Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2017., 14:34   #1
Afrička Unija (AU) i Maroko

Pošto nema smisla otvarati zasebno teme za svaku Afričku državu, a pošto od 55 država Afrike, njih 54 su u Afričkoj Uniji (Maroko nije radi SADR-a, ali se o istome može pisati ovdje), neka ovo bude tema za raspravu o događajima u Africi.

Gambija

Gambijski predsjednik Jahya Jammeha nakon 22 godine vladavine, na izborima u prosincu 2016 je izgubio izbore, na kojima je pobjedio Adami Burrowu, ali sada odbija odstupiti sa vlasti, a pošto rok za predaju vlasti istječe u ponoć, države Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) spremaju vojnu intrvenciju u Gambiju kao bi osigurali poštivanje rezulata izbora.

Regionalnu snagu koja se sprema na invaziju čine vojnici iz Senegala, Gane, Toga, Malija i Nigerije, pod patronatom Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS), koja je pozvala Jammeha da odstupi.

Quote:
Jammeh, koji vlada Gambijom već 22 godine, prvo je nakon izbora u prosincu čestitao oporbenom kandidatu Adami Burrowu na pobjedi. No uskoro nakon toga, predomislio se i objavio da neće odstupiti s funkcije, pokušavajući iskoristiti parlamentarne i sudske procedure kako bi produžio svoju vlast.

Većina ministara Jammehove vlade već je dala ostavku i napustila zemlju. U posljednjem diplomatskom pokušaju razrješenja političke krize, predsjednik Mauritanije Mohamed Abdul Aziz doletio je u Gambiju, ali nije uspio nagovoriti Jammeha da odstupi i napusti zemlju.

Zapovjednik gambijske vojske Ousman Badjie izjavio je da njegove snage neće pružati otpor regionalnim snagama u slučaju invazije: "Neću umiješati svoje vojnike u glupu borbu. Volim svoje ljude. Ako oni dođu, mi ćemo biti ovako", rekao je Badjie novinarima, podižući ruke u znak predaje.

Gambija je popularna turistička destinacija, posebno za Britance. Kriza će vjerojatno nanijeti težak udarac za turistički sektor.

Deseci tisuća Gambijaca također su pobjegli u susjedne zemlje zbog straha od nasilja.

link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 14:41   #2
Što Gambija ima osim sex turizma za Britanke? Jel ima neke resurse?
Blinko Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 14:49   #3
Quote:
Blinko Black kaže: Pogledaj post
Što Gambija ima osim sex turizma za Britanke? Jel ima neke resurse?
Nema baš nekih resursa, država se jedva vidi na mapi (10 000km kvadratnih), poljoprivreda i ribarstvo su glave grane, uz turizam.

Gambija je okružena Senegalom sa tri strane, evo map.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 21:11   #4
Zapravo možete promijeniti naziv teme, Maroko je ponovno primljen u AU.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 13:05   #5
Eskalira situacija između Egipta i Sudana oko Hala'ib trokuta
, Sudan je zapoceo deportaciju Egipcana iz regije, što bi moglo povecati ionako visoke tenzije između Egipta i Sudana.

Quote:
Sudan Escalation for Halaib & shlatin and threatening by deporting the egyptians from the region

Egipat i Sudan imaju zategnute odnose od kada je Sudan pokrenuo više projekata izgradnje brana na rijeci Nil, cemu se Egipat protivi, jer bi brane umanjile kolicinu vode koja dolazi do Egipta.

Inace Egipat i Sudan imaju samo rijeku Nil, tj nemaju niti jedan drugi izvor pitke vode, uz to Egipat i Sudan imaju zategnute odnose sa Etiopijom jer je ista pokrenula više projekata gradnje brana na rijeci Nil kako bi povecala proizvodnju el.energije za svoj rastuci BDP, najpoznatiji projekt je dakako Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) brana koja je trenutno u izgradnji, koja kada bude gotova ce biti najveca brana u Africi i sedma u svijetu, te ce proizvoditi 6,000 MW struje godišnje.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2023., 08:08   #6
Zasada 300 mrtvih u potresu

Quote:
SNAŽAN potres kasno sinoć pogodio je Maroko, u nekoliko marokanskih gradova je uništio pojedine zgrade i natjerao ljude da napuste svoje domove, a prema preliminarnim podacima ministarstva unutarnjih poslova, najmanje 296 osoba je poginulo, a 153 su ozlijeđene.

Marokanski geofizički centar priopćio je da se potres dogodio u području Ighila u planinama Visokog Atlasa s magnitudom od 7.2. Geološki institut SAD-a procijenio je magnitudu potresa na 6.8 i rekao da je bio na relativno maloj dubini od 18.5 kilometara.
https://www.index.hr/mobile/vijesti/...vijesti_prva_m
Luvre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.