Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2016., 16:43   #1
Civilni letovi i Domovinski Rat

Neki dan se opet vrtila prica o nesretnom letu MH-17 iznad Ukrajine 2014. godine pa sam isao malo traziti kako se odvijao civilni zracni promet nad Hrvatskom u "onim" godinama.

Tu ima dosta starijih clanova pa bilo bi mi drago kad bi netko napisao dali je bilo civilnih letova, dali su se letovi iznad Krajine izbjegavali, dali su zracne rute bile zatvorene tijekom Oluje itd.
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 20:14   #2
5 godine nisi mogao vidjeti contrail istočno od zagreba....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 10:39   #3
Quote:
flanker27 kaže: Pogledaj post
Neki dan se opet vrtila prica o nesretnom letu MH-17 iznad Ukrajine 2014. godine pa sam isao malo traziti kako se odvijao civilni zracni promet nad Hrvatskom u "onim" godinama.

Tu ima dosta starijih clanova pa bilo bi mi drago kad bi netko napisao dali je bilo civilnih letova, dali su se letovi iznad Krajine izbjegavali, dali su zracne rute bile zatvorene tijekom Oluje itd.
Ja sam bas cesto razmisljao o tome i nikako ne mogu da se sjetim ali mislim da nije bilo civilnih letova uopste, naravno govorim sjever Bosne i ist Slavonija. Nekoliko sam puta vidio vojne i civilne transportne grdosije tipa Hercules, C5 ili Antonov lete ka aerodromu TZ
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 23:59   #4
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
5 godine nisi mogao vidjeti contrail istočno od zagreba....
Ja se sjecam ko mali upravo praznine na nebu cak i sjeverno od Zg.

Pije rata bilo isarano nebo, ko klinci smo gledali i cekali da se avioni sudare, nakon pocetka rata - praznina, i to dugo dugo...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 00:25   #5
Tadasnja drzava je bila podjeljena na dva FIR-a (kontrole zracnog prometa), Zagreb i Beograd. Granica je isla polovinom BiH, tako da su istocni dijelovi RH (Osijek, Dubrovnik) bili pod Beogradom.

Zagreb FIR je bio zatvoren 15.9.1991, ZL Zagreb 31.8.1991, otprilike tada i vecina drugih zracnih luka.
Prvi zrakoplov koji je dosao u Zagreb bio je humanitarni let Malteskih vitezova na Badnjak 1991.

Zagreb i Split su otvoreni u travnju 1992.
Prvi zrakoplov za Zagreb je bio Aerfolot iz Moskve.
Tada je i otvoren zracni prostor za prelete.
Nije bilo bas puno preleta, nije se letilo iznad okupiranih dijelova, niti prema Srbiji.
Prostor iznad BiH je bio zatvoren.
U cijeloj 1992 je bilo oko 18 tisuca operacija zrakolova, za usporedbu u srpnju 2016 je bilo vise od 67 tisuca operacija.

Bio je jedan incident 1994, spanjolski transportni zrakoplov C-212 prevozio je ljude UNPROFOR-a iz Zagreba za Split.
Pogodjen je s SA-7 raketom iznad Gvozda, sletio je u Rijeku uz troje ozljedjenih te ostecenja jednog motora i repa.

Prostor RH i BiH izbjegavao se leteci preko Italije te Madjarske i Srbije (osim 1999 oni nisu zatvarali svoj prostor).
Zavrsetkom Oluje otvara se i Zadar.
Preleti preko BiH otvaraju se 1997, ali samo u gornjem zracnom prostoru.
Preleti prema Srbiji, kao i letovi u donjem zracnom prostoru BiH obnavljaju se krajem 20-og/pocetkom 21 stoljeca.
Sjecam se jednog leta Split-Beograd, cini mi se da je 1998, isao je preko Madjarske!

Za vrijeme oluje letjeli su Mig-21 i Mil-24, nekompatibilno sa civilnim prometom!

Za vrijeme bombardiranja Srbije cijeli zracni prostor RH iznad 4000 metara (ako se dobro sjecam visine) je bio zatvoren.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 18:13   #6
Hvala za info

Sto se rata 1999. tice, sjecam se dosta aviona i contrailsa, pretpostavljam da su to onda bili tankeri ili awacsi (smjer leta zapad-istok). Ostale su mi mentalne slike vecih aviona u vecernjim satima :-).
flanker27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 22:39   #7
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Ja se sjecam ko mali upravo praznine na nebu cak i sjeverno od Zg.

Pije rata bilo isarano nebo, ko klinci smo gledali i cekali da se avioni sudare, nakon pocetka rata - praznina, i to dugo dugo...
Toga se i ja sjećam, ali se sjećam i NATO-vih aviona koji su preko Jadrana letjeli u operaciju Deny Flight u BiH. Nekad su znali letjeti toliko nisko da se komotno moglo identificirati avion.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 11:22   #8
Bio je jedan incident 1994, spanjolski transportni zrakoplov C-212 prevozio je ljude UNPROFOR-a iz Zagreba za Split.
Pogodjen je s SA-7 raketom iznad Gvozda, sletio je u Rijeku uz troje ozljedjenih te ostecenja jednog motora i repa.



Sjecam se tog incidenta, mi klinci smo gledali taj avion. Nisam vidio pogodak al sam vidio da se dimi iz krila. Ugl letio je iznad "Krajine" i to dosta nisko pa smo pretpostavljali da se tamo negdje srusio ili prisilno sletio. Drago mi je da je uspio sigurno sletit mada mi je malo cudno da je isao u Rijeku a Zagreb prakticki na 5 min od mjesta incidenta.
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 18:51   #9
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
Bio je jedan incident 1994, spanjolski transportni zrakoplov C-212 prevozio je ljude UNPROFOR-a iz Zagreba za Split.
Pogodjen je s SA-7 raketom iznad Gvozda, sletio je u Rijeku uz troje ozljedjenih te ostecenja jednog motora i repa.



Sjecam se tog incidenta, mi klinci smo gledali taj avion. Nisam vidio pogodak al sam vidio da se dimi iz krila. Ugl letio je iznad "Krajine" i to dosta nisko pa smo pretpostavljali da se tamo negdje srusio ili prisilno sletio. Drago mi je da je uspio sigurno sletit mada mi je malo cudno da je isao u Rijeku a Zagreb prakticki na 5 min od mjesta incidenta.
Ja se sjecam UNPROFOR-ovog helikoptera, koji je preletio iznad mojeg sela, i gledao sam ga, ali za razliku od svih drugih u selu, nisam koju minutu kasnije cuo ni prelet mlaznjaka, ni eksploziju kad ga je pogodio. (Podrute kod Novog Marofa - svi poginuli).

Vidio sam kad je Jastreb bombardirao varazdinski aerodrom 15.9., cime je poceo jednotjedni rat u Vz. Sjecam se kad mu se "zdimilo" iz aviona, da se sekundu posle malo potreslo, a jos koju sekundu kasnije i cula eksplozija.

Gledao sam ga kako se okrece i izravnava odlazeci u smjeru Ivancice, i sjecam se da se prilikom izravnavanja jos jednom lagano "zdimilo", mislio sam da je pogodjen, ali vjerojatno je samo dodao gas kako se izravnao, pa se skadilo
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:45.