali moguće je požurnicom zatražiti brži upis)
Nekretnina je u vlasništvu 1/1 na djedu koji bi sada darovnim ugovorom darovao 1 stan i prepisao ga na sina.

Što je potrebno napraviti i kako sastaviti ugovor, i dali je to moguce?

Hvala puno!
SALIX2329 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 18:54   #13
darovni ugovor

Otac darovatelj učinio je darovanje kćerki .Poslje četri godine traži putem suda raskid ugovora o darovanju jer je navodno to učinio da bi onemogućio naplatu vjerovnika.I poziva se na ništavnost
Daroprimac˙(kćer) o njegovim dugovima nije znala, nije znala i za njegove namere.
Moje pitanje glasi

Da li će sud raskinuti ugovor bez obzira što daroprimatelj nije znao za okolnosti koje darovatelj navodi sada.
tekst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 20:21   #14
Ugovor o darovanju može se opozvati:
a) kada darovatelj zapadne u takvu situaciju da mu je zbog slabog imovinskog stanja ugroženo nužno uzdrža­vanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.
b) zbog nezahvalnosti obdarenika (primjer: obdarenik ugrozi život darovatelju)
c) ako je darovanje učinjeno da bi se izbjegla ranija obveza darovatelja, izbjegavanje vjerovnika između ostalog
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.

Zadnje uređivanje fooreest : 26.09.2008. at 00:03.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 20:57   #15
darovni ugovor

Otac je kćer tužio . Međutim uz veći broj dokaza na sudu ona osporava njegovu tvrdnju.
Darovanje je njezin otac učinio da bi se iskupio za nemar i nebrigu(napustio ju je kao bebu a prvi put je oca upoznala kad je imala 17 godina).

Dakle on nju na neki način prevari, daruje joj , sačeka da njegova dugovanja uđu u zastaru i onda stan traži natrag.
A za sve to daroprimateljica (kćer nema pojma)

U slučaju da na sudu on dokaže svoju tvrdnju i sud raskine ugovor
što se dešava sa njezinim pravom, zakonskim, moralinim...............
Zar to nije čisto obmanjivanje, prijevara, zlupotreba povjerenja
a o ljudskosti i da ne pričam

Da li u tom slučaju kćer ima kakva prava da traži neku nadoknadu
tekst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 21:27   #16
Opoziv zbog osiromašenja darovatelja

Članak 493.

(1) Darovatelj koji nakon ispunjenja ugovora o darovanju toliko osiromaši da više nema sredstava za svoje nužno uzdrža­vanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.
(2) Darovanje se može opozvati samo ako se dar ili njegova vrijednost još nalazi u imovini obdarenika, te ako se i obdarenik ne nalazi u oskudici glede svog uzdržavanja i uzdržavanja osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.
(3) Obdarenik nije dužan vratiti dar ako darovatelju osigura sredstva koja mu nedostaju za uzdržavanje u granicama opravdanih potreba.
(4) Darovatelj ne može opozvati darovanje i zahtijevati povrat dara ako se namjerno ili grubom nemarnošću doveo u oskudicu ili ako je od predaje dara proteklo deset godina za nekretnine, odnosno pet godina za pokretnine.

Opoziv zbog nezahvalnosti
Članak 494.
(1) Darovatelj može opozvati darovanje zbog grube nezahvalnosti obdarenika.
(2) Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.
(3) Nasljednik darovatelja može opozvati darovanje samo ako je obdarenik namjerno usmrtio darovatelja ili ga je spriječio da opozove darovanje.
(4) Darovanje se ne može opozvati zbog grube nezahvalnosti koju je darovatelj oprostio obdareniku.
(5) Odricanje od prava na opoziv zbog grube nezahvalnosti obdarenika nema pravni učinak.

U slučaju opoziva darovanja obdarenik je dužan vratiti dar, odnosno njegovu vrijednost

ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA, ČL.1111
Kad dio imovine neke osobe na bilo koji način prijeđe u imovinu druge osobe, a taj prijelaz nema osnove u nekom pravnom poslu, odluci suda, odnosno druge nadležne vlasti ili zakonu, stjecatelj je dužan vratiti ga, odnosno, ako to nije moguće, naknaditi vrijednost postignute koristi

Stvarno ne vidim na osnovu čega bi sud mogao prihvatiti zahtjev za opozivom dara (istina na osnovi ovih par šturih informacija), no sasvim je ok puhati i na hladno u ovoj našoj zemlji.

Znam da je teško i nepravda užasno boli, ali na sudu emocije ne znače ama baš ništa, tamo se barata samo faktima i činjenicama, pa ponekad izgleda da pravo i pravda ne idu skupa pod ruku, ali to je vrlo često zbog neznanja nas samih i nesnalaženja u svim tim postupcima.
Zato iskreno predlažem da si nađe odvjetnika koji će joj odmah biti na raspolaganju, a niti slučajno da se sama brani, jer može puno više izgubiti.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.

Zadnje uređivanje fooreest : 26.09.2008. at 00:02.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 21:38   #17
fooreest čini se da puno znaš, može li i meni neki savjet?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=378964

hvala!
SALIX2329 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 22:39   #18
darovni ugovor

Hvala vam na odgovorima

Ja sam ta kćer iako sam na ovom forumu "anonimna" osjećam nelagodu kad o tome pričam i slažem e sa vama da pravda i pravo ne idu ruku pod ruku. to sam osobno osjetila

17 god moj otac nije znao da li sam uopšte živa.Nučila sam se nositi s tim.
I onda se pojavi i obeća brda i doline čak kaže kao mu je žao.
Pa mi oda daruje etažu kuće(stan) ja sretna i zahvalna svome ocu.
Ne živimo u istom gradu pa tako ja svake nedelje odlazim da mu kuham , perem i čistim...................
A on lukavo čeka dan kad će njegovi dugovi ući u zastaru i glumi pred mojim mužem i mojom djecom i predamnom dobročinitelja
I sad traži dar natrag.Opet me je izigrao, prevario , opet mi nanosi bol
kao da nisam dovoljno patila zbog njegovih postupaka.
A ništa nisam tražila niti očekivala
I sad osim pravne pomoći treba mi i psihijatar jer ne zanm kao ću se time nositi.
I sad smo na sudu da istjeramo pravdu.Ali zanam da se na sudu barata činjenicama i argumentima.A emocije mogu ganuti samo one koje imaju dušu
a suci rade po zakonu gdje emocije nema pa..................
Ja nisam našla nigdje u zakonu o tome da li se ugovor raskida bez obzira što daroprimac nije znao za namjere darodavca.
Dakle , između darodavatelja i daroprimca nije postojao dogovor da se napravi takav ugovor i da se onemogući naplata vjerovnika.
Ja imam dokaze, čak i njegovo priznanje da mi nije htio ništa reći, da sam bila u zabludi punih 4 godine , da je svjesno i namjerno to napravio
tekst is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 00:24   #19
Eto ima i nas koji smo alergični na ovakva ponašanja ljudi kao što je tvoj otac, pa sam se malo potrudio i čuo se sa dvojicom kolega oko tvog slučaja, pa sam zbog toga i malo promijenio svoje gornje postove kako bi ti bili još jasniji.

Iz prakse znaju slučajeve da je sud baš zbog izbjegavanja i onemogućavanja naplate potraživanja vjerovnika poništio darovni ugovor, ali kako bi se omogućila naplata vjerovnika, iako je obdarenik poricao, odnosno tvrdio je da nije znao za dug darovatelja, što bi rekli glumili su da nisu bili u kompi.

Dakle, ti također tvrdiš da nisi znala za dug radi kojeg je tvoj otac navodno to darovao tebi.

Trenutno mi je premalo podataka oko tog njegovog duga, kome je dužan, vrijednost duga u odnosu na dar, tko su vjerovnici i što su poduzimali u ove 4 godine oko tog duga, zastara duga mi također nije jasna, kako bih mogao procijeniti dalje.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 00:47   #20
Naravno da je moguće. Evo i 4 mogućnosti za Vrbu-Salix:

1. ugovor o darovanju, vidi Zakon o obveznim odnosima, čl.479., .......
-nužni nasljednici imaju pravo tražiti povrat darova u ostavinu radi nadopune njihovog nužnog dijela.

2. ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, Zakon o nasljeđivanju, čl.105.,.......
- ako je sklopljen ugovor o ustupu i raspodjeli imovine....., sve ono što je ustupljeno tim ugovorom ne ulazi u izračun nužnog dijela, jer su se njime potomci (bogami i bračna druga) suglasili i odrekli prava da traže uračunavanje ustupljenog u nužni dio. Naravno potrebna je ugovorna suglasnost svih potomaka, inače dotični ugovor neće biti sklopljen.
Eventualno bi onda mogao nastati ugovor o darovanju.

3. ugovor o doživotnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.579.,......
-ugovorom o doživotnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

4. ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.586.,......
Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga se strana obvezuje da će mu za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.


Ja osobno preferiram ugovor o ustupu (ako je obitelj "normalna"), sve ovisi o situaciji. Darovni ugovor ipak ima slabiju kariku, a to je dan kada darovatelj umre.

Također ti predlažem odvjetnika koji će ti pripremiti bilo koji od ovih ugovora, jer ipak kad nas zaboli zub idemo zubaru, kovaču smo išli u srednjem vijeku.
Pozz.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.